VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch ktoré vás prekvapia

Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch  .Vlkodlak je mytologické zviera a je predmetom mnohých príbehov po celom svete – a viac ako pár nočných môr. Vlkolaci sú podľa niektorých legiend ľudia, ktorí sa menia na zlých, mocných vlkov. Iné sú mutovanou kombináciou človeka a vlka. Ale všetko sú krvilačné zvieratá, ktoré nedokážu ovládnuť svoju túžbu po zabíjaní ľudí a zvierat.

Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

 

Prvé Legendy o vlkodlakovi

 

premena na vlka Vlkodlak - Legendy o Vlkodlakoch

 

Nie je jasné, kedy a kde legenda o vlkolakoch vznikla. Niektorí vedci sa domnievajú, že vlkodlak sa prvý krat objavil v Eposu o Gilgamešovi, najstaršej známej západnej próze, keď Gilgameš urobil zo svojho predchádzajúceho partnera vlka.

Vlkodlaci sa v ranej gréckej mytológii opäť čoskoro objavili s Legendou o Lykaone. Podľa legendy Lycaon, syn Pelasgusa, nahneval boha Dia, keď mu podával jedlo z pozostatkov obetovaného chlapca. Za trest rozzúrený Zeus zmenil Lycaona a jeho synov na vlkov.

Vlkodlaci sa objavili aj v ranom severskom folklóre. Sága Volsungov rozpráva príbeh otca a syna, ktorí objavili vlčie kožušiny, ktoré boli schopné na desať dní zmeniť ľudí na vlkov. Dvojica otec – syn si obliekla kožušiny, premenila sa na vlkov a v lese zabíjala. Ich besnenie skončilo, keď otec zaútočil na jeho syna a spôsobil mu smrteľnú ranu. Syn to prežil iba preto, že akýsi krkavec dal otcovi list s liečivou silou.

 

Neslávne známi vlkodlaci

 

vlkodlaci Vlkodlak - Legendy o Vlkodlakoch

 

 

Mnoho takzvaných vlkolakov spred storočí boli v skutočnosti sériový vrahovia a hlavne Francúzsko malo na tom svoj spravodlivý podiel. V roku 1521 Francúzi Pierre Burgot a Michel Verdun údajne prisahali vernosť diablovi a tvrdili, že majú masť, ktorá z nich urobila vlkov. Po priznaní k brutálnemu zavraždeniu niekoľkých detí boli obobaja upálený . (Upalenie sa považovalo za jeden z mála spôsobov, ako zabiť vlkodlaka.)

Giles Garnier, známy ako „Vlkodlak z Dole“, bol ďalším Francúzom zo 16. storočia, ktorého slávou bola tiež masť so schopnosťami meniť sa na vlka. Podľa legendy ako vlk brutálne zabíjal deti a jedol ich. Aj on bol upálený pre svoje obludné zločiny.

O tom, či boli Burgot, Verdun alebo Garnier duševne chorí, konali pod vplyvom halucinogénnej látky alebo boli jednoducho chladnokrvnými zabijakmi, sa diskutuje. Ale poverčivým Európanom počas 16. storočia to bolo pravdepodobne jedno . Pre nich také hrozné zločiny môže spáchať iba také hrozné zviera, ako bol vlkodlak.Ale čo ak to bola pravda a naozaj sa menili na vlkov ?

Tiež si prečítajte : Top 10 historických príšer

 

 

Bedburgský vlkodlak

 

vlkodlak v lese Vlkodlak - Legendy o Vlkodlakoch

 

Peter Stubbe, bohatý farmár z pätnásteho storočia v nemeckom Bedburgu, je jedným z najznámejších vlkodlakov zo všetkých. Podľa folklóru sa v noci zmenil na vlku podobného tvora a zožral veľa občanov Bedburgu.Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

Príčiny straty vlasov u mužov 

Peter bol nakoniec obvinený z hrozných vrážd po tom, čo ho chytili lovci, ktorí tvrdili, že ho videli, ako zmenil tvar z vlka do ľudskej podoby. Po tom, čo sa pri mučení priznal, že brutálne zabíjal zvieratá, mužov, ženy a deti – a zjedol ich pozostatky , zažil príšernú popravu . Vyhlásil tiež, že vlastní začarovaný opasok, ktorý mu dal vôľu premeniť sa na vlka. Opasok sa nikdy nenašiel.

Petrova vina je kontroverzná, pretože niektorí ľudia sa domnievajú, že nebol vrahom, ale obeťou politického lovu čarodejníc – alebo možno lovu vlkolakov. Tak či onak, okolnosti okolo jeho života a smrti vyvolali v tom čase bujaré obavy, že vlkolaci existujú .

Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

 

Shape-Shifter ako Vlkodlak

 

vlkodlaci

Niektoré legendy hovoria o vlkolakov ž sú to prekliaty ľudia . Iní uvádzajú, že sa transformovali pomocou začarovaného vlčieho zubu alebo plášťa z vlčej kože. Iní tvrdia, že ľudia sa stali vlkodlakom po tom, čo ich poškriabal alebo pohrýzol vlkolak.Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

V mnohých vlkodlačích príbehoch sa človek zmení na vlka, až keď je spln – a táto teória nemusí byť nijake klamstvo. Podľa štúdie uskutočnenej v austrálskej nemocnici Calvary Mater Newcastle, úplný mesiac brebúdza „šelmu“ u mnohých ľudí. Štúdia zistila, že z 91 prípadov násilného akútneho správania v nemocnici v období od augusta 2008 do júla 2009 sa 23 percent stalo počas splnu.Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

 

Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

Pacienti zaútočili na personál a prejavovali sa chovaním podobnému vlkom, ako sú hryzenie, pľuvanie a škrabanie. Aj keď boli mnohí v tom čase pod vplyvom drog alebo alkoholu, nie je jasné, prečo začali byť agresívny , keď bol mesiac v splne.Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

 

 

Sú vlkodlaci skutoční?

 

legenda vlkodlaci

Fenomén vlkolaka môže mať lekárske vysvetlenie. Vezmime si napríklad Petra Divokého chlapca. V roku 1725 ho našli, ako sa na všetkých štyroch potuluje nahý nemeckým lesom. Mnohí si mysleli, že je vlkolak, alebo ho aspoň vychovali vlci.

Peter jedol rukami a nemohol hovoriť. Nakoniec si ho adoptovali súdy kráľa Juraja I. a kráľa Juraja II. A svoje dni prežil ako „domáci miláčik“ v Anglicku.

Výskum ukázal, že Peter pravdepodobne mal Pitt-Hopkinsov syndróm, stav objavený v roku 1978, ktorý spôsobuje nedostatok reči, záchvaty, výrazné črty tváre, ťažkosti s dýchaním a intelektuálne problémy.

Ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré mohli v priebehu histórie povzbudiť vlkodlačiu mániu, sú:

lykantropia

zriedkavý, psychologický stav, ktorý spôsobuje, že ľudia veria, že sa menia na vlka alebo iné zvieratá.Vlkodlak – Legendy o Vlkodlakoch

otrava jedlom

hypertrichóza

zriedkavá genetická porucha spôsobujúca nadmerný rast vlasov

besnota

halucinácie

Vlkodlak  …. pravdepodobne spôsobené halucinogénnymi bylinami

Po celé storočia ľudia používali vlkolaky a iné mýtické zvieratá na vysvetlenie nevysvetliteľného. V modernej dobe však väčšina verí, že vlkolaci nie sú ničím iným ako ikonami hororu popkultúry, ktoré preslávil hollywoodsky film Vlk z roku 1941.

 

Napriek tomu majú vlkodlaci kultové pokračovanie, pozorovania vlkolakov sú hlásené každý rok a legendy o vlkolakoch budú pravdepodobne aj naďalej prenasledovať sny ľudí na celom svete.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button