HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Kto bol muž prezývaný Statočné Srdce?

Obávaný a nenávidený muž, ktorý vyburcoval národ k vzbure . Viedol Škótov nielen k slávnemu víťazstvu, ale aj ku krutej porážke.To bol William Wallace ( 1270- 1305) . Bol postrachom anglických dobyvateľov , preto ho museli exemplárne potrestať . Po zrade svojich blízkych ho v Glasgowe zajali a previezli do Londýna , kde mu prichystali krutú popravu. Najskôr ho obesili, ale ihneď jeho telo zvesili zo slučky. Kat rozrezal Wallaceovi brucho a zaživa mu vytrhol vnútornosti , ktoré na mieste spálil. Potom mu odťali hlavu a jeho zohavené telo rozštvrtili.

statocne srdce

Škótsky národný hrdina a vodca vzbury proti Angličanom pochádzal z radov nižšej šľachty. Keď anglický kráľ Eduard I. ( prezývaný Kladivo na Škótov) porazil škotského kráľa Jána Balliolu a prevzal vládu nad územím , Wallace začal vyvolávať malé zrážky a potyčky. Pri jednej ho napadol mladý anglický šľachtic , ktorého zabil . Nečakál na súd . So skupinou mladých dobrodruhov ušiel do hôr , odkial podnikal trestné výpravy proti anglickým posádkam.

Wallece mal obrovskú silu a odvahu. Čoskoro sa k nemu popridávali ďalší a ďalší . Jeho charizma strhla aj šľachticov a roku 1297 už velil malej armáde rebelov . Stal sa nádejou Škótska, všetci verili , že práve on im získa slobodu . Pridala sa k nemu aj škótska šľachta a malá revolta sa zmenila na veľké národné povstanie . Eduard I. už vyslal tresnú výpravu – štyridsaťtisícové vojsko malo nastoliť poriadok. Ale Wallaceov prvý boj sa skončil výťazstvom.

V boji pri Stirlingu rozprášil nepriateľské jednotky a zvyšky kráľovskej armády sa obrátili na útek. Krátko nato padla posledná bašta votrelcov v Dundee a Škóti sa nakrátko zbavili cudzej nadvlády . Wallece sa stal rytierom a regentom Škótska , pretože právoplatného kráľa Jána Balliolu zadržiavali v londýnskom zajatí.

william-wallace


Eduard I. sa vrátil z Francúzska a postavil nové vojsko . Stotisíc pešiakov a osem tisíc jazcov predstavovalo obrovskú silu. Navyše v škótskom tábore vypukli rozbroje. Bitku pri Falkirku Škóti prehrali a Eduard celkom ľahko ovládol stratené pozície. citáty o láske

V tej chvíli sa nám Wallaceov príbeh na niekoľko rokov stráca . Veľa toho nevieme. Možno ušiel na kontinent, kde hľadal pomoc na francúzskom dvore. Vraví sa , že ho tam prijali ako rytiera a hrdinu ( najmä ženy) , avšak materiálnu pomoc mu neposkytli. Možno sa o nedlho vrátil , aby pokračoval v partizánskej vojne , možno sa skôr ukrýval.

william wallace poprava


Keď však v roku 1304 prepustil Eduard I. Jána Balliolu z väzenia a uzavrel so Škótmi mier , mal jednu podmienku : chytenie Wallacea . Ešte nedávno národný hrdina sa stal z minúty na minútu štvancom . A netrvalo dlho , kým ho jeho priatelia zradili. Zajali ho a postavili pred súd.

Jeho koniec bol nečakane krutý. Po teátralnom rozštvrtení nemali ani jeho pozostatky „pokoj“. Naopak- ako varovanie putovali do najrôznejších končín krajiny . Walleceovu sťatú hlavu napichli na kôl a vystavili na londýnskom moste Tower Bridge.

Jeho pravá ruka s hornou časťou tela “ zdobila“ most v Newcastli , ľavá ruka putovala do Berwicku , pravá noha skončila v Perte a poslednú „štvrtinu“ nešťastníka vystavili v Aberdeene.

Film Statočné Srdce

Volal sa William Wallace a stal sa jedným z najväčších škótskych hrdinov. Jeho príbeh sa začal roku 1280, keď jeho otec a mladší brat padli v boji proti anglickej nadvláde. Vychovával ho strýko Argyle, skúsený bojovník a múdry muž, ktorý Williama učil nielen zaobchádzať s mečom, ale aj cudzie jazyky, písanie a množstvo ďalších užitočných vecí.

William však nechce bojovať proti anglickým okupantom, pretože jeho jedinou túžbou je žiť v pokoji s milovanou Murron, chovať ovce a mať kopu detí. Ani jedna z túžob sa mu však nesplní. Anglický kráľ Eduarda I. zaviedol do porobeného Škótska takzvané právo prvej noci pre svojich šľachticov – právo prežiť prvú noc s ktoroukoľvek nevestou.

Preto sa William žení s milovanou Murron tajne v lese. Tesne po tajnom svadobnom obrade Murron prepadnú anglickí vojaci, ktorí sa ju pokúsia znásilniť. A keď sa bráni, arogantný anglický šľachtic ju na výstrahu podreže.

william wallace gif


Williamova odplata je tvrdá a neľútostná. S pomocou priateľov pobije vojakov a vraha svojej ženy tiež podreže. Ešte v ten istý deň sa k Williamovi pridajú ďalší muži a postupne ich prichádza čoraz viac. Celé Škótsko povstane a William sa zmení na nočnú moru Angličanov. Roku 1297 strhne William na svoju stranu váhajúcu škótsku šľachtu a zvíťazí v bitke pri Stirlingu, keď ľsťou porazí dovtedy nezničiteľnú ťažkú jazdu. Dobýva jednu pevnosť či hrad za druhým, nepozná zľutovanie a neberie zajatcov. V Edinburgu ho pasujú na rytiera a oslavujú ako záchrancu Škótska. Škótskej armáde sa dokonca podarí dobyť severoanglické mesto York.

Kráľ Eduard I. chce získať čas vyjednávaním. Pošle preto k Yorku svoju nevestu, francúzsku princeznú Isabelu, ktorá sa stretne s Williamom. Prekvapí ju jeho vzdelanosť. Ženu, žijúcu so slabošským princom Eduardom v politickom manželstve bez lásky, dojme zistenie, že Wallace bojuje za slobodu v mene svojej mŕtvej lásky. Varuje preto Williama pred kráľom Eduardom I. William však pozve kráľa na schôdzku, ten ho chce dostať ľsťou.

statocne srdce film

William požiada priateľa, šľachtica Roberta Brucea, aby mu pomohol zjednotiť škótske klany. Ten sľúbi, ale William netuší, že ho pod vplyvom svojho otca, zradil. Williamovo vojsko Angličania na hlavu porazia. William však v boji muža proti mužovi Roberta nezabije. Ten je zúfalý zo svojej zrady. William zabíja zradných škótskych rytierov, v celej krajine o ňom kolujú legendy. Eduard I. za ním opäť pošle Isabelu, ale netuší, že obaja prehliadli jeho zámery. William sa s princeznou stretne v lese a strávia spolu noc.

Škótski rytieri chcú, aby sa Wallace stretol s Robertom, priatelia ho pred ním vystríhajú. Zradu však pripraví umierajúci Robertov otec so šľachticmi, bez Robertovho vedomia. Robert sa otca zriekne. Anglický sudca odsúdi rebela na pomalú smrť. Isabela márne prosí zomierajúceho Eduarda I. o milosť. Preto mu s hrdosťou povie, že dieťa, ktoré čaká, nie je z jeho krvi. Milenci sa naposledy zídu v temnici. Isabela mu dá liek, ktorý mu uľahčí jeho bolesť pri krvavej smrti.

Kati odsúdenca kruto mučia, ale William sa odmieta pokoriť. Dav, kde sú aj jeho verní priatelia, sa nečakane pridáva na stranu škótskeho hrdinu. Eduard I. zomiera takmer súčasne so svojím dlhoročným nepriateľom. Po Williamovej smrti však na jeho miesto nastúpi Robert, ktorý ďalej bojuje proti Angličanom a roku 1314 vybojujú Škóti v bitke pri Bannockburne svoju nezávislosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button