Zaujímavosti z ríše zvierat

Čierne more živočíchy čo v ňom žijú

Čierne more živočíchy. Stretnúť sa s obyvateľmi mora v Čiernom mori nie je jednoduché, ale medúzy na pobreží alebo synchrónne plávanie delfínov v ranných hodinách naozaj neuniknú pozornému oku.

V povodí Čierneho mora žije približne 2 500 druhov živých organizmov, ktoré sú pomerne malé. Hlavným dôvodom je sírovodík, ktorý pôvodným organizmom nedáva šancu na prežitie. Napriek takýmto podmienkam sa mnohým zaujímavým živočíchom podarilo prispôsobiť prostrediu a stať sa súčasťou našej morskej biodiverzity.

Tu sú niektoré z najdôležitejších tvorov, ktoré robia čiernomorskú faunu výnimočnou:

 

1. Žralok v čiernom mori (Squalus acanthias) Žralok ostnatý

 

Žralok v čiernom mori (Squalus acanthias) Žralok ostnatý

 

Žralok v čiernom mori. Počas pobytu v mori ste sa možno čudovali, prečo v čiernom mori nenájdete také žraloky, ktoré často útočia na návštevníkov mora ako vo filmoch. V porovnaní s inými žralokmi je oveľa menší a plachší, preto sa nenachádza na pobreží a žije uprostred mora. Je pravda, že Žralok ostnatý nie je pre človeka hrozbou, ale my pre neho hrozbu predstavujeme. Jeden z liekov proti bolesti sa vyrába z jeho pečene.

 

2. Drak morský (Trachinus) Čierne more živočíchy

 

Drak morský (Trachinus) Čierne more živočíchy

 

Drak morský je jednou z najnebezpečnejších rýb v Čiernom mori. Vo všeobecnosti sa s touto rybou nestretnete pri plávaní ani pri rybolove. Na druhej strane táto nebezpečná ryba zabila mnohých ľudí a jej uhryznutie je veľmi bolestivé. Často sa stáva, že námorníci uprostred mora túto rybu chytia. Potápačom, prieskumníkom a rybárom sa často odporúča, aby nepracovali holými rukami, pretože chrániť sa pred uhryznutím morského draka nie je také jednoduché, ak nie ste opatrní.

 

3. Jeseter atlantický (Acipenser sturio)

 

Jeseter atlantický (Acipenser sturio)

 

Jeseter atlantický je už dlho zaradený do gruzínskej Červenej knihy a považuje sa za jeden z najohrozenejších druhov. Tento najvzácnejší druh prežil len na území Gruzínska, hoci sa pravidelne objavuje v bazénoch susedných krajín. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

 

4. Cicavce Čierne more živočíchy

 

Cicavce Čierne more živočíchy delfíny

 

Okrem rýb žijú v čiernom mori aj cicavce. Okrem dvoch druhov delfínov sa v Čiernom mori vyskytujú sviňuchy a tulene. V dvadsiatom storočí sa v Čiernom mori ulovilo približne 10 000 ton cicavcov. Je pravda, že po roku 1966 bol lov cicavcov zakázaný, ale pytliaci napriek tomu pokračovali v činnosti. Zaujímavosti o Rumunsku 17 fascinujúcich faktov

 

5. Medúzy v Čiernom mori

 

Medúzy v Čiernom mori

 

Na záver článku chceme zdôrazniť existenciu medúz, ktoré zaberajú väčšinu biomasy Čierneho mora. Napriek ich hojnému výskytu nenachádzame v Čiernom mori druhovú rozmanitosť. Medúzy v Čiernom mori. Čierne more živočíchy. V podstate tu žijú dva druhy medúz.

 

Medúzy v Čiernom mori

 

V blízkosti pobrežia sa vyskytujú medúzy Aurelia (Aurelia aurita) alebo medúzy súdkovité (Rhizostoma Pulmo). Aurelia je neškodná, zatiaľ čo súdkovitá medúza je žihadlo, hoci treba poznamenať, že môže byť bolestivejšie ako žihadlo žihľavy.

 

 

Nezabudnite dať Palec hore na našej 👉 fb stránke TOPDEN 👍

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Back to top button