SLOVENSKOZaujímavosti z ríše zvierat

Kde hľadať drahé kamene na Slovensku 8 tipov na hľadanie

Kde hľadať drahé kamene na Slovensku 8 tipov na hľadanie drahých kameňov v prírode. Drahé kamene sú vzácne poklady, ktoré možno nájsť v prírodnom prostredí na celom svete. Aluviálne náleziská pozdĺž riek sú skvelými miestami na hľadanie kameňov.

 

Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Ak chcete nájsť drahé kamene v potokoch a pozdĺž riečnych korýt, mali by ste starostlivo hľadať v blízkosti erodovaných brehov potokov, v plytkej tečúcej vode a v starých vyschnutých korytách potokov. Aluviálne drahé kamene sa zvyčajne dajú nájsť niekoľko dní po silných dažďoch. V noci hľadajte fluoreskujúce drahé kamene pomocou čierneho svetla.

 

Toto je základný sprievodca hľadaním drahých a polodrahých kameňov v prírodných riekach a potokoch. Vysvetlíme, ako sa drahé kamene vôbec dostanú do náplavov, a podelíme sa o naše najlepšie tipy na hľadanie kameňov v potokoch, riekach a riečkach.

 

Môžete nájsť drahé kamene v prírode?

 

Môžete nájsť drahé kamene v prírode

 

Existuje veľa prírodných prostredí, v ktorých môžete hľadať kamene. Nemusíte sa držať len lomov, opustených baní a háld hlušiny.

Minerály môžete hľadať v panvici alebo kopať v zemi, ale zďaleka najjednoduchším spôsobom, ako nájsť drahé kamene, je hľadať v štrkových nánosoch vyschnutých riek. Medzi kamienkami v korytách potokov a riečok môžete nazbierať rôzne drahé a polodrahé drahokamy.

Geológia regiónu určuje, ktoré drahé kamene by ste mali hľadať, ale niektoré drahé kamene sa dajú nájsť v širokom spektre rôznych prostredí. Drahé kamene 10 najcennejších drahých kameňov na svete.

Bohatým zdrojom drahých kameňov sú vyvreté horniny a aluviálne štrkové nánosy, ale aj sedimentárne a metamorfované horniny obsahujú niektoré drahé kamene.

 

Možno nájsť drahé kamene v riekach?

 

Možno nájsť drahé kamene v riekach

 

V riekach možno nájsť úžasnú škálu drahých kameňov. Sedimenty a horniny, ktoré boli transportované riekami, sú známe ako aluviálne nánosy. Aluviálne nánosy sú skvelým miestom na hľadanie kameňov.

Minerály sa vytvárajú milióny rokov v žilách, puklinách a bublinách v materskej hornine. Časom hornina eroduje a odkrýva drahé kamene.

Vodná erózia často vyplavuje drahé kamene z materskej horniny. Hromadia sa v potokoch a sila vody ich prenáša stovky kilometrov po prúde.

Rýchlo tečúce rieky majú veľkú silu prúdu, takže môžu prenášať pomerne ťažké drahé kamene. Na miestach, kde sa rieka rozširuje alebo meandruje, je sila prúdu nižšia, takže sa tam ukladajú ťažšie drahé kamene.

Preto sú záplavové oblasti, delty, terasy a aluviálne vejáre vynikajúcimi miestami na hľadanie drahých kameňov. Záplavové oblasti, ako sú spätné zátoky, brehy kanálov, prirodzené hrádze a zasypané kanály, sú horúcimi miestami na hľadanie kameňov.

Príkladmi hustejších drahých kameňov, ktoré sa ukladajú v riekach, sú chryzoberyl, diamant, granát, zafír, topás, peridot, turmalín a zirkón.

 

Dajú sa v potokoch nájsť drahé kamene?

 

Dajú sa v potokoch nájsť drahé kamene

 

Potôčiky sú menšie ako rieky a majú oveľa menší celoročný prietok, teda nižšiu silu toku. Potôčiky však stále môžu byť bohatým zdrojom drahých kameňov, najmä po výdatných dažďoch a počas jarného topenia.

 

Keď je prietok v potokoch vysoký, z horných častí toku sa transportuje oveľa viac materiálu. Vysoký prietok má tiež silu erodovať skalné podložie a brehy potokov, čím sa odkrývajú drahé kamene. Najlepší čas na hľadanie kameňov v potokoch je preto počas obdobia dažďov.

 

Najlepšie miesta na hľadanie drahých kameňov v potoku sú tam, kde je voda najplytšia a v zákrutách koryta. Prehľadajte aj zvyšok potoka, pretože drahé kamene sa dajú nájsť naozaj všade!

V potokoch sa dajú nájsť kryštály kremeňa, čert, achát, ametyst, jaspis, skamenené drevo a granáty. Ak sa len tak vyberiete na túru do suchých riečnych korýt, do blízkosti plytko tečúcich potokov a do potokov, náhodne nájdete nejaké drahé kamene. Vaša výprava za kameňmi však bude oveľa produktívnejšia, ak budete hľadať systematickejšie.

 

Ak budete poznať najlepšie miesta na hľadanie, používať správne nástroje a vedieť, čo hľadať, budete pri hľadaní drahých kameňov oveľa produktívnejší. Tu je našich 8 tipov na hľadanie kameňov v riekach a potokoch:

 

1. Vezmite si správne vybavenie

 

Vezmite si správne vybavenie

 

Tak ako pri akejkoľvek činnosti v živote, aj tu platí, že mať so sebou správne náradie je veľký rozdiel!

Na hľadanie kameňov v riečnych korytách v skutočnosti nepotrebujete žiadne vybavenie, ale v potoku vám pomôže vziať si so sebou lopatku alebo malú lopatu, ako aj sitko. Panvica je veľmi užitočná, aj keď nehľadáte zlato.

Niektoré minerály fluoreskujú pod UV svetlom. Ak chcete hľadať kamene v noci, vezmite si baterku, aby ste našli kamene, ktoré svietia!

Dobrý pár gumených čižiem je užitočný na to, aby ste si udržali nohy v suchu a zabránili pošmyknutiu na hladkých riečnych kameňoch. Sú kľúčovou súčasťou bezpečnostného vybavenia.

 

2. Vedieť, kde hľadať

 

Vedieť, kde hľadať

 

Ak pochopíte, kde sú najlepšie miesta na hľadanie drahých kameňov v riekach a potokoch, tým viac šťastia budete mať. Kde hľadať drahé kamene na Slovensku.

Skôr ako sa vydáte na výpravu za hľadaním kameňov, urobte si prieskum. Zistite, či sa v blízkosti vašej oblasti nachádzajú aktívne alebo dokonca opustené bane. Aj keď baňa už nie je v prevádzke, po prúde rieky sa stále budú nachádzať drahé kamene.

Pozrite si oblasť, ktorú chcete navštíviť, na Google Earth. Pokúste sa nájsť staré korytá riek v blízkosti hlavnej rieky alebo potoka, pretože sú to vynikajúce miesta na nájdenie drahokamov.

Zvyčajne sa dajú pomerne ľahko identifikovať z leteckých snímok, prípadne môžete v krajine hľadať oblasti so zaoblenými skalami a náplavovým štrkom.

Keď sa dostanete na miesto hľadania kameňov, mali by ste hľadať práve v týchto oblastiach:

  • v blízkosti erodovaných brehov riek alebo potokov
  • V suchých korytách riek alebo potokov
  • v plytkej tečúcej vode
  • v zákrutách rieky, kde sa usadzujú sedimenty a štrk
  • v aluviálnych nánosoch, ktoré sa nachádzajú po prúde rieky od erodovaných prvkov
  • V hrádzach, priesmykoch, terasách a aluviálnych vejároch
  • Vaša prvá cesta do oblasti nikdy nebude taká úspešná ako následné cesty. Rozšírenie znalostí o oblasti a viac skúseností znamená, že nájdete viac drahých kameňov. Ak je to možné, snažte sa plánovať spiatočné cesty.
  • Pivo na vlasy: Tu je návod, ako používať pivo na dosiahnutie zdravých, jemných a lesklých vlasov

 

3. Vedieť, čo hľadať – Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Vedieť, čo hľadať - Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Prečítajte si informácie o drahých kameňoch, ktoré sa v danej oblasti dajú nájsť. Pomôže vám naučiť sa farby drahokamov, ktoré pochádzajú z určitých typov hornín. Keď nájdete nejaký exemplár, budete ho vedieť v teréne rozpoznať.

Preštudujte si typy minerálov, ktoré sa nachádzajú v oblasti, ktorú plánujete hľadať.

Venujte osobitnú pozornosť tomu, ako drahé kamene vyzerajú v surovom stave. Často sú čiastočne alebo úplne obalené iným typom horniny alebo minerálu.

V závislosti od kryštálovej štruktúry minerálu môžu mať drahé kamene definovaný tvar alebo môžu vyzerať ako nepravidelne tvarované priesvitné hrudky.

 

4. Existujú metódy na vyhľadávanie rôznych drahých kameňov

 

Existujú metódy na vyhľadávanie rôznych drahých kameňov

 

Samozrejme, môžete sa len tak prechádzať po vyschnutom koryte rieky a očami skenovať zem. Tomuto postupu sa hovorí fosílny zber. Určite však existujú aj iné metódy na objavovanie drahých kameňov v náplavoch.

Nie všetky drahé kamene budú odhalené na povrchu. Možno budete musieť triediť vrchnú vrstvu náplavového štrku. Na to je potrebné použiť panvicu alebo sitko.

Pomocou lopatky vložte do panvice trochu sľubného štrku, mierne ju ponorte pod vodu a pretrepte. Piesok a bežné kvartérne horniny majú vo všeobecnosti menšiu hustotu, a preto sú ľahšie ako väčšina drahých kameňov.

Keďže drahé kamene sú ťažšie, pri pretrepávaní sa usadia na dne panvice. Keď panvicu otočíte, aby ste vyprázdnili štrk, drahé kamene budú sedieť na vrchu.

Austrálske zafíry sa nachádzajú presne takýmto spôsobom. Možno budete mať šťastie a nájdete aj nuget zlata!

 

5. Sledujte čas – Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Sledujte čas - Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Stratiť pojem o čase, keď ste hlboko pohltení hľadaním pokladov, je také jednoduché. Počas hľadania kameňov je však dôležité efektívne hospodáriť s časom.

Dobrou stratégiou je nastaviť si budík na každú hodinu. Strávte hodinu hľadaním v určitej oblasti, a keď sa váš budík zapne, zastavte sa a prehodnoťte svoju stratégiu. Napite sa vody, kým sa rozhodnete, čo budete robiť ďalej.

Ak bolo vaše hľadanie skál na tomto mieste produktívne, možno zostaňte ešte 30 minút až hodinu, než sa presuniete ďalej.

 

6. Bezpečnosť na prvom mieste

 

Bezpečnosť na prvom mieste

 

Pri hľadaní skál je najdôležitejšia bezpečnosť. Bezpečný a úspešný výlet predsa znamená, že sa môžete vrátiť!

Hľadanie skál v korytách potokov a riek po silných dažďoch môže byť veľmi obohacujúce, ale musíte brať do úvahy riziko prívalových povodní. Kde hľadať drahé kamene na Slovensku. To, čo v jednej chvíli vyzerá ako tečúci potok, sa môže v okamihu zmeniť na prívalovú rieku.

Pozorne sledujte počasie. Odporúča sa počkať deň alebo dva po veľkých dažďoch. To je zvyčajne dostatočný čas na to, aby stúpajúca voda opäť klesla. Na niektorých miestach môže byť potrebné počkať aj týždeň.

Ak sa chystáte na hľadanie skál sami, vždy niekomu presne povedzte, kam idete a v akom čase očakávate návrat. Vo všeobecnosti je bezpečnejšie ísť s ďalšou osobou.

 

7. Dodržiavajte zákony – Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Dodržiavajte zákony - Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Na niektorých miestach existujú v súvislosti so zberom drahých kameňov ošemetné právne otázky. Súvisí to s právami na nerasty a právami na povrch. To, že niekto vlastní list vlastníctva k pozemku, neznamená, že má práva na všetko, čo sa nachádza pod pozemkom.

 

Ak plánujete ísť hľadať kamene na súkromný pozemok, vždy si musíte vyžiadať povolenie od vlastníka pozemku. Bez povolenia si technicky nemôžete ponechať nič, čo nájdete, pretože by ste sa dopustili neoprávneného vstupu na cudzí pozemok. Mohli by vás dokonca zatknúť!

Za lov na súkromnom pozemku možno budete musieť zaplatiť poplatok. Tým získate dočasné právo na ťažbu nerastných surovín, takže si môžete ponechať všetko, čo nájdete.

 

Ak plánujete ísť hľadať skaly na federálnu alebo štátnu pôdu, právne otázky sú ešte dôležitejšie. V tomto prípade vlastní práva na nerastné suroviny vláda. Aj keď ste na štátnom pozemku, nemáte právo ponechať si nálezy nerastov.

Ak je vaše hľadanie kameňov v malom rozsahu a nenarušujete povrch zeme v rieke alebo potoku, môžete zbierať na verejnom území bez povolenia. Napriek tomu je vždy najbezpečnejšie zavolať do kancelárie národného alebo štátneho parku a uistiť sa.

 

8. Učte sa od skúsenejších lovcov skál

 

Učte sa od skúsenejších lovcov skál

 

Pri zbieraní drahých kameňov sú skúsenosti všetkým. Ak sa vyberiete na lov kameňov so skúsenými zberateľmi, nájdete oveľa viac. Kde hľadať drahé kamene na Slovensku. Od skúseného lovca drahokamov sa dozviete oveľa viac ako z kníh a webových stránok!

Ak môžete, vezmite so sebou na svoju prvú cestu na nové miesto niekoho skúsenejšieho. Môžete sa tiež pokúsiť pridať sa k ich výletom!

 

Záver Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Záver Kde hľadať drahé kamene na Slovensku

 

Rieky a potoky sú skvelým prostredím na lov drahých a polodrahých kameňov. Drahé kamene sú vylúpané z materskej horniny a prenášané vodou, niekedy na obrovské vzdialenosti.

Ak máte správne nástroje a oboznámite sa s tým, čo hľadať, kde hľadať, a naplánujete si výlety v správnom čase, mali by ste mať veľký úspech.

Vždy majte na pamäti, že bezpečnosť je na prvom mieste, a užívajte si svoje dobrodružstvá pri hľadaní skál!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button