Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Laekenois: Charakteristika plemena

Belgický ovčiak Laekenois je hrubosrstá varieta belgického ovčiaka, ktorá je najmenej početnou zo všetkých štyroch variet. Toto plemeno sa vyskytuje iba zriedkavo v Českej republike hlavne kvôli náročnej starostlivosti o srst. Laekenois má plavú srsť so stopami čierneho zadymenia a trocha bielej na hrudi a prstoch sa povoľuje.

 

Laekenois

 

Laekenois

 

Belgický ovčiak Laekenois má atletické telo a špicaté uši. Jeho srst tvorí dvojitý kožuch drsných kudrlinovitých chĺpkov. Toto plemeno je považované za jedno z najvzácnejších plemien na svete a je známe pre svoju oddanosť a inteligenciu. Belgický ovčiak Laekenois bol pôvodne chovaný na ochranu oviec a dobytka, ale dnes sa používa aj ako služobný pes a spoločník.

 

História

 

História

 

Belgický ovčiak Laekenois je pôvodom z Belgicka a je jednou z najmenej početných variant belgických ovčiakov. Plemeno bolo pomenované podľa zámku Laeken, ktorý sa nachádza v belgickom meste Brusel. Kráľovná Henrietta Belgická mala tieto psy v obľube a to bola aj dôvod, prečo sa plemeno začalo špecializovať na prácu s ovcami.

Belgický ovčiak Laekenois sa stal populárnym počas prvej svetovej vojny, keď bol používaný ako poštový pes. V tom čase bol považovaný za jedno z najlepších plemien pre prácu v armáde. Po vojne sa plemeno stalo populárnym aj v USA, kde vznikla American Belgian Laekenois Association.

Po druhej svetovej vojne sa počet Laekenoisov výrazne znížil a plemeno sa stalo ohrozeným. V rámci snahy o zachovanie plemena boli založené organizácie, ktoré sa zaoberajú jeho chovom a ochranou.

Dnes je Belgický ovčiak Laekenois stále vzácny a jeho chov je náročný. V Českej republike sa plemeno skoro nevyskytuje, ale v Belgicku a v USA je stále populárne.

 

Vlastnosti

 

Vlastnosti

 

Belgický ovčiak Laekenois je stredne veľké plemeno so silnou, ale ľahkou kostrou. Jeho dominantnou vlastnosťou je hrubá a strapatá srsť, ktorá je na tele psa približne 6 cm dĺžka. Na chrbte nosa, čele a končatinách je kratšia a charakterizuje sa tvrdosťou a zježenými a strapatými chlpmi. Farba srsti sa môže líšiť od fawne po šedú až čiernu.

Toto plemeno má vynikajúce vlastnosti, ktoré ho robia ideálnym spoločníkom pre aktívnych majiteľov. Belgický ovčiak Laekenois je veľmi inteligentný a aktívny, a preto potrebuje veľa pohybu a stimulácie. Tento pes bol pôvodne chovaný na ochranu a pasenie oviec, a preto má silný ochranný inštinkt. Je to vynikajúci strážca domu a majiteľa.

Belgický ovčiak Laekenois je vynikajúci pastier a ochranca dobytka a majetku. Jeho vynikajúce vlastnosti z neho robia ideálneho spoločníka pre ľudí, ktorí majú záujem o prácu so zvieratami. Toto plemeno je veľmi citlivé a lojálne, a preto sa stáva skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi.

Belgický ovčiak Laekenois je vzácne plemeno, ktoré sa vyskytuje len zriedkavo. Je to čistokrvné plemeno, ktoré sa vyznačuje vynikajúcimi vlastnosťami. Belgický ovčiak Laekenois je skvelým spoločníkom pre aktívnych, zodpovedných majiteľov, ktorí majú záujem o prácu so zvieratami. Belgický ovčiak: Charakteristika, starostlivosť a výcvik

 

Výcvik Laekenois

 

Výcvik Laekenois

 

Belgický ovčiak Laekenois je učenlivý a inteligentný pes, ktorý sa rýchlo učí nové veci. Jeho výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, s použitím odmien a pochvál. Negatívne tréningové metódy by mohli ovplyvniť jeho dôveru a sebavedomie.

Výcvik by mal začať čo najskôr, najlepšie v mladom veku. Dôležité je zabezpečiť mu primeranú socializáciu, aby sa naučil správať sa v rôznych situáciách a s inými zvieratami. Belgický ovčiak Laekenois má vrodený strážny pud, a preto je dôležité ho naučiť poslušnosti a kontrolovať jeho agresívne správanie voči cudzím ľuďom a zvieratám.

Belgický ovčiak Laekenois je veľmi aktívny pes a potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Preto je dôležité zahrnúť do jeho výcviku aj cvičenie a tréningové aktivity. Belgický ovčiak Laekenois sa vynikajúco hodí na rôzne psie športy, ako je agility, obedience training, ale aj na prácu s inými zvieratami.

Je dôležité si uvedomiť, že Belgický ovčiak Laekenois má vysoký lovecký pud a preto by mal byť vedený na vodítku alebo v oplotenom priestore, aby sa predišlo útekovým situáciám. Belgický ovčiak Laekenois je veľmi prispôsobivý pes, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym situáciám a prostrediam. Vlasové hnojivo šampón: zlepšiť zdravie vlasov

 

Starostlivosť

Belgický ovčiak Laekenois vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby bol zdravý a šťastný. Tento pes má hrubú a drsnú srsť, ktorá môže byť farby pšeničnej alebo červenej. Laekenois je najmenej rozšíreným poddruhom Belgického ovčiaka a je najmenej známy.

Jednou z kľúčových starostlivostí o belgického ovčiaka Laekenois je starostlivosť o jeho srsť. Malinois a Laekenois je potrebné kefovať asi raz týždenne, zatiaľ čo Groenendael a Tervueren kvôli ich dlhej a hustej srsti treba kefovať niekoľkokrát týždenne. Keď belgický ovčiak mení srsť, čo sa deje dvakrát do roka, výrazne pĺzne, a vtedy je nutná intenzívnejšia starostlivosť o srsť.

Okrem starostlivosti o srsť, belgický ovčiak Laekenois potrebuje aj dostatok fyzickej aktivity a mentálneho stimulu. Tento pes bol pôvodne chovaný na pastvu a má silné pastierske inštinkty. Preto sa odporúča, aby sa belgický ovčiak Laekenois cvičil a využíval svoje schopnosti v pastierskych alebo iných pracovných činnostiach.

Belgický ovčiak Laekenois je tiež využívaný ako pes na vyhľadávanie zdrojov a ako spoločník. Jeho temperament je zvyčajne stabilný a vyrovnaný, ale môže byť aj nezávislý a tvrdohlavý. Je dôležité, aby sa belgický ovčiak Laekenois vychovával s láskou a dôrazom na pozitívne posilňovanie.

Ak hľadáte belgického ovčiaka Laekenois, je dôležité nájsť zodpovedného chovateľa. Zodpovední chovatelia sa zameriavajú na zdravie a plemenné vlastnosti belgického ovčiaka Laekenois a snažia sa produkovať šteniatka, ktoré sú zdravé a dobre socializované. Belgicke psy 7 plemien psov z Belgicka

 

Zdravie

Belgický ovčiak Laekenois sa teší veľmi dobrému zdraviu a je to robustný pes. Rovnako ako u veľkých psov, aj u neho môže byť náchylnosť na dyspláziu bedrového kĺbu, avšak u tohto plemena nie je taká vysoká. Belgickí ovčiaky majú tiež nízku náchylnosť k mnohým ochoreniam, ktoré sú typické pre iné psy.

Nasledujúca tabuľka uvádza niektoré zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť u belgického ovčiaka Laekenoisa:

 

Zdravotné problémy Popis
Dysplázia bedrového kĺbu Abnormálny vývoj kĺbovej panvy a stehennej kosti, ktorý môže viesť k bolesti a kĺbovým problémom.
Dysplázia lakťového kĺbu Abnormálny vývoj lakťového kĺbu, ktorý môže viesť k bolesti a kĺbovým problémom.
Hypotyreóza Nedostatočná funkcia štítnej žľazy, ktorá môže viesť k problémom s metabolizmom a nadváhou.
Epilepsia Neurologické ochorenie, ktoré môže viesť k záchvatom a stratám vedomia.
Očné problémy Belgickí ovčiaky môžu trpieť rôznymi očnými problémami, ako sú katarakty a progresívna atrofia sietnice.

Je dôležité, aby majitelia belgického ovčiaka Laekenoisa pravidelne navštevovali veterinára a dbali na to, aby ich pes dostával primeranú stravu a dostatok pohybu. Týmto spôsobom môžu minimalizovať riziko výskytu zdravotných problémov a zabezpečiť dlhú a zdravú životnosť svojho psa.

 

Vzťahy

Laekenois sú plemeno psov, ktoré majú výborné vzťahy s ľuďmi, najmä s tými, ktorých poznajú. Sú to veľmi oddaní psi a radi trávia čas so svojimi majiteľmi.

S deťmi sú pre Laekenois veľmi dobré. Sú to hravé a energické psy, ktoré sa radi hrajú s deťmi. Avšak, kvôli ich veľkosti a energickému správaniu, mali by byť vždy pod dohľadom dospelých.

Keď ide o vzťahy s cudzími ľuďmi, Laekenois sú opatrní a nevyskytuje sa u nich agresívne správanie. Sú to veľmi inteligentní psi a dokážu ľahko rozlišovať medzi priateľom a nepriateľom.

Socializácia je pre Laekenois veľmi dôležitá. Ak sú vystavení rôznym situáciám a ľuďom od mladého veku, budú mať väčšiu istotu a sebaistotu v rôznych situáciách.

Vzťahy s rodinnými príslušníkmi sú pre Laekenois veľmi dôležité. Sú to rodinní psi a radi trávia čas so svojimi majiteľmi. Sú veľmi oddaní a radi sa zapájajú do každej rodinnej aktivity.

S inými zvieratami môžu byť pre Laekenois problematické. Sú to veľmi dominantné psy a môžu sa pokúsiť ovládať iné zvieratá v domácnosti. Preto je dôležité, aby boli vedení a trénovaní, aby sa naučili správne chovať k iným zvieratám.

S majiteľmi sú pre Laekenois veľmi dôležité. Sú to veľmi oddaní psi a radi trávia čas so svojimi majiteľmi. Veľmi inteligentní a dokážu si zapamätať rôzne príkazy a triky. Sú to veľmi lojálni psi a radi robia všetko, čo môžu. Aby uspokojili svojich majiteľov.

 

Plemeno Laekenois

 

Plemeno Laekenois

 

Belgický ovčiak Laekenois je stredne veľké plemeno psov patriace do skupiny ovčiarskych plemien. Toto plemeno je známe svojou hrubou kučeravou srsťou, ktorá je charakteristická pre všetky druhy belgických ovčiakov. Laekenois bol pôvodne chovaný na pasenie oviec, ale tiež sa využíval na stráženie plátna, ktoré sa sušilo na poliach.

Belgický ovčiak Laekenois je uznávaným plemenom American Kennel Club a je považovaný za inteligentného a pracovitého psa. Toto plemeno je veľmi oddané svojmu majiteľovi a je schopné sa naučiť rôzne úlohy a triky. Belgický ovčiak Laekenois má vysokú úroveň energie a potrebuje výdatné množstvo pohybu a fyzickej aktivity.

Belgický ovčiak Laekenois má silnú mentálnu schopnosť a je schopný rýchlo reagovať na rôzne situácie. Toto plemeno je veľmi citlivé a môže byť tvrdohlavé, takže potrebuje trpezlivého a dôsledného majiteľa, ktorý mu poskytne jasnú a konzistentnú výchovu.

 

Vzhľadom na svoje ovčiarske korene má Belgický ovčiak Laekenois silný inštinkt na ochranu a stráženie. Toto plemeno je schopné chrániť svoj dom a rodinu a je vynikajúcim pastierom. Belgický ovčiak Laekenois je všestranný a môže byť použitý aj ako záchranársky pes alebo pre prácu v armáde alebo polícii.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button