VZŤAHYŽivotný štýl

Ako si nájsť kamarátov – 10 tipov na nové priateľstvo

Ako si nájsť kamarátov. Nadväzovanie nových priateľstiev môže byť zastrašujúce, ale rozhodne je obohacujúce. Koniec koncov, priatelia tvoria pre väčšinu z nás veľkú časť nášho života. Sú to práve oni, ktorí spolu kráčajú životom, zdieľajú naše vzostupy a pády, bolesti a radosti. Bez priateľov by život vôbec nebol taký istý. Nebyť ich, neboli by sme tým, kým sme.

Ako si nájsť kamarátov

 

Ako si nájsť kamarátov

 

Ak si chcete nájsť nových priateľov, musíte si ujasniť, akých priateľov chcete mať. Vo všeobecnosti existujú 3 typy priateľov:

  • „Ahoj“ priatelia (alebo známi). Sú to tí, s ktorými sa stretávate v škole/práci, pretože si to vyžaduje kontext. Pozdravíte sa, keď sa vidíte, a rozlúčite sa na konci dňa, ale to je asi tak všetko. Vzťah nikdy netrvá, keď sa kontext odstráni, t. j. keď skončíte školu alebo odídete z pracoviska.
  • Pravidelní priatelia. Spoločenskí kamaráti, kamaráti na aktivity, s ktorými sa občas stretávate, aby ste si pokecali alebo sa zabavili. Vo všeobecnosti sa môžete rozprávať o bežných témach pod slnkom.
  • Skutoční, duševní priatelia (alebo najlepší priatelia). Ľudia, s ktorými sa môžete rozprávať o všetkom. Môžete, ale nemusíte sa stretávať každý deň, ale na tom nezáleží, pretože sila vášho priateľstva nie je daná tým, ako často sa stretávate – ide o viac. Sú to priatelia, ktorým môžete dôverovať, že tu budú pre vás vždy, keď ich budete potrebovať, a urobia pre vás niečo navyše. Väčšina z nás sa snaží získať pravidelných priateľov, a ak je to možné, tak skutočných, duševných priateľov. Pravdepodobne máme veľa priateľov na rozlúčku – viac, ako dokážeme spočítať. Pomer mojich Ahoj priateľov, normálnych priateľov a skutočných, duševných priateľov je približne 60-30-10 %. V priebehu rokov, keď stretávam čoraz viac ľudí, je to skôr 75-20-5 %. Predpokladám, že aj u iných ľudí je to približne rovnaké, s odchýlkou asi 5-10 %. Pozdrav na dobrú noc

 

O priateľstve

 

Nezáleží na tom, či si chcete nájsť len normálnych alebo najlepších priateľov, môžete to urobiť. Možno tomu nebudete veriť, ale ja som bola počas základnej a strednej školy veľmi tiché a uzavreté dievča. Keď som bola na nižšej škole, zachovala som si tento samotársky životný štýl, hoci som sa začala viac ozývať. Nástup na univerzitu a neskôr do spoločnosti P&G (moja bývalá firma) ma urobil spoločenskejšou.

Dnes vediem svoj blog a koučujem iných prostredníctvom 1-1 koučovania a workshopov, kde sa s ostatnými delím o veľkú časť svojho života. Keby som ja mladšia rozmýšľala, aká budem v budúcnosti, nikdy by mi nenapadlo, že budem taká otvorená a expresívna ako dnes. Citáty o priateľstve 55 najkrajších citátov priateľstva

 

Ak sa pozriete na ľudí, ktorí si zrejme ľahko získavajú priateľov, pravdepodobne boli niekedy sami samotármi. Ich sociálne zručnosti boli pravdepodobne všetky získané časom. Z toho istého dôvodu sa môžete časom a cvičením naučiť byť spoločenskejší. Citáty o priateľstve

 

1. Uvedomte si, že váš strach je vo vašej hlave – Ako si nájsť kamarátov

 

Uvedomte si, že váš strach je vo vašej hlave - Ako si nájsť kamarátov

Prvým krokom je vytvoriť si zdravý mentálny obraz o stretávaní sa s novými ľuďmi. Niektorí z nás vnímajú stretávanie nových ľudí ako desivú udalosť. Obávame sa, či urobíme dobrý dojem, či sa druhej osobe budeme páčiť, ako udržať konverzáciu a podobne.

Čím viac o tom premýšľame, tým desivejšie sa nám to zdá. Tieto počiatočné obavy prerastú do psychického strachu, ktorý si žije vlastným životom a nevedomky nás blokuje v nadväzovaní nových priateľstiev. Plachosť voči druhým je v skutočnosti dôsledkom strachu.

V skutočnosti sú všetky tieto obavy len v našej hlave. Ak sa nad tým zamyslíte, 99 % ľudí je príliš zaneprázdnených tým, že sa sami obávajú práve týchto vecí, než aby vám venovali pozornosť. Kým vy sa obávate o dojem, ktorý urobíte, oni sa obávajú o dojem, ktorý urobia.

Pravdou je, že sa boja rovnako ako vy. Zvyšné 1 % sú ľudia, ktorí si uvedomujú, že vzťah je postavený na oveľa silnejších hodnotách než na konkrétnych slovách alebo veciach povedaných/vykonaných len počas jedného stretnutia. Aj keď existujú ľudia, ktorí vás posudzujú na základe toho, čo robíte/povedáte, sú to ľudia, s ktorými sa chcete priateliť? Myslím, že nie.

 

2. Začnite v malom s ľuďmi, ktorých poznáte

 

Začnite v malom s ľuďmi, ktorých poznáte

Ak ste sa doposiaľ veľmi nestretávali s ľuďmi, môže sa vám stretnutie s celým radom nových ľudí zdať zastrašujúce. Ak je to tak, začnite najprv v malom. Znížte náročnosť úlohy tým, že začnete s okruhom svojich priateľov, t. j. s ľuďmi, ktorých poznáte. Niekoľko spôsobov, ako to urobiť:

 

  • Oslovte známych. Máte nejakých priateľov typu „ahoj“ z predchádzajúcich rokov? Alebo priateľov, s ktorými ste časom stratili kontakt? Napíšte priateľskú SMS a pozdravte ich. Požiadajte ich o stretnutie, keď budú mať čas. Zistite, či existujú príležitosti na opätovné nadviazanie kontaktov.
  • Zistite, či existujú kliky, do ktorých by ste sa mohli pridať. Kliky sú vytvorené skupiny priateľov. Nejde o to, aby ste sa včlenili do kliky, ale aby ste si vyskúšali byť v spoločnosti nových priateľov. Pri klikách budú pravdepodobne existujúci členovia viesť rozhovory, takže môžete len prevziať úlohu pozorovateľa a sledovať dynamiku medzi ostatnými ľuďmi.
  • Spoznajte priateľov svojich priateľov. Môžete sa k nim pridať na ich výletoch alebo len požiadať svojho priateľa, aby vás s nimi zoznámil. Ak sa cítite dobre so svojimi priateľmi, je veľká šanca, že sa budete cítiť dobre aj s ich priateľmi.
  • Prijmite pozvania na schôdzky. Mám priateľov, ktorí chodia von len zriedka. Keď ich pozvú von, väčšinu pozvaní odmietnu, pretože radšej zostanú doma. Výsledkom je, že ich spoločenské kruhy sú obmedzené. Ak chcete mať viac priateľov, musíte vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a chodiť častejšie von. Ak zostanete doma, nemôžete si nájsť viac priateľov v skutočnom živote!

3. Vydajte sa von – Ako si nájsť kamarátov

 

Vydajte sa von - Ako si nájsť kamarátov

Keď sa znovu spojíte s okruhom svojich priateľov, ďalším krokom je stretávať sa s ľuďmi, ktorých nepoznáte.

Pridajte sa k skupinám stretnutí. Meetup.com je skvelá stránka na vytváranie sociálnych sietí. Existuje mnoho záujmových skupín, napríklad skupiny pre podnikateľov, začínajúcich autorov, vegetariánov, milovníkov stolových hier, cyklistických nadšencov atď. Vyberte si svoje záujmy a pridajte sa k týmto skupinám. Stretnutia sa zvyčajne konajú raz za mesiac v závislosti od samotnej skupiny. Skvelý spôsob, ako rýchlo spoznať veľa nových ľudí.
Navštevujte workshopy/kurzy. Tie slúžia ako centrálne cesty, ktoré zhromažďujú podobne zmýšľajúcich ľudí. Minulý rok som sa zúčastnil na workshope osobného rozvoja a spoznal som veľa skvelých ľudí, s niektorými z nich som sa stal dobrým priateľom.

Dobrovoľníctvo. Skvelý spôsob, ako zabiť 2 muchy jednou ranou – nielenže môžete šíriť láskavosť a teplo, ale stretnete súcitných ľudí s nejakým cieľom. Ako zistím že je do mňa zamilovaná – 15 signálov

Chodiť na večierky. Párty, ako sú narodeninové oslavy, vianočné/novoročné/oslavné večierky, kolaudácie, akcie/podujatia atď. Pravdepodobne miesto, kde nadviažete veľké množstvo nových priateľstiev, ale nie nevyhnutne kvalitných vzťahov. Napriek tomu dobrý spôsob, ako spoznať viac ľudí. Ako si nájsť kamarátov.

 

Odvtedy sme sa viackrát stretli a stali sa z nás skvelí priatelia. Aj dnes mám množstvo skvelých priateľstiev s ľuďmi, s ktorými som sa nikdy nestretol (ďalší blogeri osobného rozvoja a moji čitatelia). To, že sme sa (zatiaľ) nestretli, neznamená, že nemôžeme byť skvelými priateľmi. V súčasnosti sú online fóra jedným z ústredných miest, kde sa stretávajú komunity. Pozrite si online fóra na témy, ktoré vás zaujímajú. Zúčastnite sa konštruktívne a prispejte k diskusii pridanou hodnotou. Čoskoro sa s tamojšími ľuďmi lepšie spoznáte 🙂

 

4. Urobte prvý krok

 

Urobte prvý krok

Ako si nájsť kamarátov. Keď už máte okolo seba ľudí, niekto musí urobiť prvý krok. Ak druhá strana nezačne rozhovor, urobte prvý krok a pozdravte sa. Zoznámte sa navzájom o niečo lepšie! Podeľte sa o niečo o sebe a potom dajte druhej strane šancu podeliť sa o seba. Niečo jednoduché, napríklad otázka, aký má deň, alebo čo robil dnes / za posledný týždeň, je skvelým začiatkom konverzácie. Keď sa prelomia ľady, bude ľahšie nadviazať kontakt. 

 

5. Buďte otvorení – Ako si nájsť kamarátov

 

Buďte otvorení - Ako si nájsť kamarátov

 

a) Buďte otvorení. Nesúďte.

Niekedy môžete mať prednastavenú predstavu o tom, akého priateľa chcete. Možno niekoho, kto je chápavý, počúva, má rovnaké koníčky, pozerá rovnaké filmy, má podobné vzdelanie atď. A keď sa s danou osobou stretnete a zistíte, že sa líši od vašich predstáv, potom sa uzavriete do seba. Ako si nájsť kamarátov.

 

Nerobte to. Dajte priateľstvu šancu rozkvitnúť. A čo je ešte dôležitejšie, dajte šancu tomuto začínajúcemu priateľstvu aj vy. Mám niekoľko veľmi dobrých priateľov, ktorí pochádzajú z úplne odlišných prostredí, a nikdy by mi nenapadlo, že si budeme takí blízki, keď som ich spoznal, jednoducho preto, že sme takí rozdielni. Veľká časť mojich bývalých klientov sú ľudia, ktorých by som za normálnych okolností nikdy nestretol vzhľadom na náš rôznorodý pôvod, a napriek tomu spolu vychádzame veľmi dobre, presne ako dobrí priatelia.

 

b) Otvorte svoje srdce

Na rovnakú nôtu, otvorte svoje srdce danej osobe. Toto spojenie medzi vami a druhou stranou sa môže začať len vtedy, keď je vaše srdce otvorené. Ako si nájsť kamarátov. To znamená byť dôverčivý, mať vieru a veriť v dobrotu druhého. Nemôžete vytvoriť žiadne nové spojenie, ak druhým nedôverujete alebo sa bojíte, že veci nebudú fungovať. Bude to vysielať zlé vibrácie a spôsobí to, že aj oni pred vami uzavrú svoje srdce.

 

Keď nadväzujem nové priateľstvá, otváram sa naplno, s plnou vierou, že sú to dobrí ľudia, s dobrým srdcom a dobrými úmyslami. Všimol som si, že vďaka tomu, že to robím, mi to pomohlo podporiť veľa skutočných vzťahov, ktoré sú postavené na dôvere, láske a viere. Aké ženy sa páčia mužom – 25 ideálnych vlastností

Tieto zmysluplné vzťahy by neboli možné, keby som sa na začiatku uzavrel do seba. Jedným z jednoduchých príkladov je to, ako sa na svojom blogu naplno otváram vám všetkým a na oplátku priťahujem čitateľov, ktorí sú úprimní, podporujúci a láskaví. Nie som si istý, ako je to v iných online komunitách, ale viem, že čitatelia Personal Excellence vyžarujú autentickosť a lásku. Viem to, pretože z vás všetkých cítim teplo, či už vo vašich mailoch, komentároch alebo správach 🙂

 

6. Spoznajte osobu 

 

Spoznajte osobu

Priateľstvo je o vás aj o druhej osobe. Spoznajte osobu ako jednotlivca. Tu je niekoľko otázok, ktoré by ste mali zvážiť:

  • Ako si nájsť kamarátov.
  • Čo robí?
  • Aké sú jeho/jej záľuby?
  • Čomu sa v poslednom čase venoval/venovala?
  • Aké sú jeho/jej najbližšie priority/ciele?
  • Čo si najviac cení?
  • Aké sú jeho/jej hodnoty?
  • Čo ho/ju motivuje/poháňa?
  • Aké sú jeho/jej životné vášne? Ciele? Sny?

 

7. Spojte sa so skutočnosťou – Ako si nájsť kamarátov

 

Spojte sa so skutočnosťou - Ako si nájsť kamarátov

Často sa stáva, že sme príliš zaujatí vlastnými starosťami – napríklad tým, čo si o nás ostatní pomyslia, čo by sme mali povedať ďalej, aký je náš ďalší krok – a uniká nám celý zmysel priateľstva. Môžete pracovať na prezentačných aspektoch, ako napríklad na tom, ako vyzeráte, čo hovoríte a ako veci hovoríte, ale nebuďte nimi posadnutí. Tieto činnosti (skutočne) neurčujú priateľstvo. To, čo definuje priateľstvo, je spojenie medzi vami a priateľom.

 

Prejavujte srdečnosť, lásku a úctu každému, koho stretnete. Robte veci preto, že chcete, a nie preto, že musíte. Starajte sa o nich tak, ako by ste sa starali sami o seba. Ak budete k druhým pristupovať s úprimnosťou, budete priťahovať ľudí, ktorí sa chcú skutočne spojiť. Medzi nimi budú vaši budúci skutoční priatelia.

 

8. Buďte sami sebou

 

8. Buďte sami sebou

Nemeňte sa, aby ste si našli nových priateľov. To je to najhoršie, čo môžete urobiť. Prečo to hovorím?

Povedzme, že veľa nových priateľov si získate tým, že budete hlasní a drzí. Vaše normálne ja je však tiché a introvertné. Čo sa potom stane? Spočiatku môže byť skvelé získať týchto nových priateľov, ale priateľstvo vzniklo vďaka tomu, že ste extrovert. To znamená, že buď:

Budete naďalej hlasným a drzým človekom, ako vás poznali vaši noví priatelia. Bude to však len fasáda. Z dlhodobého hľadiska bude únavné udržiavať tento imidž. Nielen to, priateľstvo bude postavené na prázdnom fronte. Ako si nájsť kamarátov.

Zmeníte sa späť na introvertné ja. Vaši priatelia sa však budú cítiť podvedení, pretože toto nie je človek, s ktorým sa priatelili. Taktiež sa postupne od vás budú vzďaľovať, ak sa vaše osobnosti nebudú zhodovať.
Buďte teda sami sebou.

Takto vás potenciálni noví priatelia spoznajú ako vás a využijú to pri rozhodovaní, či chcú posunúť priateľstvo o krok ďalej. Nemyslím si, že je potrebné byť navonok a vyjadrovať sa ako Tony Robbins, aby ste si získali priateľov. Všetko je o tom, aby ste boli sami sebou. Najopravdivejšie priateľstvá sa budujú tak, že obe strany sa navzájom akceptujú také, aké sú.

 

9. Buďte tu pre nich

 

Buďte tu pre nich

Priateľstvo je podporný zväzok medzi dvoma ľuďmi. Buďte tu pre svojich priateľov, kde môžete. Potrebuje niektorý z vašich priateľov v súčasnosti pomoc? Je niečo, s čím im môžete pomôcť? Ako ich môžete lepšie podporiť? Pneumatiky zimne – Kompletný sprievodca pri výbere

 

Keď pomáhate svojim priateľom, nerobte to s očakávaním, že vám pomôžu nabudúce. Pomáhajte skôr bezpodmienečne. Správajte sa k nim s emocionálnou veľkorysosťou. Dávajte, pretože chcete, nie preto, že sa cítite byť povinní. Zistil som, že uspokojenie, ktoré mi prináša pomoc druhým a vedomie, že sa majú lepšie, je väčšou odmenou ako čokoľvek, čo môžem dostať na oplátku.

 

10. Vynaložte úsilie, aby ste zostali v kontakte – Ako si nájsť kamarátov

 

Vynaložte úsilie, aby ste zostali v kontakte - Ako si nájsť kamarátov

Na udržanie priateľstva je nakoniec potrebné neustále úsilie. Ochota vynaložiť úsilie je to, čo odlišuje skvelých priateľov od priateľov na rozlúčku. Raz za čas pozvite svojich priateľov von. V závislosti od intenzity priateľstva nie je potrebné stretávať sa každých pár dní alebo raz za týždeň – stretnutie raz za mesiac alebo raz za niekoľko mesiacov môže byť dostatočné.

Sila vášho vzťahu sa nemeria tým, ako často sa stretávate. V prípade niektorých mojich najlepších priateľov sa stretávame len raz za niekoľko mesiacov. Napriek tomu nikdy nepochybujeme o tom, že sme úzko prepojení a že si budeme navzájom k dispozícii, keď to bude potrebné.

 

Ak máte obaja svoje vlastné záväzky, môže byť ťažké nájsť si spoločný čas. Dohodnite si jednoduché stretnutie, napríklad v čase obeda, čaju alebo večere. Alebo sa vždy môžete dohovoriť cez textové správy, online chat alebo telefonáty. Technológie uľahčili komunikáciu natoľko, že je ťažké nezostať v kontakte.

 

Dúfam, že vám týchto 10 tipov pomohlo 🙂 Ktoré môžete uplatniť, aby ste si hneď našli nových priateľov?

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button