O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Rumunsku 17 fascinujúcich faktov

Zaujímavosti o Rumunsku. Každoročne 10. mája sa oslavuje oslobodenie od Osmanskej ríše, ktoré Rumunsko získalo v roku 1877.

Tu vám prinášame niekoľko zaujímavých faktov o tejto krajine.

 

Zaujímavosti o Rumunsku 17 fascinujúcich faktov

Zaujímavosti o Rumunsku

1. Nachádza sa tu najťažšia budova na svete

Obrovský palác parlamentu v Bukurešti, ktorý sa začal stavať v posledných rokoch vlády Nicolae Ceaușesca a dokončený bol až v roku 1997 (sedem rokov po jeho smrti), je dlhý 240 metrov, široký 270 metrov, vysoký 86 metrov (12 poschodí) a jeho výstavba stála neuveriteľné 3 miliardy eur (2,5 miliardy Sk).

Ďalšie čísla sú pozoruhodné. Na stavbe pracovalo až 100 000 ľudí, z ktorých stovky pravdepodobne zahynuli. Má 1 100 izieb (z ktorých drvivá väčšina leží prázdna) a ročný účet za vykurovanie vo výške 6 miliónov dolárov (4,63 milióna libier), čo sa rovná účtu malého mesta. Nachádza sa tu osem podzemných podlaží, ako aj jadrový bunker, ktorý je s ostatnými vládnymi budovami prepojený 20 km dlhými tunelmi.

To všetko dohromady predstavuje plochu 365 000 metrov štvorcových, čo je, čo sa týka administratívnych budov, druhé miesto po Pentagóne, a má objem 2,55 milióna metrov štvorcových, čo je o niečo viac ako Veľká pyramída v Gíze.

Vo vnútri nájdete 3 500 ton krištáľu, 480 lustrov a 1 409 stropných svietidiel, zatiaľ čo na monumentálne dvere a okná sa použilo 700 000 ton ocele a bronzu. Guinnessova kniha rekordov ju uznáva za najťažšiu budovu na svete.

 

2. Najkrajšia cesta na svete

Pri hľadaní „najkrajšej cesty na svete“ Jeremy Clarkson vyhlásil, že ju našiel uprostred Rumunska – v podobe Transfagarašskej diaľnice. Nech sa na ňu pozeráte z akejkoľvek strany, je to mimoriadny technický počin: úsek asfaltu plný tunelov, viaduktov a mostov, ktorý posúva zručnosť prekonávania ostrých zákrut do nových výšin. Cesta bola ďalším Ceaușescovým výtvorom. Chcel zabezpečiť, aby v prípade sovietskej invázie existoval rýchly spôsob úniku cez strategické (a malebné) horské priesmyky južných Karpát (nie že by sa niekedy na tento účel použila).

Zaujímavosti o Rumunsku

3. Zaujímavosti o Rumunsku  Milujú pitie

Rumunsko je piatou najchlastanejšou krajinou na svete, hneď za ďalšími štyrmi východoeurópskymi štátmi: Bielorusko, Rusko, Moldavsko a Litva. Ako ukazuje mapa nižšie, priemerný Rumun spotrebuje ročne 14,4 litra čistého alkoholu, zatiaľ čo v Británii je to 11,6 litra.
Krajina sa umiestnila na 16. mieste, pokiaľ ide o spotrebu vína (čo nie je prekvapujúce vzhľadom na to, že je jedným z najväčších producentov vína na svete) a na 10. mieste v prípade piva.

 

4. Návštevníci môžu vidieť najväčšieho cicavca v Európe

Zubor európsky, ktorý váži 1 400 kg, bol takmer vyhubený, ale v posledných rokoch bol znovu vysadený v niekoľkých východoeurópskych krajinách vrátane Rumunska.

„Stádo sme stretli na lesnej čistinke neďaleko dediny Armenis v pohorí Tarcu v Karpatoch,“ napísal Mark Stratton pre Telegraph Travel v roku 2014. „Pozerali sa k nám poslušne, chvosty metronomicky švihali na muchy a ochranársky obklopovali novorodené mláďa. Pod strapcami huňatej srsti ich mohutné, svalnaté plecia a vypuklé hrby povyšovali z kravy z rodinného salónu na hovädzí dobytok s motorom V8.“
V krajine žije aj najväčšia európska populácia medveďov hnedých.

 

5. Zaujímavosti o Rumunsku  Je to skutočný domov Borata

Vo filme Sachu Barona Cohena sa scény, ktoré mali zobrazovať Boratovo kazašské rodné mesto, natáčali v dedine Glod v Rumunsku, pričom jej rómski obyvatelia boli obsadení ako komparzisti. Tí istí komparzisti neskôr podali (neúspešnú) žalobu, v ktorej tvrdili, že nevedeli o téme filmu.
Medzi ďalšie filmy natáčané v Rumunsku patria Cold Mountain a Anakonda III s Davidom Hasselhoffom v hlavnej úlohe.

6. Bukurešť má jedno z najkrajších kníhkupectiev na svete

 

Bukurešť má jedno z najkrajších kníhkupectiev na svete


Cărturești Carusel bolo otvorené v roku 2015 v zrekonštruovanej budove z 19. storočia. Nachádza sa v ňom viac ako 10 000 kníh, 5 000 albumov a DVD a bistro na najvyššom poschodí.

 

7. Zaujímavosti o Rumunsku  Jeho sieť 4G mu závidí celý svet

Rumunsko je jedným z najlepších miest na svete, pokiaľ ide o rýchlosť siete 4G, a podľa spoločnosti OpenSignal obsadilo pôsobivé štvrté miesto spomedzi 78 krajín. Používatelia v krajine môžu v priemere očakávať rýchlosť 35,61 Mb/s v porovnaní s iba 21,16 Mb/s v Spojenom kráľovstve.

 

 

8. Zaujímavosti o Rumunsku  Pôsobivá je aj železničná sieť

Rumunská železničná sieť s dĺžkou 22 298 km je 15. najrozsiahlejšia na svete, hoci z hľadiska celkovej rozlohy je len 81. najväčšou krajinou na svete.

 

9. Je tu mŕtvy prstoklad Víťazného oblúka

Kto potrebuje Paríž? Bukurešť má svoj vlastný.

 

10. A odpoveď na Mount Rushmore

Táto socha na skalnatom výbežku v rokline Železné vráta na Dunaji vznikla v rokoch 1994 až 2004 a zobrazuje Decebala, posledného kráľa Dácie, ktorý bojoval proti Rímskej ríši.

 

11. Zaujímavosti o Rumunsku  Strhol aj nápis Hollywood

Brašov a Rasnov majú LA trasúce sa topánky.

 

12. Je to prekvapujúce rodisko dobrej kávy

Francesco Illy, zakladateľ talianskej spoločnosti na praženie kávy, sa v skutočnosti narodil v rumunskom meste Temešvár. Neskôr sa presťahoval do Viedne a potom do talianskeho mesta Terst. Do zoznamu 100 najväčších Rumunov z roku 2006 sa však nedostal, na prvom mieste sa umiestnil Štefan Veľký a na ďalších miestach sa objavili napríklad Nadia Comăneci a Gheorghe Hagi.

 

13. Zaujímavosti o Rumunsku  Vyrobili najväčšiu vlajku na svete

 

Zaujímavosti o Rumunsku  Vyrobili najväčšiu vlajku na svete


V roku 2013 bola v Rumunsku vyvesená päťtonová vlajka s rozmermi 349 × 227 metrov, na ktorú bolo použitých 44 míľ nití. No, prečo nie?

 

14. A môžu sa pochváliť niekoľkými ďalšími bizarnými rekordmi

Rumunsko je zodpovedné aj za najdlhšiu klobásu na svete. Ako dlhý? Neverili by ste nám, keby sme povedali, že 39 míľ – ale je to pravda. Na prekonanie tohto rekordu bude potrebný odhodlaný mäsiar.
Guinnessova kniha rekordov uznáva aj gaštanový festival v rumunskom Baia Mare za vytvorenie najväčšej misy guláša (7 200 litrov) a rumunskú firmu ING Asigurari de Viata za vytlačenie najväčšieho právneho dokumentu na svete (9 x 6 metrov).

 

15. Zaujímavosti o Rumunsku  Vymysleli toho veľa

A nielen dlhé klobásy. Nicolae Paulescu objavil inzulín (hoci v roku 1923 dostali Nobelovu cenu za výskum tohto hormónu dvaja kanadskí vedci), Henri Coandă sa zaslúžil o vynález moderného prúdového motora a Petrache Poenaru vytvoril plniace pero.
Krajina má štyroch nositeľov Nobelovej ceny: Elie Wiesel (mier), Herta Müllerová (literatúra) a Stefan Hell (chémia).

 

16. Zaujímavosti o Rumunsku  Jej kostoly sú veľkolepé

Rumunsko má sedem pamiatok svetového dedičstva Unesco, vrátane ôsmich kostolov v severnej Moldave, pokrytých nádhernými freskami (kláštor Voroneț bol nazvaný rumunskou Sixtínskou kaplnkou), a drevených kostolov v Maramureši, ktorých je tiež osem, vrátane Sapanta Peri, ktorý sa označuje za najvyšší drevený kostol na svete.

17. A je tu aj jeden veľmi zvláštny cintorín

Veselý cintorín v meste Săpânța sa vyhýba pochmúrnym pamätníkom v prospech farebných náhrobkov.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button