O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Kazachstane 10 najzaujímavejších faktov

Zaujímavosti o Kazachstane. Kazachstan v strednej Ázii dominuje ekonomike regiónu. Tvorí 60 % HDP Strednej Ázie, a to najmä vďaka svojim obrovským zásobám ropy, zemného plynu a nerastných surovín. S rozlohou 2 724 900 km2 je Kazachstan zároveň deviatym najväčším štátom na svete.

Zaujímavosti o Kazachstane 10 najzaujímavejších faktov

Tu je niekoľko zaujímavých faktov o tomto štáte.

Zaujímavosti o Kazachstane

10. Kazachstan je najväčšou vnútrozemskou krajinou na svete 

Kazachstan zaberá plochu 2 724 900 km2 v Strednej Ázii. Krajina je úplne vnútrozemská, čo znamená, že nemá priamy prístup k moru. Susedí s Čínou, Ruskom, Turkménskom, Uzbekistanom a Kirgizskom. Je to najväčší vnútrozemský štát na svete.

 

9. Takmer všetky prvky Mendelejevovej periodickej tabuľky sa nachádzajú v Kazachstane 

Kazachstan má neuveriteľné prírodné bohatstvo. V krajine sa nachádza 99 prvkov uvedených v Mendelejevovej periodickej tabuľke. Nie všetky však boli doteraz využité. Kazachstan má druhé najväčšie zásoby olova, zinku, chrómu a uránu na svete. Patrí tiež do prvej desiatky na svete v oblasti uhlia, železa, medi, mangánu a zlata. Kazachstan má tiež bohaté zásoby ropy a zemného plynu, ktoré sú jedenáste najväčšie na svete.

 

8. Sloboda tlače v Kazachstane je v zlom stave 

Organizácia Reportéri bez hraníc každoročne zverejňuje rebríček krajín na základe hodnotenia výsledkov v oblasti slobody tlače v jednotlivých krajinách. Kazachstan sa v tomto zozname nachádza na slabom mieste. V roku 2019 sa krajina umiestnila na 158. mieste zo 180 hodnotených krajín. Krajina s najvyšším stupňom slobody tlače sa v tomto zozname umiestnila na prvom mieste.

7. V Kazachstane jedávajú kone Zaujímavosti o Kazachstane.

 

jedávajú kone Zaujímavosti o Kazachstane


Kazachovia majú k svojim koňom zvláštny vzťah. Kone si ctia a zároveň ich aj jedia. Pastier v Kazachstane zriedkakedy zabije sedlanie koňa, na ktorom jazdil celý život. Zvyčajne sa vyslúžilý sedliacky kôň vracia do voľnej prírody, aby dokončil svoje posledné dni. Na druhej strane, ostatné kone sa v krajine zabíjajú na konzumáciu ako mäso. Veľmi obľúbené jedlo v krajine, bešbarmak, sa pripravuje z vareného konského mäsa, ktoré sa podáva na rezancoch.

6. Kazachstan je transkontinentálny národ 

Kazachstan je jedným z mála transkontinentálnych národov sveta. Hoci kultúre a geografickým charakteristikám krajiny dominuje jej poloha v Strednej Ázii, malá časť krajiny zasahuje do Európy. Na oboch stranách rieky Ural sa rozprestiera Atyrauská a Západokazašská oblasť Kazachstanu. Na európskej strane žije menej ako milión z približne 15 miliónov obyvateľov Kazachstanu.

 

Mohlo by vás zaujímať

 

5. V Kazachstane sa vyskytujú divoké jablká Zaujímavosti o Kazachstane.

Divoké jablone, z ktorých pochádzajú súčasné pestované jablká, pochádzajú zo Strednej Ázie. V Kazachstane sa stále nachádzajú lesy, v ktorých rastú divoké jablone Malus sieversii. Medvede, ktoré jedia plody týchto stromov, sú zodpovedné za ich šírenie prostredníctvom svojho trusu.

4. V Kazachstane môžete vidieť snežného leoparda 

 

V Kazachstane môžete vidieť snežného leoparda 


Socha snehového leoparda pri vstupe do národného parku v Almaty v Kazachstane.
Socha leoparda snežného pri vstupe do národného parku v Almaty, Kazachstan.

V Kazachstane sa vyskytuje majestátny a nepolapiteľný leopard snežný, ktorý patrí medzi ohrozené druhy. V prírodnej rezervácii Aksu-Žabagly v krajine žije malá populácia týchto veľkých mačiek. Približne 100 až 120 leopardov snežných obýva v krajine územie s rozlohou približne 50 000 km2. Oficiálna pečať mesta Almaty nesie symbol snehového leoparda.

3. Nadmerné spanie zabilo ľudí žijúcich v dedine v Kazachstane 

Spánková dutina je lekársky termín používaný na označenie choroby, ktorá spôsobuje, že ľudia spia celé dni alebo týždne. V marci 2013 táto choroba zaznamenaná v Kalači, odľahlej dedine v Kazachstane, a zabila 152 ľudí. Na nejaký čas zmizla, kým sa v polovici roka 2015 opäť objavila. Choroba nespôsobuje pokojný spánok ľudí, ale dostáva sa do stavu halucinácií sprevádzaných zvracaním, nevoľnosťou a dezorientáciou.

Postihnutí ľudia sa sťažovali, že vždy cítia ospalí a ich bežný život je vážne ovplyvnený. Ani zvieratá neboli ušetrené. Vyšetrovanie odhalilo, že za smrteľné príznaky spánkovej dutiny môže byť zodpovedný únik toxických plynov z blízkych banských diel.

 

2. Bez pevniny, ale s námorníctvom Zaujímavosti o Kazachstane.

 

Bez pevniny, ale s námorníctvom Zaujímavosti o Kazachstane.
Hoci je Kazachstan vnútrozemským štátom, stále má námorníctvo. Kazašské námorné sily operujú na Kaspickom mori, obrovskom vnútrozemskom mori, ktoré sa stalo technicky jazerom, keďže nie je spojené s oceánom. KNF majú približne 3 000 príslušníkov a používajú približne 14 pobrežných hliadkovacích plavidiel.

 

1. Najväčšie a najstaršie zariadenie na vypúšťanie vesmírnych rakiet na svete sa nachádza v Kazachstane 

Kozmodróm Bajkonur v južnom Kazachstane je kozmodróm prenajatý Rusku. Nachádza sa v púštnej stepnej krajine Bajkonur v blízkosti Aralského mora. Sovietsky zväz vybudoval tento kozmodróm v 50. rokoch 20. storočia ako základňu pre operácie sovietskeho vesmírneho programu. Z tohto miesta bol vypustený Vostok 1, prvý let človeka do vesmíru, aj Sputnik 1, prvá umelá družica.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button