O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Grónsku 22 zaujímavých faktov o Grónsku

Zaujímavosti o Grónsku. Pri pomyslení na Grónsko sa vám pravdepodobne vynorí predstava polárnej žiary nad zamrznutou tundrou, ľadových medveďov potulujúcich sa po zasnežených kopcoch, ľadových hôr a inuitskej kultúry. Grónsko je jedným z najneznámejších a najizolovanejších miest na svete.

Tu je 22 našich obľúbených faktov o Grónsku, ktoré vám priblížia túto fascinujúcu arktickú destináciu.

Zaujímavosti o Grónsku 22 zaujímavých faktov o Grónsku

 

Všeobecné fakty

 

  • Grónsko sa nachádza severne aj južne od polárneho kruhu.
  • Je najbližšie k východnému pobrežiu Kanady a so Severnou Amerikou je vlastne spojené podmorským hrebeňom.
  • Najbližším európskym susedom Grónska je Island.
  • Krajina je technicky súčasťou Dánska, ale má domáce právo s vlastnou domácou vládou.
  • Hlavným mestom Grónska je Nuuk, malá osada s 18 000 obyvateľmi.
  • Obyvatelia sa nazývajú Grónčania, z ktorých takmer 90 % tvoria Inuiti, a ich úradným jazykom je grónčina.
  • Grónčania hovoria aj dánsky a anglicky.
  • Ako svoju menu používajú dánsku korunu (DKK).

Všeobecné fakty o Grónsku

 

Zaujímavosti o Grónsku

 

1. Názov Grónsko znamená „krajina ľudí“.

2. Takmer 80 percent pevniny pokrýva ľadová pokrývka a ľadovce. Hoci je to menšia časť pevniny, plocha bez ľadu je takmer taká veľká ako Švédsko.

3. Ľadový fjord Ilulissat, zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO, je najproduktívnejším ľadovcom na severnej pologuli.

4. Grónsko má približne 56 000 obyvateľov, z ktorých približne 17 000 žije v hlavnom meste Nuuk.

5. Hlavným zdrojom príjmov obyvateľov Grónska je rybolov a dotácie z Dánska. V posledných rokoch sa v krajine rozvíja aj cestovný ruch.

6. Vedci odhadli, že grónsky ľadový príkrov je starý 400 000 až 800 000 rokov.

7. Grónsko bolo dánskou kolóniou až do roku 1953, keď sa stalo štátom. V roku 1979 získalo domovské právo a v roku 2009 začalo s plnou samosprávou. Vláda je konštitučná monarchia s 31-členným jednokomorovým parlamentom nazývaným Landsting a premiérom. Krajina vysiela dvoch zástupcov do dánskeho Folketingu. Nominálnou hlavou štátu je dánska kráľovná.

8. V krajine sa nachádza množstvo horúcich prameňov, ktoré počas celého roka lákajú návštevníkov na svoje blahodarné teploty v priemere 98 až 100 stupňov Celzia.

Zaujímavosti o Grónsku

 

9. Najväčším mestom v južnom Grónsku je Qaqortoq, ktorý je obývaný už približne 4 300 rokov. Zastavte sa v múzeu Qaqortoq a nahliadnite do minulosti so zbierkou umeleckých diel dorsetskej, thuleskej a severskej kultúry.

10. Kostol Hvalsey, ktorý bol prvým kresťanským kostolom na kontinente, je jednou z najlepšie zachovaných nórskych zrúcanín.

Zaujímavosti o Grónsku

11. V polovici marca sa milovníci golfu môžu zapojiť alebo sledovať Majstrovstvá sveta v ľadovom golfe v Uummannaq. Dvojdňové podujatie sa koná na ihrisku vysekanom v ľade, medzi ľadovými horami a na snehových poliach.

12. Najnovšie výskumy naznačujú, že obyvatelia Grónska pochádzajú z východnej Sibíri cez Kanadu.

13. Grónsko malo až do druhej svetovej vojny uzavreté a sebestačné hospodárstvo.

14. Na vlajke krajiny je ľadový medveď v modrom štíte – ľadový medveď má symbolizovať faunu Grónska a modrá farba predstavuje Atlantický a Severný ľadový oceán.

Zaujímavosti o Grónsku: O krajine

 

15. Krajina je geograficky súčasťou Severnej Ameriky, ale politicky je súčasťou Európy.

16. Slnko nezapadá od 25. mája do 25. júla. 17. Na polárnom kruhu trvá polnočné slnko len asi pol hodiny, ale čím ďalej na sever, tým dlhšie. 17. 21. jún, najdlhší deň v roku, je štátnym sviatkom. Júl je jediný mesiac, keď teplota v Grónsku dosahuje hodnoty nad bodom mrazu.

17. Grónska mena je dánska koruna.

18. „Kajak“ a „iglu“ sú grónske slová, ktoré boli priamo prevzaté do iných jazykov.

19. Podľa štúdie Nature Climate Change severovýchodný ľadový príkrov Grónska od roku 2003 stráca viac ako 10 miliárd ton ľadu ročne.

20. Veľká časť grónskeho cestovného ruchu sa točí okolo flóry a fauny. Medzi najvyhľadávanejšie voľne žijúce zvieratá patria ľadové medvede, veľryby hrbaté, pižmovky, mrože, soby a orly morské.

21. Vikingovia objavili Grónsko v 10. storočí.

22. Úradnými jazykmi krajiny sú grónčina a dánčina, hoci angličtina je všeobecne rozšírená.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Bonusový fakt

 

Ak ste si o Grónsku najprv pomysleli: „Prečo sa vôbec nazýva zelený?“, je to výborná otázka. Väčšinu územia pokrýva ľad.

Hovorí sa, že názov dal Grónsku Erik Červený, ktorý sa tam usadil v roku 900 po tom, čo bol vyhostený z Islandu za vraždu. Niektorí hovoria, že toto meno dal ako druh stredovekého marketingu v nádeji, že sa k nemu pridajú ďalší osadníci. Iní sa domnievajú, že v tom čase boli teploty vyššie a krajina zelenšia, čo viedlo mnohých ľudí k tomu, aby sa k nemu pridali. V dvoch prvých hlavných osadách bolo približne 280 fariem.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button