HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

10 vecí, Čo ste o Vikingoch nevedeli

Čo ste o Vikingoch nevedeli ? Prečítajte si a dozveďte sa o vikingoch viac .

1. Vikingovia nenosili rohaté prilby.

 

 Vikingovia nenosili rohaté prilby. Čo ste o Vikingoch nevedeli

 

Vikingovia nosili prilby ale nemali rohy . Tento trend si maliari vymysleli v 19. storočí , možno sa inšpirovali starogreckými a rímskymi kronikármi . Tí opisovali severoeurópanov s rohmi . Už dávno pred vikingami nosili nórski a germánsky kňazi prilby s rohmi na slávnostné účely.

2. Vikingovia boli známi svojou vynikajúcou hygienou.

 

Vikingovia boli známi svojou vynikajúcou hygienou. Čo ste o Vikingoch nevedeli

 

Vykopávky vikingskích miest ukázali že vikingovia dbali na hygienu . Našli sa pinzety , žiletky , hrebene a čističe uší vyrobené z kosti zvierat . Vikingovia sa zvykli kúpať najmenej raz týždenne čo bolo častejšie ako ostatný Európania svojej doby .Čo ste o Vikingoch nevedeli .

3. Vikingovia použili na založenie ohňa jedinečný spôsob.

 

vikiingovia sposob zakladania ohna Čo ste o Vikingoch nevedeli

 

 

Vikingovia zbierali z kôry stromov huby a niekoľko dní ich varili v moči . Dusičnan sodný v moči umožnil materiálu ziskať nižšiu teplotu horenia takže vikingovia mali oheň aj na cestách . Najlepšie Komédie 

4. Vikingovia pochovávali svojich mŕtvych na člnoch.

 

Vikingovia pochovávali svojich mŕtvych na člnoch. Čo ste o Vikingoch nevedeli

 

Vikingovia zvykli pochovávať ich zosnulých s ich loďami . Myslelo sa že plavidlá , ktoré im v živote tak dobre slúžili , im pomôžu dosiahnuť ich konečné ciele . Významný bojovníci a prominentné ženy boli často pochovaný na loďach , obklopený zbraňami , cenným tovarom a niekedy dokonca s obetovanými otrokmi .

5. Vikingovia boli aktívni v obchode s otrokmi.

 

Vikingovia boli aktívni v obchode s otrokmi.

Mnoho Vikingov zbohatlo na obchodovaní s ľuďmi. Zajali a zotročili ženy a mladých mužov pri drancovaní anglosaských, keltských a slovanských osád. Týto „otroci “, ako bolo známe , sa potom predávali na obrovských otrokárskych trhoch v celej Európe a na Blízkom východe.

6. Vikingské ženy mali niektoré základné práva

 

 Vikingské ženy mali niektoré základné práva Čo ste o Vikingoch nevedeli

 

Vikingské dievčatá boli vydávané už vo veku 12 rokov a museli sa starať o domácnosť, zatiaľ čo ich manželia odplávali za dobrodružstvom. Stále mali viac slobody ako iné ženy svojej doby . Vikingské ženy mohli zdediť majetok, požiadať o rozvod a získať späť svoje veno, ak by sa ich manželstvo skončilo.

7. Vikingskí muži trávili väčšinu času farmárčením.

 

Vikingski-muzi-travili-vacsinu-casu-farmarcenim

Možno to bude pre vás sklamaním, ale väčšina vikingských mužov sa oháňala kosami, nie mečmi. Pravda, niektorí boli bezcitní piráti, ktorí iba vystúpili zo svojich člnov, aby spustošili dediny a zobrali bohatstvo . No väčšina pokojne zasiala jačmeň, raž a ovos. Na svojich malých farmách chovali dobytok, kozy, ošípané a ovce , ktoré zvyčajne poskytovali toľko potravy, aby uživili rodinu.

8. Vikingovia lyžovali pre zábavu.

 

 Vikingovia lyžovali pre zábavu.

Vikingovia vynašli primitívne lyže pred 6 000 rokmi , hoci Slovania ich vymysleli ešte skôr . Vikongovia považovali lyžovanie za efektívny spôsob prepraví a bola to ich obľúbená forma rekreácie . Uctievali dokonca boha lyžovania Ullra.

 

9. Vikingskí páni dávali prednosť tomu, aby boli blond.

 

 vikingovia preferovai blond

 

Vikingovia chceli byť blond , tí čo mali hnedé vlasy používali na farbenie vlasov silné mydlo s vysokým obsahom lúhu . V niektorých regiónoch si vikingovia farbili aj fúzy . Toto prefarbenie im však aj pomáhalo zbaviť sa veľkého problému ich doby : vši , ten kto mal vši pomenovali myšia hriva.

 

10. Vikingovia nikdy neboli súčasťou jednotnej skupiny.

 

Vikingovia nikdy neboli súčasťou jednotnej skupiny.

 

Vikingovia neboli jednotný . V skutočnosti sa ani ako vikingovia nenazývali , tento termín označoval iba všetkých Škandinávcov , ktorý sa zúčastňovali na zámorských expedíciách . Vikingovia žili v kmeňoch ktoré sa rozprestierali na území dnešného Nórska , Dánska a Švédska . Dokonca jednotlivé kmene na seba aj útočili a bojovali proti sebe .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button