HMYZZaujímavosti z ríše zvierat

10 najhrozivejších druhov hmyzu na svete

Hmyz patrí medzi najrôznejšie skupiny zvierat na planéte, vrátane viac ako milióna popísaných druhov a predstavujúcich viac ako polovicu všetkých známych živých organizmov. Existuje množstvo hmyzu, mnohé z nich sú neškodné, zatiaľ čo iné sú nebezpečné. Nasleduje zoznam 10 najhrozivejších druhov hmyzu na svete, hoci všetky nie sú najsmrteľnejšie, ale pri prvom pohľade môžu spôsobiť extrémny strach. 10 najhrozivejších druhov hmyzu na svete.


10. NovoZélandská Weta

10. Nový Zéland Weta


Tento druh patrí medzi najťažší hmyz na svete – a vyzerá hrozne. Najväčší druh Wety, aký sa kedy našiel, bol na Novom Zélande .Tvor vážil 2,5 unce so 7-palcovým rozpätím krídla. Tento hmyz je dosť veľký na to, aby objal končatiny okolo mrkvy, ale pre ľudí nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.


9. Komár Dengue

9. Mosquito dengue


Komár Dengue alebo Aedes aegypti je jedným z najsmrteľnejších zvierat na svete. Je to hlavný druh komára, ktorý prenáša komariu horúčku a vyskytuje sa v mnohých tropických krajinách po celom svete. Komár Dengue nežije alebo sa nehniezdi v močiaroch, zátokách, riekach ani kríkoch. Zatiaľ čo iné druhy komárov áno, komár Dengue žije iba tam, kde sú ľudia.


8. Osy

osy


Nie je to ani včela ani mravec. Vrátane žltých viest a sršničiek v rámci triedy sa osy líšia v tom, že sú relatívne sociálne, zvyčajne suchozemské a takmer každý poddruh má špecifického parazita alebo škodcu, ktorým sa živý. Aj keď osy nemusia nutne bodať ľudí, občas sa to stane a môže o byť nebezpečné pre alergických ľudí . Mnoho ľudí sa dostane do anafylaktického šoku a zomrie kvôli jedinému osiemu bodnutiu.


7. Triatominae

7. Triatominae


Tieto malé príšery sú známe tým, že nasávajú krv . Sú známe aj tým, že prenášajú na ľudí chorobu Chagas. Najčastejšie sa vyskytujú v Amerike, pričom niekoľko druhov sa vyskytuje v Ázii, Afrike a Austrálii.

6. Heterometrus

6. Heterometrus


Heterometrusy, známe tiež ako obrie lesné škorpióny, je druh škorpióna patriaceho do čeľade Scorpionidae. Je široko rozšírený v tropických a subtropických juhovýchodných oblastiach Áziách vrátane Kambodže, Laosu, Thajska, Vietnamu, ako aj Indie, Srí Lanky, Nepálu a Číny. Je pozoruhodný tým, že patri medzi najväčšie živé druhy škorpiónov. Bodnutie spôsobuje lokálnu bolesť, zápal , opuch a sčervenenie pokožky, ktoré trvajú hodiny až niekoľko dní.


5. Mravce

5. Mravce


Tiež známy ako 24 mravec, pre 24 hodín bolesti, ktorú znášate ak vás bodne jeden z týchto malých príšer. Bolesť spôsobená bodnutím tohto hmyzu je údajne väčšia ako bolesť ktoréhokoľvek iného hymenoptera. Popisuje sa, že spôsobuje „vlny pálenia, pulzovania a bolesti, ktorá pretrváva až 24 hodín“.


4. Sršeň

4. Sršeň
Sršne sú najväčšími eosociálnymi osami; niektoré druhy môžu dosiahnuť dĺžku až 5,6 cm. Praví sršni tvoria rod Vespa a líšia sa od ostatných sršňov šírkou vrcholu, ktorá je úmerne väčšia prednými zaoblenými gastronómami.Žihadlá sú pre ľudí bolestivejšie ako typické žihadla iného hmyzu , pretože jed sršňa obsahuje veľké množstvo (5%) acetylcholínu. Sršne môžu bodnúť viackrát; na rozdiel od typických včiel, sršne a osy neumierajú po bodnutí, pretože ich žihadlá sa dajú vytiahnuť . čo na obed cez týždeň


3. Stonožky

3. Stonožky


Stonožky sú článkonožce patriace do triedy Chilopoda podtypu Myriapoda. Sú to pretiahnuté zvieratá s jedným párom nôh na každý článok tela. Napriek tomuto názvu môžu mať stonožky rôzny počet nôh od 20 do 300 .

Odhaduje sa, že na celom svete je 8 000 druhov stonožiek. Vyzerajú skutočne čudne, ale v skutočnosti sú dobré, pretože jedia iný hmyz a dokonca aj pavúky. Každý rok sú zodpovedné za mnoho úmrtí. Ich uhryznutie neublíži normálnemu človeku, ale ak ste alergický na jed, ktorý produkujú, budete mať vážne problémy.


2. Tarantula

2. Tarantula


Tarantule tvoria skupinu často chlpatých a veľmi veľkých pavúkovcov patriacich do čeľade pavúkov Theraphosidae, z ktorých bolo identifikovaných približne 900 druhov. Ich veľkosť sa pohybuje od malých ako nechty po veľké taniere. Všetky tarantuly sú jedovaté,ale len málo druhov smrteľne, hoci niektoré uhryznutia spôsobujú vážne nepohodlie, ktoré môže pretrvávať niekoľko dní. Najväčšie pavúky na svete

Brachypelma Smithi: Chov a starostlivosť


1. Palestínsky žltý škorpión

1. Deathstalker
Palestínsky žltý škorpión je druh škorpióna, člena rodiny Buthidae. Je tiež známy ako Omdurmanský škorpión, izraelský púštny škorpión a mnoho ďalších hovorových mien. Považuje sa za vysoko nebezpečný druh, pretože jeho jed je silnou zmesou neurotoxínov. Žije predovšetkým v severnej Afrike a na Blízkom východe je každý rok zodpovedných za viac ako 75% úmrtí súvisiacich so škorpiónmi.

Aj keď zdraví dospelí ľudia zvyčajne pociťujú iba neznesiteľnú bolesť, deti, trpia horúčkou, kómou, kŕčmi a ochrnutím skôr, ako sa naplnia pľúca a utopia sa vo vlastných tekutinách.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button