Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Fínsky špic: Všetko o plemene

Fínsky špic, známy aj ako Suomenpystykorva, je malé, energické plemeno psa, ktoré pochádza z Fínska. Je to národné plemeno Fínska a je uznané FCI (Fédération Cynologique Internationale) ako plemeno severských špicov. Plemeno sa pôvodne používalo na lov drobnej zveri a vtákov, ale využívalo sa aj ako sánkarský pes.

 

Fínsky špic

 

Fínsky špic

 

Fínsky špic je silne stavaný pes s hustou dvojitou srsťou, ktorá je zvyčajne červenohnedej alebo sivej farby. Má líščiu tvár s ostrými, špicatými ušami a zatočeným chvostom. Plemeno je známe svojou inteligenciou, obratnosťou a vernosťou, vďaka čomu je obľúbenou voľbou ako rodinný maznáčik. Je však dôležité poznamenať, že Fínsky špic vyžaduje veľa pohybu a duševnej stimulácie, aby zostal šťastný a zdravý.

Štandard plemena Fínsky špic je stanovený Fínskym kynologickým zväzom a obsahuje konkrétne pokyny pre vzhľad, temperament a zdravie. Zodpovedné chovateľské postupy sú dôležité na zabezpečenie toho, aby plemeno zostalo zdravé a bez genetických porúch.

 

História

 

História

 

Fínsky špic má svoj pôvod v Fínsku a Rusku, kde sa používal na stráženie domácností a lovenie. Jeho pôvodné využitie nie je známe a ani záznamy o križovaní neexistujú. Avšak fínsky špic bol v minulosti veľmi populárny a často sa vyskytoval v celej Fínsku.

V 19. storočí sa však začali objavovať iné plemená psov, ktoré boli vhodnejšie pre lov, a tak sa počet fínskych špicov postupne znižoval. V 20. storočí sa však podarilo zachrániť toto plemeno, a to vďaka založeniu plemennej knihy a zvýšeniu záujmu o fínske špice.

Dnes je fínsky špic národným psom Fínska a je dobre známy v celej Škandinávii. Okrem Fínska sa fínsky špic vyskytuje aj v Švédsku a Karelsko-finskej lajke.

 

Fínsky špic je potomkom ugrofínskych Áslandov a jeho história sa datuje do obdobia pred viac ako 2000 rokmi. Tento pes bol v minulosti veľmi dôležitý pre Fínov a bol súčasťou ich kultúry a života.

V roku 1979 bol fínsky špic oficiálne uznávaný ako národné plemeno Fínska a odvtedy sa stal jedným z najpopulárnejších plemien v tejto krajine.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

 

Fínsky špic je stredne veľký pes s kompaktnou stavbou tela. Vyznačuje sa vzpriamenými ušami a huňatým chvostom stočeným na chrbte. Jeho srsť sa skladá z dvoch vrstiev – mäkkej, hustej podsady a drsnej krycej srsť. Táto kombinácia chráni psa pred chladom a vlhkosťou v chladnom finskom podnebí.

 

Telesná stavba Fínsky špic

 

Telesná stavba Fínsky špic

 

Fínsky špic má pevnú stavbu tela a elegantný vzhľad. Jeho krk je stredne dlhý a lebka má stredne veľké rozmery. Zuby sú silné a kohútik je dobre vyvinutý. Kríže sú široké a hrudník hlboký. Chvost je dlhý a stočený na chrbte. Lalok sa nachádza na výške prednej tretiny tela a lopatky sú dobre sklonené.

 

Srst

Fínsky špic má hustú a jemnú srsť, ktorá sa skladá z podsady a krycej srsť. Farba srsťou môže byť červená alebo zlatohnedá. Výnimkou sú biele znaky na hrudi, krku a nohách. Srsť sa lúpe v malých množstvách po celý rok, ale línanie je výraznejšie počas jarnej a jesennej sezóny.

 

Oči

Oči fínskeho špica sú stredne veľké a oválneho tvaru. Farba očí zvyčajne zodpovedá farbe srsti, ale môže byť aj tmavšia. Výrazné obočie a husté riasy pridávajú psovi charakteristický vzhľad.

 

Uši

Uši fínskeho špica sú vzpriamené a stredne veľké. Sú trojuholníkového tvaru a majú zaoblené končeky. Uši sú pokryté hustou srstou.

Celková výška fínskeho špica sa pohybuje od 43 do 50 cm a hmotnosť sa pohybuje od 8 do 15 kg. Jeho čeľusť je silná a líca sú dobre vyvinuté. Chrbát je rovný a bedrá sú široké. Predné končatiny majú dobre sklonené ramená a predlaktia sú rovné. Zadné končatiny majú dobre sklonené stehná a predkolenia sú dobre sklonené. Päty sú nízko položené a podpätia sú dobre vyvinuté.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Fínsky špic je živý a odvážny pes, ktorý rád upozorňuje na seba. Je to inteligentné a oddané plemeno, ktoré sa môže stať skvelým spoločníkom pre každého majiteľa. Tento pes je veľmi samostatný a dokáže sa prispôsobiť rôznym prostrediam.

Fínsky špic má skvelú povahu a je veľmi milujúci k svojim majiteľom. Je to pes, ktorý sa dokáže veľmi dobre vychádzať s deťmi, no rovnako si užíva aj spoločnosť dospelých. Jeho temperament je veľmi ostražitý a odolný, čo z neho robí skvelého strážcu. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Tento pes má veľmi silný hlas a rád šteká. Pri poľovačke sa to od neho aj vyžaduje. Jeho oddanosť a inteligencia sú vynikajúcou kombináciou pre každého majiteľa, ktorý hľadá verného spoločníka.

Fínsky špic je veľmi odolný voči poveternostným vplyvom a nemá takmer žiadne špecifické dedičné ochorenia. Preto je dôležité, aby ste ho kupovali od renomovaných chovateľov, ktorí zodpovedne chovajú toto plemeno.

Celkovo je Fínsky špic skvelým psom pre každého majiteľa, ktorý hľadá verného a oddaného spoločníka. Jeho povaha a temperament sú vynikajúcou kombináciou pre každého, kto chce mať doma skvelého psa.

 

Výcvik a Výchova Fínsky špic

 

Fínsky špic je inteligentný a nezávislý pes, ktorý si vyžaduje dôslednú a láskavú výchovu. Výcvik fínskeho špica môže byť náročný, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou sa dá dosiahnuť úspech.

Pri výcviku fínskeho špica je dôležité začať čo najskôr. Od šteniatka sa mu treba ukázať, čo je správne a čo nie. Fínsky špic je náchylný k dominantnosti, takže je dôležité, aby sa mu už od začiatku ukázalo, že v rodine má jasnú pozíciu.

Výcvik fínskeho špica by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní. To znamená, že sa má pes odmeniť za správanie, ktoré sa od neho očakáva. Pri výcviku sa môžu použiť rôzne metódy, vrátane kliknutia a odmeny, alebo použitia slovnej pochvaly a odmeny v podobe pamlskov. Zvieratá na f – 13 zvierat na písmeno f

 

Fínsky špic je veľmi vnímavý pes, ktorý sa rýchlo učí, ak mu je venujú pozornosť a čas. Pri výcviku poslušnosti je dôležité, aby sa pes naučil základné povely, ako sedia, ležia, prídu, a podobne. Výcvik poslušnosti by mal byť postupný a postavený na úspechoch, aby sa pes cítil úspešný a motivovaný.

Pri výcviku fínskeho špica sa odporúča použiť pozitívne metódy výcviku, ktoré zahŕňajú odmenu za správne správanie. Treba sa vyvarovať trestania psa za zlé správanie, pretože to môže viesť k nesprávnej reakcii a strachu z majiteľa.

Celkovo, výcvik a výchova fínskeho špica si vyžaduje trpezlivosť, dôslednosť a lásku. S pravidelným tréningom a pozitívnym posilňovaním sa môže fínsky špic stať dobre vychovaným a poslušným spoločníkom.

 

Starostlivosť

Fínsky špic je plemeno psa, ktoré si vyžaduje minimálnu starostlivosť. Srsť fínskeho špica je relatívne nenáročná na údržbu, ale počítajte s množstvom chlpov a každodenným česaním v období liahnutia. Vďaka bohatej podsade je srsť fínskeho špica veľmi odolná voči poveternostným vplyvom a vode.

Okrem starostlivosti je dôležité starať sa o zdravie psa. Fínsky špic je náchylný na obezitu, preto je dôležité kontrolovať jeho stravu a pravidelne cvičiť. Dôležitou súčasťou starostlivosti o fínskeho špica je aj pravidelná kontrola zubov a uší, aby sa predišlo zápalom.

Dôležitá je aj starostlivosť o ňufák a chvost fínskeho špica. Mek by sa mal pravidelne strihať, aby sa predišlo poraneniam a infekciám. Chvost by sa mal tiež pravidelne čistiť a strihať, aby sa predišlo znečisteniu a zraneniam.

Celkovo je fínsky špic pomerne nenáročné plemeno psa, ktoré si vyžaduje minimálnu starostlivosť. Je však dôležité sledovať zdravotný stav psa a pravidelne ho kontrolovať.

 

Použitie Fínsky špic

Fínsky špic je poľovný pes, ktorý sa používa najmä na lov vtákov, malých predátorov, vodného vtáctva a losov. Je vášnivým poľovníkom, skôr nezávislým, no pri poľovačke spolupracuje, korisť označí štekotom. Tento pes je vhodný aj na lov v zime, keď môže byť využitý ako pes saňový. Vďaka svojej odolnosti a vytrvalosti sa dokáže pohybovať aj v náročných podmienkach.

 

Okrem poľovníctva sa Fínsky špic využíva aj ako ochranca a strážca domu. Vďaka svojmu charakteru je vhodný aj ako rodinný pes a spoločník. Tento pes je veľmi priateľský a miluje deti. Je to pes s veľkým temperamentom, no zároveň aj s veľkým srdcom.

Fínsky špic je tiež vhodný pre canicross, pretože je to pes so silnými nohami a vytrvalosťou. Tento pes patrí medzi severští lovečtí psi, ktorí majú v sebe zahrnuté vlastnosti, ako je odvaha, vytrvalosť a lojálnosť.

Všeobecne platí, že Fínsky špic je pes s vysokým charakterom a temperamentom, ktorý však dokáže byť aj veľmi oddaný a lojálny svojmu majiteľovi. Tento pes je vhodný pre skúsených majiteľov, ktorí dokážu s ním pracovať a vychádzať.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button