O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Mexiku 25 zaujímavých faktov o Mexiku

Zaujímavosti o Mexiku. V mysliach väčšiny ľudí je Mexiko zvyčajne vnímané ako plážové letovisko alebo skorumpovaný narkoštát riadený drogovými barónmi. Väčšina ľudí však nepozná fakty o Mexiku, jeho kultúre a obyvateľoch.

Zaujímavosti o Mexiku 25 zaujímavých faktov o Mexiku

Tu je 25 zaujímavostí o Mexiku :

 

Obsah článku:

1. Skutočný názov Mexika nie je Mexiko

Zaujímavosti o Mexiku 

Skutočný názov Mexika je Spojené štáty mexické (Estados Unidos Mexicanos). Krajina je rozdelená na 31 štátov a Federálny dištrikt.

Každý štát má svoje vlastné zákony, predpisy a políciu, podobne ako Spojené štáty americké. Keď sa nachádzate v inom štáte, než v ktorom žijete, váš telefón je prakticky vždy v roamingu.

 

2. Hlavné mesto Mexika nebolo do roku 2016 Mexico City

Väčšina ľudí si vždy myslela, že hlavným mestom Mexika je Mexico City. V skutočnosti bolo hlavným mestom Distrito Federal (DF) – Federálny dištrikt, V roku 2016 sa oficiálne zmenil názov mesta na CDMX (Ciudad de Mexico).

Môže to byť mätúce, pretože metropolitná oblasť Mexico City leží na území DF a časti štátu Mexiko. Avšak len obyvatelia DF môžu povedať, že žijú v hlavnom meste.

 

3. Mexické burritos sa jedia len na severe

 

Mexické burritos sa jedia len na severe

Zaujímavosti o Mexiku 

Zdá sa, že mexické jedlo miluje každý, a to až tak, že ho UNESCO nedávno zaradilo medzi nenahraditeľné kultúrne dedičstvo ľudstva. Aj keď mimo Mexika je to, čo ľudia označujú ako „mexické jedlo“, častejšie v skutočnosti Tex-Mex.

Napríklad v Mexiku nikto v skutočnosti neje burritos v štýle Chipotle alebo plnené ryžou (viem, že v severnom Mexiku sú burritos populárne, mal som však na mysli burritos z amerických reťazcov rýchleho občerstvenia).

Nielen to, väčšina autentických mexických jedál nie je veľmi pikantná ani pálivá – v skutočnosti je kyslá vďaka množstvu limetiek (v španielčine sa jednoducho nazývajú citróny).

 

Zaujímavosti o Mexiku Mexické jedlo

4. Mexická španielčina nie je ako každá iná španielčina

Ako som už spomenul v predchádzajúcom článku o mexickom slangu, mexická španielčina je jedinečná. Napríklad torta v Mexiku neznamená koláč, ale sendvič.

Takisto sope nie je polievka, ale takzvaná „mexická pizza“ (samozrejme, nie je to skutočná pizza, ale podobá sa pojmu pizza – cesto, omáčka a poleva).

 

5. Občania USA sú najväčšou skupinou prisťahovalcov v Mexiku

Nie je žiadnym tajomstvom, že mexickí občania tvoria najväčšiu časť populácie Spojených štátov narodenej v zahraničí. Na druhej strane však občania USA tvoria najväčšiu skupinu prisťahovalcov v Mexiku. Podľa sčítania ľudu z roku 2010 žije v Mexiku viac ako 750 000 občanov USA.

Áno, to znamená, že do Mexika sa prisťahovalo viac Američanov ako Mexičanov do USA. 

6. V Mexiku sa nachádza 34 pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Mexiko má na svojom území 34 pamiatok UNESCO. Zoznam zahŕňa historické centrá miest ako Guanajuato, Mexico City a Puebla, ako aj s desiatkami starovekých zrúcanín, agávové polia v Tequile a mnoho ďalších.
7. Toaletný papier by ste nemali hádzať do toalety
Mexiko sa v tomto smere nelíši od iných miest v Strednej Amerike, najmä ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že sa nenachádza v Strednej, ale v Severnej Amerike. Toaletný papier by ste mali hádzať do koša, nie do záchodovej misy. Nie je prekvapujúce, že mnohí Latinskí Američania v zahraničí majú problém zvyknúť si na splachovanie toaletného papiera do záchoda.

8. Mexiko má v metre a autobusoch vozne len pre ženy

Zaujímavosti o Mexiku

Napriek stereotypu, že mexické ženy sú neustále zneužívané, sú ženy v Mexiku v skutočnosti celkom privilegované. V Mexico City existujú autobusy určené len pre ženy a v metre špeciálne sekcie pre ženy.

Možno sa to niektorým ľuďom nezdá ako veľké privilégium, ale uvediem príklad Turecka, kde sú ženy vo verejnej doprave neustále zneužívané a nikto sa ich nesnaží nijako chrániť.

Turecká vláda dokonca ani neuvažuje o vytvorení špeciálneho úseku určeného len pre ženy. Aj mexickí muži sú veľmi caballeros, čo znamená, že ženám vždy otvárajú dvere, vyzdvihujú ich pred rande/stretnutím a zvyčajne za všetko platia.

Paradoxne, podľa výskumu, ktorý sa uskutočnil v Mexico City v roku 2013, sa ukázalo, že mnohé ženy v skutočnosti radšej využívajú všeobecnú časť metra namiesto časti určenej len pre ženy, pretože muži im láskavo uvoľnia miesto, zatiaľ čo ostatným ženám nie.

9. Prvá tlačiareň v Severnej Amerike je v Mexico City

Prvá tlačiareň v Severnej Amerike bola použitá v Mexico City v roku 1539 v Dome prvej tlačiarne v Amerike (Casa de la Primera Imprenta de América). Dlho predtým, ako sa začala používať v Spojených štátoch.

Prvá tlačiareň

 

10. Mexické deti nedostávajú na Vianoce darčeky

Zaujímavosti o Mexiku 

Nebojte sa, deti dostávajú darčeky, a možno ich dostanú dokonca dvakrát. Väčšia oslava je však v deň Troch kráľov 6. januára.

11. Mexičania neoslavujú 5. máj. Deň nezávislosti je 16. septembra

Mexiko vyhlásilo nezávislosť 27. septembra 1821, ale začiatkom vojny za nezávislosť bol 16. september 1810 – deň, ktorý sa oslavuje ako Deň nezávislosti.

Cinco de Mayo nie je mexický deň nezávislosti, pripomína len bitku pri Pueble v roku 1862, keď Mexiko zvíťazilo nad francúzskou armádou. V podstate sa oslavuje len v Pueble a mexickými prisťahovalcami v Spojených štátoch.

 

12. Mexiko má najstaršiu univerzitu v Severnej Amerike

Ľudia si zvyčajne myslia, že keďže Mexiko je súčasťou Latinskej Ameriky, nachádza sa buď v Južnej alebo Strednej Amerike. Mexiko je však v skutočnosti súčasťou Severnej Ameriky spolu s USA, Kanadou a karibskými ostrovmi.

Preto má Mexiko najstaršiu univerzitu v Severnej Amerike. Mexickú národnú univerzitu (UNAM) založil v roku 1551 španielsky kráľ Karol V., teda 85 rokov pred Harvardom.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

13. Mexiko sa každoročne potápa

Zaujímavosti o Mexiku 

Mexico City má najvyššiu nadmorskú výšku a je najstarším mestom v Severnej Amerike. Ale nielen to. je tiež postavené nad ruinami veľkého aztéckeho mesta Tenochtitlán na jazere.

Na rozdiel od Aztékov, ktorí vytvorili zložité systémy hrádzí a kanálov na kontrolu záplav, však Španieli trvali na vysúšaní dna jazera, akonáhle okúsili prácu potrebnú na udržanie ich vodnej existencie.

Výsledkom je, že Mexico City klesá rýchlosťou 6 až 8 cm ročne, pretože čerpadlá odčerpávajú vodu pre rastúci počet obyvateľov mesta.

 

14. Mexiko má najmenšiu sopku na svete

Mexiko sa nachádza uprostred „Ohnivého kruhu“, nazývaného aj circumpacifický pás. Práve tu sa odohráva takmer 90 % zemetrasení na svete a približne 81 % sopečných erupcií na planéte.

Je to jediné miesto na svete, kde žije vzácny králik nazývaný sopečný králik, ktorý žije v blízkosti sopiek.

V Mexiku sa nachádza aj najmenšia sopka na svete – Cuexcomate. Táto sopka sa nachádza hneď za mestom Puebla a meria roztomilých 43 metrov, čo je sotva malý kopček.

15. Mexické telefónne čísla môžu byť čudné

Zaujímavosti o Mexiku 

Povedzme, že moje mobilné telefónne číslo v Mexiku je napríklad 55 59 89 51 56. Ak teraz voláte alebo posielate správu z iného mobilného telefónu, vytočíte presne toto číslo. Ak voláte z miestneho telefónu, musíte pred číslo pridať (0-44).

Posielate SMS zo zahraničného mobilného telefónu, musíte pridať (+52), ak však chcete volať zo zahraničného čísla, musíte pridať (+52 1).

 

16. Zaujímavosti o Mexiku  V Mexiku žijú jaguáre

Najväčšou divokou mačkou v Severnej Amerike je jaguár, ktorého možno nájsť v južných džungliach Mexika. Možno ich vidieť aj poskakovať v okolí mayských ruín. Dávajte si pozor, keď sa tam budete potulovať okolo cenotov!

Zaujímavosti o Mexiku  V Mexiku žijú jaguáre

 

17. Mexický vynálezca vytvoril prvú antikoncepciu na svete

Luis Ernesto Miramontes Cardenas, 25-ročný mexický chemik, prišiel s chemickou zlúčeninou. Vykonal prvú syntézu noretisterónu, ktorý mal v roku 1951 tvoriť hlavnú zložku prvých antikoncepčných tabletiek.

18. Mexiko je domovom najväčších starovekých pyramíd na svete

Najväčšou pyramídou na svete je Veľká pyramída v Cholule v Mexiku. Je to zároveň najväčšia pamiatka, aká kedy bola na svete postavená, nie pyramídy v Gíze.

19. Mexiko nie je krajina tretieho sveta Zaujímavosti o Mexiku 

Pojem „tretí svet“ bol vymyslený počas studenej vojny ako jedno z troch geopolitických rozdelení usporiadania. Krajiny, ktoré sa spojili s USA, boli považované za „prvý svet“, krajiny, ktoré sa spojili so Sovietskym zväzom, boli “ druhý svet“ a krajiny, ktoré sa nespojili, boli “ tretí svet“.

Hoci sa studená vojna skončila pred 25 rokmi, pojem „tretí svet“ sa v hovorovej reči stal synonymom chudoby, zatiaľ čo ostatné dva pojmy zanikli.

Ak by sme zoradili krajiny podľa HDP na obyvateľa, Mexiko sa nachádza niekde medzi Tureckom a Brazíliou. Ako každý rozvinutý štát ponúka množstvo moderných hotelov, domov a exkluzívnych reštaurácií.

Na druhej strane, rozdiel medzi chudobnými a bohatými je pomerne veľký – zatiaľ čo niektoré domácnosti majú slúžku a šoféra, väčšina ostatných nemá ani na živobytie.

 

20. V Mexiku sa nemôžete holiť a šoférovať Zaujímavosti o Mexiku 

V roku 2008 mexické mesto Torreon zaviedlo pokuty za líčenie alebo holenie elektrickým strojčekom počas jazdy. Na cestách bolo zjavne príliš veľa nehôd.

 

21. Farebný televízor bol vynájdený v Mexiku

Bez Mexika by bol svet ešte dlho čiernobiely. Guillermo González Camarena bol vynálezca, ktorý vytvoril chromoskopický adaptér pre televízne zariadenia, čo bol prvý systém farebného televízneho prenosu.

Zábavným faktom je, že mal len 17 rokov a urobil to počas druhej svetovej vojny! Jeho prvý oficiálny farebný prenos sa uskutočnil v roku 1946 z Mexico City.

22. Yucatán bol údajne pomenovaný podľa zámeny

Názov polostrova vznikol v dôsledku zámeny medzi Maymi a španielskymi conquistadormi. Podľa miestnej legendy sa jeden z objaviteľov opýtal miestneho obyvateľa na názov polostrova. Ten mu odpovedal: „Viem: Ma’anaatik ka t’ann, čo znamená „nerozumiem vám“.

 

23. V Mexiku je 59 druhov kukurice

 

kukurice Zaujímavosti o Mexiku

Zaujímavosti o Mexiku 

Pokiaľ ide o význam slov, ktoré opisujú kukuricu, Mexiko je ako severný pól a slová pre sneh.

Kukurica sa však vo všeobecnosti nazýva maiz, ale existujú rôzne slová pre kukuricu v rôznych podobách. Nie je to prekvapujúce, keďže mexická kukurica sa vyskytuje v 59 odrodách.

Mexičania pestujú túto dôležitú plodinu už stáročia a napriek hrozbám vyplývajúcim z medzinárodných obchodných dohôd a dovozu geneticky modifikovaných plodín poľnohospodári pokračujú v tradícii pestovania kukurice, zbierania semien a uchovávania odrôd pre ďalšie generácie.

24. Zaujímavosti o Mexiku  Šalát Cézar bol vynájdený v Mexiku

Legenda hovorí, že taliansko-americký reštaurátor Caesar Cardini vynašiel šalát v roku 1924 v mexickej Tijuane. Podľa denníka The Telegraph vlastnil Cardini v tejto turistickej destinácii reštauráciu, aby „prilákal Američanov frustrovaných prohibíciou.

 

25. Mexické hospodárstvo je na vzostupe

Podľa MMF je Mexiko 15. najväčšou ekonomikou na svete a 11. najväčšou z hľadiska parity kúpnej sily. Niektoré z najpredávanejších automobilov značky Volkswagen sa čiastočne vyrábajú v Mexiku a krajina sa stala novým horúcim miestom pre výskum a vývoj.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button