CestovanieZAHRANIČIE

Top 10 najúžasnejších kostolov na svete

Top 10 najúžasnejších kostolov na svete .Okrem bohoslužieb predstavuje kostol aj ikonickú architektúru krajiny. Mnoho kostolov vyzerá ako nebo na Zemi a stáva sa najlepšou turistickou atrakciou. Nasledujúci zoznam obsahuje 10 úžasných kostolov na svete.

 

10. Katedrála v Brazílii

 

Katedrála v Brazílii

Hyperboloidný štýl tohto kostola priláka každý rok milióny návštevníkov. Kostol sa tiež otvára pre návštevníkov každý deň, nedovolí im to počas modlitby. Tento kostol navrhol Oscar Niemeyer, so stavbou začal v roku 1958 a dokončil ho za dva roky. Brazílska katedrála je zasvätená pre blahoslavenú Pannu Máriu. Kostol pozostáva zo 16 rovnakých betónových stĺpov, ktoré majú hyperbolický tvar. Tento dizajn symbolizuje ruky smerujúce nahor do neba.

Kostol má tiež presklenú strechu a medzeru medzi betónovými stĺpmi vypĺňajú modro-biele okuliare. Za jasného slnečného svetla kostol prirodzene osvetľuje. Vo vnútri krypty tohto kostola sa nachádzal aj malý kúsok ľanového plátna, ktorý sa používal na zakrytie tela Ježiša Krista po ukrižovaní, známy ako turínske plátno.

9. Stykkishólmskirkja Church , Island

 

Stykkishólmskirkja Church , Island

 

Tento kostol sa nachádza v islandskom meste Stykkisholmur. Návštevníci nájdu v kostole výnimočné architektonické štýly a dizajn. Dve ramená vedúce k vysokým zvoniciam robia kostol atraktívnejším. Kostol Stykkisholmur bol postavený v roku 1980 podľa moderných návrhov. Tento kostol sa tiež používa ako koncertná sála.

8. Borgund Stave Church, Nórsko

 

 

 Borgund Stave Church, Nórsko

 

Je to jeden z najstarších zachovaných stavovských kostolov v Nórsku, ktorý sa nachádza v dedine Borgund. Názov tohto kostola je odvodený od štýlu jeho steny. Použité zvislé drevené dosky. Z tohto kostola je objavených sedem rôznych druhov nápisov, jeden z nich má nápis „Ave Maria“. Táto kultová cirkev od stredného veku má mnoho globálnych významov. Borgundský kostol dnes slúži ako múzeum, jedna z najdôležitejších pamiatok a atrakcií v krajine. Samotný silný kamenný základ pomáha tomuto kostolu zostať na danom mieste.

 

7. Kostol Panagia Paraportiani

 

 Kostol Panagia Paraportiani

 

Je to najfotografovanejší kostol na gréckom ostrove Mykonos. Bol postavený pri bráne k starému stredovekému hradu, takže kostol sa nazýva „Panna Mária z bočnej brány“. Celý komplex pozostáva z piatich kostolov, štyroch kostolov prepojených do jedného základného komplexu a piateho kostola postaveného na jeho vrchu.

Piaty kostol v tomto komplexe je zasvätený Panne Márii. Stavba tohto kostola sa datuje od roku 1425 až
do 17. storočia. Na jeho výstavbu bol použitý najpozoruhodnejší štýl kykladskej architektúry.

 

6. Kadetská kaplnka akadémie leteckých síl USA

 

 Kadetská kaplnka akadémie leteckých síl USA 2

 

Tento veľkolepý kostol v Colorade postavený na uspokojenie duchovných potrieb americkej armády. K dispozícii sú samostatné miestnosti pre katolícku, budhistickú a židovskú vieru, tiež ďalšie dve časti pre ľudí vyznávajúcich všetky náboženstvá, samostatný vchod pre kaplnky každého náboženstva. Sedemnásť veží v rade je najatraktívnejším prvkom tohto kostola, ktorý je vyrobený z ocele a skla.10 najúžasnejších kostolov na svete.

Tiež si pozrite : 10 najznámejších schodísk z celého sveta

 

Kadetská kaplnka akadémie leteckých síl USA

 

Tento kostol stojí vo výške 150 metrov a má zlaté eloxované hliníkové dvere. Trvalo tri roky, kým sa stavba tohto kostola začala od roku 1959. navrhol ho Walter Netsch.

 

5. Grundtvigs Church, Dánsko

 

 Grundtvigs Church, Dánsko 10 najúžasnejších kostolov na svete

 

Je to najpopulárnejší kostol v dánskej Kodani. Nezvyčajný vzhľad robí tento kostol úplne odlišným od iných kostolov v meste. Väčšina častí kostola je z červených tehál. Kostol sa pre návštevníkov otvára rok čo rok, nepovolil to návštevníkom v čase modlitieb.

Kostol navrhol Jensen Kline, ktorý kombinoval geometrickú formu tehlového expresionizmu s gotickými štýlmi. 49 metrov vysoká zvonica v západnej fasáde sa stala hlavnou atrakciou tohto kostola. Na vnútorné práce kostola sa používa 6 miliónov tehál.

 

4. Chrám svätého Michala

 

Chrám svätého Michala 10 najúžasnejších kostolov na svete

 

Tento úžasný kostol so zlatou kupolou sa nachádza v hlavnom meste Kyjeve na Ukrajine. Tento kostol bol prvou ruskou katedrálou s atraktívnou kupolou. Pôvodne bol postavený v roku 1108 a mnohokrát rekonštruovaný, otvorený v roku 1993. Zlatá kupola a modrý exteriér tohto kostola sa stávajú zvláštnym lákadlom pre návštevníkov.

Zvonica kostola bola vybavená aj elektrickými hodinami. Pri prestavbe kostola v 17. storočí bol použitý ukrajinský barok. Na zdobenie interiéru tohto kostola sa používajú byzantské mozaiky a fresky.

 

3. Svätyňa Las Lajas

 

Svatina 10 najúžasnejších kostolov na svete

Táto rímskokatolícka katedrála bola postavená medzi svahmi kaňonu Guitara v južnej Kolumbii. Tento úžasný kostol bol postavený na pamiatku zjavenia Panny Márie na skale na tomto mieste. Kostol bol postavený v rokoch 1916-1944 v gotickom slohu. Katedrála Las Lajas je od 18. storočia obľúbeným turistickým a pútnickým miestom tohto miesta.

 

2. Katedrála narodenia Panni Márie ,Taliansko

 

Katedrála narodenia Panni Márie ,Taliansko 10 najúžasnejších kostolov na svete

 

Táto katedrála je piata najväčšia katedrála na svete v talianskom Miláne. Je zasvätená svätej Márii Nascentovej. Dokončenie tejto obrovskej katedrály trvalo šesť storočí, začalo sa to od roku 1386. Bronzová socha madony bola tiež umiestnená na vrchu jednej z hlavných veží katedrály. K dispozícii je tiež 40 piatich širokých lodí, ktoré sú oddelené 40 rôznymi stĺpmi. Na stavbu tohto katétra sa používajú milióny tehál, na dizajn sa používajú aj mramory.

 

1. Kostol v Hallgrimskirkji na Islande

 

 

kostol

Hallgrimskirkja je najväčší kostol na Islande, meria 73 metrov na výšku. Samotná jedinečná veža sa stáva hlavným prvkom tohto kostola a je navrhnutá tak, aby pripomínala čadičový lávový prúd v krajine. Tento kostol bol v skutočnosti zasvätený populárnemu islandskému básnikovi Hallgrimurovi Peturssonovi.

 

 kostol zo zadu 10 najúžasnejších kostolov na svete

Stavba tohto kostola sa začala v roku 1945 a bola ukončená v roku 1986. Na vrchol kostola sa môžu návštevníci dostať výťahom, vďaka čomu kostol funguje aj ako vyhliadková veža. Pre jeho interiéry sa používa luteránska tradícia dizajnu. Prieskumník sochy Leif Erikson stojí aj pred kostolom Hallgrimskirkja.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button