Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Pyrenejský mastif: Charakteristika plemena

Pyrenejský mastif, známy aj ako pyrenejský mastif alebo španielsky pyrenejský mastif, je veľké a pôsobivé plemeno psa, ktoré pochádza z Pyrenejí v Španielsku. Toto plemeno je uznané Fédération Cynologique Internationale (FCI) v skupine 2 pod číslom 92.

 

Pyrenejský mastif

 

Pyrenejský mastif

 

Ako pes molossového typu má Pyrenejský mastif krátky a štvorcový rámec s mohutným krkom a širokým hrudníkom. Sú známi svojou nebojácnosťou a vernosťou, čo z nich robí vynikajúcich strážnych psov. Historicky sa používali na ochranu stád a ich pastierov pred vlkmi a medveďmi. Dokonca aj dnes sa stále používajú ako strážni psi a vďaka svojej pokojnej a priateľskej povahe sú skvelými rodinnými miláčikmi.

Ak máte záujem vlastniť Pyrenejského mastifa, je dôležité urobiť si prieskum a nájsť si renomovaného chovateľa. Vstup do Klubu pre toto plemeno môže byť tiež nápomocný pri spoznávaní ich vlastností a temperamentu. Pri správnom výcviku a socializácii môže byť Pyrenejský mastif úžasným prírastkom do každej rodiny.

 

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Pyrenejský mastif je plemeno psa, ktoré pochádza z Pyrenejského pohoria na hranici medzi Francúzskom a Španielskom. Jeho pôvod sa datuje do stredoveku, kedy pastieri potrebovali psa na ochranu svojich stád pred vlkmi a inými dravými zvieratami.

Predkovia Pyrenejského mastifa sa považujú za starobylé molossovité, ktoré existovali pred 4000 rokmi. V dobách vojen na severu a juhu Iberského poloostrova sa začali v kráľovstve Aragon vyvíjať predci dnešných španielskych mastinov.

Bohužiaľ, história plemena nie je známa. Pyrenejský mastif bol najskôr používaný na ochranu stád pred vlkmi, medvedmi a inými dravcami. V roku 1890 bolo niekoľko týchto psov prezentovaných na výstave, kde ich ocenili pre ich schopnosť pracovať. V súčasnosti sú Pyrenejské mastify stále používané ako pastierske psy, ale stali sa aj obľúbeným rodinným psom.

 

Pyrenejský mastif patrí do veľkých plemien psov. Táto vznešená, majestátna zver je známa svojou veľkosťou, silou a odvahou. V minulosti bol Pyrenejský mastif považovaný za vznešeného psa, ktorý sa používal na ochranu kráľovských dvorov. Dnes je to verný a oddaný spoločník, ktorý je schopný ochrániť svoju rodinu a domov.

V súčasnosti je Pyrenejský mastif považovaný za plemeno s malým počtom zástupcov, ktoré sa stále zdokonaľuje a vyvíja. Tento pes je vhodný pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s veľkými plemenami psov a ktorí sú ochotní venovať mu dostatok času a starostlivosti.

 

Fyzický vzhľad

 

Fyzický vzhľad

 

Pyrenejský mastif je impozantný pes, ktorý sa vyznačuje svojou kohútikovou výškou a silnou kosťou. Tento pes má štvorcový rámec a široký hrudník. V tejto časti sa pozrieme podrobnejšie na hlavu, telo, srst a farbu pyrenejského mastifa. Top 10 najväčších plemien psov na svete

 

Hlava a uši

Hlava pyrenejského mastifa je veľká a mohutná s mierne zaobleným lebkou. Nos je veľký a čierny s dobre otvorenými nozdrami. Oči sú hnedé, oválne a sú umiestnené hlboko v lebke. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a visia.

 

Telo a chvost

Pyrenejský mastif má silné a svalnaté telo s mohutným krkom. Hrudník je široký a hlboký, s dobre zaoblenými rebierkami. Chrbát je rovný a silný. Chvost je stredne dlhý a zvyčajne je nesený zvisle.

 

Srsť a farba

Srst pyrenejského mastifa je hrubá a hustá, s jemným podsadom. Srsť nie je prehnane dlhá. Farba srsti je bielej farby s maskou, ktorá môže byť šedá alebo hnedej farby. Top 10 najkrajších plemien psov na svete

V tabuľke nižšie sú uvedené niektoré základné informácie o fyzickom vzhľade pyrenejského mastifa:

Entita Popis
Vzhľad Impozantný pes s kohútikovou výškou a silnou kosťou
Hlava Veľká a mohutná s mierne zaoblenou lebkou
Uši Stredne veľké, trojuholníkového tvaru a visia
Nosa Veľký a čierny s dobre otvorenými nozdrami
Oči Hnedé, oválne a umiestnené hlboko v lebke
Maska Bielej farby s maskou, ktorá môže byť šedá alebo hnedej farby
Telo Silné a svalnaté telo s mohutným krkom
Ocas Stredne dlhý a zvyčajne nesený zvisle
Kosti Silné a robustné
Výška Samci majú výšku v kohútiku nie menšiu ako 77 cm, sučky nie menšiu ako 72 cm
Kohútik Štvorcový rámec
Srst Hrubá a hustá, s jemným podsadom
Farba Biela s maskou, ktorá môže byť šedá alebo hnedej farby

Povaha a temperament Pyrenejský mastif

 

Povaha a temperament Pyrenejský mastif

 

Pyrenejský mastif je majestátny a kľudný pes, ktorý je veľmi oddaný svojej rodine a všetkým jej členom. Má hlboký hlas, ktorý často využíva pri strážení objektov. Jeho temperament je v duši jemný a láskavý, ale zároveň ľahko vydesí útočníka, ktorý zasiahne majetok alebo blaho majiteľov psov.

Pyrenejský mastif je tvrdohlavý pes, ktorý sa ťažko zmieri so zmenou bydliska alebo rodiny. Napriek tomu je hrdý a nezávislý pes, ktorý si udržiava svoju nezávislosť aj v prítomnosti svojho majiteľa. Jeho nezávislosť mu umožňuje byť dobrým strážnym psom, ktorý dokáže chrániť svoj domov a rodinu.

Pyrenejský mastif je tiež gentlemanský a láskavý pes, ktorý sa dobre vychádza s deťmi a inými zvieratami. Je to inteligentné a ľahko cvičiteľné plemeno so sklonom riešiť situácie individuálne. Jeho gentlemanskosť a láskavosť robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi.

Celkovo, Pyrenejský mastif je majestátny a kľudný pes s jemným a láskavým temperamentom. Jeho tvrdohlavosť a nezávislosť ho robia dobrým strážnym psom, zatiaľ čo jeho láskavosť robia z neho skvelého spoločníka pre rodiny s deťmi. Vlasové hnojivo šampón

 

Výcvik a pohyb Pyrenejský mastif

 

Pyrenejský mastif je inteligentný a chápavý pes, ktorý je však aj svojhlavý a samostatný. Preto je dôležité venovať mu dostatok času na precíznu socializáciu a získanie väzby na členov svojej rodiny. Výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť a zvládanie základných povelov.

Čo sa týka pohybu, pyrenejský mastif nie je príliš náročný. Stačí mu priestranná záhrada, kde sa môže voľne pohybovať. Nie je však vhodné ho nútiť k cvičeniu, ako je beh pri bicykli. Je dôležité dbať na to, aby sa kosti pyrenejského mastina v prvom roku života nepreťažovali, aby s nimi v dospelosti neboli problémy.

Pretože pyrenejský mastif je veľký a silný pes, treba dbať na to, aby nebol príliš hrubý. Je vhodné kŕmiť ho kvalitným krmivom a dbať na dostatočný pohyb. Pokiaľ sa mu nepodarí každý deň prejsť sa na dlhšiu vzdialenosť, nie je to nič tragické. Stačia mu pravidelné prechádzky v dĺžke 3-5 km.

Pyrenejský mastif je teda vhodný pre majiteľov, ktorí majú dostatok priestoru a času na to, aby sa mu mohli venovať. Pokiaľ mu budú venovať dostatok pozornosti a starostlivosti, bude im pyrenejský mastif verným a oddaným spoločníkom.

 

Zdravie a starostlivosť Pyrenejský mastif

 

Pyrenejský mastif je veľké plemeno, ktoré môže mať niektoré zdravotné problémy. Je dôležité, aby majitelia dbali na správnu starostlivosť a pravidelné veterinárne prehliadky. Tu sú niektoré zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť u Pyrenejských mastifov:

  • Dysplázia bedrového kĺbu: Toto je bežný problém u veľkých plemien, ktorý môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu. Majitelia by mali dbať na to, aby ich psy mali správnu stravu a cvičenie, aby sa minimalizovalo riziko vzniku tohto problému.
  • Entropión: Tento problém s očami sa môže vyskytnúť u Pyrenejských mastifov. Ide o to, že viečka sa zvíjajú dovnútra a tŕpia oči. Ak sa to stane, môže to spôsobiť podráždenie oka a dokonca aj infekciu. Liečba môže zahŕňať chirurgický zákrok.
  • Gastrická torzia: Toto je vážny stav, ktorý môže byť smrteľný. Ide o to, že žalúdok sa zvráti a zablokuje tráviaci trakt. Majitelia by mali dbať na to, aby ich psy jedli menšie porcie a mali pravidelné cvičenie.

Okrem týchto zdravotných problémov majitelia Pyrenejských mastifov by mali dbať na správnu starostlivosť o svojich psov. To zahŕňa pravidelné kúpanie, čistenie zubov, strihanie pazúrov a starostlivosť o srst. Majitelia by mali tiež zabezpečiť, aby ich psy mali dostatok cvičenia a správnu stravu.

Ak majiteľ plánuje chovať Pyrenejského mastifa, mali by si vybrať spoľahlivú chovateľskú stanicu. Chovatelia by mali mať zdravé a dobre socializované psy a mali by byť schopní poskytnúť majiteľom všetky potrebné informácie o starostlivosti o psov.

 

Role a práca

Pyrenejský mastif je plemeno psa, ktoré pochádza zo španielskych Pyrenejí. Jeho hlavnou úlohou bolo stráženie a obrana stád a pastierov pred vlkmi, šelmami a medveďmi. Tento majestátny a obrovský pes dodnes plní túto úlohu ako skvelý strážny pes. Je to inteligentné plemeno so sklonom riešiť situácie individuálne, najmä keď ide o obranu svojho teritória a rodiny.

 

Strážny pes

Pyrenejský mastif je považovaný za jedno z najlepších plemien strážnych psov. Je to obrovský a silný pes, ktorý dokáže ochraňovať svoj domov a rodinu pred nebezpečenstvami. Má vrodený inštinkt na obranu a dokáže sa postaviť každému, kto by sa pokúsil prekročiť jeho hranice. Jeho hlasitý štekot je pre zloduchov varovaním, že na svojom území nie sú vítaní.

 

Chovateľská stanica

Pyrenejský mastif je považovaný za vzácne plemeno, s malým počtom zástupcov po celom svete. Preto je dôležité vybrať si kvalitného chovateľa, ktorý sa zameriava na zdravie a správne výchovu tohto plemena. Chovateľské stanice majú za úlohu chovať zdravé a kvalitné šteniatka, ktoré budú mať dobré povahy a budú sa hodiť na stráženie a ochranu.

Pri výbere chovateľa je dôležité zistiť, či má skúsenosti s chovom tohto plemena a či sa zameriava na zdravie a správnu výchovu šteniatok. Dobrý chovateľ by mal mať prehľad o zdravotných problémoch tohto plemena a mali by mu záležať na tom, aby šteniatka mali dobré podmienky a boli dobre socializované.

Pyrenejský mastif je majestátny a inteligentný pes, ktorý dokáže plniť svoju úlohu ako strážny pes a obranca svojej rodiny. Je to plemeno, ktoré si zaslúži pozornosť a starostlivosť, a preto je dôležité vybrať si kvalitného chovateľa a správne ho vychovávať.

 

Zaujímavosti Pyrenejský mastif

 

Zaujímavosti Pyrenejský mastif

 

Pyrenejský mastif je plemeno psa s množstvom zaujímavých vlastností. Podľa Wikimedia Commons, ide o impozantného psa krátkeho štvorcového rámca so silným krkom a širokým hrudníkom. Tento pes patrí medzi molosy a má kohútikovú výšku.

Pyrenejský mastif je známy svojím majestátnym a klidným charakterom. Je to inteligentný pes, ktorý miluje svoju rodinu a všetkých jej členov. Má hlboký hlas, ktorý často využíva pri strážení objektov. Tento pes je tvrdohlavý, a preto sa ťažko smieta so zmenou bydliska alebo rodiny.

Pyrenejský mastif je pôvodom zo Španielska a používal sa na obranu pred dravými zvieratami, hlavne vlkmi a medveďmi. Dnes je výborným strážcom hospodárskych usadlostí a ich obyvateľov a aj preto je u mnohých ľudí obľúbeným domácim zvieratkom.

 

Podľa Search v FCI sa pyrenejský mastif radí do skupiny 2. pod číslom 92. Toto plemeno je známe aj pod názvom Mastín del Pirineo. Pyrenejský mastif má výbornú pamäť a dokáže si zapamätať rôzne veci aj po dlhšom čase.

V PM sa uvádza, že pyrenejský mastif má výborný zmysel pre rodinné zázemie a preto sa snaží byť vždy s rodinou. Tento pes sa veľmi dobre vychádza s deťmi a je veľmi ochranný voči nim. Pyrenejský mastif je známy aj svojou schopnosťou byť dobrým pastierskym psom.

V skratke, pyrenejský mastif je plemeno psa s množstvom zaujímavých vlastností. Je to majestátny a kľudný pes, ktorý miluje svoju rodinu a všetkých jej členov. Svojimi schopnosťami sa hodí na stráženie objektov a aj na pastierské práce.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button