ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Jedovaté zvieratá top 10 najjedovatejších zvierat na svete

10 najjedovatejších zvierat na svete! Jedovaté zvieratá ktorých je 10 najjedovatejších živočíchov na svete? Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, najprv si definujme pojem „najjedovatejší“. Niektorí ľudia totiž môžu jedovatosť vypočítať pomocou výpočtu sily proti veľkosti, iní sa môžu zamerať na štatistiky obetí v celej živočíšnej ríši. Pre naše účely však „najjedovatejší“ znamená „najnebezpečnejší jedovatý živočích pre človeka“.

 

Ešte je potrebné definovať rozdiel medzi pojmami „jedovatý“ a „jedovatý“. Jedovaté druhy aktívne vstrekujú jedovaté séra. Naopak, jedovaté živočíchy pasívne rozptyľujú toxíny. Napríklad, ak sa zje, môže byť pre človeka smrteľne nebezpečná ryba puffer, pretože Homo sapiens je smrteľne alergický na mäso tejto ryby. Pupkaté ryby však nevstrekujú do človeka toxické tekutiny ako obranný mechanizmus, takže nie sú jedovaté.

 

Teraz, keď sme preskúmali krajinu, preskúmajme 10 najjedovatejších živočíchov na svete, ktoré matka príroda nabalila nebezpečnou náložou na osobnú ochranu. Zviera na f

 

Najjedovatejší pavúk na svete: Atracidae ( Austrálsky pavúk)

 

Najjedovatejší pavúk na svete Atracidae ( Austrálsky pavúk)

 

Medzi najjedovatejšie pavúkovce na svete patria dva druhy z čeľade Atracidae – sydneyský nálevník a stromový nálevník. Ich uhryznutia môžu byť smrteľné, ak sa neliečia, a často sa stretávajú s ľuďmi, preto sme ich vybrali ako najjedovatejšieho pavúka. Najjedovatejší pavúk na svete. Oba druhy sú stredne veľké a pochádzajú z Austrálie. Samičky sú pre človeka neškodné, ale uhryznutie samčekov môžu obete usmrtiť. Najjedovatejší pavúk na svete.  Bez ošetrenia môžu byť dokonca smrteľné. Najväčšie pavúky na svete

 

Pri ohrození sa jedovaté nálevníky postavia na zadné nohy a zablysnú tesákmi. Ak hrozba nepominie, uhryznú cieľ až 28-krát a príznaky sa zvyčajne prejavia do hodiny. Prvotná bolesť môže byť neznesiteľná a vyvoláva mimovoľné zášklby a dezorientáciu. Hady na Slovensku

 

Jedovaté pavúky nálevníky sa, žiaľ, často dostávajú do stretu s ľuďmi. Našťastie vedci vyvinuli vysoko účinný, život zachraňujúci protijed, ktorý počas niekoľkých desaťročí zachránil tisíce životov. Zaujímavé je, že pavúky lievikovitého typu postihujú ľudí a primáty, ale nie iné cicavce.

 

Títo plaziaci sa zabijaci s lesklým zovňajškom sa vyskytujú v modro-čiernej, celočiernej, hnedej a tmavo-fialovej farbe. Zvyčajne sú dlhé 0,5 až 2 cm a samičky sú väčšie ako samčeky. V roku 2016 však vedci v austrálskom Parku plazov privítali samca pavúka lievikovitého so štvorcentimetrovým rozpätím nôh, čo je najväčší exemplár, aký bol kedy zaznamenaný! Zviera na n

 

Najjedovatejšie medúzy: Najnebezpečnejšie medúzy: medúza škatuľová

 

Najjedovatejšie medúzy Najnebezpečnejšie medúzy medúza škatuľová

Medúza škatuľová je najjedovatejším živočíchom na svete. Smrť môže nastať už niekoľko minút po bodnutí.

 

Existuje 51 druhov medúz škatuľových a štyri z nich – Chironex fleckeri, Carukia barnesi, Malo kingi a Chironex yamaguchii – sú veľmi jedovaté! Najjedovatejšie medúzy.  Od roku 1883, keď sa začali zaznamenávať prvé prípady úmrtia medúz v tvare škatule, si tieto želatínové mäsožravce vyžiadali stovky ľudských životov. Najjedovatejšie medúzy. Len na Filipínach zomrie ročne približne 20 ľudí na následky komplikácií spôsobených bodnutím. Zviera na a

 

Telo medúzy škatuľovej je dlhé približne osem centimetrov a jej chápadlá dosahujú dĺžku 10 metrov! Väčšina jedincov má v každom rohu 15 chápadiel a každé chápadlo má približne 500 000 jedových injektorov! Inými slovami, jedna medúza škatuľová má približne 30 000 000 jedovatých žihadiel!

 

Našťastie je drvivá väčšina žihadiel medúz mierna. Ale občas sa stáva, že jedinci nasadia plnú nálož a nešťastné obete môžu v priebehu niekoľkých minút zomrieť.

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejší had na svete: Echis

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejší had na svete Echis

Najjedovatejším hadom v Severnej Amerike je chrapľavka východná, ale najjedovatejším hadom na svete je zmija – známa aj ako „kobercová zmija“. Najjedovatejší had na svete. Tieto plazivé katy patria do rodu Echis a vyskytujú sa v Afrike, Indii, na Blízkom východe, v Pakistane a na Srí Lanke.

 

Verte nám však, že posledná vec, ktorú chcete, je stretnúť sa s jednou z nich – pretože ich uhryznutia sú mučivo bolestivé a viac ako občas smrteľné! Jedovaté zvieratá Echise držia svetový rekord v počte úmrtí človeka na hadie uhryznutie. Vo svojich domovských oblastiach má tento rod na svedomí viac smrteľných prípadov ako všetky ostatné hady spolu. Okrem úmrtí spôsobujú užovky pílovité tisíce amputácií.

 

Samice tohto druhu sú dvakrát jedovatejšie ako samce a ich smrtiace sérum je koktailom neurotoxínov, kardiotoxínov, hemotoxínov a cytotoxínov, ktoré útočia na nervový systém, srdce, krv a bunky.

 

Najjedovatejší hmyz na svete: mravec zberač ( Harvester Ant )

 

Najjedovatejší hmyz na svete mravec zberač ( Harvester Ant )

Existuje 26 druhov mravcov – mnohé z nich sú neškodné a často sa používajú v mraveniskách. Ale mravec Pogonomyrmex maricopa – známy aj ako „mravec harvester maricopa“ – je všeobecne považovaný za najjedovatejší hmyz na Zemi. Zvieratá z Brazílie – Top 10 jedinečných zvierat z Brazílie.

 

Žihadlá maricopov sú 20-krát jedovatejšie ako jed včely medonosnej a 35-krát jedovatejšie ako jed západného chrapúňa diamantového! Najjedovatejší hmyz na svete. Jedovaté zvieratá Ak sa kolónia mravcov Maricopa zameria na človeka, hmyz ho môže technicky usmrtiť niekoľkými stovkami uhryznutí. Najjedovatejší hmyz na svete. Obvykle sa však obetiam podarí utiecť skôr, ako sa tak stane.

 

Bez ohľadu na to však mnohí ľudia trpia značnou bolesťou, ktorá pretrváva dve až osem hodín po útoku.

 

Maricopa harvester ants žije len jeden až tri mesiace. Žijú v Arizone, Kalifornii, Colorade, Novom Mexiku, Nevade, Texase a Utahu – okrem mexických štátov Baja California, Chihuahua, Sinaloa a Sonora. Aj keď je počet mravcov maricopa v súčasnosti zdravý, myrmekológovia – ľudia, ktorí sa zaoberajú štúdiom mravcov – varujú, že ich populácie klesajú. Mravce červené a argentínske, ktoré sú invazívnymi druhmi, zasahujú do územia marikop a konkurencia o potravu je čoraz tvrdšia. Polárne zvieratá : Top 9 arktických zvierat.

 

Najjedovatejšie zviera na svete pre človeka: Tajpan drobnošupinatý

 

Najjedovatejšie zviera na svete pre človeka Tajpan drobnošupinatý

Jedno uhryznutie od hada druhu Tajpan drobnošupinatý má dostatok jedu na zabitie 100 dospelých ľudí! Podľa objemu je to pre človeka najjedovatejšie zviera na svete. Najjedovatejšie zviera na svete pre človeka. Tieto šesť až osem metrov dlhé hadie zabijaky, ktoré Austrálčania nazývajú dandaorabilla, sú rýchle, presné a pri každom uhryznutí uvoľnia trochu jedu. Najjedovatejšie zviera na svete pre človeka.

 

Ale je tu aj dobrá správa. Vnútrozemské hady taipany sú plaché a samotárske a robia všetko pre to, aby sa nám vyhli. Tak veľmi sa vyhýbajú ľuďom, že vedci ich v období od roku 1882 – keď boli objavené – do roku 1972 nedokázali nájsť dostatok na uskutočnenie štúdií! Navyše, vnútrozemské taipany sú nočné a cez deň vychádzajú len zriedka.

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejší škorpión na svete: Škorpión indický: najjedovatejší škorpión na svete: indický škorpión červený

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejší škorpión na svete Škorpión indický najjedovatejší škorpión na svete indický škorpión červený

Indický škorpión červený je so svojimi malými štipcami, cibuľovitým chvostom a veľkými žihadlami na čele rebríčka najjedovatejších škorpiónov. Najjedovatejší škorpión na svete. Úmrtnosť sa pohybuje medzi 8 a 40 percentami a žiaľ, najviac sú jedom škorpióna indického postihnuté deti. Najjedovatejší škorpión na svete.

 

Indické červené škorpióny, ktoré sa nachádzajú v Indii, Pakistane, Nepále a na Srí Lanke, sú dlhé približne päť až deväť centimetrov a väčšina z nich sa nedožíva viac ako päť rokov. Uprednostňujú tropické a subtropické biotopy a pravidelne sa chytajú na výskumné projekty a nelegálny obchod so zvieratami.

 

Po útoku môže človek začať zvracať, nekontrolovateľne sa potiť, mať kŕče alebo dokonca upadnúť do bezvedomia. Zvieratá z Afriky : 10 najkrajších zvierat z Afriky.

 

Jed škorpióna indického červeného však nie je úplne zlý. Vedci sa domnievajú, že sérum by mohlo viesť k farmaceutickému pokroku v boji proti rakovine, malárii a rôznym dermatologickým ochoreniam. Škorpión obrovský: Chov a starostlivosť

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejšie ryby na svete: Stonefish

 

 

Existuje päť druhov Synanceias – bežne nazývaných stonefish – a na pláži nechcete stretnúť žiadnu z nich! Ich jedom naplnené chrbtové plutvy bodajú rýchlejšie, ako stihnete povedať „au“. Najjedovatejšie ryby na svete. A ak vás uštipne, budete hovoriť au! Žihadlá kamienkov sú nielen veľmi bolestivé, ale ak sa neliečia, môžu aj zabiť. Najjedovatejšie ryby na svete.

 

Kamenné ryby sa preháňajú Indickým a Tichým oceánom a príležitostne sa zdržiavajú na východnom pobreží Afriky, severnom pobreží Austrálie a na niektorých ostrovoch v južnom Pacifiku.

 

Na plážach v oblastiach výskytu kameňoviek sa často nachádzajú stanice s octom, pretože tento bežný domáci spotrebič pri kontakte výrazne znižuje bodnutie Synanceiou. Oblastné nemocnice a lekárske kliniky sú zvyčajne zásobené aj protijedom. Odkedy vedci vyvinuli účinný protijed na bodnutie kameňomorkou, neboli zaznamenané žiadne úmrtia. V skutočnosti k poslednému úmrtiu v súvislosti so Synanceiou došlo v roku 1915!

 

Jedovaté zvieratá Najviac jedovatých mäkkýšov: Kuželovitý slimák

 

Jedovaté zvieratá Najviac jedovatých mäkkýšov Kuželovitý slimák

Kuželovité slimáky, ktoré sú hojne rozšírené v indo-tichomorských vodách, sú najnepatrnejšie jedovaté živočíchy na svete. Nenechajte sa však oklamať! Tieto mäkkýše sú síce gaučové mäkkýše vodného sveta, ale sú smrteľne nebezpečné!

 

Kužeľovité slimáky sa vyskytujú v 900 druhoch a ich taxonómia sa už asi desať rokov mení. Vedci sa však zhodujú na tom, že kužeľovité slimáky patria k najjedovatejším žijúcim morským živočíchom.

 

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejšia jašterica: Mexická jašterica korálková

 

Jedovaté zvieratá Najjedovatejšia jašterica Mexická jašterica korálková

Po lesoch Mexika a Guatemaly sa preháňajú tisíce mexických jašteríc. Vážia asi 2 libry (800 gramov) a majú ružové vidlicovité jazyky, ktoré používajú na čuch. Najjedovatejšia jašterica. Zároveň sú to najjedovatejšie jaštery pre človeka. Najjedovatejšia jašterica. Mastné vlasy.

 

Vo všeobecnosti však jaštery nepredstavujú pre ľudí veľkú hrozbu. A hoci mexické jaštery majú najsilnejší jed zo všetkých druhov jašterov, v histórii ich uhryznutiu podľahla len hŕstka ľudí.

 

Mexické jaštery majú jedovaté sérum v žľazách dolnej čeľuste. Keď plaz zaútočí, obete prežúva, aby si zabezpečil podkožný vpich. Dobrou správou však je, že mexické jašterice neútočia na ľudí často, a keď sa tak stane, smrť je zriedkavá. Chránené zvieratá : Top 10 najohrozenejších zvierat.

 

Napriek ich neochote zaútočiť na človeka a zabiť ho, ľudia mexické jaštery s korálkami po stáročia očierňovali. Podľa povestí majú kožovité jašterice moc spôsobiť ženám potrat jediným pohľadom a svojím chvostom spôsobujú údery blesku! Okrem toho si mnohí ľudia neprávom myslia, že mexické jaštery majú viac jedu ako chrapľavý had. Bohužiaľ, všetky tieto mýty a mylné predstavy decimujú ich populáciu, pretože ľudia veria bájkam a na mieste ich strieľajú!

 

Najjedovatejší cicavec: Platypus Jedovaté zvieratá

 

Najjedovatejší cicavec Platypus Jedovaté zvieratá

Napriek tomu nepredstavujú pre ľudí významnú hrozbu. Najjedovatejší cicavec. Jedovaté zvieratá Podobne ako jaštery, len málo cicavcov môže spôsobiť vážne poškodenie vstreknutím jedu homo sapiens. Najjedovatejší cicavec.

 

Samce ploskolebcov vypúšťajú jed z „ostrohy“ v nohách. Dávka je dostatočná na to, aby zabila psy a mačky, ale nie nás. Napriek tomu uhryznutie platypusa nie je nič, čomu by sme mali kýchnuť! Bolí a môže spôsobiť dočasnú neschopnosť, nehovoriac o dlhodobej citlivosti na bolesť. Hady na Slovensku- kompletný sprievodca.

 

Tieto polo vodné cicavce, ktoré kladú vajíčka, žijú vo východnej Austrálii a dnešní vedci ich oceňujú ako evolučný odkaz do ďalekej minulosti. Jedovaté zvieratá výskumná komunita však nebola vždy nadšená z kačicovitých plavcov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button