CestovanieHISTÓRIA A DINOSAURY

Najväčší hrad na svete : 10 najväčšie hrady na svete

Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete.Nájsť najväčší hrad na svete nie je také jednoduché. Po prvé, aj keď sa bežne definuje ako „obranná stavba postavená ako rezidencia pre vládcu alebo šľachtica“, nie vždy je jasné, čo to vlastne ten hrad je.


Po druhé, čo by sa malo použiť ako mierka veľkosti a ako to zistiť? Podľa Guinnessovej knihy svetových rekordov je Pražský hrad najväčším hradným komplexom, zatiaľ čo Wikipedia popisuje hrad Windsor ako najväčší obývaný hrad.

 

 

10. Edinburský hrad 35 737 metrov štvorcových 

 

Edinburský hrad

 

Edinburský hrad, ktorý sa nachádza na vyhasnutom vulkanickom brale, je dominantou panorámy mesta Edinburgh v Škótsku. Len málo zo súčasných budov pochádza z 16. storočia. Pozoruhodnou výnimkou je kaplnka svätej Margarety, je najstaršia duchovaná budova v Edinburghu, ktorá pochádza zo začiatku 12. storočia. Najväčší hrad na svete : 10 najväčšie hrady na svete.

9.Citadela v Aleppe 39,804 metrov štvorcových 

 

Citadela v Aleppe

Citadela v Aleppe je jedným z najstarších hradov na svete. Stojí na 50 metrov vysokom kopci v centre sýrskeho Aleppa. Osídlenie vrchu sa datuje minimálne do polovice 3. tisícročia pred naším letopočtom. Obsadená mnohými civilizáciami vrátane Grékov, Byzantíncov, Ayyubidov a Mamlukov, väčšina stavby v dnešnej podobe pochádza z 13. storočia.

8. Himedži 41,468 metrov štvorcových 

 

Himedži

Hrad Himedži je všeobecne považovaný za najkrajší japonský hrad a je jedným z mála, ktorý sa zachoval pred pustošením občianskej vojny, zemetrasením a vojnovými útokmi. Na súčasnom mieste bola prvýkrát postavená pevnosť v 14. storočí, ktorá sa v priebehu storočí postupne zväčšovala. Hradný komplex, ako sa zachoval dodnes, bol dokončený v roku 1609.Najväčší hrad na svete : 10 najväčšie hrady na svete.

7. Budínsky hrad 44,674 metrov štvorcových 

 

Budínsky hrad

Budínsky hrad, ktorý sa nachádza na južnom cípe hradného kopca v Budapešti v Maďarsku, bol prvýkrát opevnený v 13. storočí po útoku Mongolov, ktorý viedol budínskych občanov k hľadaniu ľahšie chránenej štvrte. Hrad má dnes zmes architektonických štýlov, od gotiky po barok, ktoré boli opakovane napadnuté, po ktorých nasledovala prestavba v dobovom slohu.

6. Spišský hrad 49,485 metrov štvorcových 

 

Spišský hrad Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete

Spišský hrad na východnom Slovensku je jedným z najväčších stredovekých hradov v strednej Európe. Hlavné teleso hradu bolo v prvej polovici 13. storočia opevnené kamennými múrmi a v polovici 15. storočia dolné nádvorie. Je krásne situovaný na vidieku a často sa používa ako miesto pre filmy, napríklad Dračie srdce (1996) a Posledná légia (2006).

Najväčší hrad na svete : 10 najväčšie hrady na svete

Tiež si pozrite : Top 10 najúžasnejších kostolov na svete

5. Pevnosť Hohensalzburg 54,523 metrov štvorcových 

 

Pevnosť Hohensalzburg Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete

Hrad Hohensalzburg ležiaci v rakúskom meste Salzburg je jedným z najväčších a najzachovalejších hradov v Európe. Hrad bol postavený v roku 1077 a bol výrazne zväčšený medzi rokmi 1495 a 1519, keď dosiahol viac-menej svoje súčasné rozmery.

4. Hrad Windsor 54,835 metrov štvorcových 

 

Hrad Windsor Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete

Hrad Windsor sa často nazýva najväčší obývaný hrad na svete a je určite najväčším hradom v Anglicku. Je to jedno z oficiálnych sídiel kráľovnej Alžbety II., Ktorá trávi na zámku veľa víkendov v roku a využíva ho na štátne aj súkromné zábavné účely.

3.Pražský hrad 66,761 metrov štvorcových , najväčšie hrady  

 

Pražský hrad Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete

Pražský hrad je jedným z najväčších hradov na svete (najväčší podľa Guinnessovej knihy rekordov). Hrad pochádza z 9. storočia a bol niekoľkokrát rozšírený až do druhej polovice 18. storočia. Na samotnom hrade sa nachádza komplex pamiatok vrátane katedrály svätého Víta a baziliky svätého Juraja.

2.Mehrangarh 81,227 metrov štvorcových , najväčšie hrady 

 

Mehrangarh Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete

Aj keď sa oficiálne nazýva pevnosťou, pevnosť Mehrangarh sa dá ľahko považovať za indický hrad. Nachádza sa na 122 metrov vysokom kopci, má 36 metrov vysoké a 21 metrov široké steny a vstupuje sa doň po prechode siedmimi bránami. Pevnosť pôvodne postavil v roku 1459 zakladateľ Jodhpuru Rao Jodha po tom, čo sem presunul svoje hlavné mesto z Mandore. Väčšina z toho, čo dnes stojí, sa však datuje do 17. storočia.

1. Hrad Malbork 143 591 metrov štvorcových , najväčšie hrady 

 

Hrad Malbork Najväčší hrad na svete 10 najväčšie hrady na svete

Najväčší hrad na svete. Hrad Malbork sa nachádza v Poľsku a je najväčším hradom na svete. Hrad bol založený v roku 1274 nemeckými rytiermi, ktorí ho používali ako svoje sídlo pri porážke poľských nepriateľov a ovládnutí svojich vlastných severných pobaltských území. Hrad bol niekoľkokrát rozšírený, aby hostil rastúci počet rytierov až do ich ústupu v Königsburgu v roku 1466.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button