VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Čo je pravdy na upíroch ?

V roku 1720 zľudí a zúrila v juhovýchodnej Európe epidémia besnoty ktorej padlo za obeť mnoho ľudí a zvierat. O 12 rokov neskôr sa rakúski chirurgovia a vojaci v srbskej obci Medvedja v blízkostí hraníc s vtedajším Tureckom stretli s mnohými prípadmi podozrivých úmrtí a našli údajne jasne dôkazy upírstva.

Faktom je , že pôvodcom besnoty je vírus , ktorý sa prenáša okrem iného aj uhriznutím infikovanými vlkmi a psami. Vírus putuje nervovými dráhami do miechy a mozgu a odtiaľ zasa do sliných žliaz.

Príznaky tejto choroby sú uplne rovnaké ako u grófa Drákulu . Choroba sa prejavuje najskôr nevoľnosťou , nechutenstvom a zvýšenou teplotou. Postihnutý reaguje mimoriadne citlivo na svetlo, čo sa nazýva fotofóbia , a na silné pachy , napríklad pach cesnaku. Pri prehltaní sa objavujú bolestivé kŕče hltanových svalov , predovšetkým vtedy , keď sa nakazený pokúša požívať tekutiny . Rovnako ako nakazené psy sa aj chorý človek správa velmi agresívne.

dracula

Keď pred stáročiami zomrel člen rodiny a krátko nato zišli zo sveta za podobných okolností ďalší rodinní príslušníci , pri ďalšom hlbení hrobu často znovu vykopali toho , ktorý zomrel skôr . Mŕtveho nachádzali s ružovou tvárou a krvavočervenou tekutinou v ústach . Tieto znaky sú prirodzenými prejavmi rozkladu , ale to sa vtdy ešt nevedelo. Ľudia preto verili žezosnulý nebol ešte celkom mŕtvy , v noci sa dostával von z hrobu a napádal živých.

Z 18. storočia sa dochovali správy o pitvách mŕtvych ľudí , ktorých podozrievali z upírstva a niekedy im skutočne vrazili kôl do srdca . Vrazením dreveného kolu do srdca bol rozšíreným ľudovým zvykom ako zabiť upíra . Na desiatkach upírsych hroboch v Rakúsku , Srbsku ,USA a Mexiku , vykopávali bádatelia kostry ktoré mali buď vrazený kôl alebo boli sťaté . Pri niektorých mrtvolách sa našli stehenné kosti skrížené na prsiach . najlepsie serialy

ako zabit upira

Prečo toto všetko ? Pretože ľudia sa znovu a znovu vyrovnávali s tým istým javom , ktorý ich znepokojoval od dávnych čias .V židovskej démonológii vystupuje Lilith , praupírka , ktorá vyciciavala krv a kostnú dreň novorodencom.

Rímania sa triasli pred Strix, ženou vo vtáčej podobe , ktorá požierala vnútornosti malých detí , v antickom Grécku stvárali neplechu Lamie , ktoré vyciciavali krv mladíkov a detí . Južnú Ameriku obchádzal upír Azeman , v Indii to bol Vetelas a Gandharven a na Borneu boli doma upíri Buaovia .

upir

Dôvod prečo sa upirizmus udržal hlavne v juhovýchodnej časti Európy , vysvetľuje historik Mario Kreuter tak , že pravoslávne cirkvi nevenovali dostatočnú pozornosť kultu mŕtvych.Tieto medzery si potom ľudia zaplnili rekvizitami z oveľa staršej vrstvy ľudových povier , tvrdí profesor .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button