HMYZŠKODNÁZaujímavosti z ríše zvierat

Ako sa zbaviť osieho hniezda ?

Osy sú nepríjemným letným hmyzom ale aj napriek tomu patria medzi užitočný hmyz. Ničia škodce, napríklad vošky a sú hlavným opeľovačom všetkých druhov rastlín. Typi ako sa zbaviť osieho hniezda a mnoho viac sa dozviete nižšie.

 

osa hmyz

Poradíme vám osvedčené postupy, ako sa otravných ôs zbaviť.

DOMÁCE RADY Ako sa zbaviť osieho hniezda 

Osy neznášajú určité pachy, stačí si vybrať z nasledujúcich rád alebo chemických prípravkov.Ako sa zbaviť osieho hniezda pomocou domacích rád . 

 

ako sa zbaviť osi v podkroví Ako sa zbaviť osieho hniezda

Citrónová kôra s klinčekmi:

 

Stačí dať na stôl misku s nastrúhanou citrónovou kôrou a rozdrvenými klinčekmi. Prípadne môžete vyskúšať použiť vonnú sviečku s citrónovou arómou. Osám sa táto vôňa nebude páčiť a bude ich odpudzovať. 

Kyselina octová:

 

Ak dokážete zniesť pach octu, môžete potrieť parapety a prahy dverí kyselinou octovou.

Kombinácia cesnak + chilli :

Aj keď nám nepijú krv, nemajú radi vôňu cesnaku. Kombinácia cesnak + chilli je pre ne veľmi nepríjemná .Namiešajte si pastu z týchto dvoch ingrediencií, potrite ňou kúsky dreva a rozvešajte ich na stromy.

Chemické prípravky:

Sprej BIOLIT UNI proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu. Ako zarobiť peniaze

Návod ako sa zbaviť Ako sa zbaviť osieho hniezda 

 

VYTVORTE IM KONKURENCIU: Umelé hniezdo 

V obchode sa dá kúpiť aj umelé hniezdo, ktoré umiestnite na miesto, kde sa osy vyskytujú. Hniezdo paradoxne spôsobí, že na osy bude pôsobiť ako odpudzovač. Iba ho nafúknete, zavesíte a svojím tvarom bude osy a sršne odpudzovať. Imitácia osieho hniezda je celkovo dobrým riešením, pretože osy si myslia, že územie je už obsadené inou osou rodinou. Preto sa držia  ďalej.

 

VYTVORTE IM PASCU:

 

  • odrežte hrdlo veľkej plastovej fľaše. Otočte vrchnú časť (lievik) z hrdla dole a zasuňte do hlavnej časti fľaše. Stane sa z neho tunel pre osy, skrz ktorý budú vstupovať. Túto časť môžete oblepiť izolačnou páskou, aby po obvode nezostala štrbina.
  • prepichnite na každej strane pasce dve dierky a prevlečte skrz ne špagát pre zavesenie; na oboch stranách zauzlite. Ak nechcete visiacu pascu, môžete ju nechať bez tohto kroku a jednoducho ju postavte na vodorovné miesto.
  •  do vnútra nalejte tekutú návnadu napr. sladké pivo, sirupová voda, ovocná zmes.

Princíp fungovania je jednoduchý. Hmyz vlezie otvorom v hrdle dovnútra, no späť sa mu už vyletieť nepodarí, pretože sa v návnade namočí a nebude môcť vyletieť von.

Máte doma osie hniezdo a neviete sa ho zbaviť?

 

osnie hniezdo Ako sa zbaviť osieho hniezda

 

Osy žijú v hniezdach, ktoré osídľuje bežne 1 000 až 2 000 jedincov. Hniezdo o veľkosti 20 – 30 cm obývajú vždy iba jeden rok. Ich potravou je prevažne nektár, vošky, muchy, prezreté ovocie, ale aj potraviny, na ktoré natrafia v domácnostiach.Ako sa zbaviť osieho hniezda  

Kedy je najvhodnejšie  zbaviť osieho hniezda ?

 

Osy sú teplomilný hmyz, preto z hniezda nevyletujú, ak je vonku menej ako 15 stupňov. Ak sa teda chcete zbaviť osieho hniezda, najlepšie je urobiť to zavčasu ráno, keď je ešte chladno. Počas zimy je osie hniezdo takmer prázdne. Do jari prežije iba matka a možno zopár robotníc, prípadne niekoľko trúdov.

Nadobro zničte hniezdo!

 

osie hniezdo Ako sa zbaviť osieho hniezda

 

 

Účinným spôsobom, ako sa zbaviť ôs či sršňov nadobro je jednoznačne zničiť ich útočisko. Stačí hniezdo znehodnotiť. Spáliť, utopiť alebo ho jednoducho „rozmlátiť na kúsky.“

Pokiaľ je hniezdo aktívne, ideálne je osy najskôr omráčiť chemickým postrekom (sprej Biolit, Vandal) alebo dymom a až potom hniezdo následne zničiť. Hniezdo v zemi je najúčinnejšie vytopiť a pokiaľ možno použiť takisto postrek, respektíve sprej proti osám.

 

Ak nájdete po zime prázdne osie hniezdo a víťazoslávne ho zneškodníte, ničomu tým nepomôžete. Osy si totiž každú sezónu hľadajú nový domov a do starého hniezda sa nevracajú. Hneď ako kráľovná na jar vyletí, hľadá nové miesto.

 

Niektoré osy sú len maškrtné a iné na vás otvorene zaútočia. Ak ich pochopíte, vyhnete sa zbytočným
nepríjemnostiam.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button