Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Westhighlandský biely teriér – Charakteristika plemena

Westhighlandský biely teriér, tiež známy ako Westie alebo West Highland White Terrier, je malé a živé plemeno psa, ktoré pochádza zo Škótska. Vďaka svojej snehobielej srsti a odvážnej osobnosti sa toto plemeno stalo obľúbenou voľbou pre rodiny a milovníkov psov.

 

Westhighlandský biely teriér

 

Westhighlandský biely teriér

 

Westies, známi svojou priateľskou a spoločenskou povahou, sú skvelými spoločníkmi pre deti aj dospelých. Sú to inteligentní a zvedaví psi, ktorí radi skúmajú svoje okolie a hrajú sa so svojimi majiteľmi. Majú však tiež silný nezávislý pruh a môžu byť niekedy tvrdohlavé, takže včasný výcvik a socializácia sú dôležité.

Jednou z najvýraznejších čŕt Westieho je jeho hustá biela srsť, ktorá si vyžaduje pravidelnú úpravu, aby vyzerala čo najlepšie. Napriek svojej malej veľkosti sú títo psi robustní a atletickí a užívajú si dobré vyvádzanie v parku alebo rýchlu prechádzku po okolí. Celkovo je Westie očarujúce a láskavé plemeno, ktoré je skvelým doplnkom do každej rodiny.

 

Pôvod a história

 

Pôvod a história

 

Westhighlandský biely teriér, známy aj ako Westie, je plemeno psa, ktoré pochádza z Škótska. Jeho pôvod sa datuje do 19. storočia, keď sa začali šľachtiť teriéry na lov líšok a potkanov. Westie bol vyšľachtený z iných škótskych teriérov, ako napríklad z Skye teriéra a Poltalloch teriéra.

Westie bol prvýkrát oficiálne predstavený na výstave psov v Londýne v roku 1907. Jeho popularita sa rýchlo rozšírila a stalo sa z neho obľúbené plemeno nielen na lov, ale aj ako spoločník. Dnes je Westie populárny po celom svete a je jedným z najobľúbenejších teriérov.

Westie je malý, ale silný pes s bielou hustou srstou. Jeho charakteristickým znakom sú malé, trojuholníkové uši a tmavé oči s prenikavým pohľadom. Jeho temperament je energický a veselý, avšak môže byť aj tvrdohlavý a dominantný. Preto je dôležité, aby bol správne vychovaný a trénoval sa s dôslednosťou.

Westie je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože sa dobre vychádza s deťmi a je veľmi ochranný voči svojim majiteľom. Je to skvelý spoločník pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl a radi trávia čas vonku v prírode.

 

Fyzické charakteristiky

 

Fyzické charakteristiky

 

Veľkosť a hmotnosť Westhighlandský biely teriér

Westhighlandský biely teriér je malý teriér s krátkonohou stavbou tela. Dospelí psi dosahujú výšku približne 28 cm a vážia sa medzi 6 a 10 kg. Sučky sú o niečo menšie a ľahšie.

 

Srsť a farba

Typickou farbou srsti westhighlandského teriéra je biela. Srst je dvojvrstvá, s kryciou srsťou a podsadou. Krycia srsť je tvrdá a hrubá, zatiaľ čo podsada je jemná a hustá. Srst potrebuje pravidelnú starostlivosť, vrátane česania a strihania.

 

Hlava a oči

Hlava westhighlandského teriéra má guľatý tvar s kompaktnou papuľou. Lebka je mierne vyklenutá s jasnými obrysmi a čelovým sklonom. Medzi očami sa nachádza priehlbina. Oči sú tmavé, okrúhle a živé.

 

Telo a končatiny

Trup westhighlandského teriéra je svalnatý a kompaktný. Chrbát je rovný a stredne dlhý. Hrudník je hlboký a široký. Krk je stredne dlhý a prechádza do pevných plecí. Predok je rovný a ramenný kĺb je dobre uhlopriečený. Lakte sú tesne pri tele. Zadok je silný a stehná sú dobre vyvinuté. Labky sú okrúhle a silné. Neplznúce psy : 15 hypoalergénne plemená psov

 

Chvost a osrsťenie

Chvost westhighlandského teriéra je krátky a silný. Osrsťenie je tvrdé a hrubé, s krycou srsťou a podsadou. Srst na chvoste je kratšia a tvrdšia.

 

Celkový vzhľad Westhighlandský biely teriér

 

Celkový vzhľad Westhighlandský biely teriér

 

Westhighlandský biely teriér má celkový vzhľad veselého a sebavedomého psa s aktívnym prístupom k životu. Jeho povaha je inteligentná, prešibaná a tvrdohlavá. Vlasové hnojivo šampón

 

 

Chyby

Pri výbere westhighlandského teriéra je dôležité venovať pozornosť jeho fyzickým charakteristikám. Niektoré z najčastejších chýb zahŕňajú:

  • Príliš malá alebo veľká veľkosť
  • Nevyvážené proporcie tela
  • Nepravidelná farba srsti
  • Nedostatočne vyvinuté svaly alebo kosti
  • Nesprávna stavba končatín

Pri výbere westhighlandského teriéra je dôležité zvoliť zdravého a dobre vyzerajúceho psa s dobrými fyzickými charakteristikami.

 

Povaha a temperament Westhighlandský biely teriér

Westhighlandský biely teriér je malý, ale mocný pes s tvrdohlavou a ostražitou povahou. Je to veselý, priateľský a hravý psík, ktorý má veľa energie a je veľmi živý. Jeho osobnosť je odvážna a sebavedomá, a preto sa dokáže postaviť aj väčším psom.

Tento pes má veľmi živý temperament a je veľmi aktívny. Rád sa hrá a má veľa energie, preto je ideálnym spoločníkom pre rodiny s deťmi. Je to veľmi priateľský pes, ktorý sa dobre vychádza s každým a miluje spoločnosť ľudí.

Westie je známy svojou láskou k ľuďom a svojím ňucháčom. Je to veľmi inteligentný pes, ktorý rýchlo pochopí, čo sa od neho očakáva. Jeho ostražitosť mu umožňuje byť dobrým strážcom domu a chrániť svojich majiteľov.

Vzhľadom na svoju tvrdohlavú povahu môže byť Westie niekedy náročný na výcvik, ale s trpezlivosťou a dôslednosťou sa dá naučiť poslúchať. Je to veľmi živý pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a stimulácie, preto by mal mať dostatok času na prechádzky a hranie sa. Celkovo je to veľmi príjemný a milý pes, ktorý bude skvelým spoločníkom pre každého, kto má radi veselé a priateľské zvieratá.

 

Starostlivosť a výchova Westhighlandský biely teriér

 

Starostlivosť a výchova Westhighlandský biely teriér

 

Westhighlandský biely teriér je plemeno, ktoré vyžaduje dôslednú starostlivosť a výchovu. V tejto sekcii sa pozrieme na to, ako sa postarať o toto plemeno a ako ho správne vychovať.

 

Výchova a výcvik

Westhighlandský biely teriér je inteligentný a tvrdohlavý pes, ktorý vyžaduje dôslednú výchovu a výcvik. Je dôležité začať s výchovou a výcvikom čo najskôr, aby sa pes naučil správne správať v rôznych situáciách. Westie je výborným spoločníkom a je dobrý s deťmi, ale musí sa mu naučiť, ako sa správať v ich prítomnosti.

Výcvik by mal byť pozitívny a motivujúci. Westie je citlivý pes a tvrdý výcvik mu môže spôsobiť psychické problémy. Je dôležité, aby sa výcvik robil s láskou a trpezlivosťou. Westie je vynikajúci v agility, obedience a stopovom výcviku.

 

Vhodné prostredie

Westhighlandský biely teriér je malý pes, ktorý sa dobre prispôsobí aj menším bytom. Avšak, potrebuje dostatok pohybu a zábavy. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje každý deň prechádzky a hranie sa. Je dôležité, aby mal svoje miesto, kde sa môže schovať a oddýchnuť si.

Westie sa dobre vychádza s inými psami, ale vzhľadom na svoju tvrdohlavosť, môže byť náročný na tréning. Ak máte viac psov, je dôležité, aby ste sa venovali každému zvlášť.

 

Zvláštne nároky

Westhighlandský biely teriér má náročnú srst, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Srsť by mala byť čisto biela a treba ju pravidelne trímovať a kefovať. Je dôležité, aby sa pes nekúpal príliš často, pretože to môže poškodiť jeho srst.

Westie má tiež náchylnosť k niektorým zdravotným problémom, ako je napríklad alergia na potraviny alebo kožné ochorenia. Je dôležité, aby ste svojho psa pravidelne kontrolovali a v prípade akýchkoľvek problémov, sa obrátili na veterinára.

Všeobecne platí, že Westhighlandský biely teriér je skvelý spoločník, ktorý sa dobre prispôsobí rôznym prostrediam. Je to aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a zábavy. Správna starostlivosť a výchova sú kľúčové pre to, aby bol váš Westie šťastný a zdravý.

 

Charakteristika a osobitosti

Westhighlandský biely teriér, alebo Westie, je plemeno psa, ktoré pochádza zo Škótska. Je to malý, ale energický pes s veselou a sebavedomou povahou. Westie je výborným spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi pohyb a zábavu.

Charakteristika tohto plemena zahŕňa jeho živý a ostražitý temperament, ktorý mu robí dobrým strážcom. Westie má sklon k štekaniu a občas môže byť tvrdohlavý, ale s dôslednou výchovou sa dá naučiť správaniu. Toto plemeno sa dobre vychádza s deťmi a je vhodné aj pre byty.

 

Westie je krátkonohý pes s kompaktným telom a hlbokým hrudníkom. Jeho srsť je tvrdá, asi 5 cm dlhá a bez kučier. Farba srsť je biela. Toto plemeno sa vyznačuje aj svojím veselým a aktívnym prístupom k životu. Potrebuje veľa pohybu a radi noruje.

Osobitosti Westhighlandského bielyho teriéra zahŕňajú jeho výborný sluch, ktorý mu umožňuje byť dobrým strážcom. Toto plemeno má tiež sklon k alergiám, najmä na potraviny a peľ. Majitelia by mali byť pozorní na ich stravu a životné prostredie.

Všeobecne platí, že Westie je vynikajúcim spoločníkom pre aktívnych majiteľov, ktorí majú radi zábavu a pohyb. Jeho veselá a sebavedomá povaha robí z neho obľúbené plemeno medzi rodinami s deťmi.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button