Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Taliansky vodný pes: Charakteristika a chov

Taliansky vodný pes, známy aj pod názvom Italský vodný pes alebo Lagotto Romagnolo, je plemeno psov pôvodom z Talianska. Toto plemeno je známe svojou schopnosťou pracovať vo vode, a to vďaka svojej výnimočnej vodeodolnej srsti, ktorá mu umožňuje pohybovať sa vo vode bez problémov.  Tak Taliansky vodný pes je jedným z najstarších plemien vodných psov, ktoré boli vyšľachtené na vodné práce.

 

Taliansky vodný pes

Taliansky vodný pes, známy aj ako Lagotto Romagnolo, je starobylé plemeno psa pôvodom z talianskeho regiónu Romagna, kde boli tradične používaní na vyhľadávanie a zber trufliel v lesoch a na mokraďnatých územiach. Tieto psy sú stredne veľké, s hustou a kučeravou srsťou, ktorá ich chráni pred nepriaznivým počasím a vodou. Ich srsť môže byť rôznych farieb vrátane bielo-hnedých, oranžových alebo hnedej.

"</p

Taliansky vodný pes je považovaný za veľmi poslušné a inteligentné plemeno, ktoré sa ľahko učí a rýchlo sa prispôsobuje novým situáciám. Tieto psy sú tiež známe svojou prítulnosťou a oddanosťou svojmu majiteľovi. Ich výnimočná vodeodolná srsť si však vyžaduje osobitnú starostlivosť a údržbu, aby bola stále v dobrom stave. Taliansky vodný pes je ideálny pre majiteľov, ktorí majú radi vodné aktivity a hľadajú verného spoločníka, ktorý ich bude sprevádzať na každom kroku.

Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Taliansky vodný pes je stredne veľký pes, ktorý pochádza z Talianska. Toto plemeno psov je známe aj pod názvom Lagotto Romagnolo. Taliansky vodný pes patrí do skupiny slídiči, retrívri a vodní psi podľa Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI).

Pôvod a história

Pôvod a história Taliansky vodný pes

Taliansky vodný pes má veľmi zaujímavú históriu. Prvá zmienka o tomto plemene sa objavila okolo roku 1360 v Taliansku. Týmto pádom je považovaný za najstaršie vodné plemeno psov. Pôvodne bol chovaný na vodné práce, ako sú napríklad lov kachen alebo práca na rybárskych člnoch.

Lagotto Romagnolo je pôvodne plemeno, ktoré bolo chované na lov kačiek. V Taliansku sa tento pes stal veľmi obľúbeným a dnes je uznávaný ako jedno z najlepších plemien na vodné práce. Tento pes má vynikajúci zmysel pre orientáciu, čo mu umožňuje ľahko sa pohybovať vo vode a nájsť aj tie najmenšie stopu.

Taliansky vodný pes je veľmi populárny aj ako spoločník. Tento pes je veľmi inteligentný a ľahko sa učí. Je prítulný a veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Tento pes je tiež veľmi energický a potrebuje veľa pohybu.

V súčasnosti sa Taliansky vodný pes chová po celom svete a je obľúbeným plemenom medzi majiteľmi psov.

Fyzické charakteristiky Taliansky vodný pes

"Fyzické

Vzhľad

Taliansky vodný pes je stredne veľké plemeno psa menšieho stredného rámca s vyváženými proporciami a spíše ťažkou stavbou tela. Jeho vzhľad je štvorcový, teda jeho dĺžka tela je rovnaká ako jeho výška v kohútiku. Jeho telo je dobre osvalené a má mohutný krk. Najnovšie plemena psov – 15 nových plemien

Srsť a farba

Srsť talianskeho vodného psa pokrýva celé telo a je hustá, kudrnatá a svojou štruktúrou pripomína vlnu. Jeho srsť chráni pred vodou a chladom a obsahuje podsadu a pesíky. Farba srsti môže byť biela, bledá, hnedá alebo čierna.

Veľkosť a hmotnosť

Taliansky vodný pes patrí medzi stredne veľké plemeno psa. Jeho kohútiková výška sa pohybuje v rozmedzí 41 až 46 cm a jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 11 do 16 kg.

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené niektoré z fyzických charakteristík talianskeho vodného psa:

Výška v kohútiku Hmotnosť Dĺžka hlavy Horná línia Chrbát Hrudník Brucho Chvost
41-46 cm 11-16 kg stredne dlhá rovná rovná hlboký mierne vystúpené zvyčajne ostrieľaný

Taliansky vodný pes má tiež veľmi charakteristické fúzy, ktoré mu rastú na tvári. Jeho oči sú veľké a okrúhle a môžu byť hnedé alebo tmavohnedé. Ich líca sú mierne vystúpené a jeho kohútik je rovný. Jeho chvost je zvyčajne ostrieľaný a nesený dole.

Taliansky vodný pes má priemernú dĺžku života 14 až 16 rokov a jeho váha sa môže líšiť v závislosti od pohlavia, veku a stavu zdravia. Talianske plemená psa : TOP 15 psov z Talianska

Povaha a temperament

Povaha a temperament Taliansky vodný pes

Taliansky vodný pes je veľmi inteligentný, učenlivý a pracovitý pes. Je to energický a spoločenský pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi aj s inými domácimi zvieratami. Tento pes má veľmi dobrý čuch a je schopný vyhľadávať a nájsť rôzne predmety.

Taliansky vodný pes je tiež veľmi ostražitý a bystrý pes. Je to pes, ktorý sa ľahko učí a rýchlo si zapamätá nové veci. Jeho temperament je pokojný a poslušný, čo z neho robí skvelého spoločníka pre celú rodinu.

Tento pes má v sebe veľa energie a potrebuje každodenný pohyb a výcvik. Je to pes, ktorý miluje vodu a plávanie. Jeho pracovitosť a zručnosť mu umožňujú byť využívaným aj ako lovecký pes, ktorý dokáže vyhľadávať a nájsť hľuzovky.

Celkovo, Taliansky vodný pes je skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi aktívny životný štýl a chce mať verného a inteligentného psa.

Výcvik a aktivity Taliansky vodný pes

Taliansky vodný pes je plemeno, ktoré je veľmi inteligentné a rýchlo sa učí. Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci, aby pes bol ochotný spolupracovať. Jeho výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť, základné povely a socializáciu.

Vzhľadom na ich pôvod ako vodné psy, majú radi vodu a plávanie. Výborne sa hodí pre agility a flyball, kde si môže ukázať svoju rýchlosť a obratnosť. Jedinečné plemena psov 10 psov s ktorými sa možno nikdy nestretnete

Taliansky vodný pes má tiež talent pre vodné práce, ako sú napríklad hľadanie predmetov vo vode alebo lovenie rýb. Tieto aktivity sú nielen zábavné, ale aj užitočné pre psa, pretože mu poskytujú fyzickú a duševnú stimuláciu.

Je dôležité, aby bol pes dostatočne fyzicky a duševne stimulovaný, aby bol šťastný a zdravý. Preto majitelia Talianskych vodných psov by mali venovať čas na tréning a aktivity, ktoré mu poskytnú dostatočné množstvo pohybu a mentálnej stimulácie.

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré aktivity, ktoré sa hodia pre Talianskeho vodného psa:

Aktivity Popis
Agility Preteky, kde pes prekonáva rôzne prekážky
Flyball Preteky, kde pes musí prejsť dráhu a priniesť loptu späť
Vodné práce Práce, ktoré sú zamerané na prácu v a okolo vody, ako napríklad hľadanie predmetov vo vode
Športové preteky Preteky, ktoré zahrnujú rôzne disciplíny, ako napríklad beh, plávanie a skákanie

Taliansky vodný pes si vyžaduje dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, preto je dôležité zabezpečiť mu dostatok času na aktivity a tréning.

 

Zdravie a starostlivosť

Taliansky vodný pes je všeobecne zdravé plemeno, ale ako každý pes, aj on môže trpieť určitými zdravotnými problémami. Preto je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu a pravidelne ho kontrolovať u veterinára.

Jedným z najčastejších zdravotných problémov u talianskych vodných psov je dysplázia bedrového kĺbu. Tento stav môže spôsobiť bolesť a zhoršiť pohyblivosť psa. Preto je dôležité, aby majitelia dbali na to, aby ich pes nebol nútený príliš dlho stáť alebo behať po tvrdej zemi. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Ďalším zdravotným problémom, ktorý môže postihnúť talianskeho vodného psa, je atrofia progresívnej sietnice (APR). Tento stav môže viesť k postupnému zhoršovaniu zraku a v niektorých prípadoch až k slepote. Majitelia by mali byť oboznámení s príznakmi a pravidelne kontrolovať zrak svojho psa.

Okrem týchto zdravotných problémov je dôležité venovať pozornosť aj starostlivosti o srsť a kožu. Taliansky vodný pes má kučeravú srsť, ktorá si vyžaduje pravidelné kúpanie a česanie. Majitelia by mali používať šampóny a kondicionéry špeciálne určené pre toto plemeno, aby sa minimalizovalo riziko alergických reakcií a podráždenia kože.

Celkovo je taliansky vodný pes nenáročný na starostlivosť, ale vyžaduje si pravidelnú starostlivosť o srsť a kožu, ako aj pravidelné veterinárne kontroly na zabezpečenie jeho zdravia a pohody.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button