SPOLOČENSKÉ HRYŽivotný štýl

Ako hrať šach – 10 tipov čo by ste mali vedieť pred turnajom

Ako hrať šach? 10 tipov, ako sa stať šachovým šampiónom.Ak sa chcete stať šachovým majstrom, budete sa musieť veľa učiť a veľa cvičiť. Tu je 10 tipov, ktoré vám pomôžu začať:

 

Ako hrať šach

 

Ako hrať šach

Každá šachová figúrka sa môže pohybovať len určitým spôsobom. Napríklad pešiak sa pohybuje rovno, ale môže útočiť len pod uhlom, a to vždy po jednom políčku. Ťah jazdca je v tvare písmena L. Strelec sa pohybuje pod uhlom, ale môže sa pohnúť o viac ako jedno pole naraz. Veža (rošáda) sa môže pohybovať len priamo, ale môže ísť dopredu, dozadu alebo do strany. Dáma, najsilnejšia figúra, sa môže pohybovať ľubovoľným smerom o ľubovoľný počet polí, ale nie dvoma smermi v jednom ťahu. A kráľ sa pohybuje statočným tempom – ako sa na kráľa patrí – po jednom políčku ľubovoľným smerom.

 

OTVORIŤ PEŠIAKOM

 

OTVORIŤ PEŠIAKOM

Posuňte pešiaka pred kráľom alebo dámou o dve políčka dopredu. (Iba v otváracom ťahu sa môže pešiak pohnúť o dve polia.) Tým sa otvoria cesty pre vstup vašich strelcov a dámy do hry. Pohybujú sa pod uhlom a nemôžu vyjsť na bojové pole, ak im pešiaci stoja v ceste.

 

DOSTAŇTE JAZDCOV A STRELCOV VON

 

DOSTAŇTE JAZDCOV A STRELCOV VON

Skôr ako pohnete dámou, vežou alebo kráľom, posuňte svojich jazdcov a strelcov smerom k stredu šachovnice. Tieto figúry chcete dostať von spoza pešiakov, aby mohli útočiť.

 

DÁVAJTE SI POZOR NA CHRBÁT! – Ako hrať šach

 

DÁVAJTE SI POZOR NA CHRBÁT! - Ako hrať šach

A spredu! Keď ste na ťahu, vždy si pomyslite: „Čo urobil posledný ťah môjho súpera? Čo má za lubom?“ Kladie pasce na zajatie vašich figúr? Ako hrať šach. Potom sa rozhodnite pre svoj vlastný plán. Vždy sa pozrite na všetky svoje možnosti. Najskôr sa pozrite na ťahy, ktoré by mohli zajať súperove figúry alebo ohroziť jeho kráľa. Predtým, ako zahráte ťahy, si ich však vždy dvakrát skontrolujte. Pýtajte sa sami seba: „Ponecháva môj ťah niečo nechránené?“.

 

NESTRÁCAJTE ČAS – Ako hrať šach

 

NESTRÁCAJTE ČAS - Ako hrať šach

Nerobte príliš veľa ťahov pešiakmi ani sa nesnažte vyberať súperových pešiakov.

 

VČASNÁ „ZÁSTAVA“

 

VČASNÁ ZÁSTAVA

Rošáda je ťah, ktorý vám umožní presunúť svojho kráľa do bezpečia a uviesť do hry svoju vežu. Keď sú všetky polia medzi vašou vežou a kráľom voľné, môžete kráľa posunúť o dve polia smerom k veži, zatiaľ čo veža sa presunie na pole na druhej strane kráľa. Ak váš súper zanedbá rošádu, môže sa vám podariť zaútočiť na jeho kráľa. Toto je jediný ťah, pri ktorom je možné v jednom ťahu presunúť viac ako jednu figúrku.

 

ÚTOK V „STREDNEJ HRE“

 

ÚTOK V STREDNEJ HRE

Po tom, čo ste do hry uviedli všetkých svojich jazdcov a strelcov a urobili rošádu (tieto ťahy sú vaším „otvorením“), začína sa stredná hra. V strednej hre si vždy dávajte pozor na spôsoby, ako sa zmocniť súperových mužov. Berte všetky figúry, ktoré súper nechráni. Pozrite sa však na to, čo sa stane s vašou figúrou, ak mu vezmete figúru – bude vám zobratá? Vždy hľadajte spôsoby, ako presunúť veľa svojich mužov do pozície, aby ste mohli zaútočiť na nepriateľského kráľa. Ako naučiť dieťa chodiť – najlepšie spôsoby

 

MÚDRO STRÁCAJTE FIGÚRKY

 

MÚDRO STRÁCAJTE FIGÚRKY

Niektoré súperove figúrky budete brať. Niektoré z vašich figúrok budú brané. Musíte zistiť, čo je a čo nie je dobrá výmena. Pomocou týchto bodov zistíte, či robíte dobrý ťah, ak o niektorú z nich prídete:

Dáma: 9 bodov
Veža: 1: 5 bodov
Strieborný strelec: 1: 3 body
Jazdec: 3 body
Pešiak: 1 bod
Je teda dobrý nápad stratiť strelca, aby sa zachránil pešiak? Nie!

 

NEHRAJTE PRÍLIŠ RÝCHLO – Ako hrať šach

 

NEHRAJTE PRÍLIŠ RÝCHLO - Ako hrať šach

Ak vidíte dobrý ťah, sadnite si na ruky a hľadajte lepší. Trpezlivé premýšľanie je kľúčom k šachovému úspechu.

 

VYHRAŤ KONCOVÚ HRU

 

 

VYHRAŤ KONCOVÚ HRU
Keď si so súperom vymeníte figúrky a zostane vám len niekoľko mužov, začína sa koncovka. Teraz sa pešiaci stávajú dôležitejšími. Ako hrať šach. Ak sa vám podarí postúpiť pešiaka na najvzdialenejší rad od vás, tento pešiak sa stane dámou. Veľký úspech! Nechajte útočiť aj svojho kráľa, pokiaľ sa drží mimo dosahu zvyšných figúr súpera – najmä dámy – a nenechá sa šachovať. Ako si vybrať svadobné šaty

 

Hovorí sa, že váš kráľ je v šachu, keď váš súper hrozí, že vo svojom nasledujúcom ťahu použije niektorú zo svojich figúr na zajatie kráľa. Ak je váš kráľ v šachu a vy nemáte možnosť túto hrozbu odstrániť – nemôže utiecť, nemôžete chytiť súperovu figúru, ktorá ho drží v šachu, a nemôžete zablokovať šach pohybom niektorej z vlastných figúr – hra je prehratá. Šach mat! Ak dáte súperovi mat skôr, ako on dá mat vám, vyhrali ste!

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button