Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Rodézsky ridžbek: Charakteristika plemena

Rodézsky ridžbek, tiež známy ako rodézsky ridgeback, je veľké krátkosrsté plemeno psa, ktoré pochádza z Afriky. Plemeno je uznané FCI v skupine 6, sekcia 3 a má pridelené číslo 146. Za krajinu pôvodu plemena sa považuje Zimbabwe. Najvýraznejšou črtou plemena je hrebeň srsti, ktorý sa tiahne pozdĺž jeho chrbta v opačnom smere ako zvyšok jeho srsti.

 

Rodézsky ridžbek

 

Rodézsky ridžbek

 

Plemeno bolo pôvodne vyvinuté ako poľovný pes, ktorý sa používal na sledovanie a držanie vysokej zveri, ako sú levy, leopardy a diviaky. Používali sa aj na ochranu statkov a usadlostí. Dnes sa stále používajú na lov, ale sú obľúbené aj ako rodinní miláčikovia pre svoju lojálnu a prítulnú povahu. Plemeno je známe tým, že je inteligentné, nezávislé a chráni svoju rodinu. Vyžadujú veľa cvičenia a tréningu, aby boli šťastné a zdravé. Plemeno má štandard, ktorý načrtáva ich fyzické vlastnosti, temperament a ďalšie požiadavky na chov a predvádzanie.

 

Pôvod a História

 

Pôvod a História

 

 

Rodézsky ridžbek je plemeno psov, ktorého predkovia sa dajú vystopovať do Kapskej kolónie v južnej Afrike. Toto plemeno bolo vyvinuté v bývalej kolónii Rhodesia, dnešnom Zimbabwe. Jeho pôvod sa datuje do 16. storočia, kedy prví usadlíci doviezli do Afriky svojich psov a krížili ich s polodomestikovanými poľovnými psami Hotentotov.

Rodézsky ridžbek zdedil tzv. „ridže“, ktoré sú charakteristickým znakom tohto plemena. Ridže sú pruh na chrbte, ktorý vzniká vďaka opačne rastúcim chlpatým vlnám. Tento znak sa vyskytuje u každého jedinca tohto plemena.

V roku 1922 sa nadšenci plemena stretli v Južnej Afrike a definovali prvý štandard plemena. V súčasnosti je rodézsky ridžbek jediným registrovaným domácim plemenom v Južnej Afrike.

Toto plemeno bolo v minulosti používané na lov levov, medveďov a diviakov. Dnes sa však používa predovšetkým ako spoločník a strážny pes. Rodézsky ridžbek je veľmi atletický a inteligentný pes, ktorý sa dobre hodí aj na agility a rôzne športové aktivity. Šampón na vlasy

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

 

Rodézsky ridžbek je silný, svalnatý a aktívny pes s atletickou postavou. Jeho telesná stavba je kompaktná, ale bez ťažkopádnosti. Farba srsti môže byť od svetlej pšeničnej po červenopšeničnú. Malé biele znaky na hrudi a prstoch sú prípustné.

 

Hlava

Hlava rodézskeho ridžbeka je dlhá, suchá a hlboká. Má stop a temeno lebky sú rovnaké a sú výrazne vyhrbené. Pysky sú silné a dobre vyvinuté. Top 10 najvzácnejších plemien psov na svete

 

Nos

Nos rodézskeho ridžbeka je veľký a čierny.

 

Oči

Oči sú tmavé, okrúhle a sú umiestnené na rovnakej úrovni. Očné viečka sú dobre priliehajúce.

 

Uši

Uši sú vysoko nasadené, stredne veľké a sú zavesené.

 

Chrbát

Chrbát je rovný a silný. Na chrbte psa sa nachádza charakteristický pás srsti, ktorý rastie v protismere voči ostatnej srsti. Tento pás sa nazýva „ridge“ alebo „ridž“.

 

Hrudník

Hrudník je hlboký a široký, s dobre zaoblenými rebierkami.

 

Končatiny

Končatiny sú silné a súmerné. Predné končatiny sú rovné a paralelné. Lopatky sú dlhé a dobre sklonené. Labky sú pevné a dobre oblúkovité. Zadné končatiny sú silné a súmerné s dobre uhlovými kolenami a správne uhlovými kĺbami.

 

Chvost

Chvost je silný až k jeho základni a postupne sa zužuje. Je nesený v rovine chrbta alebo mierne nad ňou.

Rodézsky ridžbek má výšku od 61 do 69 cm a hmotnosť od 29 do 41 kg. Je to vyvážený pes, svalnatý a aktívny, súmerných línií, pri zodpovedajúcej rýchlosti je schopný veľkej vytrvalosti. Podstatná je čulosť, elegancia a dobrá telesná stavba, bez tendencie k masívnosti.

 

Povaha a Temperament Rodézsky ridžbek

 

Povaha a Temperament Rodézsky ridžbek

 

 

Rodézsky ridžbek je plemeno, ktoré sa vyznačuje živou a temperamentnou povahou. Je to pes, ktorý má vysokú inteligenciu a je schopný postaviť sa nebezpečenstvu veľkou silou a odporom. Voči svojej rodine je oddaný a dokáže ju ustrážiť. Ich povaha je jemná a tvrdá zároveň.

Tento pes má silnú potrebu brániť svoj teritórium a svoju rodinu, a preto sa odporúča správna výchova a výcvik bez tvrdého zaobchádzania. Je dôležité, aby bol vedený skúseným majiteľom, ktorý dokáže riadiť jeho silnú vôľu a temperament.

Rodézsky ridžbek je vhodný pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl a sú ochotní venovať sa mu dostatok času a pozornosti. Tento pes potrebuje každodennú dávku pohybu a všeobecne sa neodporúča pre ľudí s negatívnym vzťahom k pohybu a športu.

Vzhľadom na jeho silnú potrebu brániť a chrániť svoju rodinu a teritórium, je dôležité, aby bol rodézsky ridžbek správne socializovaný a vedený k pozitívnym interakciám s ľuďmi a inými zvieratami. S odborným výcvikom a veľa pohybu sa dá výrazné teritoriálne správanie tohto silného a rýchleho psa nasmerovať správnym smerom.

 

Výcvik a chov

 

Rodézsky ridžbek je plemeno s vysokou inteligenciou a energiou, a preto je dôležité mu poskytnúť primeraný výcvik a dostatok pohybu. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, a mali by sa mu venovať skúsení tréneri, ktorí majú skúsenosti s týmto plemenom.

Chovatelia by mali byť zodpovední a mať záujem o zlepšovanie plemena. Je dôležité vyberať si šteniatka od overených chovateľov, ktorí sa zaoberajú zdravotnými testami a sledujú genetiku svojich psov. Chovatelia by mali byť ochotní zodpovedať otázky a poskytnúť informácie o plemene.

Ak si chcete získať rodézskeho ridžbeka, mali by ste mať dostatok miesta a času na jeho výchovu a pohyb. Tento pes potrebuje veľa fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie, a preto nie je vhodný pre každého majiteľa. Je dôležité venovať sa mu dostatočne, aby bol šťastný a zdravý.

Pre viac informácií o výcviku a chove rodézskeho ridžbeka sa môžete obrátiť na overených chovateľov alebo odborníkov na výcvik psov. Top 10 najsilnejších plemien psov na svete

 

Zdravie

 

Rodézsky ridžbek je považovaný za odolné plemeno a okrem mierneho sklonu k dysplázii bedrového kĺbu a dysplázii lakťového kĺbu nemá genetickú predispozíciu k žiadnym chorobám. Avšak, ako u každého psa, aj u rodézskeho ridžbeka sa môžu vyskytnúť rôzne zdravotné problémy.

Je dôležité venovať pozornosť správnej výžive a dostatočnému pohybu, aby sa predišlo obezite a s tým súvisiacim zdravotným problémom. Okrem toho, je dôležité pravidelne kontrolovať zuby a oči, aby sa predišlo zápalom a iným problémom.

Okrem týchto bežných problémov, rodézsky ridžbek môže trpieť aj na choroby typické pre veľké plemená, ako je napríklad torzia žalúdka. Preto je dôležité venovať pozornosť správnej strave a pravidelnému cvičeniu.

V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov, je dôležité sa obrátiť na veterinára a podstúpiť potrebné vyšetrenia a liečbu. Psy na turistiku : 10 plemien vhodných na turistiku

 

Výstavy a Štandardy Rodézsky ridžbek

 

Výstavy a Štandardy Rodézsky ridžbek

 

 

Rodézsky ridžbek je plemeno, ktoré sa veľmi dobre darí na výstavách krásy. Výstavy sú pre majiteľov a chovateľov RR príležitosťou na prezentáciu svojich psov, získanie hodnotenia od odborníkov a porovnanie s ostatnými psami rovnakého plemena.

Štandard plemena RR je stanovený FCI (Fédération Cynologique Internationale) a určuje vzhľad a charakteristiky, ktoré by mal pes tohto plemena spĺňať. Podľa štandardu by mal byť rodézsky ridžbek atletického vzhľadu, s hladkým a lesklým osrstením. Jeho farba by mala byť pšeničná, od svetlejšej až po tmavšiu.

Na výstavách krásy sa hodnotia rôzne charakteristiky psov, ako napríklad vzhľad, stavba tela, osrstenie, farba, temperament a správanie. Hodnotenie sa vykonáva odbornými rozhodcami, ktorí majú na základe štandardu stanovené kritériá.

Rodézsky ridžbek klub Slovensko organizuje výstavy krásy pre plemená RR, kde majú majitelia a chovatelia možnosť prezentovať svoje psy a získať hodnotenie od odborníkov. Výstavy sú tiež príležitosťou na stretnutie s inými majiteľmi psov tohto plemena a získanie nových informácií o chove a výcviku.

Výstavy krásy a štandardy sú pre majiteľov a chovateľov rodézskeho ridžbeka dôležitým nástrojom na udržanie kvality plemena a jeho prezentáciu verejnosti.

 

Príbuzné plemená

 

 

Rodézsky ridžbek patrí do skupiny 6: Duriče, farbiare a príbuzné plemená a do sekcie 3: Príbuzné plemená bez skúšky z výkonu. Existuje niekoľko príbuzných plemien, ktoré majú podobné vlastnosti a vzhľad ako rodézsky ridžbek.

Jedným z týchto plemien je thajský ridžbek, ktorý pochádza z Thajska. Tento pes má tiež charakteristický pás srsti na chrbte, podobne ako rodézsky ridžbek. Thajský ridžbek je však menší a ľahší ako jeho africký príbuzný, s kohútikovou výškou približne 56-61 cm a hmotnosťou približne 20-32 kg.

Mastif je ďalšie príbuzné plemeno, ktoré má podobnú hmotnosť a vzhľad ako rodézsky ridžbek. Mastif je však oveľa väčší a môže dosiahnuť hmotnosť až 120 kg. Tento pes sa používa ako strážny pes a jeho pôvod sa datuje až do starovekého Egypta.

Okrem thajského ridžbeka a mastifa existuje aj niekoľko ďalších príbuzných plemien, ktoré majú podobné vlastnosti a vzhľad ako rodézsky ridžbek. Tieto plemená sú však menej známe a menej rozšírené ako rodézsky ridžbek.

Poľovné Využitie

 

 

Rodézsky ridžbek bol pôvodne vyšľachtený ako poľovný pes a dodnes sa využíva na lov. Jeho pôvodní majitelia ho využívali na lov levov, preto má aj prezývku „Leví pes“. Tento pes je vytrvalý a má vynikajúci čuch, čo ho robí skvelým spoločníkom pri love.

Pri lovu sa využíva jeho schopnosť sledovať stopu a nájsť zviera. Vďaka svojej sile a vytrvalosti dokáže aj zvládnuť dlhé poľovačky. Jeho silná stavba a svalnaté telo mu umožňujú zvládnuť aj náročnejší terén.

Okrem toho, že je rodézsky ridžbek využívaný na lov, osvedčil sa aj ako vynikajúci strážny pes. Jeho odvaha a vernosť robia z neho vynikajúceho strážcu domu a rodiny.

Pri výchove tohto psa je dôležité mať na pamäti jeho poľovnícke pôvody. Jeho vycvičenie vyžaduje trpezlivosť a dôslednosť, no výsledkom bude verný a oddaný spoločník, ktorý bude schopný plniť svoje poľovnícke povinnosti.

Celkovo sa dá povedať, že rodézsky ridžbek je vynikajúci poľovný pes, ktorý si získal obľubu aj ako vynikajúci strážny pes a príjemný domáci pes.

 

Chyby

 

 

Chyby ridge sú viditeľné tesne po narodení. Neskôr, v období medzi tretím dňom a piatym týždňom, keď má šteniatko jemnú „šteňaciu srsť“ je veľmi ťažko identifikovať chyby ridge. Každý korektný ridge sa skladá z troch častí: hlava (box), korunky (2 víry) a základňa (konec). Ak niektorá z týchto častí chýba, hovoríme o chybe ridge.

Chyby sa delia na vážne a menej vážne. Vážne chyby sú napríklad chýbajúca základňa ridge, chýbajúca korunka alebo príliš veľká korunka. Menej vážne chyby sú napríklad nepravidelná alebo neúplná korunka, alebo korunka, ktorá nie je dostatočne výrazná.

Pri výbere šteniatka by mal byť budúci majiteľ oboznámený s možnými chybami ridge. Je dôležité si uvedomiť, že chyby ridge sú časté a nie sú nevyhnutne znakom zlého chovu. Ak majiteľ chce vystavovať svojho ridžbeka, mala by byť jeho ridge bez vážnych chýb. Ak je ridžbek len ako spoločník, môže mať aj menej vážne chyby.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že osrstenie na ridge môže byť rôzne. Niektoré ridžbeky majú hrebeň pokrytý hustou srstou, iné majú len jemný pruh srsti. Dôležité je, aby hrebeň bol jasne viditeľný a aby srst na ňom rastla v opačnom smere ako na zvyšku tela. Ak hrebeň nie je jasne viditeľný alebo srst na ňom nerastie správne, hovoríme o chybe osrstenia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button