O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Mongolsku – 21 úžasných faktov

Zaujímavosti o Mongolsku – 21 úžasných faktov. Čo je na Mongolsku jedinečné? YPT pripravila 21 úžasných faktov o Mongolsku, ktoré vysvetľujú, prečo sa nám toto miesto tak páči!

 

Zaujímavosti o Mongolsku – 21 úžasných faktov

 

Zaujímavosti o Mongolsku - 21 úžasných faktov

 

Zaujímavosti o Mongolsku.  Zájazdy do Mongolska a cez Mongolsko organizujeme už 11 rokov a táto krajina nás stále prekvapuje.

 

Náš hlavný zájazd do Mongolska na rok 2021 je určený na mongolský festival Nadaam. Kedykoľvek môžeme zorganizovať aj nezávislé zájazdy do Mongolska.

 

Napriek tomu, že Mongolsko je masovo mimoriadne populárne, je zároveň jednou z najnepochopenejších krajín. Preto sme pre vás pripravili 21 úžasných faktov o Mongolsku, ktoré možno poznáte, ale možno aj nepoznáte.
ČÍM JE MONGOLSKO VÝNIMOČNÉ? TU JE 21 ZAUJÍMAVÝCH FAKTOV O MONGOLSKU.

Aké je hlavné mesto Mongolska?

 

Aké je hlavné mesto Mongolska

Ulan-Bator je hlavné mesto krajiny. Čo znamená Ulan-Bator? Znamená to červený hrdina. Je to tiež najchladnejšie a najizolovanejšie hlavné mesto na svete.

 

Mongolsko bolo predtým najväčšou krajinou na svete

Za vlády Džingischána bola Mongolská ríša najväčšou samostatnou ríšou, akú kedy svet videl. Majte to na pamäti v súvislosti s nedávnymi udalosťami.

 

Džingischán je v Mongolsku považovaný za hrdinu

Napriek jeho trochu hrôzostrašnej povesti vo svete si Mongolovia Čingischána uctievajú. Na to by ste pri návšteve Mongolska mali naozaj pamätať.

 

Mongolsko je v súčasnosti 18. najväčšou krajinou na svete

Ríše vznikajú a padajú a Mongolsko sa, žiaľ, dostalo z 1. na 18. miesto. Vďaka nízkemu počtu obyvateľov je najredšie osídlenou krajinou na svete, nie ako sa nepravdivo hovorí „najmenej osídlenou krajinou na svete“. To by bol Vatikán.

 

Čo je na Mongolsku jedinečné? Zaujímavosti o Mongolsku. Väčšina Mongolov žije v ger/jurte

 

Čo je na Mongolsku jedinečné Väčšina Mongolov žije v gerjurte

 

Viac informácií o geru si môžete prečítať tu, ale je to mongolský stan, ktorý má všetky vymoženosti domova. Dokonca aj obyvatelia miest, ako je Ulanbátar, sa počas letných mesiacov stále zdržiavajú vo svojich geroch.

Napriek masovej urbanizácii mnohých krajín 25-40 % Mongolov stále vedie kočovný spôsob života. Napriek tomu nie je nezvyčajné vidieť ger so satelitnou anténou.

 

Hovorí sa, že Severokórejčania a Mongolčania sú príbuzní

To závisí od toho, s kým sa rozprávate, a náš názor na to si môžete prečítať tu. Je však ťažké nevšimnúť si ich podobnosť.

 

Čo je na Mongolsku jedinečné? Najväčším sviatkom roka je festival Nadaam

Obľúbený mongolský a YPT festival Nadaam je obrovské tradičné športové podujatie.

 

V Mongolsku majú naozaj radi ťavy

V Mongolsku žijú ohrozené ťavy baktrijské, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v živote krajiny. Majú dokonca ťaví festival, tak veľmi majú toto zviera radi.

 

Nachádza sa v púšti Gobi

Púšť Gobi je najväčšia púšť v Ázii, ktorá sa rozprestiera na území Mongolska. Zaujímavosti o Mongolsku. Ďalšie fakty o Gobi si môžete prečítať tu.

 

Vnútorné Mongolsko a Vonkajšie Mongolsko sa líšia

Konkrétne informácie o ich rozdieloch si môžete prečítať tu, ale v skratke: Vnútorné Mongolsko je provincia v Číne, zatiaľ čo Vonkajšie Mongolsko je krajina Mongolsko.

 

Čo je na Mongolsku jedinečné? Ghengis Khans Mausoleum je v Číne (nie v Mongolsku)
No, nachádza sa vo Vnútornom Mongolsku, severne od Kangbaši (viac o tom neskôr).

 

Vo Vnútornom Mongolsku sa nachádza najväčšie „mesto duchov“ Číny
No, sú tu „dve“ Mongolska. Zaujímavosti o Thajsku 25 faktov o Thajsko.

 

Kangbaši a Ordos sú najznámejšie mestá duchov v Číne. Kangbaši bolo vybudované ako akési kultúrne hlavné mesto Mongolov v Číne (jedna z 56 etnických skupín). Tieto mestá duchov môžete navštíviť s YPT.

 

Vonkajšie Mongolsko ako fráza

 

 

Vonkajšie Mongolsko sa niekedy hovorovo používa vo význame naozaj ďaleko, skôr ako Timbuktu. V skutočnosti to znamená len Mongolsko.

 

Čo je na Mongolsku jedinečné? Taiwan považuje Mongolsko za súčasť Číny

Mongolsko získalo nezávislosť pod sovietskou ochranou, ale Čínska republika (Taiwan) tak nikdy neurobila. Ak si Kuomintang niekedy vezme Čínu späť, dávajte si pozor na chrbát, Mongolsko! Zaujímavosti o Mongolsku.

 

Mongolovia vynašli zmrzlinu (údajne)

Mongolskí jazdci si brali do batohov zmrznuté mäso a otrasový pohyb zmrznutých vnútorností a čriev vytváral „zmrzline podobnú“ hmotu. Už sa vám zbiehajú sliny? My sme si mysleli, že nie. Ak veríte, že zmrzlinu vynašli Mongolovia, podľa teórie sa potom dostala cez Čínu do Talianska. Na druhej strane sa tiež hovorí, že Číňania vynašli futbal a kečup…

 

Mongolsko je posledným miestom na Zemi s divokými koňmi

Zatiaľ čo človek a kôň sú už dlhší čas veľkými priateľmi, v Mongolsku sa ich stále podarilo mať niekoľko, ktoré sa voľne pohybujú. Divoké kone – 15 kolónií divokých koní z celého sveta.

 

Cez Mongolsko vedie Transmongolská železnica

Krajinou prechádza slávna Transmongolská železnica. Je súčasťou širšej siete Transsibírskej magistrály a môžete sa po nej previezť v rámci našej každoročnej Eurázijskej dobrodružnej cesty.

 

Mongolské jedlo je úžasné

Hovorí sa, že hot-pot vznikol v Mongolsku, keď vojaci používali svoje prilby na varenie jedla. Potom tu máte mongolské barbecue, ktoré pozostáva z množstva pikantného mäsa na tyčinkách. 

 

Mongolsko bolo počas 2. svetovej vojny nezávislé

 

Mongolsko bolo počas 2. svetovej vojny nezávislé

Nie len akoby nezávislé, ale aj spojené s Japonským cisárstvom. Počas 2. svetovej vojny vytvorilo Japonské cisárstvo bábkový štát Mengjiang, ktorý mal nominálnu suverenitu. Jednou z krajín, ktoré ho uznali, bolo Mandžukuo. Bábkovú vládu viedol posledný čínsky cisár Puyi.

 

Mongolsko má skvelé vzťahy s KĽDR

No, na záver sme museli hodiť jeden článok o vzťahoch medzi Severnou Kóreou a Mongolskom. Mongolsko ako bývalý komunistický štát často pôsobilo ako prostredník pre Severnú Kóreu a napriek tomu, že má často dosť vyhranený názor na Severnú Kóreu, zostáva v dobrých knihách.

 

A to je našich 21 podrobných faktov o Mongolsku a o tom, čím je Mongolsko také jedinečné. Ak potrebujete viac ako mongolské fakty, pozrite si 2021 zájazdov do Mongolska. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov.

 

BONUSOVÉ ZÁBAVNÉ FAKTY O MONGOLSKU Zaujímavosti o Mongolsku

 

Zaujímavosti o Mongolsku BONUSOVÉ ZÁBAVNÉ FAKTY O MONGOLSKU

 

Ako sa dostanete z Mongolska do Severnej Kórey?

Začať v Mongolsku a skončiť v Severnej Kórei sa dá veľmi rýchlo a jednoducho! Naskočte na 24-hodinový vlak z Ulan-Bataru do Pekingu, pár hodín si oddýchnite a potom naskočte na vlak z Pekingu do Dandongu. Je na vás, či v Dandongu zostanete, alebo nie, ale nám sa tam páči. Zaujímavosti o Mongolsku. Z Dandongu do Sinuiju alebo Pchjongjangu je to potom jednoduché! No ak to necháte na nás, aby sme to pre vás zariadili. A takto sa dostanete z Mongolska do Severnej Kórey, z Ulanbátaru do Pchjongjangu teoreticky za menej ako 50 hodín.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button