O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Indii 25 úžasných faktov o Indii

Zaujímavosti o Indii 25 úžasných faktov o Indii, ktoré dokazujú, aká je táto krajina skutočne pôsobivá.

Zaujímavosti o Indii 25 úžasných faktov o Indii

V Indii žije viac ako 1,3 miliardy ľudí, čo z nej robí druhú najľudnatejšiu krajinu na svete. Od rozľahlých púští Radžastanu a blažených pláží Goa až po živé kéralské čajové plantáže a rušné metropoly Bombaj a Kalkata. Vďaka takej obrovskej rozmanitosti krajiny, náboženstva a kultúry majú tieto fakty o Indii silu povzbudiť vaše zmysly. Zaujímalo vás niekedy, aký je národný jazyk Indie alebo kde sa Bollywood nachádza na svetovej scéne filmovej produkcie? Objavte viac o tejto fascinujúcej krajine vďaka týmto 25 najzaujímavejším faktom o Indii.

 

Zaujímavosti o Indii

1. Jediná indická premiérka bola zavraždená

Indira Gándhíová bola prvou a jedinou ženskou premiérkou Indie. Bola dcérou Džaváharlala Néhrúa – prvého indického premiéra – a nie dieťaťom vodcu Mahátmu Gándhího, ako by sa mohlo zdať z jej priezviska. Funkciu zastávala v rokoch 1966 – 1977, v roku 1980 bola opätovne zvolená a v roku 1984 bola ešte počas výkonu funkcie zavraždená.

2. Sárí Matky Terezy je stále symbolické

Matka Tereza si svoje slávne sárí prvýkrát obliekla v roku 1948; v súčasnosti je to uniforma mníšok jej rádu, Misionárok lásky. Matka Tereza – známa aj ako Svätá Tereza z Kalkaty – sa narodila v roku 1910 v Macedónsku a bola rímskokatolíckou mníškou a misionárkou. Svoj život zasvätila pomoci chudobným v meste Kalkata, hoci jej metódy niektorí považovali za kontroverzné.

3. Indické svadby sú pestrou príležitosťou

Žena môže mať zakázané vykonávať domáce práce, kým má na rukách akúkoľvek farbu zo svadobnej mendhi (henna). Indické svadby sú často pestrofarebnými dlhšími príležitosťami, ktoré môžu trvať od 3 dní až po celý týždeň. Obrady sa začínajú obradom Ganesh pooja, zvyčajne súkromným obradom, ktorý sa koná s párom a ich blízkymi rodinami na počesť šťastia, po ktorom nasledujúci deň nasleduje obrad mendhi, pri ktorom sa na nevestu a jej priateľky a rodinu maľujú vzory z heny. V ten večer sa často koná sangeet – hudobný večer na privítanie všetkých svadobných hostí, pričom hlavný obrad a hostina sa konajú na tretí deň.

 

4. Sila indických železníc Zaujímavosti o Indii 

 

Sila indických železníc Zaujímavosti o Indii 


Indické železnice sú jedným z najlepších zamestnávateľov na svete. Indická štátna železničná sieť s neuveriteľným počtom 1,4 milióna zamestnancov prevádzkuje obrovskú, rozsiahlu sieť, ktorá sa tiahne naprieč celou krajinou v dĺžke stoviek tisíc kilometrov. Každý deň sa v tejto rozsiahlej sieti prepraví približne 23 miliónov cestujúcich.

5. Noviny pre milióny Zaujímavosti o Indii 

 

Noviny pre milióny Zaujímavosti o Indii 

India je druhým najväčším trhom s novinami na svete – vyše 100 000 publikácií a 1300 miliónov čitateľov.

6. Odborníci na outsourcing Zaujímavosti o Indii 

Približne 67 percent svetového outsourcingu sa realizuje v Indii. Indický IT priemysel má hodnotu 150 miliárd amerických dolárov.

7. Medzinárodná univerzita Nalanda je jednou z najstarších na svete

Na vidieku v Biháre sa obnovuje Nalanda, jedna z najstarších univerzít na svete. Prvýkrát vznikla ako centrum vzdelávania v 5. storočí n. l., keď na jej mieste stál veľký budhistický kláštor. Nová medzinárodná univerzita Nalanda by mala byť dokončená v rokoch 2021/22 – ponúka postgraduálne kurzy na najrôznejšie predmety.
Univerzita sa nachádza vo vidieckej oblasti Biháru, odporúčame vám ubytovať sa v pohodlí, zatiaľ čo budete objavovať históriu.

 

Mohlo by vás zaujímať

 

6 zaujímavých faktov o indickom jedle/nápojoch Zaujímavosti o Indii 

Indická kuchyňa z miestnych korenín, byliniek, zeleniny a ovocia ovplyvnila iné kuchyne z celého sveta – od Európy až po Karibik.

o indickom jedle nápojoch Zaujímavosti o Indii ..

 

1. Najstaršia kuchyňa v histórii ľudstva Zaujímavosti o Indii 

Indická kuchyňa je možno najstaršou nepretržite pripravovanou kuchyňou v známej histórii ľudstva. Samozrejme, to, čo doma poznáme ako „indické jedlo“, sa v jednotlivých miestach samotnej krajiny veľmi líši. Od jedál inšpirovaných portugalskou kuchyňou v Goa až po tandoori pece v Pandžábe – počas cesty do krajiny môžete objaviť množstvo rôznych jedál.

2. Dabbawallahs dodávajú ohromujúce množstvo obedov

Bežne bombajská sieť stravovacích služieb známa ako dabbawallahs denne doručí viac ako 200 000 obedových balíčkov na bicykli a vlakom z domu do kancelárie. Nanešťastie, pandémia drasticky ovplyvnila ich služby – mnohí študenti a pracovníci zostávajú doma. V zložitom systéme dostane každá osoba správnu krabičku tiffin naplnenú teplým jedlom, ktoré pripravila jej rodina, a popoludní sa prázdne krabičky vyzdvihnú a opäť vrátia domov. Na základe tohto fenoménu dokonca vznikol film, a to The Lunchbox z roku 2013.

 

3. Čaj pochádzajúci z obdobia 750 rokov pred n. l.

Čaj sa v Indii pestoval už stáročia predtým, ako Briti začali s jeho komerčným pestovaním. Prvá písomná zmienka o čaji v krajine pochádza z roku 750 pred n. l. a údajne sa konzumoval aj ako zeleninové jedlo, vyprážané na oleji s cesnakom. Keď v 18. storočí prišli Briti, začali pestovať čaj v komerčnom meradle, aby znížili svoju závislosť od nákupu čaju z Číny.

4. Alkohol je zakázaný Zaujímavosti o Indii 

Konzumácia alkoholu je zakázaná v piatich indických štátoch; v ostatných štátoch sa vek na pitie alkoholu pohybuje od 18 do 30 rokov. Ak cestujete do Gudžarátu, Biháru, Nagalandu alebo územia zväzu Lakshadweep, vedzte, že si nebudete môcť kúpiť alkohol. Okrem toho mnohé štáty praktizujú „suché dni“ počas veľkých náboženských sviatkov, keď je zakázané predávať alkohol.

5. Obľúbené britské jedlo má indické korene

Kuracia tikka masala sa stala jedným z britských národných jedál – niektorí hovoria, že predbehla Fish and Chips. Hoci existujú rozpory v tom, ako sa toto obľúbené kari dostalo do Spojeného kráľovstva – či ho v 70. rokoch vytvoril bangladéšsky šéfkuchár v Glasgowe, alebo sa jednoducho inšpiroval kuracím maslom -, časť tikka vznikla približne pred 5 000 rokmi v Indii.

6. Najväčší veľkoobchodný trh s korením v Ázii

Khari Baoli v Dillí je najväčší veľkoobchodný trh s korením v Ázii. Funguje od 17. storočia a je pomenovaný podľa ulice, na ktorej sa nachádza.

 

3 fakty o divokej prírode Indie Zaujímavosti o Indii 

India, ktorá podporuje viac ako 8 % svetovej biodiverzity, sa vyznačuje surovou krásou od pobrežia až po lesy.

fakty o divokej prírode Indie Zaujímavosti o Indii 

 

 

1. Je domovom najvlhšieho obývaného miesta na Zemi

Štát Meghalaya, „sídlo oblakov“ na severovýchode Indie, je najvlhkejším obývaným miestom na Zemi. V zalesnenom regióne ročne spadne v priemere 12 000 mm zrážok. To je takmer 33 mm zrážok denne. Meghalajské lesy sú domovom obrovského množstva rastlinných a živočíšnych druhov vrátane himalájskeho čierneho medveďa, pangolína (šupinatý mravčiar) a vtáka dudka zebrovaného.

2. Zaujímavosti o Indii Biele tigre sa vyskytujú len tu 

Biele tigre sa vyskytujú len medzi indickými tigrami. Biele tigre sú typom bengálskeho tigra, ktorý vznikol vďaka variantu pigmentácie. Často z nich vyrastú väčšie zvieratá ako z ich oranžovo sfarbených bratrancov.

Keď ste v provincii Radžastan a chcete tieto majestátne bengálske tigre vidieť vo voľnej prírode, vydajte sa do národného parku Ranthambore a odškrtnite si ho zo svojho zoznamu.

 

3. Tiger bengálsky je jeho národným zvieraťom Zaujímavosti o Indii 

Tiger bengálsky je národným zvieraťom Indie. Za indické symbolické zviera – prijatý v roku 1972. V rezervácii Corbett Tiger Reserve sa nachádza najväčšia populácia bengálskych tigrov, ktorú môžu návštevníci dúfajúci, že ju zahliadnu, tesne nasledovať v národnom parku Bandipur v Karnataka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button