Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Rumunský karpatský ovčiak: Charakteristika plemena

Rumunský karpatský ovčiak, známy aj ako karpatský ovčiak, je veľké plemeno psa, ktoré pochádza z rumunských Karpát. Toto plemeno sa po stáročia používalo na ochranu stád a domov poľnohospodárov v regióne. Plemeno je uznané Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI) pod číslom 350.

 

Rumunský karpatský ovčiak

 

Rumunský karpatský ovčiak

 

Rumunský karpatský ovčiak je silný a robustný pes, ktorý je vysoko cenený pre svoje strážne inštinkty. Je to tiež verný spoločník a skvelý rodinný maznáčik. Toto plemeno je známe svojím pokojným a vyrovnaným temperamentom, vďaka čomu je ideálnou voľbou pre rodiny s deťmi. Podlhovasté telo a široké zadné končatiny dávajú psovi výrazný vzhľad. Je to vysoko inteligentné plemeno, ktoré si vyžaduje pravidelný pohyb a výcvik, aby bolo šťastné a zdravé.

 

Rumunský karpatský ovčiak je vzácne a jedinečné plemeno, ktoré si získava popularitu po celom svete. Je to plemeno, ktoré si vyžaduje veľa pozornosti a starostlivosti, ale zároveň je to verné a milujúce domáce zviera, ktoré môže priniesť radosť a spoločnosť do každej domácnosti.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Rumunský karpatský ovčiak je plemeno psa, ktoré bolo vyšľachtené v karpatsko-dunajskej oblasti. Cieľom šľachtenia bolo získať psa s vlohami pre hlídanie stád pred veľkými predátormi, ako sú vlci alebo rysové. Rumunský karpatský ovčiak bol vyšľachten z miestnych psov z vylúčených oblastí tejto oblasti.

Po staletia bola základným kritériom šľachtenia užitočnosť a psie plemeno si zachovalo svoju povahu dodnes. Prvý štandard bol vytvorený v roku 1934 Národným zootechnickým inštitútom. Avšak, oficiálne uznanie tohto plemena trvalo až do roku 2005, keď bol štandard ratifikovaný Valným zhromaždením FCI v Buenos Aires v Argentíne.

Rumunský karpatský ovčiak nie je jediné rumunské ovčie plemeno. Existujú aj ďalšie plemená, ako sú rumunský ovčiak z Bukoviny, rumunský Mioritic a čierny rumunský ovčiak. Tieto plemená sú tiež známe svojou fyzickou vytrvalosťou a odvahou a sú používané na ochranu dobytka a domov poľnohospodárov v Karpatoch.

Rumunsko, krajina, z ktorej pochádza toto plemeno, leží v juhovýchodnej Európe a je obklopená riekou Dunaj. Dunaj je dôležitou súčasťou histórie a kultúry Rumunska a taktiež ovplyvnila vývoj rumunského karpatského ovčiaka.

 

Charakteristika plemena Rumunský karpatský ovčiak

 

Charakteristika plemena Rumunský karpatský ovčiak

 

Rumunský karpatský ovčiak je plemeno ovčiarskeho psa, ktoré pochádza z Rumunska. Podľa štandardu FCI patrí do sekcie 1 – ovčiarske plemená. Je to veľký pes s robustným telom a výškou v kohútiku 59 – 73 cm.

Jeho hlava má mierne zaoblené čelo a stop. Nos je dobre vyvinutý a čierny. Zuby sú silné a majú nožnicový skus. Oči sú stredne veľké a tmavé. Uši majú trojuholníkový tvar a na konci sú mierne zaoblené. Krk je silný a svalnatý, rovnako ako hrudník.

 

Telo je dobre osvalené a má hlboký hrudník. Chrbát je široký a silný. Horná línia je rovná a kohútik je vysoko. Bedrá sú široké a silné. Rebrá sú dobre klenuté a brucho je mierne stiahnuté. Chvost je vysoko nasadený a huňatý.

Rumunský karpatský ovčiak má silné a svalnaté nohy. Panvové končatiny sú široké a silné, zatiaľ čo hrudné končatiny sú rovné a rovnobežné. Labky sú okrúhle a dobre spevnené. Kedy začať cvičiť psa – vek kedy môžete začať výcvik

Podľa štandardu ČMKU je dĺžka lebky 12 – 13 cm a dĺžka tela je o 10 % väčšia ako výška v kohútiku. Bedrová oblasť je krátka a silná. Je mezocefalického typu.

Rumunský karpatský ovčiak je veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje veľa pohybu. Je to inteligentný a vyrovnaný pes s vynikajúcimi inštinktmi a schopnosťou učiť sa. Má silné ochranné inštinkty a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi.

 

Chov a Šľachtenie

 

Chov a Šľachtenie

 

Rumunský karpatský pastiersky pes je pastierske plemeno lupoidného typu, ktoré sa vyznačuje silnou kostrou a mandľovými očami. Tieto psy majú nožnicový skus a sú odolné a odvážne. Chov a selekciu tohto vzácneho plemena pastierskych psov starostlivo kontroluje klub a technická komisia Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI).

Cieľom šľachtenia rumunského karpatského pastierskeho psa nie je len vzhľad, ale aj povahové vlastnosti, ako napríklad schopnosť strážiť stáda aj pred veľkými predátormi, ako sú vlci alebo rysy. Prvý štandard tohto plemena pastierskych psov vytvoril v roku 1934 Národný zootechnický ústav.

Rumunský karpatský ovčiak sa používa ako spoločník a strážca stáda. Tieto psy sú veľmi oddané svojmu majiteľovi a majú vyrovnanú povahu. Je dôležité, aby boli dobre socializované a vycvičené, aby sa stali poslušnými a spoľahlivými spoločníkmi. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

V Karpatoch je týchto zvierat veľmi veľa, preto sa rumunský karpatský ovčiak dodnes používa na svoj stanovený účel. Existuje teória, že rumunský karpatský ovčiak je priamym potomkom vlka. Predstavitelia plemena napríklad neuvádzajú, že existujú kríženci vlka, čo bolo dokázané.

Rumunský karpatský ovčiak patrí do I. skupiny ovčiarskych, pastierskych a honáckych plemien a do 1. sekcie ovčiarskych a pastierskych plemien. V Českej republike existujú kluby, ktoré sa venujú chovu tohto plemena pastierskych psov, napríklad Klub rumunských ovčiakov.

 

Povaha a správanie Rumunský karpatský ovčiak

 

Povaha a správanie Rumunský karpatský ovčiak

 

Rumunský karpatský ovčiak je odvážný, energický a vyrovnaný pes, ktorý je oddaný svojmu majiteľovi. Je to prirodzený hlídač s dôstojným a krotkým správaním. Tento pes je považovaný za skupinu 1, ktorá zahŕňa pastierske psy a stádové psy. Jeho povaha ho robí ideálnym strážcom a pastierom.

Tento pes má veľmi klidnú povahu a je veľmi oddaný svojmu majiteľovi. Jeho prirodzené sklony ho robia skvelým hlídačom, ktorý sa dokáže postarať o svoj domov a rodinu. Rumunský karpatský ovčiak je tiež veľmi pohyblivý a má silnú záď, ktorá mu umožňuje byť vynikajúcim pastierom.

 

Okrem toho, Rumunský karpatský ovčiak je veľmi inteligentný a rýchlo sa učí. Jeho energická povaha znamená, že potrebuje veľa pohybu a cvičenia, aby bol šťastný a zdravý. Jeho vyrovnaná povaha znamená, že sa dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami.

Celkovo, Rumunský karpatský ovčiak je skvelým spoločníkom pre majiteľov, ktorí hľadajú oddaného a vyrovnaného psa, ktorý sa dokáže postarať o svoju rodinu a domov. Jeho inteligencia, energia a prirodzené sklony ho robia skvelým pastierom a strážcom.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Rumunský Karpatský ovčiak je všeobecne zdravé plemeno, ktoré môže žiť až 12 rokov. Ako s každým psom, aj u tohto plemena môžu byť určité zdravotné problémy. Je dôležité, aby majitelia venovali pozornosť zdraviu svojho psa a pravidelne ho prevádzkovali u veterinára.

Podľa FCI, ktorá uznáva toto plemeno, sú medzi najčastejšie vyskytujúcimi sa zdravotnými problémami u Rumunského Karpatského ovčiaka dysplázia bedrového kĺbu a problémy s očami. Majitelia by mali byť oboznámení s týmito problémami a monitorovať svojho psa, aby sa predišlo vzniku týchto problémov.

Okrem návštev veterinára by mali majitelia pravidelne starostlivo čistiť uši svojho psa a zabezpečiť, aby mal dostatočný prístup k čistej vode. Je tiež dôležité, aby mali dostatok pohybu a zdravé stravovanie.

Majitelia by mali byť informovaní o správnej starostlivosti o svojho psa a zabezpečiť, aby bol ich Rumunský Karpatský ovčiak v zdravom a šťastnom stave. Wikimedia Commons poskytuje množstvo informácií a zdrojov, ktoré môžu pomôcť majiteľom pri starostlivosti o svojho psa.

Rumunský Karpatský ovčiak je skvelým spoločníkom a pracovníkom, ktorý si zaslúži kvalitnú starostlivosť a pozornosť od svojich majiteľov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button