Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Bernský salašnícky pes – vlastnosti a charakteristika

Bernský salašnícky pes, známy aj ako Bernese Mountain Dog, je pôvodom zo Švajčiarska. Tento veľký a krásny pes bol pôvodne chovaný ako strážny a ťažný pes na sedliackych dvoroch. Dnes je však populárny po celom svete ako rodinný pes.

Toto plemeno je veľmi priateľské a oddané svojim majiteľom. Bernský salašnícky pes je známy svojou láskou k deťom a je ideálny pre rodiny s deťmi. Svojho pána bezhranične zbožňuje a úplne najradšej je, keď mu môže byť stále v pätách. Je prirodzene poslušný a dá sa veľmi dobre vychovať.

 

Farba jeho srsti je čierna so škvrnami, ktoré sú červené alebo hrdzavo biele. Srsť je hustá a pomerne dlhá, vyžaduje si časté čistenie, aby bola čistá a bez žmoliek. Bernský salašnícky pes má veľkú potrebu pohybu a preto sa hodí pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Toto plemeno sa dokáže dobre prispôsobiť aj životu v byte, ak dostáva dostatok pohybu a náročných aktivít.

 

Bernský salašnícky pes – Pôvod

 

Bernský salašnícky pes - Pôvod

 

Bernský salašnícky pes má hlboké korene v regióne Bern vo Švajčiarsku, odkiaľ dostal aj svoje meno. Jeho predkovia sa datujú až do doby Rímskej ríše, kedy boli pravdepodobne využívaní ako ťahové zvieratá a strážcovia dobytka.

Meno plemena pochádza z osady Dürrbach, ktorá sa nachádza v blízkosti Bernu. V minulosti bol Bernský salašnícky pes používaný ako strážny a ťažný pes na sedliackych dvoroch a v špeciálnom postroji ťahal malé dvojkolesové káry.

Bernský salašnícky pes je jedným z štyroch plemien Sennenhund psov, ktoré sú pôvodom zo Švajčiarska. Okrem Bernského salašníckeho psa patria medzi ne aj Appenzellský salašnícky pes, Entlebuchský salašnícky pes a Grosser Schweizer Sennenhund.

 

Dnes je Bernský salašnícky pes populárny po celom svete ako rodinný pes a spoločník. Jeho priateľská a veselá povaha robí z neho skvelého spoločníka pre deti aj dospelých.

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Charakteristika a Vzhľad

 

Bernský salašnícky pes je plemeno psa veľkého telesného rámca, ktorého výška v kohútiku môže dosiahnuť až 70 cm a váha sa pohybuje okolo 40-50 kg. Jeho vzhľad je mohutný a silne stavanej konštrukcie s harmonickými proporciami. Švajčiarske plemená psov : 8 plemien psov

Výška a Hmotnosť

 

Dospelí psi môžu dosahovať výšku v kohútiku medzi 58 až 70 cm pre samcov a 53 až 63 cm pre samice. Hmotnosť sa môže pohybovať od 30 do 55 kg v závislosti od pohlavia a individuálnej stavby tela.

 

Srsť a Farba

 

Srst bernského salašníckeho psa je hustá a pomerne dlhá s originálnou, trojfarebnou kombináciou farieb. Hlavnú časť tvorí čierna farba, ktorá pokrýva trup, krk, hlavu a chvost. Symetrická biela lysinka začína na čele a rozširuje sa smerom k papuli, kde siaha maximálne po kútiky papule. Nápadné je aj biele sfarbenie na hrudi, biele labky a biela špička chvosta. Farba srsti je čierna so škvrnami, ktoré sú červené alebo hrdzavo biele.

 

Typ srsti bernského salašníckeho psa vyžaduje pravidelné čistenie a úpravu, aby bola čistá a bez žmoliek. Okrem zovňajška Vás zaujme aj jeho povaha. Je to veľmi aktívny a bystrý psík, ktorý je navyše aj bezkonfliktný.

 

Povaha a Temperament

 

Povaha a Temperament

 

Bernský salašnícky pes má mierumilovnú, lojálnu a priateľskú povahu. Títo psi sú často označovaní ako „jednoducho veľké maznáčiky“, pretože sú náklonní k ľudskej náklonnosti a interakcii. Svojim blízkym je verný po celý život a je mimoriadne oddaný. Entlebušský salašnícky pes

Pre jeho povahu je príznačný pokoj a vyrovnanosť. Bernský salašnícky pes je inteligentný, pracovitý a obozretný. Jeho ostražitosť je príznačná najmä v styku s cudzími osobami. Nemá sklony k prílišnému štekaniu.

 

Bernský salašnícky pes je trpezlivý a prítulný. Rád sa hrá a je veľmi spoločenský. Je učenlivý a základy poslušnosti by ste pri výchove nemali vynechať. Avšak, môže byť aj tvrdohlavý a náročný na výcvik. Je dôležité, aby bol vedený pevnou rukou a aby sa mu dostávalo dostatočnej fyzickej a duševnej stimulácie.

Celkovo, bernský salašnícky pes je skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi a pre všetkých, ktorí hľadajú verného a oddaného psa. Veľké plemená psov : Top 10 veľké psy na svete

 

Výchova a Výcvik – Bernský salašnícky pes

 

Výchova a Výcvik - Bernský salašnícky pes

 

Bernský salašnícky pes je inteligentné a potešenie túžiace plemeno, ktoré sa ľahko trénuje. Jeho výchova a výcvik sú kľúčové pre to, aby bol šťastný a zdravý. Včasná socializácia a výcvik poslušnosti sú dôležité pre všetky psy, najmä však pre také veľké plemená ako Bernský salašnícky pes.

 

Socializácia a správanie

 

Bernský salašnícky pes sa dobre vychádza s ostatnými zvieratami a ľuďmi, ak je dostatočne socializovaný v mladom veku. Je dôležité, aby bol v kontakte s rôznymi ľuďmi a zvieratami, aby sa naučil, ako sa správať v rôznych situáciách. Je tiež dôležité, aby bol trénovaný na základné príkazy poslušnosti, ako sú sedni, ľahnúť alebo prísť sem. Toto pomáha udržať kontrolu nad psom a zlepšuje jeho správanie.

 

Aktivity a pohyb

 

Bernský salašnícky pes je aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu a fyzickej aktivity. Je ideálny pre majiteľov, ktorí sa radi venujú dlhým prechádzkam a outdoorovým aktivitám. Pre vyrovnaných a vytrvalých Bernských psov sú vhodné aktivity ako ťažný pes, záchranársky pes, stopársky alebo terapeutický pes. Po úspešnom základnom výcviku a socializácii majú Bernské salašnícke psy vďaka svojmu pokojnému a priateľskému charakteru často viac privilégií než iné plemená psov.

 

Výcvik poslušnosti je dôležitý pre Bernského salašníckeho psa, ale netreba byť príliš tvrdý. Bernský salašnícky pes nereaguje dobre na drsné správanie a prílišnú tvrdosť. Pokiaľ ho naopak budete trénovať za pomoci pozitívnej motivácie a odmien, budete nadšení rýchlym pokrokom.

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Zdravie a Starostlivosť

 

Bernský salašnícky pes je plemeno, ktoré sa bohužiaľ nepýši tým najukážkovejším zdravím. Preto je veľmi dôležité vybrať si kvalitného chovateľa a venovať sa starostlivosti o psa s dostatočnou pozornosťou.

Výživa

 

Správna výživa je dôležitá pre zdravie každého psa a Bernský salašnícky pes nie je výnimkou. Je dôležité venovať pozornosť kvalitnému krmivu, ktoré by malo byť prispôsobené veku, aktivite a zdravotnému stavu psa.

Je tiež dôležité dbať na to, aby pes mal dostatok vody a aby bol pravidelne kŕmený v rovnakých časoch.

 

Zdravotné problémy

 

Bernský salašnícky pes má sklon k niektorým zdravotným problémom, ktoré súvisia s jeho pôvodom a genetickými predispozíciami. Medzi najčastejšie zdravotné problémy patria dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťového kĺbu, rakovina, pľúcne problémy a problémy so srdcom. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

 

Preto je dôležité pravidelne navštevovať veterinára a podstupovať preventívne vyšetrenia, aby sa predišlo vzniku zdravotných problémov alebo aby boli odhalené včas.

 

Starostlivosť o srsť

 

Bernský salašnícky pes má hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Je potrebné ju česať minimálne raz týždenne, aby sa predišlo tvorbe uzlín a zacuchania. Počas obdobia línania je potrebné srsť česať častejšie.

Okrem toho je dôležité venovať pozornosť aj starostlivosti o uši, zuby a pazúry psa. Uši je potrebné pravidelne čistiť, zuby čistiť a pazúry orezávať.

 

Celkovo je starostlivosť o Bernského salašníckeho psa časovo náročnejšia, ale ak sa mu venujete s láskou a pozornosťou, bude vám to prinesie veľa radosti a spoločných zážitkov.

 

Bernský salašnícky pes a deti

 

Bernský salašnícky pes a deti

 

Bernský salašnícky pes je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi. Toto plemeno má veľmi dobrý vzťah k deťom a je veľmi hravé. Deti si s ním môžu hrať a zabávať sa. Bernský salašnícky pes je veľmi trpezlivý a bdelý, čo znamená, že bude ochraňovať deti a zároveň si s nimi užívať zábavu. Príčiny straty vlasov u mužov

 

Keď sa rozhodnete pre bernského salašníckeho psa ako rodinného maznáčika, musíte si byť vedomí toho, že potrebuje veľa pozornosti a starostlivosti. Je to veľký pes s hustou a dlhou srstou, ktorá vyžaduje pravidelné čistenie. Preto je dôležité, aby deti boli naučené, ako sa správne starať o psa a pomáhať s jeho starostlivosťou.

Bernský salašnícky pes je veľmi hravý a má rád pohyb. Je veľmi vhodný ako spoločník pre deti, ktoré majú radi aktívny životný štýl. S ním si môžu deti užívať prechádzky, beh a ďalšie aktivity. Je to vynikajúci spoločník pre deti, ktoré majú radi zábavu a hry.

 

Vzhľadom na to, že bernský salašnícky pes je veľký pes, je dôležité, aby deti boli naučené, ako sa správne správať v jeho prítomnosti. Deti by mali byť naučené, ako sa správne hrať s psom a ako sa správne k nemu pristupovať. Je to dôležité, aby sa zabránilo nebezpečným situáciám, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť detí a psa.

Vzhľadom na jeho povahu a výrazný vzťah k deťom, je bernský salašnícky pes ideálnym rodinným psom pre deti. Je to veľmi hravý a pozorný pes, ktorý sa bude snažiť potešiť svojho majiteľa a jeho rodinu. Ak hľadáte ideálneho spoločníka pre vašu rodinu, bernský salašnícky pes môže byť tou správnou voľbou.

 

Bernský salašnícky pes ako pracovný pes

 

Bernský salašnícky pes ako pracovný pes

 

Bernský salašnícky pes bol pôvodne vnímaný ako pracovný, ťažný pes. V minulosti bol používaný na sedliackych dvoroch na ťahanie malých dvojkolesových károv a ako strážny pes. Dnes sa už nevyužíva ako pracovný pes, ale jeho pôvodná práca zostáva súčasťou jeho genetického zloženia.

 

Bernský salašnícky pes ako ťažný pes

 

Bernský salašnícky pes bol v minulosti používaný ako ťažný pes na farmách. Jeho silná a mohutná postava mu umožňovala ťahať ťažké bremená a pomáhať farmárom pri práci. V súčasnosti sa už Bernský salašnícky pes ako ťažný pes nevyužíva, ale jeho silný a mohutný chrup a telo zostáva súčasťou jeho genetického zloženia.

 

Bernský salašnícky pes ako strážny pes

 

Bernský salašnícky pes bol v minulosti používaný ako strážny pes na farmách. Jeho inteligentná povaha a mohutná postava mu umožňovali chrániť rodinný dom a farmu pred nebezpečenstvami. Bernský salašnícky pes ako strážny pes je stále populárny a využíva sa na ochranu rodinných domov a majetku.

 

Bernský salašnícky pes na farme

 

V minulosti bol používaný ako pracovný pes na farmách. Jeho silná a mohutná postava mu umožňovala ťahať ťažké bremená a pomáhať farmárom pri práci. Dnes už sa Bernský salašnícky pes na farme nevyužíva, ale jeho inteligentná povaha a mohutná postava mu umožňujú byť skvelým spoločníkom pre farmárov a ich rodiny.

 

Bernský salašnícky pes je veľké plemeno, ktoré patrí medzi veľké a ťažké psy. Jeho silný a mohutný chrup mu umožňuje ťahať ťažké bremená a jeho inteligentná povaha mu umožňuje byť skvelým strážnym a ochrancom rodinného domu a majetku. Bernský salašnícky pes je vhodný aj na farmu, kde môže byť skvelým spoločníkom pre farmárov a ich rodiny. Pri vysokých teplotách a horkom počasí sa však môže Bernský salašnícky pes unaviť, preto je dôležité mu poskytnúť dostatok vody a tieniť ho.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button