Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Briard pes: Všetko o plemene

Briard pes je veľké ovčiarske plemeno, ktoré má svoje korene vo Francúzsku. Je to silný a svalnatý pes s charakteristickou kozou srstou, ktorá pokrýva celé jeho telo. Briard má veľkú mocnú hlavu a svalnaté končatiny. Jeho výška sa pohybuje okolo 70 cm a váži približne 30 kg.

 

Briard pes

 

Briard pes

 

Briard je známy svojou vyrovnanou povahou a inteligenciou. Jeho temperament je spravidla vyrovnaný a nemá byť agresívny ani bojazlivý. Toto plemeno je veľmi oddané svojim majiteľom a miluje fyzickú aktivitu. Jeho výcvik je zvyčajne jednoduchší, pretože sa radi učia a majú záujem spolupracovať s človekom. Briard pes je tiež známy svojou schopnosťou ochraňovať svojich majiteľov a ich majetok, čo ho robí skvelým strážcom.

 

Historický pôvod

 

Historický Pôvod

 

Briard pes má bohatú históriu a jeho pôvod siaha až do Francúzska. Toto plemeno bolo kedysi známe ako Berger de Brie. Jeho pôvod sa datuje do obdobia Karola Veľkého, ktorý bol významným vládcom Franského kráľovstva v 8. storočí. Briard bol pôvodne chovaný ako pastiersky pes a bol využívaný na pasenie oviec a dobytka.

 

Francúzska História

 

Briard bol populárny v celom Francúzsku a bol chovaný najmä francúzskou šľachtou. Toto plemeno sa stalo obľúbeným aj medzi francúzskymi vojakmi, ktorí ho využívali ako služobného psa. Briard bol využívaný aj ako strážny pes a ako lovecký pes, ktorý sa využíval na lovenie diviakov a iných zvierat. Francúzske plemená psov – 15 francúzskych plemien psov

 

Vplyv Napoleona

 

Briard bol obľúbený aj u Napoleona Bonaparta, ktorý mal niekoľko psov tohto plemena. Napoleon si vážil inteligenciu a oddanosť Briarda, ktorý bol využívaný aj ako vojenský pes. Briard sa stal obľúbeným aj medzi vojakmi, ktorí ho využívali na rôzne úlohy, ako napríklad na prenos správ a na vyhľadávanie ranených.

 

Thomas Jefferson a Lafayette

 

Briard bol populárny aj v Spojených štátoch amerických. Thomas Jefferson, jeden z otcov zakladateľov USA, mal niekoľko psov tohto plemena. Lafayette, francúzsky vojvodca, ktorý bojoval po boku amerických vojakov v Americkej revolúcii, tiež mal Briarda. Toto plemeno sa stalo obľúbeným aj medzi americkými farmármi, ktorí ho využívali na pasenie oviec a dobytka. Portugalské plemená psov 8 plemien z Portugalska

 

Briard pes má bohatú históriu a stále sa využíva ako pastiersky pes a ako služobný pes. Jeho inteligencia, oddanosť a schopnosť naučiť sa nové veci ho robia obľúbeným aj ako spoločník pre rodiny.

Charakteristika Plemena

 

Charakteristika Plemena

 

Vzhľad

 

Briard pes je plemeno ovčiarskych psov s veľkou, svalnatou hlavou a ohybnou srstou, ktorá by mala byť jednofarebná. Srsť je asi 7 cm dlhá a rovnomerne rozdelená po celom tele. Charakteristickým znakom briardov sú ich veľké uši, ktoré môžu byť prirodzené alebo orezané. Briard pes dorastá do výšky okolo 70 cm a dosahuje hmotnosť približne 30 kg. Jeho končatiny sú svalnaté a telo má správne proporcie.

 

Veľkosť a Hmotnosť

 

Briard pes je stredne veľký pes. Výška psa by mala byť medzi 62-68 cm a výška sučky medzi 56-64 cm. Hmotnosť briarda sa pohybuje okolo 30 kg.

Povaha a Temperament

 

Briard pes je energický pracovný pes, ktorému nechýba inteligencia a chuť do práce. Je to pes s vyrovnanou povahou, ktorý nemá byť ani agresívny, ani bojazlivý. Briard pes je vynikajúcim strážcom a je veľmi verný svojmu majiteľovi. K cizím ľuďom môže byť nedôverčivý, ale k svojej rodine je láskyplný a náruživý. Briard pes sa ľahko cvičí a je vhodný aj pre rodiny s deťmi.

 

Celkovo, briard pes je plemeno ovčiarskych psov s výrazným charakterom a temperamentom. Jeho inteligencia a chuť do práce robia z neho vynikajúceho spoločníka pre svojho majiteľa. Briard pes je vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s tvrdohlavými psami a dokážu mu poskytnúť primeranú starostlivosť.

 

Zdravie a Starostlivosť Briard pes

 

Zdravie a Starostlivosť Briard pes

 

Dĺžka Života

Briard je plemeno psa, ktoré má v priemere dĺžku života od 10 do 12 rokov. Ako u každého psa, aj u briarda je dôležité dodržiavať základné zásady zdravého životného štýlu, ako je pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava.

Zdravotné Problémy

Briard je pomerne zdravé plemeno, ale aj tak sa môžu vyskytnúť niektoré zdravotné problémy. Medzi najčastejšie patria dysplázia bedrového kĺbu, ktorá môže viesť k bolesti a obmedzeniu pohybu, a paspárky, ktoré môžu spôsobiť infekcie a zápaly.

Okrem toho je u briardov dôležité venovať pozornosť ich srsti, ktorá môže byť náchylná k zápalom a infekciám.

 

Výživa

Správna výživa je pre zdravie briarda veľmi dôležitá. Je potrebné mu poskytnúť vyváženú stravu, ktorá bude obsahovať všetky potrebné živiny a vitamíny. Je tiež dôležité dbať na to, aby pes mal k dispozícii dostatok čistej pitnej vody.

 

Starostlivosť o srsť

 

Srsť briarda je veľmi hustá a dlhá, a preto vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju čistiť a česať, aby sa predišlo tvorbe chumáčov a zápalom. Pri starostlivosti o srsť je potrebné používať špeciálne šampóny a kondicionéry, ktoré pomáhajú udržiavať srsť zdravú a lesklú.

Všeobecne platí, že briard je vitálny a zdravý pes, ktorý si vyžaduje pravidelnú starostlivosť a pozornosť. Dodržiavaním základných zásad zdravého životného štýlu a starostlivosti o srsť môžete zabezpečiť, aby bol váš briard zdravý a šťastný. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Výcvik a Chov

 

Výcvik a Chov Briard

 

Učenlivosť

Briard je učenlivý pes, ktorý si rýchlo zvykne na nové prostredie a ľudí. Jeho inteligencia a schopnosť rýchlo sa učiť robia z neho skvelého spoločníka a pracovného psa. Pri výcviku sa odporúča používať pozitívne posilňovanie a trpezlivosť. Briard sa dokáže naučiť množstvo trikov a povely, a preto je vhodný aj pre zkušených kynológov.

Potreba Pohybu

Briard je plemeno, ktoré má veľkú potrebu pohybu a aktivity. Jeho pôvod ako ovčiarskeho psa znamená, že má vrodené sklon k hlídaniu a práci. Preto je dôležité, aby bol dostatočne fyzicky a mentálne stimulovaný. Briard sa hodí pre aktívnych majiteľov, ktorí mu dokážu zabezpečiť dostatok pohybu a zábavy.

Chov v Rodine

Briard je skvelý rodinný pes, ktorý si rýchlo získava srdcia svojich majiteľov. Jeho mierumilovná povaha a láska k deťom robia z neho ideálneho spoločníka pre rodiny s deťmi. Briard má však aj svoje nároky na výchovu a výcvik. Jeho tvrdohlavosť a nezávislosť môžu byť výzvou pre menej skúsených majiteľov. Preto je dôležité, aby bol výchova a výcvik Briarda založený na trpezlivosti, konzistencii a pozitívnom posilňovaní.

 

Plemeno Briard
Výška suka 56 – 64 cm, pes 62 – 68 cm
Váha 34 kg
Temperament Mierumilovný, učenlivý, tvrdohlavý
Použitie Pracovný pes, rodinný pes, strážca
FCI skupina Skupina 1 – Ovčiarske a pastierske psy
Pôvod Francúzsko

Celkovo je Briard skvelým plemenom pre majiteľov, ktorí mu dokážu zabezpečiť dostatok pohybu a aktivity. Jeho inteligencia a schopnosť rýchlo sa učiť robia z neho skvelého spoločníka a pracovného psa. Pri výchove a výcviku je dôležité byť trpezlivý a konzistentný, a používať pozitívne posilňovanie. Briard je ideálnym psom pre skúsených majiteľov, ktorí mu dokážu poskytnúť dostatok lásky, starostlivosti a zábavy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button