HMYZZaujímavosti z ríše zvierat

Zaujímavosti o mravcoch – dozviete sa niečo nové

Zaujímavosti o mravcoch. Mravce sú fascinujúce tvory, ktoré majú veľa zaujímavých vlastností a správania. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto vlastností a zaujímavosti o mravcoch.

Zaujímavosti o mravcoch

 

Zaujímavosti o mravcoch

 

Mravce sú fascinujúce tvory s mnohými zaujímavými vlastnosťami. Ich schopnosť komunikácie, organizované spoločnosti, rýchlosť a sila, schopnosť vytvárať mosty, orientácia v priestore, lov a agresivita sú neustále študované vedcami a fascinujú nielen nás, ale aj celý svet.

1. Mravce majú veľmi sofistikovaný spôsob komunikácie

 

Mravce majú veľmi sofistikovaný spôsob komunikácie

 

Mravce používajú rôzne druhy komunikácie, aby si navzájom prenášali informácie. Napríklad, keď mravce objavia potravu, začnú uvoľňovať chemikálie, ktoré informujú ostatné mravce o tom, kde sa potrava nachádza. Tento proces sa nazýva chemická komunikácia a je jedným z najdôležitejších spôsobov, ako sa mravce komunikujú.

 

2. Mravce majú veľmi dobre organizované spoločnosti

 

Mravce majú veľmi dobre organizované spoločnosti

 

Mravce žijú v kolóniách, ktoré môžu obsahovať tisíce až milióny jedincov. V rámci týchto kolónií majú mravce rôzne role a pracovné úlohy. Napríklad, niektoré mravce majú za úlohu hľadať potravu, zatiaľ čo iné sa starajú o mláďatá a iné sa starajú o udržiavanie útvaru.

 

3. Mravce sú veľmi rýchli – Zaujímavosti o mravcoch

 

Mravce sú veľmi rýchli - Zaujímavosti o mravcoch

 

Mravce sú schopné pohybu rýchlosťou až 800-násobku svojej dĺžky za veľmi krátku dobu. Toto rýchle pohybovanie sa mravcov môže zdať neuveriteľné, ale mravce sú schopné dosahovať takúto rýchlosť vďaka svojmu malému telu a silným svalom. Čo použiť proti mravcom v záhrade – overené typi

 

4. Mravce sú veľmi silné

 

Mravce sú veľmi silné

 

Aj keď sú mravce malé, sú veľmi silné. V skutočnosti sú schopné zdvihnúť až 50-násobok svojej vlastnej hmotnosti. Toto znamená, že ak by človek bol schopný zdvihnúť také veľké bremeno, musel by zdvihnúť až 3,5 tony!

 

5. Mravce sú schopné vytvoriť mosty – Zaujímavosti o mravcoch

 

Keď sa mravce snažia dostať cez prekážku, ako je napríklad voda, často spolupracujú a vytvárajú mosty z vlast ného tela. Tento proces sa nazýva „mraveniskový most“ a je úžasným príkladom kooperatívneho správania sa mravcov. Mravce sa postupne usporiadajú do radu a vytvoria tak most, ktorým ostatní mravce môžu prejsť. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

6. Mravce majú veľmi zaujímavý spôsob orientácie

 

Zaujímavosti o mravcoch. Mravce sú schopné orientovať sa v priestore pomocou slnka a magnetického pola Zeme. Vďaka tomu sa dokážu vrátiť naspäť do svojho mraveniska aj z veľkej vzdialenosti.

 

7. Mravce sú veľmi úspešní lovci – Zaujímavosti o mravcoch

 

Niektoré druhy mravcov sú schopné loviť až 1000 krát väčšieho korisť ako samotný mravec. Napríklad, mravce z rodu Odontomachus sú schopné chytiť až vretenicu.

 

8. Mravce môžu byť veľmi agresívne

 

Aj keď sú mravce malé, môžu byť veľmi agresívne, najmä keď sa cítia ohrozené. Niektoré druhy mravcov majú bodavé háčiky na konci svojich žihadlách, ktoré môžu byť veľmi bolestivé pre človeka.

 

9. Mravce môžu byť veľmi užitočné pre človeka

 

Niektoré druhy mravcov môžu byť pre človeka veľmi užitočné. Zaujímavosti o mravcoch. Napríklad, mravce z rodu Pheidole sú schopné ochrániť záhradu pred škodcami, ako sú mravce z rodu Aphididae, ktoré sa živia rastlinami. Okrem toho mnohé kultúry na svete konzumujú mravce ako súčasť svojej stravy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button