HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Najväčšia pyramída 10 najväčších pyramíd na svete

Najväčšia pyramída 10 najväčších pyramíd na svete . Najväčšie pyramídy už od pradávna pôsobia majestátne ,sú to na tú dobu neuveriteľné stavby .Pyramídy majú často skutočne ohromujúcu veľkosť. Návštevníci sú ohromený a zvedaví na tie najväčšie. Dnes si pozrieme 10 najväčších pyramíd na svete a zoradíme ich podľa výšky.

Keď si pomyslíme na pyramídy, naše myšlienky preskočia do starovekého sveta. Tento zoznam však bude obsahovať jednu modernejšiu verziu , ktorá posúva známu pyramídovú štruktúru do nových výšin, ako aj najväčšie starodávne pyramídy, ktoré na turistov pôsobia tisíce rokov .

 

10. El Castillo ( 30 m )         

Najväčšia pyramída

 

El Castillo

 

Ikonický chrám El Castillo je centrom mnohých miestnych legiend a je známy svojou úžasne velkolepou architektúrou. Matematická a astronomická zdatnosť Mayov už dlho fascinuje a mätie nadšencov. Najväčšia pyramída.  Presnosť architektúry pyramídy zostáva impozantná aj podľa dnešných štandardov. Ak niekto stojí na úpätí chrámu El Castillo a tlieska, zvuk sa odráža od štruktúry a okolitej krajiny a vytvára cvrlikanie pripomínajúce quetzalské vtáčie volanie.

Najväčší hrad na svete : 10 najväčšie hrady na svete

9. Cestiova pyramída ( 36m )

 

 Cestiova Najväčšia pyramída

 

O stavbu tejto pyramídy požiadal rímsky richtár a prétor Gaius Cestius Epulo. Predpokladá sa, že sa inšpiroval strmými pyramídami v Núbii. Po rímskom dobytí Egypta v roku 30 pred Kristom prudko vzrástla popularita egyptskej architektúry v Ríme a architektonický vplyv sa zreteľne prejavil v Cestiovej pyramíde.

Čo robiť aby moje vlasy rástli rýchlejšie

8. Menkaureho pyramída ( 61m ) Najväčšia pyramída

 

Menkaureho Najväčšia pyramída

 

Najmenšia z troch slávnych pyramíd v Gíze, Menkaureova pyramída, sa môže pochváliť zložitými komorami a vynikajúcimi rezbami, ktoré sa pre archeológov ukázali ako neoceniteľné. Na rozdiel od toho, čomu veria niektorí ľudia, egyptské pyramídy starej ríše v skutočnosti neslúžili ako hrobky pre faraónov. Namiesto toho pravdepodobne slúžili ako pamätníky zosnulým vládcom a skladovali sa v nich veci, ktoré by boli potrebné v posmrtnom živote. Niektoré z najlepších exemplárov egyptského sochárstva boli objavené v Menkaureovej pyramíde.

7. Pyramída slnka ( 65m ) 

 

Pyramída slnka Najväčšia pyramída

 

Jedna zo záhadnejších pyramíd a najväčšia stavba tohto typu na západnej pologuli, slnečná pyramída, bola postavená v starovekom meste Teotihuacán. Najväčšia pyramída .Pyramída slnka a jej opak Mesačná pyramída, sa považovali za sväté miesta postavené na počesť narodenia slnka a mesačných bohov. Mesto Teotihuacan je údajne prvým skutočným mestom v Strednej Amerike a bolo kedysi domovom pre viac ako 100 000 ľudí.

 

6. Mauzóleum prvého cisára Čchin (100 m ) Najväčšia pyramída

 

Mauzóleum prvého cisára Čchin

 

Toto mauzóleum inšpirujúce hrôzu je miestom odpočinku prvého čínskeho panovníka Qin Shi Huang. Qin Shi Huang bol prvým cisárom zjednotenej Číny a postavil také známe pamiatky ako Veľký čínsky múr a Lingquský prieplav. Jeho mauzóleum obsahovalo okolo 8 000 terakotových vojakov v životnej veľkosti spolu so stovkami ďalších postáv, ako sú kone a vozy, ktoré ho mali strážiť v posmrtnom živote. Úžasné mauzóleum Qin Shi Huang a jeho terakotová armáda boli opísané ako „ôsmy div sveta“.

 

5. Lomená pyramída (104 m )

 

 Lomená Najväčšia pyramída

 

Najväčšia pyramída . Lomená pyramída , prvá postavená na nekropole Dahshur, sa môže pochváliť výrazným neobvyklým vzhľadom. Keď pyramída faraóna Sneferu dosiahla určitú výšku pri svojom 54-stupňovom sklone, hrozilo jej zrútenie sa pod vlastnou váhou. Uhol bol potom upravený tak, aby bola pyramída úspešne dokončená. Lomená pyramída je považovaná za najzachovalejšiu stavbu v Dahshurskej nekropole a zachovala si viac pôvodného, hladkého exteriéru ako ostatné pyramídy.

 

4. Červená pyramída (105m)

 

Červená pyramída Najväčšia pyramída

 

Túto týčiacu sa pyramídu postavil faraón Sneferu, otec faraóna Chufua, a bola druhou Sneferovou pyramídou. Stavba Červenej pyramídy sa údajne začala po frustrácii faraóna Sneferu. Uhol Červenej pyramídy je 43 stupňov, čo zodpovedá korigovanému uhlu v hornej časti Lomenej pyramídy .

 

3. Pyramída Luxor Las Vegas  (106m) Najväčšia pyramída

 

 Luxor Las Vegas 

 

Zatiaľ čo mnoho ľudí spája pyramídy skôr so starou históriou ako s modernými budovami, odveký dizajn inšpiroval impozantný orientačný bod: Luxorskú pyramídu. Stavba tejto kolosálnej pyramídy stála 375 miliónov dolárov a po otvorení bola najvyššou budovou na bulvári Las Vegas Strip. Tento pozoruhodný hotel a kasíno sa môže pochváliť čiernym skleneným zovňajškom a vrcholom Luxor Light. Pyramída v Luxore je inšpirovaná Veľkou pyramídou v Gíze.

 

2. Rachefova pyramída ( 136m)

 

Rachefova Najväčšia pyramída

Faraón Khafre sa vydal po stopách svojho otca faraóna Chufua a svoju hrobku postavil vedľa Veľkej chufuovej pyramídy, aby prispel k nekropole v Gíze. Zdá sa, že niekoľko pohrebných komôr hlboko v pyramíde zostáva nedokončených, spojené hrádzami zo žuly a alabastru. Rachefova pyramída má dva samostatné vchody. Jeden je na úrovni terénu a druhý je vzdialený asi 12m hore, oba vstupy sú však na severnej strane pyramídy.

1. Chufuova pyramída ( 139m)

Najväčšia pyramída

 

 Chufuova pyramída najväčšia pyramída na svete

Chufuova pyramída , veľká pyramída v Gíze, je výškou najväčšia pyramída na svete. Táto pyramída, ktorá bola postavená ako hrobka egyptského faraóna Chufua, je azda najznámejšou z pyramíd v Gíze. Je to tiež najstarší zo siedmich divov sveta a jediný, ktorý ešte stojí. Zatiaľ čo táto ohromujúca pyramída pôvodne mala hladký, biely exteriér vyrobený z vápenca, drancovači a zvetrávanie po celé roky povrch opotrebovali. Pyramída faraóna Khufu bola prvou z pyramíd v Gíze, ktorá bola postavená, a odhaduje sa, že obsahuje 2,3 milióna kamenných blokov.Najväčšia pyramída.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button