Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Slovenský kopov: Všetko o plemene

Slovenský kopov je stredne veľké plemeno pachového psa a jediné plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené na Slovensku. Zároveň sa považuje za národné plemeno Slovenska. Tieto psy sú známe svojou inteligenciou a loveckými schopnosťami, vďaka čomu sú obľúbené medzi poľovníkmi a milovníkmi psov.

 

Slovenský kopov

 

Slovenský kopov

 

Pôvod tohto plemena siaha až do 15. storočia, keď sa používalo na lov veľkej zveri, ako sú diviaky a medvede. Postupom času sa plemeno zdokonaľovalo, aby sa z neho stal všestrannejší lovecký pes, ktorý dokáže stopovať a loviť menšiu zver, ako sú králiky a líšky. Dnes sa slovenský kopov stále používa na lov, ale stal sa aj obľúbeným spoločenským psom na Slovensku a v iných častiach sveta.

Slovenský kopov je silné a svalnaté plemeno s výraznou čiernou srsťou a mahagónovými znakmi. Majú vernú a láskavú povahu, vďaka ktorej sú skvelými rodinnými miláčikmi. Vzhľadom na ich lovecké inštinkty však vyžadujú veľa pohybu a duševnej stimulácie, aby boli šťastní a zdraví. Celkovo je Slovenský kopov fascinujúce plemeno s bohatou históriou a jedinečnými vlastnosťami, vďaka ktorým sú obľúbenou súčasťou slovenskej kultúry.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Slovenský kopov je jediné plemeno honiče, ktoré vzniklo na území Slovenska. Jeho pôvod sa datuje do obdobia stredoveku, kedy sa používali duriaci psi na poľovníctvo. Prvýkrát sa o slovenskom kopove zmieňuje v roku 1375 v rukopise o poľovníctve. V tomto období sa plemeno nazývalo „Canis Lupus Hungaricus“, pretože bolo chované na území Uhorska.

 

Počas nasledujúcich storočí sa plemeno vyvíjalo a menilo sa jeho pomenovanie. V 19. storočí sa začali chovať kopovy, ktoré boli podobné dnešnému typu. Tak v tomto období sa plemeno nazývalo „Slovenský barvár“, pretože sa používalo na farbenie kožušín. V 20. storočí sa plemeno premenovalo na „Slovenský kopov“ a začalo sa ho chovať ako poľovnícky pes.

V súčasnosti je Slovenský kopov oficiálne uznávaný ako národné plemeno Slovenska a je zaregistrovaný v medzinárodnej organizácii FCI (Federation Cynologique Internationale). Toto uznávanie plemena pomohlo zachrániť ho pred vyhynutím. Slovenské psy – Všetky 5 plemená psov zo Slovenska

Slovenský kopov sa chová v mnohých krajinách sveta, ale jeho pôvod a história sú úzko spojené so Slovenskom a strednou Európou.

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Vzhľad a fyzické charakteristiky

 

Slovenský kopov je stredne veľký pes s obdĺžnikovitým telom. Výška súk v kohútiku je 40-45 cm a psov 45-50 cm. Plemeno má pevnú kostru a je pomerne ľahšieho stavu tela.

 

Farba a srsť

Slovenský kopov má stredne dlhú srsť s hustou podsadou. Srsť je vždy čierna s hrdzavohnedým až mahagónovým pálením na pyskoch, nad očami, vnútornej strane ušníc, končatinách, spodnej strane chvosta a na zadku.

 

Oči a uši

Slovenský kopov má oválne, tmavé oči. Uši sú vysoko nasadené a zavesené, priľahlé k hlave.

 

Výška a hmotnosť

Slovenský kopov má výšku súk v kohútiku 40-45 cm a psov 45-50 cm. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 16 do 20 kg.

Celkovo je Slovenský kopov pekný, vyvážený pes s výraznými farbami a srsťou. Jeho fyzické charakteristiky sú výsledkom jeho pôvodu a využitia ako loveckého psa.

 

Povaha a temperament

Slovenský kopov je plemeno, ktoré je známe svojou inteligenciou, vytrvalosťou a neohrozeným duchom. Tento pes má v sebe vlohy na lov divočákov a dokáže sa vynikajúco orientovať v teréne. Jeho temperament je však v porovnaní s inými plemenami pomerne složitý a vyžaduje si od majiteľa veľa pozornosti, aktívneho pohybu a psychického aj fyzického zamýšľania.

Slovenský kopov je nezávislý pes, ktorý má radi svoju slobodu a necháva si radi svoj priestor. Preto je dôležité, aby sa mu dostávalo dostatok pozornosti, aby sa necítil izolovaný a aby sa mu dostávalo primeraného množstva pohybu. Jeho nezávislosť môže byť niekedy prekážkou pri tréningu, pretože môže byť tvrdohlavý a neochotný sa učiť nové veci.

Slovenský kopov má v sebe vlohy na ochranu svojho teritória a svojich majiteľov. Je to pes, ktorý sa dokáže postaviť proti neznámym osobám a chrániť svoj domov. Jeho ochranný inštinkt sa však musí správne kontrolovať a trénovať, aby sa predišlo agresívnemu správaniu voči nevinným ľuďom. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

 

Slovenský kopov je pomerne inteligentný pes, ktorý dokáže rýchlo pochopiť nové veci. Jeho inteligencia však môže byť niekedy prekážkou, pretože môže byť tvrdohlavý a neochotný sa prispôsobiť novým situáciám. Jeho výborný nos a vynikajúce schopnosti stopovania ho predurčujú na lov diviakov a zveriny.

Slovenský kopov je pomerne hlasný pes, ktorý má radi svoj hlas. Jeho hlasitosť sa využíva pri sledovaní teplej stopy a pri varovaní pred nebezpečenstvom. Jeho hlasitosť však môže byť niekedy prekážkou, pretože môže rušiť okolie a spôsobovať problémy susedom.

Celkovo je Slovenský kopov veľmi zaujímavým plemenom, ktoré si vyžaduje od svojho majiteľa veľa pozornosti, trpezlivosti a lásky. Jeho temperament a charakter sú veľmi výnimočné a dokážu uchvátiť každého, kto sa s ním stretne.

 

Výcvik a správanie

Slovenský kopov je plemeno, ktoré je známe svojou vytrvalosťou a vynikajúcimi zmyslami pre stopovanie. Preto je dôležité, aby bol správne vycvičený a vedený, aby mohol úspešne plniť svoje poľovnícke úlohy.

Výcvik slovenského kopova môže byť náročný, pretože je to plemeno, ktoré je známe svojou tvrdohlavosťou a nezávislosťou. Je dôležité, aby bol výcvik postavený na pozitívnej motivácii a trpezlivosti. Treba si uvedomiť, že slovenský kopov nie je pes, ktorý sa dá ľahko ovládať na vodítku. Preto je dôležité, aby bol trénovaný na voľnom priestranstve, kde si môže užívať svoju slobodu.

Slovenský kopov je zároveň aj pes, ktorý je veľmi citlivý na svoje okolie. Preto je dôležité, aby bol vedený na vodítku a aby sa mu venovala dostatočná pozornosť. Ak sa pes správa nevhodne, je potrebné mu to jasne ukázať, ale nikdy ho netrestať fyzicky.

 

Slovenský kopov je zároveň aj pes, ktorý má vynikajúce zmysly pre stopovanie a páchanie. Preto je dôležité, aby bol trénovaný na sledovanie stopy a aby bol schopný ju sledovať aj na väčšie vzdialenosti. Je potrebné, aby bol pes naučený pracovať s hlasom, aby bol schopný komunikovať so svojím pánom a aby bol schopný upozorniť na nebezpečenstvo.

Výcvik slovenského kopova je teda náročný, ale zároveň veľmi dôležitý pre toto vynikajúce poľovnícke plemeno. Ak je pes správne vycvičený a vedený, môže byť neoceniteľným pomocníkom pri poľovačke.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Prevencia a Liečba

Slovenský kopov je v podstate zdravé plemeno. Len zriedka trpí na choroby. Medzi najčastejšie s ktorými sa môžeme stretnúť je dysplázia bedrových kĺbov a dysplázia lakťových kĺbov. V prípade, že sa objavia nejaké zdravotné problémy, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Včasná diagnostika a liečba môže zabrániť vážnym zdravotným komplikáciám.

Okrem toho, je dôležité pravidelne kontrolovať zuby a uši psa. Zuby by mali byť čistené minimálne raz týždenne a uši by mali byť čistené raz za mesiac. To pomôže zabrániť vzniku zubného kameňa a ušných infekcií.

 

Strava a výživa

Slovenský kopov potrebuje vyváženú stravu, ktorá mu poskytne všetky potrebné živiny. Výber krmiva by mal byť založený na veku, váhe a aktivite psa. Je dôležité venovať pozornosť množstvu krmiva, aby nedochádzalo k prejedaniu a následnému obezite.

Okrem toho, je dôležité zabezpečiť dostatočný prístup k čistej vode. Voda by mala byť vždy k dispozícii a pravidelne menená.

 

Cvičenie a aktivita

Slovenský kopov je výkonný poľovný pes a potrebuje dostatok pohybu a aktivít. Dlhé prechádzky, beh a hranie s loptou sú ideálnym spôsobom ako udržať psa v dobrej kondícii. Je dôležité prispôsobiť množstvo cvičenia a aktivity veku a zdravotnému stavu psa.

Pri cvičení je dôležité venovať pozornosť aj správnemu trénovaniu. Základné poslušnostné cviky ako sedni, ľahni, a na miesto sú dôležité pre správne správanie psa v každodennom živote.

Celkovo je Slovenský kopov nenáročné plemeno, ktoré nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pravidelná starostlivosť a zdravý životný štýl môžu pomôcť zabrániť zdravotným komplikáciám a udržať psa v dobrej kondícii.

 

Slovenský Kopov ako lovecký pes

 

Slovenský Kopov ako lovecký pes

 

Slovenský kopov je známy svojou vysokou výkonnosťou ako lovecký pes. Jeho pôvod sa datuje do 15. storočia a bol vyšľachtený na území Slovenska na lov diviačej zveri. Jeho výnimočná schopnosť sledovať a chytiť zver robí z neho vynikajúceho spoločníka pre každého vášnivého lovca. Poľovnícky pes – Top 11 poľovnícky psy

Slovenský kopov má vynikajúcu kondíciu a vytrvalosť, čo ho robí ideálnym na lov diviačej zveri. Jeho schopnosť sledovať zviera a udržať tempo po dlhú dobu robí z neho vynikajúceho spoločníka pre každého, kto sa zaujíma o boj s diviačou zverou.

 

Slovenský kopov je vynikajúci na lov diviačej zveri, najmä diviakov. Jeho schopnosť sledovať a chytiť zver je vynikajúca a robí z neho vynikajúceho spoločníka pre každého vášnivého lovca. Jeho výnimočná schopnosť sledovať zver po dlhú dobu a udržať tempo robí z neho vynikajúceho spoločníka na každej loveckej výprave.

Slovenský kopov je známy svojou vysokou výkonnosťou a vytrvalosťou, čo ho robí ideálnym na lov diviačej zveri. Jeho schopnosť sledovať a chytiť zver je vynikajúca a robí z neho vynikajúceho spoločníka pre každého, kto sa zaujíma o boj s diviačou zverou. Jeho výnimočná schopnosť udržať tempo po dlhú dobu robí z neho vynikajúceho spoločníka na každej loveckej výprave.

Slovenský kopov má vynikajúcu schopnosť udržať tempo po dlhú dobu, čo ho robí ideálnym na lov diviačej zveri. Jeho výnimočná schopnosť sledovať zver a udržať tempo robí z neho vynikajúceho spoločníka pre každého, kto sa zaujíma o boj s diviačou zverou. Jeho vynikajúca kondícia a vytrvalosť robia z neho vynikajúceho spoločníka na každej loveckej výprave.

Slovenský kopov je vynikajúci na lov diviačej zveri, najmä diviakov. Jeho schopnosť sledovať a chytiť zver je vynikajúca a robí z neho vynikajúceho spoločníka pre každého vášnivého lovca. Jeho výnimočná schopnosť sledovať zver po dlhú dobu a udržať tempo robí z neho vynikajúceho spoločníka na každej loveckej výprave.

 

Slovenský kopov v rodine

Slovenský kopov je plemeno, ktoré sa dobre hodí do rodinného prostredia. Je to verný a oddaný pes, ktorý sa dobre zvláda s deťmi a ostatnými domácimi zvieratami. Kopov je inteligentný a rýchlo sa učí, takže ho môžete trénovať na rôzne triky a povely.

Vzhľadom k jeho pôvodu ako poľovného psa, môže byť kopov občas trochu ochranársky voči svojej rodine. To však neznamená, že je agresívny alebo nebezpečný. V skutočnosti, kopov je skôr opatrný a ostražitý voči cudzincom.

Pretože je to plemeno, ktoré má radi fyzickú aktivitu, môže byť dobrým spoločníkom pre rodiny, ktoré majú radi výlety a turistiku. Kopov sa totiž rád pohybuje a má veľa energie na vypálenie.

Vzhľadom k jeho veľkosti a energii, môže byť kopov vhodnejší pre rodiny s väčším domovom alebo s prístupom k záhrade. V prípade, že žijete v byte, alebo máte malé deti, môže byť lepšie zvážiť iné plemeno.

Celkovo, Slovenský kopov je skvelým spoločníkom pre rodiny, ktoré majú radi aktívny životný štýl a ktoré chcú mať verného a oddaného psa.

 

Uznanie a popularita

Slovenský kopov je národné plemeno Slovenska a je uznávaný ako jedno z najvýznamnejších plemien duričov. Aj keď sa plemeno považuje za vzácne, získava na popularite a uznávaní.

Slovenský kopov bol uznávaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) v roku 1964 a je zaradený do skupiny 6 – Duriči, stopári a súvisiace plemená.

V Spojených štátoch amerických nie je Slovenský kopov uznávaný American Kennel Club (AKC), ale je uznávaný v United Kennel Club (UKC) a American Rare Breed Association (ARBA).

Slovenský kopov má aj svoj štandard plemena, ktorý popisuje vzhľad, temperament a správanie plemena. Štandard plemena bol naposledy aktualizovaný v roku 2014.

 

Existuje aj Slovenský kopov klub, ktorý združuje chovateľov slovenských kopovov a propaguje plemeno. Klub organizuje rôzne akcie a podujatia pre majiteľov a priaznivcov plemena.

Slovenský kopov má aj niekoľko blízkych príbuzných, ako napríklad americký black and tan coonhound, ogar polski, chart polski, hungarian greyhound, austrian black and tan hound, polish greyhound, schwarzwildbracke a black forest hound.

Na Wikipédii sa Slovenský kopov opisuje ako veľmi múdre a výkonné plemeno duriča. Plemeno je vhodné pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s chovaním psov a sú schopní poskytnúť psovi dostatok pohybu a stimulácie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button