Zaujímavosti z ríše zvieratZVIERATÁ PODĽA ABECEDY

Zvieratá na č – 15 zvierat na písmeno č

Zvieratá na č 15 zvierat na písmeno č. Zaujíma vás ktoré zvieratá začínajú na písmeno č? Pripravili sme pre vás zoznam zvierat začínajúcich písmenom č. Zvieratá na č a niečo o nich.

 

Zvieratá na č

 

zvieratá na č

 

1. čaja
2. čajka
3. čavka
4. čerebľa
5. červec
6. červenáčik
7. červenák
8. červenica
9. červienka
10. čimačima
11. činčila
12. čipkovec
13. člnozobec
14. čmeľ
15. červotoč

Zvieratá na A 23 zvierat na písmeno a

 

1. čajka

 

čajka

 

Čajky sú morské vtáky z čeľade Laridae z podradu Lari. Sú najbližšie príbuzné rybárikovi (čeľaď Sternidae) a len vzdialene príbuzné alkám, rybárom a ešte vzdialenejšie bahniakom. Zvieratá na č. Až do 21. storočia sa väčšina čajok zaraďovala do rodu Larus, ale toto usporiadanie sa v súčasnosti považuje za polyfyletické, čo viedlo k obnoveniu viacerých rodov. 1 Starší názov pre čajky je mews, ktorý je príbuzný s nemeckým Möwe, dánskym måge, švédskym mås, holandským meeuw, nórskym måke/måse a francúzskym mouette a dodnes sa vyskytuje v niektorých regionálnych nárečiach. Zviera na i

 

2. čerebľa

 

čerebľa

 

Zriedka presiahne dĺžku 10 cm a dožíva sa 6 rokov. Požiera zooplanktón, riasy, detrit, mäkkýše a larvy hmyzu. Na boku tela má veľké tmavé škvrny, ktoré niekedy splynú do pásu. Zvieratá na č. Má výrazný pohlavný dimorfizmus, samce sú v svadobnom šate pestro a variabilne zafarbené. Na hlave majú neresovú vyrážku. Trie sa v apríli až júni pri teplote nad 10 °C.

Ohrozuje ju znečistenie tokov a predácia pstruhových rýb. Je to dôležitá laboratórna ryba a návnada pre lov väčších rýb. Zviera na a

 

3. červienka

 

červienka

 

Červienka obyčajná je malý vták z čeľade muchárovité. Má dĺžku tela asi 140 mm. Žije v lesoch po celom území Slovenska. Je sťahovavá, ale zriedkavo aj prezimuje. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov červienka obyčajná patrí medzi najmenej ohrozené druhy, trend celkovej populácie je stúpajúci, stavy v Európe v rokoch 1980 – 2013 narastali.

 

4. činčila Zvieratá na č

 

činčila Zvieratá na č

 

Je to stredne veľký hlodavec s krátkym splošteným telom a veľkou hlavou, na ktorej sú dlhé, zaokrúhlené ušnice. Má pomerne veľké oči, dlhé, svetlé a riedke fúzy a dlhší chlpatý chvost. Telo ma pokryté jemnou, asi dva centimetre dlhou, nezvyčajne mäkkou a hustou srsťou, ktorá má sivasto čierno biele zafarbenie so strieborným nádychom. Telo má dlhé do 30 cm.
Žije v suchých stepných oblastiach vo vrchoch Južnej Ameriky. Vyskytuje sa vo väčších skupinách.
Ľudia ju chovajú ako domáce zviera, na farmách sa chová pre veľmi vzácnu a kvalitnú kožušinu.

Činčila vlnatá sa živí prevažne rastlinnou potravou. Potravu konzumuje postojačky na zadných nohách a drží ju v predných labkách. Keď sa cíti ohrozená, napriami sa a začne prskať.

 

5. čmeliak Zvieratá na č

 

čmeliak Zvieratá na č

 

Čmeľ zemný (Bombus terrestris) je jedným z najpočetnejších druhov čmeľov v Európe. Často sa používa pri komerčnom opeľovaní skleníkov, takže je rozšírený aj v oblastiach, kde nie je pôvodný, napríklad v Tasmánii a Novom Zélande. Zvieratá na č. Je to eusociálny hmyz s presahom generácií, deľbou práce a kooperatívnou starostlivosťou o plod. Kráľovná je monandrická, čo znamená, že sa pári iba s jedným samcom.

Pôvodom je z Európy a Ázie. Kráľovná je veľká 20 – 22 mm, robotnice 11 – 17 mm a samce 14 – 16 mm. Má dva žlté pruhy, jeden na hrudi a druhý na bruchu. Robotnice a samce majú biely zadok a kráľovná ho má hnedastý.

Svoju potravu si skladujú a zvyčajne sa živia nektárom a peľom.

Kráľovná po hibernácii zakladá kolóniu na začiatku jari. Hniezdo vytvára pod zemou, hlavne opusteným norách od hlodavcov. Kolónia môže mať veľkosť až 350 robotníc. Od konca leta do jesene sa liahnu samce aby oplodnili mladú kráľovnú, ktorá bude zakladať kolóniu na budúci rok. Výnimočne prezimuje celá kolónia, často však iba nové kráľovné. Zvieratá na b 21 zvierat na písmeno b. 

 

6. červotoč  Zvieratá na č

 

červotoč  Zvieratá na č

 

Stegobium paniceum (Linnaeus, 1758) je malý chrobák z čeľade Ptinidae a monotypického rodu Stegobium. Dospelý jedinec je hnedej farby, dlhý do 3,5 mm a neprijíma potravu. Zvieratá na č.  Za priaznivých okolností môže mať chrobák dve až tri generácie ročne. Jeho larvy žijú v pevných materiáloch obsahujúcich škrob, ktoré môžu spôsobiť hospodárske škody tým, že ničia potraviny, ako sú cestoviny, sucháre atď. Prevenciou je skladovanie týchto potravín pri teplote nižšej ako 15 °C alebo v uzavretých nádobách. Vypadávanie vlasov u mužov.

 

 

 

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button