O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Thajsku 25 faktov o Thajsko

Zaujímavosti o Thajsku 25 faktov o Thajsko.Myslíte si, že máte Thajsko premyslené? Možno budete prekvapení, keď dočítate tento zoznam najzaujímavejších faktov o Thajsku.

 

Zaujímavosti o Thajsku 25 faktov o Thajsko

 

Zaujímavosti o Thajsku 25 faktov o Thajsko

 

Thajsko je krajina plná prekvapení (a nádherných plážových letovísk)!

 

1. Thajsko je jedinou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorú nikdy nekolonizovala žiadna európska krajina. V skutočnosti je v thajskom jazyku názov krajiny Prathet Thai, čo znamená „krajina slobodných“. Veľmi výstižné!

2. Thajsko je miestom, kde nájdete najmenšie aj najväčšie tvory. Najmenší cicavec na svete, netopier čmeliak, nazýva Thajsko svojím domovom. V thajských vodách nájdete aj najväčšiu rybu, žraloka veľrybieho.

3. Muži boli istý čas všetci budhistickí mnísi. Boli časy, keď sa všetci mladí muži v Thajsku (vrátane členov kráľovskej rodiny) museli stať budhistickými mníchmi – aj keď len na krátky čas – ešte pred dovŕšením 20 rokov. Táto prax sa však v súčasnosti nedodržiava tak ako kedysi.

 

Fakty o Thajsku

 

Fakty o Thajsku

 

4. Máte šťastie, že poznáte Bangkok ako „Bangkok“. Jeho skutočný názov je jedným z najdlhších názvov miesta na svete, ktorý sa skladá z pálijských a sanskritských koreňových slov: Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit. Čo toto meno znamená? Znamená „Mesto anjelov, Veľké mesto nesmrteľných, Veľkolepé mesto deviatich drahokamov, Sídlo kráľa, Mesto kráľovských palácov, Domov vtelených bohov, Postavené Višvakarmanom na Indrov príkaz“.

5. Ľudia často obdivujú lesy a džungle Thajska, ale kedysi ich bolo viac. Väčšina ľudí si neuvedomuje, že pred viac ako sto rokmi bolo takmer celé severné Thajsko pokryté pralesom z tvrdého dreva. Dnes z tohto lesa zostala asi štvrtina. Viac stromov stratil len Singapur. Z tohto dôvodu je ťažba dreva v Thajsku úplne zakázaná.

6. Desatina všetkých obyvateľov Thajska žije v Bangkoku. Je to hlavné mesto tohto veľkého štátu a, samozrejme, aj najväčšie mesto.

 

Zaujímavosti o Thajsku Kultúra

 

Zaujímavosti o Thajsku ktoré ste ešte nevedeli

7. Thajsko miluje svojho kráľa a prejavuje veľkú úctu k monarchii. Známy hollywoodsky film „Kráľ a ja“ sa v thajských kinách nikdy nepremietal, pretože sa považoval za urážlivý voči kráľovi. Ako vážne to myslia so svojím kráľom? V Thajsku platí pravidlo lese majeste, čo znamená, že ak sa dopustíte neúcty voči kráľovi, môžete byť uväznení za vlastizradu.

8. Jeho Veličenstvo kráľ Bhumibol Adulyadej sa narodil v Cambridge v štáte Massachusetts v Spojených štátoch. Je vnukom kráľa Chulalongkorna alebo Rámu V. Kráľ je vysoko vzdelaný, má inžiniersky titul zo Švajčiarska. Jeho starý otec sa zaslúžil o zavedenie modernizmu do Thajska.

9. V Thajsku sa nachádza približne 35 000 chrámov. Thajsko je skutočne krajinou chrámov. Ich návšteva si vyžaduje skromné oblečenie, čo znamená žiadne šortky ani tričká bez rukávov.

 

Muai Thai Thajsko

 

Muai Thai Thajsko

 

10. Prejavovať úctu k hlave inej osoby je v Thajsku nevyhnutné. Zaujímavosti o Thajsku. Hlava sa považuje za najdôležitejšiu časť tela, a preto thajská kultúra zakazuje dotýkať sa kohokoľvek na hlave (dokonca aj dieťaťa). Ak stretnete niekoho, kto je starší alebo dôležitejší ako vy, je najlepšie skloniť hlavu na znak úcty a prejaviť tak náležitú úctu.

11. Thajsko je domovom mnohých, mnohých zvierat. Približne desatina všetkých živočíšnych druhov na planéte nazýva Thajsko svojím domovom a desatina všetkých vtáčích druhov. Pre predstavu, v Thajsku žije viac vtákov ako v Európe a Amerike dohromady!

12. Národnou kvetinou Thajska je orchidea. Ak máte radi exotické kvety, určite vás poteší, že v thajských lesoch rastie voľne 1 500 druhov orchideí. Nie nadarmo je jedným z najväčších vývozcov orchideí na svete.

 

Fakty o Bangkoku

 

Fakty o Bangkoku

 

13. Ľudia si s Thajskom spájajú slony. Nachádza sa ich tam viac ako 5 000 (hoci viac ako polovica je domestikovaná). Pred vyše sto rokmi ich však bývalo okolo 100 000, pričom asi pätina z nich bola divoká.
14. Thajsko má veľa vlajok. Ak ste pozorní, všimnete si, že štátna vlajka Thajska sa vztyčuje každé ráno o 8:00 a spúšťa sa o 18:00. Existuje aj mnoho ďalších vlajok nazývaných „kráľovské vlajky“, ktoré sa vyvesujú spolu so štátnou vlajkou na počesť monarchie. Kráľovské vlajky uvidíte len v Thajsku, ale sú bežným pohľadom.

15. Máte radi teplo? Bangkok v Thajsku bol vyhlásený za najhorúcejšie mesto na svete! Pri návšteve sa určite pripravte a zostaňte hydratovaní.

 

Príroda v Thajsku

 

Príroda v Thajsku

 

16. Thajsko má niekoľko veľkých hadov. V thajskej džungli môžete nájsť pytóna sieťovaného, najväčšieho hada na svete. Najväčší nájdený bol dlhý viac ako 33 metrov. Tým sa to však nekončí. Najdlhší jedovatý had na svete, kobra kráľovská? Áno. Aj tie sa dajú nájsť v Thajsku.

17. Každý rok navštívi Thajsko približne 6 000 000 turistov. Toto číslo stále skokovo rastie, pretože svet objavuje, aké je to úžasné miesto. Bangkok pociťuje každoročne prílev 11 000 000 návštevníkov, ktorí tu nemajú trvalý pobyt.

18. Úsmev dokáže zaujať a v Thajsku nájdete viac úsmevov ako takmer kdekoľvek inde. V skutočnosti je niekedy známe ako „krajina úsmevov“, pretože sa zdá, že ľudia v Thajsku sú vždy pripravení s úsmevom. Je to kultúra, ktorá miluje mier a túži po harmónii namiesto konfliktov.

 

Zaujímavosti o Thajsku ktoré ste ešte nevedeli

 

Zaujímavosti o Thajsku Kultúra

 

19. Najdôležitejší minerál, ktorý nájdete v Thajsku? Možno vás to prekvapí vzhľadom na všetky tie krásne zlaté šperky a sochy v chrámoch, ale v skutočnosti je to cín. A najviac vyvážaná plodina? Samozrejme, ryža! Spomeňte si na všetky chutné thajské jedlá, ktoré máte radi. Ryža je základom thajskej kuchyne.

20. Thajsko sa kedysi nazývalo Siam a je to krajina, z ktorej pochádzajú siamské mačky. Hoci pôvodne existovalo 23 druhov siamských mačiek, v súčasnosti ich je len šesť. Zaujímavosti o Thajsku. Darovanie páru siamských mačiek neveste v deň svadby sa považuje za šťastie.

21. Red Bull, svetoznámy energetický nápoj, má korene v Thajsku. Jeho základom je Krating Daeng, nápoj, ktorý je v Thajsku (a nakoniec v celej Ázii) populárny od roku 1976. Red Bull bol upravený tak, aby „vyhovoval západným chutiam“.

 

Thajska ekonomika

 

Thajska ekonomika

 

22. Tá ulica, po ktorej jazdíte? V minulosti to mohla byť v skutočnosti voda. Bangkok sa kedysi nazýval „Benátky východu“ kvôli množstvu budov, ktoré boli postavené na koloch nad riekou. Zaujímavosti o Thajsku. Postupne bola väčšina kanálov zasypaná a vznikli z nich ulice, ktoré vidíte dnes. Zaujímavosti o Španielsku Top 19 zábavných faktov.
 

23. Thajsko sa skladá z približne 1 430 ostrovov. Mnohé z ostrovov sa preslávili vďaka účinkovaniu v hollywoodskych filmoch. Obľúbeným zvykom návštevníkov, ktorí sa sem vracajú, je „vyskúšať“ nové ostrovy, aby si našli svoje obľúbené. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov.

24. Počuli ste niekedy o „moste cez rieku Kwai“? Tento most nájdete neďaleko mesta Kanchanburi. Most je súčasťou železnice Barma-Siam a odhaduje sa, že pri jej výstavbe zahynulo 80 000 ľudí.

25. Boli ste niekedy na festivale pre opice? Pred chrámom Pra Prang Sam Yot v provincii Lopburi sa každoročne koná festival opíc. Miestni obyvatelia ho vnímajú ako poďakovanie opiciam za to, že do dediny privádzajú tisíce turistov, aby videli tieto opice, ktoré tam žijú. Boli ste niekedy na festivale pre opice? Nie je to žiadny malý bufet: dve tony mäsa, ovocia, zmrzliny a iných pochúťok tvoria túto hostinu. Boli ste niekedy na festivale pre opice?

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button