HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov Mnoho dinosaurov,najväčší dinosaurus na svete, ktorí kedysi kráčali po Zemi, boli také obrovské,najväčší dinosaurus na svete,  že je takmer nemožné zabaliť naše hlavy do ich čistej veľkosti. Aj keď má veľa dinosaurov reputáciu pomerne veľkej, týchto 15 gigantických objavov vám dá nové ocenenie toho, aké zastrašujúce by boli boli, keby ich videli na vlastnej koži. Veľké množstvo týchto prastarých monštier bolo členmi skupiny Sauropodov, ktorí sa pokojne trápili po celej Zemi a hľadali vodu a jedlé rastliny.

 

Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

Naučme sa trochu o 15 z najväčších dinosaurov, ktorí kedy chodili po planéte, a pozrime sa, čo ich každého odlišuje.

15. Shingopana

 

Shingopana

 

 • Dĺžka: 7,9m
 • Hmotnosť: 5,5 tony
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Tanzánia

Shingopana, ktorej meno vo svahilčine znamená „široký krk“, bola približne rovnako veľká ako jedna z kolosálnych veľrýb Orca. Objavená bola počas projektu a zistilo sa, že má viac spoločného s titanosaurami z Južnej Ameriky ako s ostatnými, ktoré sa vyskytovali v Afrike. Kostry titanosaurov sa našli na celom svete, ale obzvlášť rozšírené boli v Južnej Amerike. Podobné exempláre sú v Afrike prekvapivo zriedkavé, čo znamená, že Shingopana songwensis bola s najväčšou pravdepodobnosťou kráľom bylinožravcov v ekosystéme svojej doby.

 

Vedel si?
Nedostatok podobnosti medzi Shingopana songwensis a ostatnými exemplármi titanosaurov v Afrike viedlo vedcov k tomu, aby preskúmali, aké odlišné boli biotopy severnej a južnej Afriky počas toho obdobia. Hady na Slovensku

14. Saltasaurus

 

Saltasaurus

 

 • Dĺžka: 12,8m
 • Hmotnosť: 7,8 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií:  Argentína

Tento obrovský dinosaurus, ktorý má meno pochádzajúce z argentínskej provincie Salta, sa odlišuje od ostatných nielen svojou veľkosťou. Saltasaurus je prvý svojho druhu, ktorý má kožu pancierovanú kostenými platňami, ktoré sa nazývajú scutes alebo osteoderms. Aj keď sa všeobecne uznáva, že sauropodi používali svoje chvosty podobné bičom na odrazenie od prípadných predátorov, sutasaurusove sutiny ho ešte ťažšie zložili. Mal tiež zavalitejší vzhľad ako mnoho iných sauropodov, s kratšími končatinami a krátkym krkom.

 

Vedel si?

Vedci mali v minulosti problémy s rozpoznávaním a kategorizáciou Saltasaura, pretože mnohé z jeho kostí boli rozptýlené a považovali sa za súčasť iných dinosaurov. Tento dinosaurus je menší ako niekoľko jeho náprotivkov, takže sa predpokladalo, že jeho kosti boli fragmentmi juvenilných kostier.

13. Spinosaurus

 

Spinosaurus

 

 • Dĺžka: 12,5 – 18m
 • Hmotnosť: 10 ton
 • Strava: mäsožravec
 • Nájdenie fosílií: Egypt

Spinosaurus, aj keď sotva dokázal konkurovať oveľa väčším sauropodom, bol najväčším mäsožravým dinosaurom. Mnoho ľudí si predtým myslelo, že T-Rex je najväčší mäsožravý dinosaurus, ale Spinosaurus vychádza na vrchole ako do dĺžky, tak aj do hmotnosti. Niekedy má dvojnásobnú hmotnosť. Charakteristickým znakom Spinosaura boli jeho jedinečné zuby, ktoré boli prispôsobené na lov rýb. Tento obrovský dinosaurus je považovaný za prvého vtáčieho dinosaura, ktorý má semi-vodný životný štýl.

 

Vedel si?
Tŕne, ktoré dávajú meno Spinosaurus, vyčnievali z jeho chrbta a pravdepodobne ich spájal pás kože. Mohutné tŕne by mohli byť dlhé až 2m!

 

12. Rapetosaurus krausei

 

Rapetosaurus krausei

 

 • Dĺžka: 15m
 • Hmotnosť: 16 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Madagaskar

Rapetosaurus slúži ako dôležitý míľnik: prvá kostra titanosaura, ktorá sa nachádza takmer dokonale neporušená, je úplne kompletná. Rovnako ako u mnohých iných sauropodov, objav tohto dinosaura pomohol vyriešiť niektoré neznáme oblasti, pokiaľ ide o identifikáciu a klasifikáciu fosílnych exemplárov. Jednou z jedinečných vlastností rapetosaura je, že sa jeho mláďatá vyliahli s proporciami takmer presne ako ich rodičia. To znamená, že sa narodili pripravení začať si zháňať potravu sami, a nie čakať na kŕmenie v hniezdach. Mladé tvory ako tento sú známe ako „precociálne“ potomstvo. Predpokladá sa, že titanosaury sa vyvinuli týmto spôsobom, aby rýchlo dosiahli svoju hlavnú obrannú kvalitu: svoju mohutnú veľkosť.

 

Vedel si?
Názov „Rapetosaurus“ je odvodený od malgašského božstva známeho ako Rapeto a od gréckeho slova pre jaštericu: saurus.

11. Diplodocus longus

 

Diplodocus longus

 

 • Dĺžka: 24m
 • Hmotnosť: 16,3 tony
 • Strava: Bylinožravá
 • Nájdenie fosílií: Severná Amerika

Tento bylinožravec je uznávaný ako najdlhší dinosaurus. Veľkosť mohla byť najlepšou obranou pre Diplodocus longus, pretože vedci odhadujú, že jeho mozog vážil iba 100g na svoju veľkosť úplne malý. Pretože však mozgová hmota nefosilizuje dobre, jedná sa iba o vzdelaný odhad založený na veľkosti lebky dinosaura a porovnaním s trendmi v moderných vtákoch a krokodíloch. Jednou z najvýraznejších charakteristík tohto dinosaura bol jeho dlhý, štíhly chvost podobný biku.

 

Vedel si?
Jedna z iba šiestich úplných doposiaľ nájdených kostier Diplodocus bola vydražená v anglickom West Sussexe. Kúpili ju s prísľubom, že bude vystavená.

10. Elaltitan lilloi

 

Elaltitan lilloi

 

 • Dĺžka: 17m
 • Hmotnosť: 60 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Argentína

 

Celé to, čo vieme o tomto neskorokrídovom obrovi, bolo založené na jedinej kostre. Zatiaľ čo jeho skamenené pozostatky, ktoré boli objavené, nie sú úplne. Elaltitan lilloi má svoje vlastné slávne meno v podobe vlastnenia prvej pätnej kosti titanosaura, aká bola kedy objavená.

 

Vedel si?
Názov Elaltitan je odvodený od „Elal“, ktorý je bohom tvorcov obyvateľov Tehuelche, a od slova „titan“ pre prvotných bohov gréckej mytológie.

9. Brachiosaurus Altithorax

 

Brachiosaurus Altithorax

 

 • Dĺžka: 18-21m
 • Hmotnosť: 62 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Severná Amerika

Prvé meno Brachiosaura Altithorax je v gréčtine „jašterica paže“ a vystihuje dlhé nohy dinosaura. Predné nohy boli zreteľne dlhšie ako zadné nohy, a preto boli zvýraznené v mene dinosaura. Druhá polovica jeho názvu znamená „hlboký hrudník“, čo sa týka popisu hrudnej kosti, ktorá dala tomuto druhu hrdý vzhľad. Tento pôsobivý dinosaurus bol skutočne študovaný z pomerne malého množstva pozostatkov, z ktorých mnohé sa našli roztrúsené po okolí. Našťastie, napriek troskám, v ktorých sa našlo veľa kostier Brachiosaurus Altithorax, objavy obsahovali lebku – kúsok skladačky, ktorá bežne zmizne počas procesu fosilizácie.

 

Vedel si?
Tento druh sa vyznačuje extrémne dlhým krkom a neprimerane malou hlavou. Tieto vlastnosti slúžia na to, aby tento obrovský dinosaurus vyzeral ešte väčší, ako bol, aj keď jeho chvost je proporčne kratší ako chvost mnohých iných sauropodov.

8. Giraffatitan brancai

 

Giraffatitan brancai

 

 • Dĺžka: 23m
 • Hmotnosť: 37,5 tony
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Tanzánia

Všetky odhady veľkosti tohto jurského obra vychádzajú zo vzorky zrekonštruovanej a umiestnenej, Najväčší dinosaurus na svete, v Humboldtovom múzeu v Berlíne v Nemecku. Giraffatitan brancai sa kedysi zamieňal s brachiosaurom a hovorilo sa mu „brachiosaurus brancai“, až kým si vedci nevšimli niektoré kľúčové rozdiely v stavcoch a hmotnosti celkovej stavby kostry. Nezvyčajne dobre zachovaná kostra, ktorá bola kedysi namontovaná v Berlíne, bola zmeraná a vyhlásená za najväčšiu namontovanú kostru dinosaura na svete.

Tipy na starostlivosť o vlasy: 6 spôsobov, ako zabrániť suchým, krehkým a nezvládnuteľným vlasom v zime

Vedel si?
Kostra Giraffatitan brancai bola objavená na expedícii Tendaguru a kvôli svojim dlhým ramenám bola okamžite označená za brachiosaura. 

7. Austroposeidon magnificus

 

Austroposeidon magnificus Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

Austroposeidon je najväčší objavený dinosaurus v Brazílii a určite jeden z najväčších objavov dinosaurov celkovo. Počas únavného procesu identifikácie fosílií ležali početné stavce skryté pred viac ako šesťdesiatimi rokmi.

 

Vedel si?
Meno tohto obrovského dinosaura znamená „Southern Earth Shaker“. Je odvodený z latinského slova „austral“, čo znamená „južne“, a z názvu „Poseidon“. V gréckej tradícii dostal Poseidon podobu Enisokhthona a spôsobil zemetrasenia.

 

6. Turiasaurus riodevensis

 

 Turiasaurus riodevensis Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

 • Dĺžka: 36-39m
 • Hmotnosť: 40-48 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Španielsko

 

Turiasaurus riodevensis je prvý mega dinosaurus, ktorý bol objavený v Európe. Zistilo sa, že Turiasaurus riodevensis bol vo vývoji primitívnejší ako niektorí jeho náprotivky sauropódy. Tento objav viedol vedcov k uznaniu dinosaura ako predstaviteľa predtým neobjavenej skupiny primitívnych jurských eusauropodov v Európe.

Najväčší dinosaury na svete

 

Vedel si?

Vedci si mysleli, že Turiasaurus riodevensis má malý, druhý mozog, ktorý sa nachádza v jeho chvoste. Táto teória však bola prehodnotená a určená ako pravdepodobnejšie rozšírenie miechy tak, aby ovládala mohutný chvost dinosaura.

5. Futalognkosaurus dukei

 

Futalognkosaurus dukei Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

 • Dĺžka: 32 – 35m
 • Hmotnosť: 42-50 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Najväčší dinosaury na svete

 

Aj keď to nie je celkom najväčší dinosaurus, aký bol kedy objavený, Futalognkosaurus dukei má svoje vlastné zásluhy ako najkompletnejší obrovský objav dinosaurov, aký sa podaril dodnes. Je obzvlášť ťažké posúdiť veľkosť kostry dinosaura, keď, ako to často býva, chýbajú chvostové stavce. To platí pre Futalognkosaurus dukei, pretože bol nájdený a študovaný iba jeden z hlavných chvostových stavcov. Napriek tomu kostné vzorky, ktoré sa odobrali, tvoria viac ako 70% kostry. Najväčší dinosaurus na svete.

 

Vedel si?
Predpokladá sa, že táto obrovská kostra sa vlievala do rieky, kde ju našli, a jej telo tvorilo bariéru, ktorá uväznila nespočetné množstvo rýb a iných exemplárov. Výsledkom bolo, že tento gigantický dinosaurus ponúkol všetky ďalšie fosílie, aby študoval popri svojich vlastných.

4. Dreadnoughtus

 

Sauroposeidon Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

 • Dĺžka: 26m
 • Hmotnosť: 65,4 tony
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Argentína
 • Najväčší dinosaury na svete

 

Tento bylinožravec vedel využiť svoj 11 m dlhý krk na dosiahnutie vegetácie v širokom okruhu.Najväčší dinosaurus na svete.  To umožnilo Dreadnoughtusu zostať po značnú dobu nehybný, aby šetril svoju energiu. Mohutná skamenená kostra tohto dinosaura bola objavená v najjužnejšej oblasti Patagónie a bola neobvykle úplná. Pretože bola kostra taká neporušená, paleontológovia dokázali urobiť dobrý odhad veľkosti tohto sauropodu.

 

Vedel si?
Jeden z krčných stavcov kolosálnej kostry Dreadnoughtus má priemer viac ako 1 meter! Vedci sa navyše domnievajú, že tento už aj tak obrovský exemplár nebol ani úplne dorastený.

3. Sauroposeidon proteles

 

Sauroposeidon proteles Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

 • Dĺžka: 34 m
 • Hmotnosť: 55-66 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Severná Amerika

 

Tento ohromne veľký dinosaurus sa môže pochváliť takou pôsobivou veľkosťou, že pri prvom objavení jeho pozostatkov sa jeho stavce považovali za kúsky skameneného dreva. Keď bol Sauroposeidon proteles nažive, boli všetky stavce dlhé viac ako 1,2 m a spolu tvorili ohromujúci 12 metrov dlhý krk. Dlhý krk umožňoval sauropodom jedávať lístie predovšetkým z vrcholov stromov. S výškou 17 m si Sauroposeidon proteles drží titul najvyššieho dinosaura, aký kedy chodil na Zem.

 • Najväčší dinosaury na svete

 

Vedel si?
Najväčší dinosaurus na svete. Vedci predpokladajú, že tento dinosaurus bol tak neuveriteľne obrovský, že po dosiahnutí dospelosti bol v skutočnosti úplne v bezpečí pred predátormi. Jeho veľkosť bola taká hrozivá, že sa zvyčajne pásol v pokoji.

 

2. Paralititan

 

Paralititan Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

 • Dĺžka: 31 m
 • Hmotnosť: 83 ton
 • Strava: Bylinožravec
 • Nájdenie fosílií: Egypt

 

Tento egyptský gigant sa môže pochváliť najdlhšou kosť nadlaktia zo všetkých známych kriedových sauropodov. Toto monštrum sa často vydávalo na potulky po pobrežných močiaroch a mangrovoch spolu s agresívnejšími gigantmi, ako je Spinosaurus. Paralititan je prvý dinosaurus, ktorý obýval mangrovové lesy.

 

Vedel si?
Vedci špekulujú, že okrem svojej veľkosti mohol Paralititan rovnako ako Saltasaurus používať aj kostný pancier na sebaobranu. Hlavným problémom Paralititana bol s najväčšou pravdepodobnosťou Carcharodontosaurus, ktorý tiež často navštevoval mangrovové biotopy.

Najväčší dinosaury na svete

 

1. Argentinosaurus – najväčší dinosaurus na svete

 

 

Argentinosaurus Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov

 

 • Dĺžka: 40 m
 • Hmotnosť: 110 ton
 • Strava: Bylinožravá
 • Nájdenie fosílií: Argentína

 

Argentinosaurus je najväčší dinosaurus vôbec.Najväčší dinosaurus na svete . Fosíliu tohto gigantického tvora objavil v Argentíne Guillermo Heredia. Ako nový objav, ktorý ešte nemal mať vedecky popisný názov, bol dinosaurus nakoniec pomenovaný podľa miesta, kde bol odkrytý. Úžasná výška 21 m Argentinosaura by konkurovala výške sedemposchodovej budovy, vďaka čomu bol takmer nedotknuteľný.Najväčší dinosaury na svete

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button