VZŤAHYŽivotný štýl

Ako začať konverzáciu – 7 praktických tipov

Ako začať konverzáciu – 7 praktických tipov, ako začať rozhovor. Pravdepodobne nie ste takí dobrí v začínaní konverzácie, ako si myslíte. A ak si po prečítaní tohto tvrdenia pomyslíte Nuh-uh! V začínaní konverzácií som skvelý! je ešte väčšia šanca, že budete potrebovať rady v tomto článku.

 

Ako začať konverzáciu

 

Ako začať konverzáciu
Ako začať konverzáciu

 

Včera večer som išla s kamarátkom na bluesový koncert. Po koncerte sme narazili na dve jeho známe. Prvá, Mindy, nás oslovila a pozdravila, ale potom pasívne stála a čakala, kým niekto iný niečo povie. Druhá, Lisa, sa k nám prirútila ako lístie vo víchrici a dvadsať minút neprestajne bľabotala o sebe, kým sme sa neospravedlnili a neodišli.

 

Ani jedna osoba v tomto scenári nevedela začať, a už vôbec nie udržať zaujímavú konverzáciu. Stavím sa, že máte podobné skúsenosti, od osoby, ktorá stojí a čaká, kým sa ujmete vedenia, až po osobu, ktorá začne rozprávať a nechce zmĺknuť.

 

Trik, ako sa zapojiť do zaujímavej konverzácie, je jednoduchý – prestaňte sa snažiť byť zaujímaví. Namiesto toho sa zaujímajte o druhú osobu. Tu je sedem spôsobov, ako začať konverzáciu, ktorá druhú stranu nezaťaží tým, že by musela prevziať vedenie alebo sa snažila nájsť spôsob, ako sa vymaniť.

 

1. Všimnite si, že ste „v tom spolu“

 

Všimnite si, že ste v tom spolu

Keď okolnosti nie sú ideálne, uznanie spoločnej skúsenosti môže zmierniť hrany a naštartovať rozhovor. Je pravdepodobné, že tento prístup používate neustále bez toho, aby ste si to uvedomovali. V obchode s potravinami okomentujete osobe pred vami, že rady sú vždy najdlhšie, keď máte obedňajšiu prestávku. Krátka konverzácia sa potom rozvinie prirodzene.

Rovnaká technika funguje aj pri vyšších stávkach – napríklad pri nadväzovaní kontaktov na večierku, kde sa každý trochu obáva urobiť dobrý dojem.

  • „Tieto večierky sú vždy také trápne, však? Každý má nadviazať kontakt – žiadny tlak!“
    Pri používaní tejto techniky buďte opatrní. Snažte sa zostať neutrálni. Komentár typu „Tieto networkingové podujatia sú taká nuda!“ by mohol nakoniec pôsobiť proti vám, ak sa ukáže, že osoba, s ktorou sa rozprávate, podujatie plánovala alebo sa priatelí s osobou, ktorá ho plánovala.

 

2. Všimnite si niečoho pekného – Ako začať konverzáciu

 

Všimnite si niečoho pekného - Ako začať konverzáciu

 

Opakom rozhovoru „sme v tom spolu“ je všimnúť si niečo príjemné. Pozitívny prístup môže rozhovor správne naštartovať. Máme radi optimistických ľudí, ktorí nás upozorňujú na dobré veci. Ako zbaliť dievča – Ako začať Oslovenie

  • „To bolo produktívne stretnutie! Mám pocit, že sme vygenerovali niekoľko solídnych nápadov.“
  • „Boli ste na seminári o sociálnych médiách? Bolo to skvelé!“

 

3. Vyjadrite kompliment

 

Vyjadrite kompliment

Táto technika môže byť skvelým prelomením ľadov. Kto by nerád počul úprimný kompliment? Nemusíte sa nad druhou stranou rozplývať, aby ste na ňu zapôsobili – stačí si všimnúť niečo, čo sa vám páči, a spomenúť to.

  • „To je pekné tričko. Tá farba ti pristane!“
  • „S prezentáciou ste odviedli úžasnú prácu. Páči sa mi, ako ste všetko rozvrhli tak, aby to bolo zrozumiteľné.“
    Jedna výhrada – s možnou výnimkou účesov nekomentujte fyzické veci. Pochváliť nový účes je jedna vec, ale povedať: „Máš takú čistú pleť“ je ťažká odbočka do oblasti strašidelnosti.
  • Pozdrav na dobrú noc

 

4. Spýtajte sa na názor – Ako začať konverzáciu

 

Spýtajte sa na názor - Ako začať konverzáciu
Ako začať konverzáciu

Všetci chceme mať pocit, že na našich názoroch záleží. Ak sa niekoho opýtate na názor, ukážete, že sa o neho a jeho myšlienky zaujímate. Ako často si umývať vlasy?

  • „Čo si myslíte o hlavnej prezentácii?“
  • „Uvažoval som, že pôjdem na ďalšie zasadnutie tohto seminára. Odporučili by ste ho?“
    Držte sa tém, ktoré sa vás bezprostredne týkajú. Je trochu zvláštne k niekomu pristúpiť a spýtať sa: „Tak čo si myslíte o súčasnej politickej situácii ?“ „Áno,“ odpovedal som. Nehovoriac o tom, že sa vám možno nebude chcieť ísť s cudzím človekom do tejto konkrétnej králičej nory.

 

5. Ponúknite pomoc

 

Ponúknite pomoc

Neexistuje lepší spôsob, ako ukázať, že ste milý a prístupný človek, ako byť nápomocný. Ak sa ocitnete v situácii, keď môžete podať pomocnú ruku, choďte a urobte to.

  • „Zdá sa, že ste sa trochu stratili. Môžem vám pomôcť niečo nájsť?“
  • „Vyzerá to tak, že máte veľa vecí na prenášanie. Potrebujete pomôcť?“

 

6. Hľadajte spoločnú reč – Ako začať konverzáciu

 

Hľadajte spoločnú reč - Ako začať konverzáciu

Toto je najjednoduchšie, ak viete, že ste na akcii, kde budú mať všetci pravdepodobne podobné zázemie. Keď vyzdvihnete to, čo máte spoločné, okamžite nadviažete spojenie, ktoré povedie k ďalším veciam, o ktorých sa môžete rozprávať. 10 najčastejších chýb pri oslovení ženy

  • „Kedy ste tu chodili do školy?“
  • „Ako dlho pôsobíte v oblasti marketingu?

 

7. Požiadajte o pomoc alebo informácie

 

Požiadajte o pomoc alebo informácie

Podobne ako požiadanie o názor, aj požiadanie o malú pomoc alebo usmernenie môže byť skvelým spôsobom, ako v niekom vzbudiť pocit užitočnosti. Len sa uistite, že všetko, o čo žiadate, je niečo, čo bude druhá strana schopná ponúknuť bez toho, aby sa vystatovala.

  • „Neviete, kde by som si mohol vyzdvihnúť rozvrh seminárov?“
  • „Viete, či má tento hotel kyvadlovú dopravu na letisko?“

Výborne! Teraz, keď ste začali konverzáciu, postupujte podľa pravidiel, aby ste ju ešte chvíľu udržali. Nezabudnite sa zaujímať o druhú osobu, nájsť spoločnú reč a klásť doplňujúce otázky.

 

Ale nerobte to, čo urobila ukecaná Lisa, a nevytvárajte si domnienky. Včera večer, keď sa môjmu priateľovi podarilo dostať k slovu, spomenul, že Mindy pozná z psychologického programu na miestnej univerzite. Jediná následná otázka, ktorú sa Lisa rozhodla položiť, bola: „Aha, takže bola tvoja rehabilitácia úspešná?“ Absolvoval tam stáž.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button