HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti z ríše zvierat

Velociraptor všetko o dinosaurovi

Velociraptor a od objavu prvej fosílie velociraptora 11. augusta 1923 v púšti Gobi v Mongolsku sme sa o tomto predátorovi veľkosti moriaka dozvedeli veľa nového. Viac nám o tom povie výskumník dinosaurov v múzeu Dr. David Button.

 

Velociraptor

 

Velociraptor

 

  • Strava: mäsožravé mäsožravé jedlo ikona
  • Zuby: veľa ostrých, špicatých zubov
  • Potrava: iné živočíchy
  • Ako sa pohybuje: na 2 nohách
  • Kedy žil: Pred 74-70 miliónmi rokov
  • Nájdený v: Mongolsko
  • Typ dinosaura: malý teropod
  • Dĺžka: 1.8m
  • Hmotnosť: 7 kg

 

Velociraptor charakteristika

 

Velociraptor charakteristika

 

Dinosaurus Velociraptor bol v skutočnosti rod dromaeosauridného teropodného dinosaura z obdobia neskorej kriedy. Ktorý spolu s ďalšími unikátnymi dinosaurami obýval územie dnešného mongolsko-čínskeho pohraničia. Velociraptor nebol väčší ako vlk a so svojím perím mal veľmi vtáčí vzhľad, ktorý by ho od filmov odlišoval o to viac, že pripomínal skôr nelietavého jastraba. Na druhom prste oboch nôh mal dlhý pazúr („strašný pazúr“), dlhý 8 cm, ktorý sa pravdepodobne používal ako zbraň, zaboril sa do tela obetí a spôsobil im hlboké rany. Velociraptor bol prvým objaveným dromaeosauridom (1923) a paleontológom je dodnes najznámejší, s viac ako desiatimi nájdenými fosílnymi kostrami – najviac zo všetkých ostatných členov jeho čeľade. Od svojho objavenia sa v prvom filme sa stal symbolom Jurského parku a objavil sa vo všetkých filmoch a hrách.

 

Dinosaurus

 

Dinosaurus fosília

 

Vo vesmíre Jurského parku sa pojem „velociraptor“ používa pre rod iného dinosaura dromozaika známeho ako Deinonychus. Filmy, rovnako ako romány, sa riadili nezvyčajnou taxonómiou vytvorenou Gregorym S. Paulom, ktorý sa domnieval, že Deinonychus, ako aj niekoľko ďalších druhov dromaeosauridov, možno zaradiť do rodu „Velociraptor.“ Pokiaľ ide o veľkú veľkosť raptorov, románové raptory boli z neznámeho dôvodu zväčšené autorom Michaelom Crichtonom, zatiaľ čo filmové raptory boli zväčšené na žiadosť Stevena Spielberga, ktorému veľkosť Deinonycha neimponovala. Dinosaurus vystupoval aj v slávnom filme Jurský park.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button