ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Chránené zvieratá : Top 10 najohrozenejších zvierat

U niektorých druhov sa čas na planéte Zem kráti. Chránené zvieratá.  Ľudské bytosti sú najväčšou hrozbou pre prežitie ohrozených druhov, s pytliactvom, ničením biotopov a následkami zmeny podnebia, ktoré spôsobujú veľa problémov. Čítajte ďalej a dozviete sa o niektorých krásnych stvoreniach, ktoré najviac potrebujú našu pomoc a ochranu.

10. Gorily

 

Gorily

Gorily sú fascinujúce tvory, ktoré zdieľajú s ľuďmi 98,3% svojej DNA! Sú schopní cítiť emócie ako my a dokonca sa niekedy správajú ako my – vedeli ste, že sa môžu smiať?

Existujú dva druhy, východná gorila a západná gorila, a oba majú dva poddruhy. Tri zo štyroch sú kriticky ohrozené na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN. Vo voľnej prírode zostalo len okolo 150 až 180 dospelých goríl. Rovnako ako mnoho ohrozených zvierat, aj ich úbytok je väčšinou spôsobený pytliactvom, stratou biotopov, chorobami a ľudskými konfliktmi. Gorily sa tiež zotavujú pomaly, pretože majú nízku reprodukčnú rýchlosť, čo znamená, že ženy rodia iba každé štyri až šesť rokov. Jedna žena bude rodiť trikrát alebo štyrikrát za život. Zviera na f

9. Nosorožce – Chránené zvieratá

 

Nosorožce

Názov Nosorožce pochádza z dvoch gréckych slov Rhino a Ceros, ktoré po preklade znamenajú roh nosa! Bohužiaľ, pytliactvo pre ich charakteristické rohy je ich najväčšou hrozbou. Používajú sa v tradičnej čínskej medicíne a zobrazujú sa ako symbol stavu a ukážka bohatstva. Sú tak vysoko cenené, že jávsky roh nosorožca sa na čiernom trhu môže predávať až za 24 824 eur za kg. Z tohto dôvodu patria tri z piatich druhov nosorožcov k najohrozenejším druhom na svete: nosorožec čierny, nosorožec jávsky a nosorožec sumaterský. Javanský nosorožec je najbližšie k vyhynutiu, zostalo iba medzi 46 až 66 jedincov, pričom všetci sú v indonézskom národnom parku Ujung Kulon. Zviera na n

8. Morské korytnačky

 

 Morské korytnačky

 

Ďalej na našom zozname ohrozených druhov sú morské korytnačky. Na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN sú kriticky ohrozené dva druhy morských korytnačiek: Korytnačky Hawksbill a Kemps Ridley. Morské korytnačky kožené sú klasifikované ako zraniteľné, aj keď populácia klesá a niekoľko subpopulácií, čelí vyhynutiu. Lov je jednou z najväčších hrozieb pre morské korytnačky. Pytliaci sa zameriavajú na ich vajcia, mušle, mäso a kožu. Hrozí im tiež strata biotopu, vedľajší úlovok a znečistenie, ako aj zmena podnebia. Teplota piesku určuje pohlavie vyliahnutých vajíčok, ktoré sa pri vyšších teplotách vyvíjajú ako samice. To znamená, že aj malé zmeny teploty môžu skresliť pomer pohlaví medzi populáciami. Chovné pláže by navyše mohli zmiznúť pod vodou so stúpaním hladiny mora. Zviera na a

7. Saola – Chránené zvieratá

 

Chránené zvieratá Saola

Saola je jedným z najvzácnejších veľkých cicavcov na Zemi. Prvýkrát bol objavený v roku 1992 vo vietnamskom pohorí Annamite Range, čo je udalosť tak veľká, že Saola bol oslavovaný ako jeden z najpozoruhodnejších zoologických objavov 20. storočia. Saola je nepolapiteľná a tak zriedka sa ukazuje, že je známa ako ázijský jednorožec! Počet týchto živočíchov je ťažké určiť s akoukoľvek presnosťou, je však považovaný za kriticky ohrozený a je to jeden z najvzácnejších veľkých suchozemských cicavcov na Zemi.

6. Veľryba biskajská

 

 

Boli to veľrybári, ktorí dali severoatlantickej veľrybe meno. Sú to nežní obri, ktorí zostávajú blízko pobrežia a trávia veľa času na hladine kŕmením sa zooplanktónom. Chránené zvieratá. To všetko z nich robí ľahký cieľ a ‚správnu veľrybu na lov. Po tom, čo ich lovci takmer vyhubili po svojom mäse a tuku bohatom na oleje známom ako veľrybí tuk, sú dnes jednou z najohrozenejších veľkých veľrýb. Top 10 najkrajších plemien psov na svete.
 

 

V súčasnosti ich ostáva iba okolo 400 a iba asi 100 chovných samíc. Teraz sú chránené a lov je nezákonný, ale obnova populácie je pomalá. Samice nerodia prvých desať rokov svojho života a potom každých šesť až desať rokov porodia jedno mláďa. Stále im hrozí vyhynutie, najväčšou hrozbou sú údery člnov a zapletenie sa do rybárskeho výstroja. Premávka plavidiel tiež vytvára hluk, ktorý narúša ich schopnosť komunikovať. Veľryby používajú zvuk na hľadanie kamarátov, lokalizáciu potravy a vyhýbanie sa predátorom, ako aj na navigáciu a vzájomné rozhovory. Je to skutočne podstatný zmysel. Zmena podnebia a meniace sa teploty mora môžu mať vplyv na dostupnosť potravín, čo bude mať priamy vplyv na prežitie a reprodukčnú schopnosť.

5. Drontík zúbkatý – Chránené zvieratá

 

 drontik zubkavý

Žijú iba na Samoe a v súčasnosti ich vo voľnej prírode zostáva 70 až 380, pričom v snahe zachovať ich počet nie je žiadna populácia v zajatí. O holuboch Drontík zúbkatý sa v skutočnosti vie len veľmi málo. Sú nepolapiteľné a veľmi zriedka sa vyskytujú. V minulosti zohrával lov veľký podiel na ich poklese a zabil tisíce jedincov. Dnes je to nezákonné, ale holuby tiež prezývane ako zubaté sú napriek tomu náhodne zabité počas lovu iných druhov. V súčasnosti je jednou z ich hlavných hrozieb strata biotopu. Veľké plochy ich domov boli vyklčované, aby uvoľnili miesto pre poľnohospodárstvo, zničené cyklónmi alebo ich ovládli invázne stromy. Sú tiež korisťou pre invázne druhy vrátane divokých mačiek.

4. Gaviál

 

Gaviál

Gaviál sú krokodíly z Indie, ktoré jedia ryby. Majú dlhé tenké ňufáky s veľkým hrboľom na konci, ktorý sa podobá hrncu známemu ako Ghara, podľa ktorého dostali svoje meno. Chránené zvieratá.  Väčšinu času trávia v sladkovodných riekach, vyhrievajú na slnku a kladú vajíčka. Bohužiaľ, počty Gaviálov od 30. rokov klesali a, žiaľ, tento veľký krokodíl je teraz blízko vyhynutia. Vo voľnej prírode ich ostáva iba okolo 100 až 300. Ich pokles je spôsobený niekoľkými problémami, a tie sú všetky spôsobené ľuďmi. Strata biotopov, znečistenie a zamotanie sa do rybárskych sietí predstavujú jednu z najväčších hrozieb spolu s pytliakmi, ktorí sa na ne zameriavajú a používajú v tradičnej medicíne. 10 najvzácnejších plemien koní na svete.
 

3. Kakapo sovovitý

 

Chránené zvieratá kakapo sovovytý

Kakapo sovovitý sú nočné papagáje žijúce na zemi z Nového Zélandu. Kriticky sú ohrození, zostáva len okolo 140 jedincov, z ktorých každý má individuálne meno. Boli kedysi chované bežné na celom Novom Zélande a v Polynézii, ale teraz obývajú iba dva malé ostrovy pri pobreží južného Nového Zélandu. Jednou z hlavných hrozieb pre Kakapo je korisť pred introdukovanými druhmi, ako sú mačky a lasice, ktoré lovia pomocou vône. Prirodzenou reakciou Kakapo,keď sú ohrozené je zmiešanie a splívanie s prostredím. Je účinný proti predátorom, ktorí sa pri love spoliehajú na zrak, ale necítia. Aj samice nechávajú hniezdo pri hľadaní potravy bez dozoru a vajcia nechávajú voľne prístupné predátorom. Intenzívne ochranné opatrenia znamenajú, že populácia sa teraz zvyšuje, čo je pozitívne.

2. Leopard škvrnitý amurský

 

Chránené zvieratá Leopard škvrnitý amurský

Amurské leopardy sú bohužiaľ jednou z najohrozenejších veľkých mačiek na svete. Na Červenom zozname ohrozených druhov IUCN sú rovnako kriticky ohrození a v rokoch 2014 až 2015 v ich prirodzenom areáli ostalo len okolo 92 leopardov amurských. V súčasnosti sa toto číslo odhaduje na menej ako 70. Rovnako ako všetky druhy na našom zozname ohrozených druhov, aj ľudia sú ich najväčšou hrozbou. Ich nádherné kabáty obľubujú pytliaci, ktoré predávajú a využívajú v tradičnej ázijskej medicíne. Ohrozené sú tiež stratou biotopov predovšetkým v dôsledku prírodných a človekom spôsobených požiarov. Zmena podnebia tiež mení biotop leoparda škvrnitého amurského a vedie k zníženiu dostupnosti koristi. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

1. Sviňucha kalifornská – Chránené zvieratá

 

Chránené zvieratá Sviňucha kalifornská

Sviňucha kalifornská je najmenší aj najohrozenejší morský cicavec na svete. Od roku 1996 bol IUCN klasifikovaný ako kriticky ohrozený a v roku 2018 zostalo len okolo 6 až 22 živočíchov. Posledný odhad z júla 2019 naznačuje, že ich je v súčasnosti iba 9. Ich najväčšou hrozbou je nelegálny rybolov na rybu Totoaba. Sviňucha kalifornská náhodou skončí zapletená do žiabrovýh sietí nastavených pre Totoaba a utopia sa, pretože už nemôžu plávať na povrch a dýchať. Úsilie v oblasti ochrany viedlo k zavedeniu zákazu používania sietí na chytanie žiabroviek v prostredí Sviňuchy kalifornskej. Už v júli 2016, nelegálny rybolov však pokračuje a hrozba pretrváva. Úsilie sa teraz zameriava na presadzovanie zákazu žiabrových sietí a prenasledovanie tých, ktorí ich používajú. Ochranári tiež pracujú na znížení dopytu po totoabe, ktorá je chráneným druhom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button