ŠPORTŽivotný štýl

Kedy je najlepšie cvičiť – Najlepší čas na cvičenie

Kedy je najlepšie cvičiť. Ktorý čas dňa je najlepší na cvičenie. Pri našom nabitom rozvrhu je ťažké nájsť si čas na cvičenie. Medzi prácou, spoločenským životom a sledovaním najnovšieho seriálu môže byť ťažké vtesnať cvičenie, aj keď vieme, že je životne dôležité pre naše zdravie a pohodu.

 

Kedy je najlepšie cvičiť

 

Kedy je najlepšie cvičiť

 

Možno by nám však pomohlo, keby sme vedeli, že pokiaľ ide o návštevu posilňovne, cvičenie v určitom čase môže pomôcť maximalizovať naše ciele v oblasti kondície. Poďme to teda zistiť: Ktorý čas dňa je najlepší na cvičenie?

 

Dôvody pre cvičenie ráno

 

Dôvody pre cvičenie ráno

 

Z logistického hľadiska má cvičenie ráno mnoho výhod.

Po prvé, cvičenie budete mať hotové a za sebou ešte pred začiatkom dňa. To znamená, že deň začnete s endorfínmi a dobrým pocitom, že ste pred deviatou hodinou ráno dosiahli niečo, čo niektorí ľudia nedosiahnu za celý deň. A to je obrovské povzbudenie ega.

Okrem toho sa nebudete musieť obávať, že budete cvičiť neskôr popoludní alebo večer. To môže byť úľava, vďaka ktorej vám zostane čas na varenie večere, stretnutia s priateľmi a obyčajný relax.

 

Výhody cvičenia ráno

 

Výhody cvičenia ráno

 

Myšlienka cvičenia v ranných hodinách. Výskum hovorí, ako ženy reagovali na jedlo po cvičení hneď ráno. Keď účastníčky – tie so zdravou telesnou hmotnosťou aj obézne – 45 minút cvičili, menej ich rozptyľovali chutne vyzerajúce fotografie jedla v porovnaní s tým, keď vôbec necvičili.

 

V nadväznosti na túto rannú aktivitu sa v dňoch, keď účastníci cvičili ráno, zvýšila aj ich fyzická aktivita počas celého dňa viac ako v dňoch, keď ráno necvičili. Medzi ďalšie výhody rannej návštevy posilňovne patrí zvýšený metabolizmus, čo znamená, že budete pokračovať v spaľovaní kalórií počas celého dňa, keď ich spotrebujete, a nie v noci, keď spíte.

 

Ďalšie dôvody, prečo cvičiť ráno? Štúdie naznačujú, že oživenie vášho fitnes režimu vo večerných hodinách by mohlo ohroziť váš spánok. Cvičenie zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu a telesnú teplotu. To znamená, že neskoré nočné potenie by mohlo brániť vašej schopnosti zaspať (Prečo nemôžem zaspať) . Štúdie ukázali, že cvičenie o siedmej ráno v porovnaní s neskorším popoludňajším alebo večerným tréningom môže jednotlivcom pomôcť získať kvalitnejší nočný spánok.

 

Ďalším argumentom v prospech cvičenia hneď ráno je, že cvičenie na prázdny žalúdok by mohlo spaľovať viac tukov. Cvičenci môžu spáliť až o 20 percent viac telesného tuku, keď vyrazia do posilňovne s prázdnym žalúdkom. To je oveľa dosiahnuteľnejší výkon ráno, pred raňajkami, ako po celom dni, počas ktorého by ste mali pravidelne jesť!

Prečo cvičiť popoludní alebo v noci

 

Prečo cvičiť popoludní alebo v noci

 

Hoci sa určite zdá, že ráno je ideálny čas na cvičenie. Zaradiť cvičenie do popoludňajších hodín alebo po pracovnej dobe má svoje overené výhody. Ak si naplánujete večerné cvičenie, môže to znamenať, že si ráno navyše pospíte. Sú tu však aj ďalšie výhody!

Výhody cvičenia popoludní alebo podvečer

 

Výhody cvičenia popoludní alebo podvečer

 

Jedna štúdia zistila, že schopnosť vášho tela podávať výkony vrcholí popoludní. Teplota vášho tela sa počas dňa zvyšuje, čím sa optimalizuje funkcia a sila vašich svalov, aktivita enzýmov a vytrvalosť pre výkon.

Medzi 14. a 18. hodinou je vaša telesná teplota najvyššia. To môže znamenať, že budete cvičiť v časovom okne, keď je vaše telo najviac pripravené, čo z neho potenciálne robí najefektívnejší čas dňa na cvičenie.

Okrem toho je kinetika príjmu kyslíka večer rýchlejšia, čo znamená, že svoje zdroje využívate pomalšie a efektívnejšie ako ráno. Cvičenie v ranných hodinách by si tiež mohlo vyžadovať pridanie dodatočnej rozcvičky, čo by vás mohlo odviesť od zamerania tréningu.

Argumenty v prospech tréningu popoludní pokračujú. Popoludní  je váš reakčný čas najrýchlejší, čo je dôležité pri cvičeniach, ako je vysoko intenzívny intervalový tréning alebo rýchly beh na bežiacom páse. Neskoré popoludnie je tiež čas, keď je vaša srdcová frekvencia a krvný tlak najnižší, čo znižuje pravdepodobnosť zranenia a zároveň zlepšuje výkonnosť. Ako sa pripraviť na maratón – 10 tipov maratónca

Hoci niektorí môžu jednotlivcov varovať, že cvičenie v noci môže narušiť váš spánok, jedna štúdia dokonca zistila, že tí, ktorí večer zdvíhali činky, mali kvalitnejší spánok a spali dlhšie ako tí, ktorí rovnaký tréning absolvovali ráno.

 

Tak Kedy je najlepšie cvičiť? 

 

Kedy je najlepšie cvičiť
Kedy je najlepšie cvičiť

 

Ktorý čas je teda najlepší? Hoci sa vedecké poznatky a štúdie zdajú byť protichodné. Jedno je jasné: cvičenie je dôležité bez ohľadu na to, v akú dennú dobu ho vykonávate. Ako si vybrať zimné topánky – 9 správnych typov

 

Dôležité je, aby ste si našli čas, ktorý vám vyhovuje a vyhovuje vášmu rozvrhu, a potom sa ho držali. Ak budete dodržiavať tréningový režim v rovnakom čase každý deň, môžete dosiahnuť väčšie tréningové úspechy. A nie je to to, na čom skutočne záleží?

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button