HRíBYZaujímavosti

Kde hľadať hľuzovku – rady a miesta

Kde hľadať hľuzovku? Hľuzovka je huba. Konkrétne ide o podzemnú hubu (ktorá rastie pod zemou) a patrí do čeľade hľuzovité (Tuberaceae). Dávame pozor: Tuberaceae nie sú hľuzy, ale podzemné druhy s plodnicou v tvare hľuzy.

Pravdepodobne príslušnosť hľuzoviek k čeľadi Tuberaceae a ich latinský názov „Tuber Micheli“ viedli mnohých k tomu, že ich považujú za hľuzy. Hľuzovka je teda huba, aj keď sa podobá na hľuzu.

 

Kde hľadať hľuzovku

 

Kde hľadať hľuzovku

 

Kde hľadať hľuzovku, Hľuzovka sa najčastejšie sa vyskytuje pod bukmi, ale veľmi zriedkavo aj pod dubmi, vždy na alkalickej pôde. Má vonkajšiu šupku, nazývanú peridium. Tá môže byť zvrásnená alebo hladká, a vnútornú dužinu (gleba), ktorá je brázdená žilkami, ktoré jej dodávajú mramorový vzhľad. Kde rastu hríby : Tipy pre hubárov a jedovaté huby.

 

Hľuzovka žije v symbióze s inými organizmami (zvyčajne s rastlinami, ako sú dub, lieskový orech, hrab, topoľ a lipa) a rozmnožuje sa produkciou spór. Teraz však lepšie pochopíme skutočný rozdiel medzi hľuzovkou a hubou.

 

Čo sa rozumie pod pojmom hľuza?

 

Čo sa rozumie pod pojmom hľuza

 

Aby sme predišli pochybnostiam. Hľuza je časť stonky rastliny, ktorá sa mení a nadobúda guľovitý vzhľad (ktorý môže byť viac alebo menej pretiahnutý) a v ktorej sa hromadia rezervné živiny.

V praxi je účelom hľúz umožniť prežitie rastliny počas zimy (vďaka látkam, ktoré obsahujú). Jej rozmnožovanie (vďaka prítomnosti púčikov na ich povrchu). Hľuzou, ktorú všetci poznáme, je napríklad zemiak.

 

Čo sa myslí pod pojmom huba?

 

Čo sa myslí pod pojmom huba

 

Huby sú rastlinné organizmy zbavené chlorofylu. Tie sa živia heterotrofnou cestou (nie sú schopné samostatne syntetizovať organické zlúčeniny. Absorbujú tie, ktoré syntetizujú iné organizmy) a rozmnožujú sa produkciou spór. Huby získavajú výživu z vonkajšieho prostredia tým. Ju absorbujú cez steny a rozkladajú organický materiál prítomný v pôde, čo, ako všetci vedia, robia hľuzovky.

 

  • Tie konkrétne vytvárajú symbiózu s rastlinou, získavajú cukry z koreňov a poskytujú im minerálne soli vo vzťahu vzájomnej pomoci. Kde hľadať hľuzovku. Pivo na vlasy.
  • Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou, ktorá robí hľuzovku hubou, a nie hľuzou, je prítomnosť spór v jej vnútri, ktoré potrebuje na rozmnožovanie. 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button