VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Upír , Upíri – História Upírov Všetko o upíroch

Upír , Upíri sú zlé mytologické bytosti, ktoré sa v noci potulujú svetom, hľadajú ľudí a pijú ich krv. Môžu to byť najznámejšie klasické príšery zo všetkých. Väčšina ľudí si spája upírov s grófom Drakulom, legendárnym, krvou nasávajúcim epickým románom Brama Stokera Draculu, ktorý vyšiel v roku 1897. História upírov však začala dávno predtým, ako sa Stoker narodil.Upír .

 

Kto je upír?

 

upirske pribehy Upír , Upíri - História Upírov Všetko o upíroch

 

Existuje toľko rôznych charakteristík upírov, ale hlavnou charakteristikou je, že pijú ľudskú krv. Zvyčajne vypúšťajú krv zo svojej obete pomocou svojich ostrých tesákov, zabíjajú ich a robia z nich upírov.
Upíri vo všeobecnosti lovia v noci, pretože slnečné žiarenie oslabuje ich silu. Niektoré môžu mať schopnosť meniť sa na netopiera alebo vlka. Upíri majú obrovskú silu a na svoje obete majú často hypnotický účinok. Nevidia svoj obraz v zrkadle a nevrhajú tiene. Ako zabiť upíra ? Pijú upíri krv ? Je upír skutočný ? Vidí sa upír v zrkadle ? Ako spoznať upíra ? 

Vlad Impaler

 

upir realy Upír , Upíri - História Upírov Všetko o upíroch

Predpokladá sa, že Bram Stoker pomenoval grófa Draculu po Vladovi Drakulovi, známom aj ako Vlad Impaler. Vlad Dracula sa narodil v Transylvánii v Rumunsku. V rokoch 1456-1462 vládol nad rumunským Valašskom.
Niektorí historici ho popisujú ako spravodlivého – a napriek tomu brutálne krutého – panovníka, ktorý statočne bojoval proti Osmanskej ríši. Prezývku si vyslúžil preto, lebo jeho obľúbeným spôsobom, ako zabiť svojich nepriateľov, bolo napichnúť ich na drevený kôl.

Podľa legendy si Vlad Dracula vychutnával stolovanie uprostred svojich umierajúcich obetí a máčal si chlieb do ich krvi. Či sú tieto krvavé rozprávky pravdivé, nie je známe. Mnoho ľudí verí, že tieto príbehy podnietili Stokerovu fantáziu, aby vytvoril grófa Draculu, ktorý tiež pochádzal zo Sedmohradska.

Podľa expertky na Drakulu Elizabeth Millerovej však Stoker nezakladal život grófa Drakulu na Vladovi Drakulovi. Podobnosti medzi týmito dvoma Drakulami sú však veľmi zaujímavé.

Upír , Upíri – História Upírov Všetko o upíroch. Tiež si prečítajte : Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch ktoré vás prekvapia

Sú upíri skutoční?

 

upirka Upír , Upíri - História Upírov Všetko o upíroch

V stredoveku sa darilo poverám o upíroch, najmä keď mor postihol všetky mestá. Choroba na svojich obetiach často zanechávala krvácajúce lézie v ústach, čo bolo pre nevzdelaných istým znakom vampirizmu.
Nebolo neobvyklé, že človek s neznámym fyzickým alebo emocionálnym ochorením bol označený za upíra.

Mnoho vedcov poukázalo na porfýriu, poruchu krvi, ktorá môže spôsobiť vážne pľuzgiere na pokožke vystavenej slnečnému žiareniu, ako na chorobu, ktorá mohla súvisieť s legendou o upíroch.

Medzi ďalšie choroby obviňované z propagácie mýtu o upíroch patrí besnota alebo struma.
Keď podozriví upíri zomreli, ich telá boli často skúmané a hľadali sa príznaky upírstva. V niektorých prípadoch bol do mŕtvoly pretlačili kôl, aby sa zabezpečilo, že zostanú mŕtve. Ďalšie správy popisujú dekapitáciu a spálenie mŕtvol podozrivých upírov až do devätnásteho storočia.

Upír Mercy Brownová

Mercy Brown môže súperiť s grófom Drakulom ako najznámejší upír. Na rozdiel od grófa Drakulu však bola Mercy Brownová skutočnou osobou. Žila v Exeteri na Rhode Islande a bola dcérou farmára Georga Browna.
George v roku 1800 stratil kvôli tuberkulóze skoro celú rodinu . Ľudia v tom čase verili , že za tieto úmrtia môžu nemŕtvi.

 

Preto vykopávali hroby a hľadali na nich príznaky upírstva. Keď vykopali Mercy , jej telo nejavilo známky rozkladu ( Dôvodom bolo že bola pochovaná počas novonanglskej zimy a uložená bola v nadzemnej klenbe ) . No obyvatelia mesta ju obvinili že je upírka. Vyrezali jej srdce, spálili ho a potom popol prikladali chorému bratovi. Asi to neprekvapuje, že krátko nato zomrel. Upír , Upíri – História Upírov Všetko o upíroch.

 

Skutoční upíri

Aj keď moderná veda vyvráca existovanie upírov , sú tu ľudia ktorí si tak hovoria . Pijú malé mmnožstvo krvi v (možno nesprávnej ) snahe zostať zdraví .

 

upiri

 

Spoločenstvá sebaidentifikovaných upírov možno nájsť na internete a v mestách po celom svete. Aby sa predišlo opätovnému vzbudzovaniu upírskych povier, väčšina moderných upírov si to necháva pre seba a zvyčajne vykonáva svoje „kŕmenie“ – ktoré zahŕňajú pitie krvi ochotných darcov -súkromne. Upír . 

Príčiny straty vlasov u mužov: Hlavný vinníci

Niektorí upíri neprijímajú ľudskú krv, ale tvrdia, že sa živia energiou ostatných. Mnohí z nich tvrdia, že ak sa nekŕmia pravidelne, sú rozrušení alebo depresívni. Sú to takzvaný energetický upíri .

Upír

Upíri sa stali známymi po vydaní Drakulu. Od tej doby je legendárna osobnosť grófa Drakulu témou mnohých filmov, kníh a televíznych programov. Vzhľadom na to, ako sú ľudia fascinovaní všetkou hrôzou, upíri – či už skutoční alebo vymyslený- budú pravdepodobne známy ešte veľmi dlho .

 

Ako zabiť upíra ?

 

Podľa legiend upíra vraj ide zabiť dreveným kolíkom ktorý mu zabodnete do srdca . Ďalej ho ide zabiť tým že mu oddelite hlavu od tela . Alebo upálením . Nemajú radi denne svetlo .Upír , Upíri – História Upírov Všetko o upíroch

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button