HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti z ríše zvierat

Skameneliny 12 najväčších objavov fosílii na svete

Skameneliny 12 najväčších objavov fosílii na svete. Nech sú akokoľvek vzácne a pôsobivé, nie všetky dinosaurie skameneliny sú rovnako slávne alebo mali rovnako hlboký vplyv na paleontológiu a naše chápanie života v druhohorách.

Skameneliny 12 najväčších objavov fosílii na svete

 

Skameneliny 12 najväčších objavov fosílii na svete

 

Fosílie a ich roky objavenia.

Megalosaurus (1676)

 

fosília Megalosaurus (1676)

Keď v roku 1676 v Anglicku objavili čiastočnú stehennú kosť megalosaura, profesor Oxfordskej univerzity ju označil za ľudského obra, pretože teológovia 17. storočia si nevedeli predstaviť obrovské, drevorubačské plazy z dávnych čias. Trvalo ďalších 150 rokov (do roku 1824), kým William Buckland dal tomuto rodu charakteristické meno, a takmer 20 rokov potom bol megalosaurus definitívne identifikovaný ako dinosaurus (slávnym paleontológom Richardom Owenom).

Skameneliny Mosasaurus (1764)

 

Skameneliny Mosasaurus (1764)

Už stovky rokov pred 18. storočím vykopávali obyvatelia strednej a západnej Európy na dne jazier a brehoch riek zvláštne vyzerajúce kosti. Význam veľkolepej kostry morského plaza Mosasaurus spočíval v tom, že to bola prvá fosília, ktorú prírodovedec Georges Cuvier pozitívne identifikoval ako fosíliu vyhynutého druhu. Od tohto momentu si vedci uvedomili, že majú do činenia s tvormi, ktoré žili a zomreli milióny rokov predtým, ako sa na Zemi objavil človek.

Iguanodon (1820)

 

fosilie dinosaurov Iguanodon (1820)

Iguanodon bol po megalosaurovi len druhým dinosaurom, ktorý dostal oficiálne rodové meno. Ešte dôležitejšie je. Jeho početné fosílie (ktoré prvýkrát preskúmal Gideon Mantell v roku 1820) vyvolali medzi prírodovedcami vášnivú diskusiu o tom. Či tieto dávne plazy vôbec existovali. Georges Cuvier a William Buckland sa týmto kostiam smiali, že patria rybám alebo nosorožcom. Zatiaľ čo Richard Owen v podstate trafil kriedový klinec po hlavičke a označil Iguanodona za pravého dinosaura.

Skameneliny Hadrosaurus (1858)

 

Skameneliny Hadrosaurus (1858)

Hadrosaurus je dôležitejší z historických ako z paleontologických dôvodov. Bola to prvá takmer kompletná fosília dinosaura. Ktorá bola kedy vykopaná v Spojených štátoch, a jedna z mála. Ktorá bola objavená na východnom pobreží (konkrétne v New Jersey, kde je teraz oficiálnym štátnym dinosaurom), a nie na západe. Hadrosaurus, ktorého pomenoval americký paleontológ Joseph Leidy. Prepožičal svoju prezývku obrovskej čeľadi kachnozobých dinosaurov – hadrosaurom – ale odborníci stále diskutujú o tom, či si pôvodná „typová fosília“ zaslúži svoje rodové označenie.

Archaeopteryx (1860-1862)

 

skameneliny dinosaurov

V roku 1860 vydal Charles Darwin svoje prevratné pojednanie o evolúcii „O pôvode druhov“. Našťastie v nasledujúcich rokoch došlo k sérii veľkolepých objavov vo vápencových náleziskách v nemeckom Solnhofene, ktoré viedli k objaveniu kompletných, nádherne zachovaných skamenelín dávneho tvora, Archaeopteryxa, ktorý sa zdal byť dokonalým „chýbajúcim článkom“ medzi dinosaurami a vtákmi. Odvtedy boli objavené ďalšie presvedčivé prechodné formy (napríklad Sinosauropteryx), ale žiadna z nich nemala taký veľký vplyv ako tento dinosaurus veľkosti holuba.

 

Skameneliny Diplodocus (1877)

 

Skameneliny Diplodocus (1877)

Historickou zvláštnosťou je, že väčšina dinosaurích fosílií objavených koncom 18. a začiatkom 19. storočia v Európe patrila relatívne malým ornitopodom alebo o niečo väčším teropodom. Objav Diplodocusa v Morrisonovej formácii na západe Severnej Ameriky odštartoval éru obrovských sauropodov, ktoré odvtedy zaujali predstavivosť verejnosti v oveľa väčšej miere ako relatívne prozaické dinosaury ako Megalosaurus a Iguanodon. Nebolo na škodu, že priemyselník Andrew Carnegie daroval odliatky diplodoka prírodovedným múzeám po celom svete.

Coelophysis (1947)

 

fosilie dinosaurov

Hoci bol Coelophysis pomenovaný v roku 1889 (slávnym paleontológom Edwardom Drinkerom Copeom), tento raný dinosaurus sa dostal do povedomia ľudí až v roku 1947, keď Edwin H. Colbert objavil na nálezisku fosílií Ghost Ranch v Novom Mexiku nespočetné množstvo kostier Coelophysis pospájaných dokopy. Tento objav ukázal, že prinajmenšom niektoré rody malých teropódov sa pohybovali v obrovských stádach – a že veľké populácie dinosaurov, mäsožravých aj rastlinožravých, sa pravidelne topili pri bleskových záplavách.

Skameneliny Maiasaura (1975)

 

 

Jack Horner je možno známy ako inšpirácia pre postavu Sama Neilla vo filme Jurský park. Ale v paleontologických kruhoch sa preslávil objavom rozsiahlych hniezdisk Maiasaura. Stredne veľkého hadrosaura. Ktorý sa v obrovských stádach pohyboval po americkom západe. Skamenené hniezda a dobre zachované kostry mláďat. Mláďat a dospelých Maiasaurov (nachádzajúce sa v montanskej formácii Two Medicine) ukazujú. Prinajmenšom niektoré dinosaury viedli aktívny rodinný život a po vyliahnutí mláďat ich nevyhnutne neopúšťali.

Skameneliny Sinosauropteryx (1997)

 

Skameneliny Sinosauropteryx (1997)

Prvý z veľkolepej série nálezov „dinosaurov“ v čínskom kameňolome Liaoning. Dobre zachovaná fosília Sinosauropteryxa, prezrádza nezameniteľný odtlačok primitívnych. Vlasom podobných pier, čo je prvýkrát. Čo paleontológovia priamo zistili tento prvok na dinosaurovi. Analýza pozostatkov Sinosauropteryxa nečakane ukázala. Bol len vzdialene príbuzný s iným slávnym opereným dinosaurom, Archaeopteryxom, čo paleontológov prinútilo prehodnotiť svoje teórie o tom. Ako – a kedy – sa dinosaury vyvinuli na vtáky.

Brachylophosaurus (2000)

 

Brachylophosaurus

Hoci „Leonardo“ (ako ho nazval tím vykopávok) nebol prvým objaveným exemplárom brachylofosaura, bol zďaleka najpozoruhodnejší. Tento takmer kompletný, mumifikovaný hadrosaurus. Skameneliny v tínedžerskom veku spôsobil novú éru technológie v paleontológii. Keďže Skameneliny výskumníci bombardovali jeho fosílie výkonnými röntgenovými lúčmi a skenmi magnetickej rezonancie v snahe poskladať jeho vnútornú anatómiu (so zmiešanými výsledkami). Mnohé z týchto techník sa teraz používajú na dinosaurie fosílie v oveľa horšom stave. 6 receptov na výrobu domacích vlasových kondicionérov pre každý typ vlasov.

Skameneliny Yutyrannus (2012)

 

Skameneliny Yutyrannus (2012)

Ak nás Hollywood niečo naučil o Tyranosaurovi rexovi, tak to, že tento dinosaurus mal zelenú, šupinatú kožu podobnú jašterici. Ibaže možno nie: vidíte, aj Yutyrannus bol tyranosaurus. Ale tento ranokriedový mäsožravec. Ktorý žil v Ázii viac ako 50 miliónov rokov pred severoamerickým T. rexom, mal srsť z peria. Z toho vyplýva, že všetky tyranosaury mali v určitej fáze svojho životného cyklu perie. Takže je možné, že mláďatá a dospievajúce jedince Skameneliny T. rex (a možno aj dospelí jedinci) boli jemné a huňaté ako malé kačičky!

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button