O PRÍRODEZAHRANIČIEZaujímavosti

Najväčšia jaskyňa na svete – 8 najväčších jaskýň na svete

Najväčšia jaskyňa na svete – 8 najväčších jaskýň na svete . Ak niekto hovorí o hľadaní nového sveta , asi si predstavíte vesmír alebo hĺbky oceánu . Čo ale ak práve pod vami je nový svet skrytý pred zrakom . Jaskyne sú pravé to miesto kde môžeme ešte objaviť nové bohatstvo prírody či už živej alebo neživej , žiadne dve jaskyne sú není rovnaké . Jaskyne odhaľujú mnoho prírodných divov. Poďte sa zoznámiť s najväčšími jaskyňami na svete . Od najdlhšej jaskyne na svete v Kentucky cez najväčšiu sadrovú jaskyňu na Ukrajine až po tri milióny rokov starú jaskyňu vo Vietname .

 

8. Mammoth Cave ,USA , Kentucky  

 

Mammoth Cave ,USA , Kentucky

 

Mammoth Cave sa nachádza v blízkosti Brownsville v Kentucky a je najdlhšou jaskyňou na svete. Prehliadky rozsiahlych jaskýň sú dovolené pod vedením sprievodcu . V jaskyni sa nachádza indiánske pohrebisko, niekoľko druhov netopierov a vápencový labyrint.

Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

7. Pechera Optymistychna , Ukrajina

 

Pechera Optymistychna , Ukrajina

Najväčšia sadrová jaskyňa na svete Optymistychna sa nachádza neďaleko ukrajinského mesta Korolivka , Borščiv Raion. Jaskyňa, ktorá sa považuje za prírodný zázrak Ukrajiny, je k dispozícii na preskúmanie. Len sa určite vyhnite tým obrovským kryštálom, stalagmitom a stalaktitom.

6. Jewel Cave , USA , Južná Dakota

 

 Jewel Cave , USA , Južná Dakota Najväčšia jaskyňa na svete

Vyše 300 km zmapovaných chodieb tvorí Jewel Cave, 6 najväčšia jaskyňa na svete. Jewel Cave sa volá tiež„ jaskyňa ktorá dýcha “, kde vzduch vstupuje do a opúšťa jaskyňu so zmenami atmosférického tlaku. Nachádza sa v Južnej Dakote, jaskyňa sa nachádza v blízkosti Black Hills a Badlands.

5. Hang Son Doong, Vietnam 

 

Hang Son Doong, Vietnam Najväčšia jaskyňa na svete

Táto tri milióny rokov stará jaskyňa vo Vietname je vzácnym a relatívne neobjaveným pokladom – viac ľudí vyšlo na Mt. Everest ako navštívil jaskyňu. Hang Son Doong, Pre niektorých najväčšia jaskyňa na svete, Do hlavnej chodby s rozmermi viac ako 5 km na dĺžku a výškou viac ako 200 metrov sa do nej zmestí celý blok v New Yorku. Jaskyňa bola otvorená v roku 2013 a na prehliadky bývajú púšťané len malé skupiny .

Najväčší hrad na svete : 10 najväčšie hrady na svete

4. Gua Air Jernih , Malajzia

 

Gua Air Jernih , Malajzia Najväčšia jaskyňa na svete

Najdlhšia jaskyňa v Ázii, Gua Air Jernih, meria viac ako 189 kilometrov a má labyrinty na piatich úrovniach. Nižšie úrovne prepúšťajú vodu, ktorou je jaskyňa známa.

3. Sistema Ox Bel Ha , Mexiko – Najväčšia jaskyňa na svete 

 

 Sistema Ox Bel Ha , Mexiko Najväčšia jaskyňa na svete

Tento jaskynný systém v Quintana Roo v Mexiku sa môže pochváliť najväčšou preskúmanou podvodnou jaskyňou na svete. Jej názov znamená „Tri cesty vody“. Medzi suchými jaskyňami je na tretom mieste, takže bez obáv, ak sa nechcete potápať môžete ísť po súši .

2. New Athos Cave , Georgia – Najväčšia jaskyňa na svete 

 

New Athos Cave , Georgia Najväčšia jaskyňa na svete

Jaskyňa Nový Athos, ktorá sa nachádza v štáte Georgia, sa nachádza vo vnútri Pyrenejského pohoria. K jaskyni, ktorá je obľúbeným turistickým cieľom, sa dá dostať železnicou. Veľkú časť jaskyne treba ešte preskúmať, ale najväčšia jaskyňa je dlhá viac ako 234 metrov a široká 50 metrov .

 

1. Shuanghedong , Čína – Najväčšia jaskyňa na svete 

 

 Shuanghedong , Čína Najväčšia jaskyňa na svete

 

Shuanghedong je najdlhšia jaskyňa v Číne, ktorá sa nachádza neďaleko mesta Wenquan v okrese Suiyang v provincii Kuej-čou. V jaskyni sa nachádzajú vodopády a množstvo tvorov vrátane kreviet a mlokov. Je tiež plná dolomitu a sadry.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button