Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Plavý bretónsky baset: Charakteristika plemena

Plavý bretónsky baset, tiež známy ako Basset Fauve de Bretagne, je malé, ale živé plemeno psa, ktoré pochádza z Francúzska. Títo psi sú vášniví lovci, no zároveň sú výbornými spoločníkmi pre ľudí. Sú cenené pre ich spoločenskosť, náklonnosť a rovnováhu. Ľahko sa prispôsobia akémukoľvek zvieraťu a terénu.

 

Plavý bretónsky baset

 

Plavý bretónsky baset

 

Toto plemeno je známe svojimi výnimočnými poľovníckymi schopnosťami, ktoré im pomohli získať množstvo ocenení v tejto oblasti. Sú to malí, statní psi, ktorí sú napriek svojej veľkosti veľmi aktívni a energickí. Kombinácia ich neúnavnosti a živého temperamentu z nich urobila jedného z najlepších poľovných psov vo Francúzsku. Sú obzvlášť zruční v love malej zveri, ako sú králiky, zajace a líšky.

Plavý bretónsky baset je skvelou voľbou pre ľudí, ktorí chcú verného a láskavého spoločníka. Ľahko sa trénujú a dobre sa prispôsobujú rôznym prostrediam. Výborne sa hodia aj k deťom a iným domácim miláčikom, vďaka čomu sú skvelým doplnkom do každej rodiny. Či už hľadáte spoločníka na lov alebo verného priateľa, Plavý bretónsky baset je výbornou voľbou.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Plavý bretónsky baset je pôvodom z Francúzska, kde bol vyšľachtený na lov drobnej zveri, ako sú zajace, králiky a bažanty. Tento pes sa stal obľúbeným spoločníkom francúzskych poľovníkov v 19. storočí.

Pôvod tohto plemena sa datuje do 16. storočia, keď bol vyšľachtený z rôznych poľovníckych psov. Prvýkrát bol oficiálne uznávaný v roku 1907 v Paríži. Jeho pôvodné plemeno bol svätohubertský pes, ktorý bol krížený s inými poľovníckymi psami, aby sa získali požadované vlastnosti.

16. storočí bol baset obľúbeným psom francúzskeho kráľa Karla IX. V tom čase bol používaný na lov zajacov a iných drobných zvierat. Súčasnosti je toto plemeno populárne po celom svete a je využívané nielen na lov, ale aj ako spoločník a rodinný pes.

V súčasnosti sa plavý bretónsky baset chová v mnohých krajinách, vrátane Slovenska. Väčšina chovateľov sa snaží zachovať pôvodné vlastnosti tohto plemena a zároveň zlepšiť jeho zdravie a charakter. Plavý bretónsky baset je živý, rýchly a spája v ňom pozoruhodná energia s výnimočnou silou.

 

Vzhľad

 

Vzhľad

 

Plavý bretónsky baset je malý pes s robustnou konštitúciou a svalnatým telom. Jeho výška sa pohybuje od 32 do 38 cm a váži medzi 16 až 18 kg. Tieto psy majú krátky a široký hrbet, silné bedrá a hlboký hrudník. Ich chvost je stredne dlhý a zužuje sa k špičke. Šampón na vlasy

 

Hlava

Hlava plavého bretónskeho baseta je pomerne veľká v porovnaní s telom a má charakteristické rysy. Ich oči sú tmavé a majú oválny tvar. Čenich je široký a dobre vyvinutý. Zuby sú silné a dobre vyvinuté. Stop je stredne výrazný.

 

Telo

Trup plavého bretónskeho baseta je svalnatý a dobre vyvážený. Ich hrudník je hlboký a široký, s dobre vyvinutými rebrami. Ich chrbát je krátky a rovný. Bedrá sú silné a dobre vyvinuté.

 

Srsť

 

Plavý bretónsky baset má krátku a hustú srst, ktorá je jemná na dotyk. Ich farba môže byť plavá alebo zlatá s bielymi alebo čiernymi znakmi. Zvyčajne majú bielu škvrnu na hrudi a bielu špičku na chvoste.

Celkovo, plavý bretónsky baset je dobre vyvážený pes s charakteristickými rysmi. Ich vzhľad je dôležitý pre ich schopnosť loviť zver, ale aj pre ich vynikajúcu spoločenskosť a prítulnosť. Bernský salašnícky pes – vlastnosti a charakteristika

 

Temperament a správanie Plavý bretónsky baset

 

Temperament a správanie Plavý bretónsky baset

 

Plavý bretónsky baset je skvelý spoločník pre svojho majiteľa. Svojou energiou a živým temperamentom dokáže rozveseliť každého, kto sa s ním stretne. Toto plemeno je veľmi priateľské a má rada spoločnosť ľudí. Je to ideálny pes pre rodiny s deťmi, pretože sa dobre znáša s deťmi a ostatnými psami.

Tento pes je veľmi energický a potrebuje dostatok pohybu. Vhodným spôsobom, ako mu poskytnúť dostatok pohybu, je prechádzka, beh alebo hra. Plavý bretónsky baset je vytrvalým lovcom, stopárom a duričom. Výcvik preto musí byť dôsledný.

Toto plemeno je tiež veľmi oddané svojmu majiteľovi a má radi blízkosť ľudí. Radi sa hrajú a majú radi pozornosť. Sú veľmi inteligentní, čo znamená, že majú skvelú schopnosť učiť sa nové veci. Je však dôležité, aby sa im poskytla primeraná výchova a tréning, aby sa im zabránilo v nežiaducich správaní.

Celkovo sa plavý bretónsky baset javí ako skvelý spoločník pre každého, kto má radi energické a priateľské psy. Svojou oddanosťou a inteligenciou dokáže získať srdce každého, kto sa s ním stretne.

 

Tréning a Vedenie

Plavý bretónsky baset je živý a rýchly pes, ktorý má veľa energie a silu. Preto je dôležité, aby bol správne trénovaný a vedený. Výcvik a vedenie sú dve kľúčové oblasti, ktoré majiteľ musí zvládnuť, aby mal pes správne správanie a bol poslušný.

Výcvik plavého bretónskeho baseta je dôležitý, aby sa pes naučil základné príkazy a správanie. Je to aj dobrá príležitosť na zlepšenie vzťahu medzi psom a majiteľom. Výcvik by mal byť postupný a mali by sa používať pozitívne metódy. Majiteľ by mal byť trpezlivý a dôsledný, aby pes vedel, čo sa od neho očakáva.

Vedenie plavého bretónskeho baseta zahŕňa kontrolu správania psa v rôznych situáciách. Je dôležité, aby bol pes vedený na vodítku, keď sa nachádza v blízkosti cesty alebo ľudí. Majiteľ by mal tiež trénovať psa, aby sa vedel správať v rôznych prostrediach, ako sú parky, lesy alebo mestá. Pes by mal byť naučený, aby sa správal kľudne a nereagoval agresívne na iných ľudí alebo zvieratá.

Pri výcviku a vedení plavého bretónskeho baseta by sa mali používať pozitívne metódy, ako sú odmeny a pochvaly. Majiteľ by mal byť trpezlivý a dôsledný, aby pes vedel, čo sa od neho očakáva. Je tiež dôležité, aby majiteľ bol aktívny a venoval sa psu dostatok času a pozornosti. Správny výcvik a vedenie môžu pomôcť vytvoriť dobrý vzťah medzi majiteľom a psom a zabezpečiť, že pes bude poslušný a dobre spravovaný.

 

Použitie Plavý bretónsky baset

 

Použitie Plavý bretónsky baset

 

Plavý bretónsky baset je plemeno psa, ktorého hlavným účelom je lovecká činnosť. Tento pes je vytrvalým lovcom, ktorý má silný lovecký pud. Jeho hlavnou úlohou je stopovať, duriť a loviť zver. Vďaka svojej malej a robustnej postave je ideálnym psom na lovenie v náročnom teréne.

Plavý bretónsky baset je známy svojou schopnosťou loviť na rôznych druhoch terénu, ako sú hory, lesy a pláže. Jeho výnimočná vytrvalosť a sila mu umožňuje lov zveri ako zajace, srnky, líšky a diviačky. Jeho lovecký pud a schopnosti ho robia ideálnym spoločníkom pre skúsených lovcov.

Okrem loveckých zručností je plavý bretónsky baset aj vynikajúcim spoločníkom pre ľudí. Jeho prítulnosť, vyrovnanosť a schopnosť prispôsobiť sa akejkoľvek zveri a terénu robia z neho obľúbeného psa pre rodiny s deťmi. Aby bol pes šťastný a zdravý, potrebuje dostatok pohybu a stimulácie.

Celkovo je plavý bretónsky baset vynikajúcim psom pre skúsených lovcov, ako aj pre rodiny, ktoré hľadajú aktívneho a prítulného spoločníka. Jeho lovecké schopnosti a priateľská povaha robia z neho vynikajúceho psa pre rôzne využitia.

 

Starostlivosť

Plavý bretónsky baset je malý pes, ktorý potrebuje primeranú starostlivosť a údržbu. Tu sú niektoré tipy na to, ako sa o neho starať:

 

O srsť

Srsť plavého bretónskeho baseta je tvrdá a suchá. Je dôležité pravidelne ju čistiť a kefovať, aby sa zachovala zdravá a lesklá. Pri čistení srsti sa odporúča používať špeciálne kefy a hrebene, ktoré sú určené pre tento typ srsti. Okrem toho je potrebné pravidelne strihať nechtíky a čistiť uši.

 

Strava

Plavý bretónsky baset má sklon k nadváhe, preto je dôležité sledovať jeho stravu a zabezpečiť mu dostatočný pohyb. Vhodné krmivo pre toto plemeno by malo obsahovať správny pomer všetkých látok, potrebných k dobrému vývoju pohybového aparátu, hlavne kĺbov. Je tiež dôležité nekŕmiť ho nadmerným množstvom potravy a dodržiavať pravidelné časy kŕmenia.

 

Hygiena

Okrem starostlivosti o srst a stravu je dôležité venovať pozornosť aj hygienickým potrebám plavého bretónskeho baseta. Je potrebné pravidelne čistiť zuby a zabezpečiť mu dostatok pitnej vody. Okrem toho by sa mali pravidelne vykonávať preventívne prehliadky u veterinára, aby sa zabezpečilo zdravie a pohoda psa.

Všetky tieto opatrenia pomôžu zabezpečiť, že váš plavý bretónsky baset bude zdravý a šťastný.

 

Zdravie a V´vek

Plavý bretónsky baset je všeobecne zdravé plemeno a môže sa dožiť vysokého veku. Pri správnej starostlivosti a výžive môže žiť až 12 – 14 rokov. Ako u každého psa, aj u plavého bretónskeho baseta sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších problémov u tohto plemena je obezita, ktorá môže viesť k rôznym zdravotným problémom, ako je napríklad diabetes, problémy s kĺbmi a srdcom. Preto je dôležité dbať na správnu výživu a dostatočnú fyzickú aktivitu.

Okrem toho, plavý bretónsky baset môže byť náchylný na niektoré dedičné ochorenia, ako je dysplázia bedrového kĺbu a ochorenie očí. Preto je dôležité, aby sa rodičia šteniat testovali na tieto ochorenia a aby sa šteniatka kupovali od overených chovateľov.

Pri starostlivosti o plavého bretónskeho baseta je dôležité pravidelne navštevovať veterinára, aby sa zabezpečilo, že pes je zdravý a aby sa včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Zdravá strava, dostatok pohybu a pravidelná starostlivosť môžu pomôcť udržať plavého bretónskeho baseta zdravého a aktívneho po celý jeho život.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button