CestovanieO PRÍRODE

Najväčší strom na svete : Top 10 najväčších stromov

Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi . Top 10 najväčších stromov na svete : 

  Najväčie a najstaršie stromi

 

1. Strom Balete (Filipíny)

 

. Strom Balete (Filipíny)

Druh: Balete (Ficus balete Merr) alebo plačúci fíg (Ficus benjamina L.)
Obvod:> 37,7 m
Výška: 60 – 65 m

Uprostred plantáží papáje neďaleko dediny Maria Aurora sa nachádza trochu strašidelný baletový strom. Je vysoký asi 60 – 65m a je potrebných asi 60 dospelých ľudí, aby sa tento strom dalo objať. Toto je Millenium Tree – možno najväčší strom na svete.

 

2. El Árbol del Tule (Mexiko, Oaxaca)

 

 El Árbol del Tule (Mexiko, Oaxaca)

Druh: Tisovec mexický  (Taxodium mucronatum Ten., 1853)
Obvod: 36,2 m
Výška: 35,4 m

Jednou z hlavných turistických atrakcií v mexickom štáte Oaxaca je úžasný strom – Tree of Tule (Árbol del Tule). Tento cyprus Montezuma vo výške 35,4m má obvod 36,2 m, vďaka čomu je tento druh druhým statnejším na svete. Tento strom je s najväčšou pravdepodobnosťou starý asi 1 400 – 1 600 rokov a bol posvätným stromom miestnej kultúry. Konfigurácia kmeňa Árbol del Tule je neobvyklá – strom je podopretý, s predĺženým tvarom prierezu kmeňa. Táto neobvyklá forma a jedinečná veľkosť je pravdepodobne spôsobená veľkým vekom a existenciou mohutných konárov.

 

Najväčší strom na svete

 

3. Sagole baobab  (Južná Afrika, provincia Limpopo)

 

 Sagole baobab  (Južná Afrika, provincia Limpopo) Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: baobab (Adansonia digitata L.)
Obvod: 33,72 m
Výška: 22 m

Strom šampiónov . V Južnej Afrike sú jedny z najsilnejších stromov na svete. Tento obrovský strom je v súčasnosti najsilnejší v krajine. Pred časom bol statnejším Glencoe Baobab s neuveriteľným obvodom 46,6 metra, ale tento strom sa bohužiaľ v novembri 2009 rozdelil na dve časti. Vek Sagole Baobabva nepoznáme s vedeckou istotou, ale s najväčšou pravdepodobnosťou zďaleka presahuje 1 000 rokov.Najväčší strom na svete.Tiež si prečítajte : Ako sa zbaviť osieho hniezda ?

4. General Grant (USA, Kalifornia )

 

 General Grant (USA, Kalifornia ) Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J.Buchh.)
Obvod: 27,8 m
Výška: 81,5 m

 

General-Grant-USA-Kalifornia

Tí, ktorí videli tento strom, hovoria, že žiadne obrázky, čísla ani popisy nemôžu vytvoriť dojem zo skutočného pohľadu na strom. Generál Grant Tree je podľa všetkých nezabudnuteľním pohľadom – jedná sa o tretí najväčší strom na svete podľa objemu, mimoriadne vysoký, statný a starý približne 1 650 rokov. Niektoré sekvoje majú väčší obvod na úrovni zeme. Napríklad Alder Creek Grove má obvod 47 m na úrovni terénu. Tento obvod však nie je úplne správny – zahŕňa oporu, zatiaľ čo správne meranie je 1,3 – 1,4 m nad oporami.Najväčší strom na svete.

5. Tnjri (Azerbajdžan, Yukhari-Karabach)

 

Tnjri (Azerbajdžan, Yukhari-Karabach)

Druh:  orientálny platan (Platanus orientalis L.)
Obvod: 27 m
Výška: 54 m

 

Tnjri (Azerbajdžan, Yukhari-Karabach) 2

S najväčšou pravdepodobnosťou najstarší strom na svete rastie v Karabachu. Tento strom má údajne viac ako 2 030 rokov a kmeň má obvod 27 m. Strom je pre miestnych obyvateľov posvätný a tradície zakazujú stromu akékoľvek škody. Podľa príbehov tento strom navštívilo mnoho slávnych ľudí – napríklad vynálezca arménskej abecedy Mesrop Mashtots (5. storočie n. L.), Prvý arménsky historik Movses Khorenatsi (5. storočie n. L.), Hudobník a básnik Sayat-Nova ( 18. storočie).

 

6. Fíkus V Lomteuheakale (Vanuatu, Tafea)

 

 Fíkus V Lomteuheakale (Vanuatu, Tafea) Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: Figovník maloplodý (Ficus microcarpa L.f.)
Obvod: 26 m
Výška:?

V dedine Lomteuheakal (stredný ostrov Tanna) stojí obrovský a krásny banyán, ktorý má jeden z najhrubších kmeňov na svete. Obvod tohto stromu dosahuje alebo presahuje 26 metrov. Banyan v Lomteuheakal má jediný centrálny kmeň, ktorý vyzerá veľmi pôsobivo. Nenašli sa informácie o obvode tohto stromu, existuje však viac obrázkov, kde sú ľudia, ktorí stoja vedľa stromu. Preto je ľahké porovnať výšku ľudí s priemerom stromu: priemer stromu je najmenej 8 m, ale pravdepodobne o niečo viac. Môžeme teda predpokladať, že jeho obvod je 26 m alebo viac.

 

7. KAMOU NO OHKUSU (Japonsko, Kjúšú )

 

 KAMOU NO OHKUSU (Japonsko, Kjúšú ) Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: Kafrový strom Cinnamomum camphora ((L.) J.Presl.)
Obvod: 24,22 m
Výška: 30 m

Najväčší kafrový strom v Japonsku a možno na svete je Kamou no Ohkusu. Obvod jeho kmeňa je 24,22 m! Kamou no Ohkusu je veľmi starý legendárny strom (odhadovaný vek najmenej 1 500 rokov) . Strom bol poškodený prudkými tajfúnmi v rokoch 1997 a 2004, miestni obyvatelia mesta však robia všetko pre to, aby sa o túto prírodnú pamiatku starali.

 

Vo vnútri stromu je veľká priehlbina s rozlohou asi 13 m², rovnako ako dosť veľká miestnosť. Táto priehlbina bola obľúbeným miestom odpočinku ľudí bez domova až do apríla 2000, keď boli pred touto neobvyklou miestnosťou nainštalované zamknuté dvere. Vedľa stromu je tiež škola a deti, ktoré sa predtým radi skryvali do priehlbiny.

 

8. REAKALY BAOBAB (Madagaskar, región Atsimo-Andrefana)

 

8. REAKALY BAOBAB (Madagaskar, región Atsimo-Andrefana) Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: Adansonia (Baill.)
Obvod: 23 m
Výška:?

Je dobre možné, že obrovský baobab neďaleko dediny Reakaly v meste Ampanihy je najväčším stromom na Madagaskare. Kmeň tohto krásneho stromu má obvod asi 23 m. Obec Reakaly sa nachádza v jedinečnom ekosystéme suchých lesov na Madagaskare. Táto strašidelná krajina je zdobená špičatými, sivohnedými rastlinami fantastických tvarov. Tento obrovský baobab je posvätný malebný strom so stovkami netopierov, ktoré žijú v jeho dutine. Pod stromom žije (alebo žil?) Had – madagaskarská boa .

 

9. Del Norte Titan (USA, Kalifornia )

 

9. DEL NORTE TITAN Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: sekvoje pobrežné (Sequoia sempervirens (D. Don) Endl.)
Obvod: 22,73 m
Výška: 93,6 m

Pobrežná sekvoja je najvyšší strom na svete, ale aj obvod jeho kmeňa je veľmi veľký. Del Norte Titan má najväčší obvod jediného kmeňa tohto druhu – 22,73 m. Del Norte Titan bol objavený 11. mája 1998 a tento krásny strom má štvrtý najväčší objem dreva na svete. Vážnym uchádzačom o titul najsilnejšieho sekvoja je Lost Monarch hneď za neďalekým Mill Creek. Tento obrovský strom má väčší obvod (24,13 m), je tiež vyšší – fantastických 97,84 m a má väčší objem dreva. Napriek tomu jeho obvod zahŕňa niekoľko kmeňov.Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi .

 

10. Giant Tingle Tree  ( Austrália, Tasmánia )

 

Giant Tingle Tree  ( Austrália Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi

Druh: červený tingle (Eucalyptus jacksonii Maiden)
Obvod: 22,3 m
Výška: 30 m

V južnej časti západnej Austrálie rastie jedinečný subtropický les – Údolie obrov. Tu sú niektoré z najväčších stromov na svete vrátane stromu obrovského tingle. Tento obrovský strom je veľmi neobvyklý – je „vyprázdnený“ obrovskou priehlbinou. Táto dutina je vysoká asi 15 m a bola vytvorená lesnými požiarmi a ďalej rozšírená hmyzom a hubami. Teraz do tejto priehlbiny môže vstúpiť sto ľudí – a stále by sa necítila preťažená. Strom vyzerá, akoby mohol v nasledujúcej búrke spadnúť, ale zázračne stojí a pretrváva.

Odborníci sa domnievajú, že obrovský strom tingle je starý asi 400 rokov. Strom stratil hornú polovicu kmeňa, a preto je oveľa nižší ako mnoho iných starých červených tinglov.
Strom má priemer asi 12 – 15 m. To je viac ako ktorýkoľvek iný strom na svete, ktorý poznáme.Najväčší strom na svete  najväčie a najstaršie stromi .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button