O PRÍRODEŽivotný štýl

Drahé kamene 10 najcennejších drahých kameňov na svete

Drahé kamene patria k najvzácnejším prírodným pokladom na Zemi. Ľudia na celom svete ich z rôznych dôvodov oceňovali počas celej histórie. Hoci sa najčastejšie používajú ako dekoratívne ozdoby, sú známe aj pre svoju náboženskú symboliku. Takéto drahé kamene boli vždy cenené aj pre ich údajnú liečivú silu. Či už ide o diamant, rubín alebo zafír, všetky drahé kamene majú osobitnú krásu. Vďaka nej je každý z nich svojím spôsobom výnimočný. Napriek tomu je faktom, že niektoré drahokamy sú vzácnejšie ako iné. To je faktor, ktorý výrazne ovplyvňuje ich hodnotu. Medzi ďalšie dôležité faktory patrí veľkosť, trieda a farba. Tu je zoznam 10 najcennejších drahých kameňov na svete.

 

Ktorý drahokam je najcennejší?

Tu je zoznam 10 najdrahších drahých kameňov na svete:

 • Tanzanit – 1 200 EUR za karát
 • Čierny opál – 9 500 EUR za karát
 • Červený berýl – 10 000 EUR za karát
 • Musgravit – 35 000 EUR za karát
 • Alexandrit – 70 000 EUR za karát
 • Smaragd – 305 000 EUR za karát
 • Rubín – 1,18 milióna EUR za karát
 • Ružový diamant – 1,19 milióna EUR za karát
 • Jadeit – 3 milióny EUR za karát
 • Modrý diamant – 3,93 milióna EUR za karát

 

Drahé kamene

 

Drahé kamene 10 najcennejsich drahych kamenov na svete
Drahé kamene z celého sveta.

 

Pozrite si 10 najvzácnejších drahokamov na svete:

 • Taaffeite
 • Benitoit
 • Tanzanit
 • Poudretteit
 • Jadeit
 • Červený berýl
 • Čierny opál
 • Grandidierit
 • Benitoit
 • Tanzanit
 • Poudretteit

 

Ktoré kamene sú cennejšie ako diamanty?

Tu je 10 drahých kameňov, ktoré sú vzácnejšie ako diamanty:

 • Tanzanit
 • Červený berýl
 • Barmský rubín
 • Jadeit
 • Benitoit
 • Kašmírsky zafír
 • Prírodná perla
 • Paraíba turmalín
 • Alexandrit
 • Ammolit

 

10 najcennejších drahých kameňov na svete

Tieto drahé kamene sa dostali do zoznamu, pretože majú najvyššie ceny za karát.

 

Tanzanit – 1 200 EUR za karát

 

Tanzanit - 1 200 EUR za karát

 

Náš zoznam začíname tanzanitom, drahokamom, ktorý bol prvýkrát objavený v roku 1967. Ako ste už možno uhádli z jeho názvu, tanzanit sa nachádza len v severnej Tanzánii, na úpätí hory Kilimandžáro. Tanzanit sa stal populárnym po tom, čo ho spoločnosť Tiffany a spol. začala používať vo svojich šperkoch. Tento drahokam sa vyznačuje hlbokým modrofialovým odtieňom, ktorý je odlišný od jedného zo zafírov. Hoci sa 1 200 EUR nemusí zdať ako také vysoké číslo (najmä v porovnaní s ostatnými drahokamami na tomto zozname), trh očakáva, že v nasledujúcich 20-25 rokoch prudko vzrastie. Je to spôsobené najmä vyčerpávajúcou sa ponukou tanzanitu.

 

Drahé kamene  Čierny opál – 9 500 EUR za karát

 

Drahé kamene  Čierny opál - 9 500 EUR za karát

Čierne opály sú najžiadanejšie a najcennejšie opály na svete. Kameň má tmavé telo, ktoré poskytuje dokonalé pozadie pre neobyčajnú hru farieb. Drahé kamene. Čierne opály pochádzajú takmer výlučne z oblasti Lightning Ridge v Novom Južnom Walese. Sú skutočne všeobecne považované za jeden z austrálskych národných pokladov. „Royal One“ je najvzácnejší čierny opál na svete, ktorého hodnota sa odhaduje na 3 milióny dolárov. Tento nepolapiteľný drahokam váži 306 karátov. V skutočnosti bol 14 rokov neohlásený, kým sa ho baník, ktorý ho objavil, rozhodol predať. Kamene do akvária – 8 najlepších kameňov do akvária.

Červený berýl – 10 000 EUR za karát

 

Červený berýl - 10 000 EUR za karát

Červený berýl sa našiel v oblastiach Utahu, Nového Mexika a Mexika, ale iba tie, ktoré sa ťažili špeciálne v pohorí Wah Wah v Utahu, majú kvalitu drahokamu. Vykazujú niekoľko rôznych odtieňov tmavšej červenej farby, z ktorých všetky sú rovnako fascinujúce. Táto odroda je jednou z najvzácnejších v rodine berylov, do ktorej patria aj smaragdy. Z tohto dôvodu zberatelia niekedy označujú červený berýl ako „červený smaragd“. Podobne ako smaragdy, aj červené beryly sa často vyznačujú inklúziami a zlomami. Ceny tohto nezvyčajného drahokamu môžu dosiahnuť až 10 000 EUR za karát, ale to len v prípade, že sa vám podarí nájsť takýto drahokam na predaj.

Musgravit – 35 000 EUR za karát

 

Musgravit - 35 000 EUR za karát

Musgravit je ďalší drahokam, ktorý bol prvýkrát objavený v Austrálii v roku 1967. Názov pochádza z oblasti Musgrave, kde bol nájdený. V roku 2005 bolo vyťažených len osem kameňov musgravitu v drahokamovej kvalite. To presne ukazuje, aký je vzácny. Drahý kameň. Tá hŕstka, ktorá bola nájdená, obsahovala farby od priesvitnej olivovo zelenej až po sivo fialovú. Vzhľadom na jeho výnimočnú vzácnosť je ťažké určiť cenu tohto drahého kameňa. Hoci odborníci ho vo všeobecnosti oceňujú na takmer 35 000 EUR za karát.

Drahé kamene  Alexandrit – 70 000 EUR za karát

 

Drahé kamene  Alexandrit - 70 000 EUR za karát

Alexandrit je vzácny drahokam, ktorý mení farby. Vďaka tomu je alexandrit nielen neuveriteľne krásny, ale aj cenný. Hoci sa nachádzajú najmä v Rusku (objavené v roku 1833), ťažili sa aj na Srí Lanke, v Tanzánii a Indii. Zaujímavé je, že sa takmer vždy nachádzajú vo veľkostiach menších ako jeden karát. Keď sa teda objaví väčší kameň, jeho cenová hodnota exponenciálne stúpa. Napríklad za jeden karát môžu stáť 15 000 EUR, ale až 70 000 EUR za karát, ak ide o väčší kameň. Smithsonov inštitút vlastní pravdepodobne najväčší fasetovaný alexandrit na svete, vankúšikovo brúsený kameň s hmotnosťou 65,08 karátu v hodnote viac ako 4 milióny EUR. Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov.

Smaragd – 305 000 EUR za karát

 

Smaragd - 305 000 EUR za karát

Smaragdy sú jedny z najobľúbenejších drahých kameňov na svete, známe pre svoje exotické zelené odtiene. Nachádzajú sa predovšetkým v štyroch rôznych krajinách: V Brazílii, Kolumbii, Zimbabwe a Zambii. Väčšina smaragdov dostupných na trhu má drobné nedokonalosti. Ak sa teda vyskytne vzácna príležitosť, že sa na predaj dostane prírodný smaragd bez chýb, môže dosiahnuť závratné sumy. Keď aukčná sieň Christie’s oznámila, že sa bude dražiť historický „Rockefellerov smaragd“, odborníci vedeli, že bude lámať rekordy. Drahokam s hmotnosťou 18,04 karátu kúpil John D. Rockefeller pre svoju manželku. Neskôr prešiel na ich syna a potom sa predal súkromne. Na aukcii Christie’s sa kúpil za 5,5 milióna EUR, čo je 305 000 EUR za karát. To z neho urobilo najdrahší smaragd v prepočte na karát, aký sa kedy predal.

Drahé kamene  Rubín – 1,18 milióna EUR za karát

 

Drahé kamene  Rubín - 1,18 milióna EUR za karát

Rubíny, ktoré sa bežne označujú ako „kráľ drahých kameňov“, sa vyznačujú spektrom žiarivých červených odtieňov. Pohybujú sa od ružovej až po tmavšiu červenú. Drahé kamene. Tento ohnivý drahokam je symbolom vášne a chuti do života. Tento význam sa preniesol zo starých kultúr, ktoré verili, že táto farba predstavuje krv. V roku 2015 bol mimoriadne vzácny barmský rubín vydražený na aukcii spoločnosti Sotheby’s v Ženeve za viac ako 30 miliónov EUR. Znamenalo to, že 26-karátový drahokam, pomenovaný „Rubín východu slnka“ podľa básne legendárneho básnika z 13. storočia Rumiho, sa predal za 1,18 milióna EUR za karát. To je ohromujúce číslo, ktoré z neho robí najdrahšie predaný rubín v histórii. Liečivé kamene – 10 liečivých kameňov a ako ich používať.

Ružový diamant – 1,19 milióna EUR za karát

 

Ružový diamant - 1,19 milióna EUR za karát

Hoci sú všetky farebné diamanty vzácne, ružové diamanty sú pravdepodobne najvzácnejšie zo všetkých. V ročnej produkcii diamantov na celom svete predstavujú tieto ružovo sfarbené drahokamy menej ako 0,1 % celkovej produkcie! Keď sa elegantné ružové drahokamy dostanú na aukciu, ich cena za karát pravidelne prekonáva hranicu 1 milióna eur. Drahé kamene .V roku 2017 sa na aukcii Sotheby’s v Hongkongu predal úžasný ružový diamant s hmotnosťou 59,60 karátov za rekordných 71,2 milióna EUR. To je 1,19 milióna EUR za karát. Diamant známy ako „Pink Star“ je najväčším diamantom Fancy Vivid Pink, ktorý kedy Gemologický inštitút Ameriky klasifikoval ako vnútorne bezchybný.

Drahé kamene Jadeit – 3 milióny EUR za karát

 

Drahé kamene Jadeit - 3 milióny EUR za karát

Jadeit je najčistejší, najvzácnejší a najžiarivejší drahokam z rodiny jadeitov. Hoci je k dispozícii v rôznych farbách vrátane červenej, žltej a čiernej, najčastejšie sa s týmto kameňom stretávame v zelenej farbe. Špecifický odtieň polopriehľadnej smaragdovo zelenej farby známy ako „cisársky nefrit“ je najvyhľadávanejší na svete. Jadeit zohráva v čínskej kultúre mimoriadne významnú úlohu, pretože symbolizuje prestíž a postavenie. V roku 2014 všetci očakávali, že jadeitový náhrdelník, ktorý kedysi patril americkej dedičke Barbare Huttonovej, vytvorí rekord v najdrahšom predanom jadeitovom šperku. Náhrdelník „Hutton-Midivani“, ktorý pozostáva z 27 veľkých jadeitových korálikov najvyššej kvality, to dokázal. Po dvadsiatich minútach intenzívneho draženia ôsmimi potenciálnymi kupcami sa šperk predal za 27,44 milióna EUR spoločnosti Cartier, ktorá je pôvodným autorom náhrdelníka.

Modrý diamant – 3,93 milióna EUR za karát

 

Modrý diamant - 3,93 milióna EUR za karát

Náš zoznam uzatvárame jedným z najlegendárnejších drahých kameňov na svete, modrým diamantom. Vzhľadom na jeho vzácnosť sa vždy, keď sa modrý diamant objaví na aukcii, najlepší svetoví zberatelia stoja v rade, aby ho mohli vlastniť. Sú ochotní minúť milióny dolárov, aby sa im to podarilo. Okrasné kamene top 10 najkrajších kameňov do záhrady. Tak tomu bolo určite aj v roku 2016, keď sa na aukcii Christie’s Magnificent Jewels v Ženeve objavil úchvatný diamant Vivid Blue so smaragdovým brusom a hmotnosťou 14,62 karátu. Diamant, pomenovaný „The Oppenheimer Blue“ na počesť svojho predchádzajúceho majiteľa, sa predal za konečnú cenu 57,5 milióna EUR. Zatiaľ čo diamant Pink Star prekonal svoj rekord v počte najdrahšie predaných šperkov, modrý diamant drží rekord v počte najdrahších karátov za 3,93 milióna EUR.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button