ZAHRANIČIEZaujímavosti

Prečo je more slané a modré? Tu sú odpovede

Prečo je more slané? Soľ v mori alebo slanosť oceánov je spôsobená najmä dažďom, ktorý vyplavuje minerálne ióny z pevniny do vody.

 

Prečo je more slané?

 

Prečo je more slané

 

Oxid uhličitý vo vzduchu sa rozpúšťa v dažďovej vode, čím sa stáva mierne kyslou. Pri daždi zvetrávajú horniny, pričom sa uvoľňujú minerálne soli, ktoré sa rozdeľujú na ióny. Tieto ióny sa prenášajú spolu s odtekajúcou vodou a nakoniec sa dostanú do oceánu.

Sodík a chlorid, ktoré sú hlavnými zložkami soli používanej pri varení, tvoria viac ako 90 % všetkých iónov nachádzajúcich sa v morskej vode. Približne 3,5 % hmotnosti morskej vody tvoria rozpustené soli. Prečo je more slané?

Niektoré minerálne ióny využívajú morské živočíchy a rastliny a odstraňujú ich z vody. Zvyšky minerálov sa v priebehu miliónov rokov koncentrovali. Podvodné sopky a hydrotermálne prieduchy na morskom dne môžu tiež uvoľňovať soli do oceánu.

 

Morská voda

 

slané more

 

Izolované vodné plochy sa môžu odparovaním stať mimoriadne slanými alebo hyperslanými. Mŕtve more je toho príkladom. Vysoký obsah soli v ňom zvyšuje hustotu vody, preto sa ľudia v Mŕtvom mori vznášajú ľahšie ako v oceáne.

 

Prečo je more slané?

 

Prečo je more slané

Každý, kto ochutnal morskú vodu, vie, že je neuveriteľne slaná – v skutočnosti má priemerný obsah soli približne 3,5 %. Časť soli v mori pochádza z podmorských sopiek a hydrotermálnych výverov, ale väčšina pochádza z pevniny. Prečo je more slané?

Dažďová voda rozpúšťa minerály a uvoľňuje soli z hornín na pevnine, ktoré potom rieky prinášajú do mora. Keď slnko ohrieva more, voda sa vyparuje, ale soľ zostáva, čím sa more stáva ešte slanším.

Odhaduje sa, že každý rok sa do mora dostanú 4 miliardy ton soli, ale oceán nie je slanší, pretože podobné množstvo soli sa každý rok usadzuje na dne oceánu, takže hladina soli je pomerne vyvážená.

 

Slanosť (nazývaná salinita) mora nie je vo všetkých častiach sveta rovnaká. V blízkosti rovníka, kde sú vyššie teploty, dochádza k väčšiemu odparovaniu, a preto má morská voda vyššiu koncentráciu soli. V blízkosti pólov topiaci sa ľad a silné dažde zrieďujú morskú vodu, takže je menej slaná. Čierne more živočíchy čo v ňom žijú

 

Prečo je more modré?

 

Prečo je more modré

More sa často javí ako modré kvôli spôsobu, akým svetlo pôsobí na vodu. Biele svetlo sa skladá z mnohých rôznych viditeľných farieb od červenej po fialovú – červené svetlo má najdlhšiu vlnovú dĺžku, modré svetlo najkratšiu. Keďže molekuly vody lepšie absorbujú svetlo s dlhšou vlnovou dĺžkou, pohlcujú veľkú časť červeného, oranžového, žltého a zeleného svetla. Modré farby s kratšou vlnovou dĺžkou sa absorbujú menej, čo dáva moru modré odtiene.

 

Plytká voda sa často javí ako priezračná, pretože je v nej menej molekúl vody, ktoré pohlcujú svetlo, a tak sa na morské dno dostávajú a odrážajú aj iné farby. Prečo je more slané? Čím ste hlbšie, tým viac iných farieb je pohltených a tým je svetlo hlbšie modré, až kým nedosiahnete bod, do ktorého sa nedostane žiadne viditeľné svetlo a kde je úplná tma. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Farba vody závisí aj od ďalších faktorov, napríklad od toho, aké častice v nej plávajú. Pobrežné oblasti môžu niekedy vyzerať kalné a hnedé, pretože obsahujú piesok z morského dna, ktorý bol rozrušený vlnami.

 

Farba mora

 

Farba mora

 

Na farbu vplývajú aj živé organizmy. Fytoplanktón sú drobné organizmy, ktoré sa správajú trochu ako rastliny a pomocou chlorofylu absorbujú slnečné svetlo a rastú. Absorbujú červené a modré svetlo, odrážajú zelené svetlo a dodávajú moru zelenší vzhľad. Vo všeobecnosti platí, že čím viac fytoplanktónu je vo vode, tým je zelenšia.

Fytoplanktón je skutočne dôležitý, pretože produkuje viac ako 50 % svetového kyslíka (čo znamená, že každý druhý nádych pochádza z mora!) a je základom morských potravinových sietí.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button