HADYZaujímavosti z ríše zvierat

Hady na Slovensku- kompletný sprievodca

Zaujímalo vás niekedy aké máme Hady na Slovensku? Na Slovensku máme 5 druhov hadov z toho iba jeden je jedovatý. Hady na Slovensku kompletný sprievodca.

 

Na Slovensku žije niekoľko druhov hadov z nich len jeden had je jedovatý .Pozrite si s nami všetkých hadov žijúcich na Slovensku.

 

1. Slepúch alebo Slepuch lámavý

 

 slepuch Hady na Slovensku

 

Ľudia ho berú ako hada ale v skutočnosti je to beznohá jašterica.Na Slovensku je pomerne bežný ale úplne neškodný no tým že pripomína hada ho ľudia často zabíjaju. Zvyčajne dorastá do dĺžky 30 cm, maximálne do 50 cm.Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 230 € . V prípade nebezpečenstva môže odhodiť chvost, je to jeho štýl obrany, ktorý majú aj iné jašterice. Slepúchovy chvost čiastočne zasa dorastie. Najväčšie mestá Slovenska

Nejdovaté hady na Slovensku :

 

  • Užovka obojková
  • Užovka hladká
  • Užovka stromová
  • Užovka fŕkaná

 

2. Užovka obojková

 

užovka obojkova

Užovka obojková je jeden z najčastejších hadov na Slovensku. Môže dorastať až 1,2 m ( rekord 2,05 m) a dožiť sa až 10 rokov (rekord 23 rokov).Pokiaľ už užovka obojková nemá východisko tak môže pohrýzť ( má slabý jed ktorý pôsobí najmä na obojživelníky ) pre človeka je neškodný.

3. Užovka hladká 

 

užovka hladka Hady na Slovensku

Je jediná živorodá užovka.Na Slovensku zvyčajne dorastá do dĺžky 60 cm . Pri obrane hlasno syčí a môže hrýzť. Užovka hladká nie je jedovatý had.

 

4. Užovka stromová – Hady na Slovensku

 

.užovka stromova

Užovka stromová je najväčší had na Slovensku. Niektoré exempláre merajú vyše 150 cm.Užovka stromová nie je jedovatý had.

Najväčšie hady na svete : Top 10 najväčších hadov

 

5. Užovka fŕkaná – Hady na Slovensku

 

užovka frkava Hady na Slovensku

Užovka fŕkaná dorastá do 90 – 100 cm, samce dorastajú len okolo 75 cm. Maximálny vek dožitia je 15 až 20 rokov. Žije prevažne popri potokoch a najbežnejšie, pri obrane používa útek.

 

6. Vretenica severná

 

Vretenica severna

Hady na Slovensku. Vretenica severná je najrozšírenejší pozemný had na Zemi.Je známa pre svoju neskutočnú odolnosť voči chladnému počasiu.Aj keď toleruje nižšie teploty, ak je na niekoľko hodín vystavená teplotám pod −3 °C uhynie. Je jediným jedovatým hadom prirodzene sa vyskytujúcom na území Slovenska. Obýva nadmorskú výšku od 0 do 3 000 m n. m. Je jedným z dvoch druhov hadov, ktorý žijú za polárnym kruhom.Vretenica je relatívne malý had (výnimočne môže narásť do 100 cm) .Dožiť sa môžu tak 20 – 25 rokov. Vretenicu odlíšite od ostatných hadov na Slovensku pomocou jej očí má štrbinovitú zrenicu (všetky užovky na území Slovenska majú zorničky okrúhle). Jed vretenice severskej je pre človeka veľmi toxický.Sú zaznamenané prípade kedy uštipnutie vretenicou skončilo smrťou.

 

rozdiel medzi vretenicu a užovku

 

Strata vlasov? Jedzte týchto 9 potravín, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button