ZaujímavostiZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCH

Najsilnejšie zviera na svete – Top 10 zvierat

Najsilnejšie zviera na svete – Top 10 najsilnejších zvierat. Sila sa zvyčajne spája s veľkosťou a s tým, aké škody a ujmy môže zviera spôsobiť človeku. Skutočná sila každého živočícha je však relatívna vzhľadom na jeho vlastnú telesnú veľkosť. Niektoré zvieratá v tomto zozname môžu byť prekvapivé. Hlavným poznatkom z tohto zoznamu však je, že na veľkosti (relatívne) záleží.

 

Najsilnejšie zviera na svete

 

Najsilnejšie zviera na svete

 

Sila nie je záležitosťou tvaru alebo veľkosti tela. Je to skôr záležitosť pomeru. Inými slovami, koľko dokáže telo zdvihnúť v pomere k svojej veľkosti. Poďme na zoznam 10 najsilnejších zvierat na svete!

 

1 Hroch

 

Hroch

Hrochy sú po slonoch a bielych nosorožcoch tretím najväčším žijúcim cicavcom, ktorý sa vyskytuje na svete. Hrochy vážia od 1,4 do 5 ton a sú bylinožravce, preto musia každú noc skonzumovať približne 80 kilogramov trávy, aby si udržali svoju hmotnosť. Napriek svojej hmotnosti sa hrochy dokážu pohybovať rýchlosťou až 50 km/h. Najsilnejšie zviera na svete.

Vo voľnej prírode sa hrochy dožívajú približne 50 rokov. Hrochy sa prispôsobili polovodnému prostrediu a dokážu sa rýchlo a elegantne pohybovať vo vode aj na súši. Ich biotopmi sú mokrade, rieky a močiare.

Dokážu tiež zadržať dych až na 5 minút. Niet divu, že toto číslo jeden na zozname 10 najsilnejších zvierat na svete má prezývku „riečny kôň“. Zviera na c

Hrochy dokážu otvoriť čeľuste až do uhla 150 stupňov, čím odhalia svoje obrovské rezáky. To, čo zaraďuje týchto bacuľatých chlapíkov na prvé miesto v rebríčku top 10 najsilnejších živočíchov sveta, je ich samotná schopnosť pohybovať sa svojou váhou vo vode a na súši tak rýchlo a divoko.

 

2 Orol

 

Orol

Kráľom oblohy, ktorý sa vyskytuje najmä v Afrike a Ázii, je orol. V Austrálii, Strednej Amerike, Severnej a Južnej Amerike žijú pôvodné druhy orlov.

 

S výnimkou supov sú orly najväčšími lietajúcimi vtákmi s rozpätím krídel až 1,8 m. Orly patria do čeľade dravcov. Čo znamená, že sa živia veľkými stavovcami, ktoré dokážu spozorovať až na vzdialenosť 2 km. Číslo dva v rebríčku 10 najsilnejších živočíchov sveta sa pýši pôvodom príslovia „oči ostré ako orlie“. Niektoré z väčších orlov, napríklad orol harpyjský, sa živia opicami, leňochodmi a koţuchmi.

 

Záznamy tvrdia, že niektoré orly lietali s korisťou vážiacou až 6,8 kg. Zatiaľ čo o iných druhoch je známe, že zabili korisť s hmotnosťou od 30 do 37 kg. To znamená, že korisť týchto orlov vážila 7 až 8-krát viac ako oni!

Orly sú známe tým, že na trhanie mäsa z koristi používajú svoje ťažké ostré zobáky a silné pazúry. Tieto vtáky sú pozoruhodní lovci a veľmi výkonní letci. Zaujímavosti o USA 15 zaujímavých faktov

3 Anakonda

 

Anakonda

 

Najsilnejšie zviera na svete. Anakondy sú členmi čeľade hroznýšovitých. Teda z čeľade hroznýšovitých. Existujú štyri druhy anakondy: anakonda zelená (Eunectes murinus), anakonda žltá (E. notaeus), anakonda bolívijská (E. beniensis) a anakonda tmavá (E. deschauenseei).

Najznámejšia a zároveň najväčšia je anakonda zelená. Tieto anakondy žijú v mokradiach a povodiach riek v celej Južnej Amerike vrátane častí Brazílie, Kolumbie, Venezuely, Guyany, Surinamu, Bolívie, Peru a Ekvádoru.

Veľké anakondy zelené môžu vážiť takmer 100 kg, čo z nich robí najťažšie anakondy. Podobne ako iné anakondy, aj anakondy používajú svoje mohutné telo na zovretie koristi, pretože im chýba jed na jej zneškodnenie. Nakoniec anakondy používajú svoje telo na udusenie a rozdrvenie svojej koristi. Niet divu, že anakondy si získali miesto v zozname 10 najsilnejších živočíchov sveta. Zaujímavosti o Maďarsku 25 zaujímavých faktov o Maďarsku

 

4 Krokodíl – Najsilnejšie zviera na svete

 

Krokodíl - Najsilnejšie zviera na svete

 

Ak ste niekedy sledovali Krokodíla Dundeeho alebo ste zarytým fanúšikom Steva Irwina, nie je vám sila krokodílov cudzia. Určite viete aj to, že krokodíly majú silnejšie čeľuste ako aligátory, preto majú miesto v zozname 10 najsilnejších zvierat na svete. V skutočnosti majú morské krokodíly najsilnejší hryz v porovnaní so všetkými živočíchmi, pričom jeho sila meria 3 700 psi.

Krokodíly sú veľké plazy, ktoré sa bežne vyskytujú v Amerike, Austrálii, Afrike a Ázii. Krokodíly nie sú pôvodné v Európe. Medzi ich biotopy patria mokrade, ako sú rieky a jazerá, a morské oblasti, ako sú lagúny a ústia riek.

Títo majstri v hryzení, ktorí sú rivalmi T-rexa, sa môžu dožiť až 75 rokov, dorastajú do dĺžky  7 m a vážia až 1 200 kg. Vzhľadom na to, ako silno dokážu krokodíly hrýzť, aké ťažké môžu byť a aké dlhé môžu byť; sú to rozhodne prírodné sily. Ako stiahnuť video z youtube – Online youtube downloader

 

5 Medveď grizly – Najsilnejšie zviera na svete

 

Medveď grizly - Najsilnejšie zviera na svete

 

Medvede grizly sú robustné a odolné. Tento severoamerický poddruh medveďa hnedého má veľkú hlavu, silný chrbát, okrúhle uši a dlhé pazúry.

Kľúčovým identifikačným znakom medveďov grizly sú hrby na chrbte. Tieto hrby ich odlišujú od medveďov čiernych. Hrb na chrbte medveďa grizlyho je v skutočnosti sval, ktorý používa na vyhrabávanie brlohov a rozoberanie kmeňov pri hľadaní húseníc a cibuliek rastlín.

Zatiaľ čo grizly si na zimu vyhrabávajú brlohy, medvede v skutočnosti v zime nehibernujú. Skôr sa dostávajú do takzvaného torporu. To znamená, že hoci sa medvede na najhoršiu časť zimy ukladajú do úkrytu, ľahko ich prebudia zvuky a dotyky.

 

6 Vôl

 

Vôl

 

Počuli ste niekedy frázu „silný ako vôl“ a premýšľali ste prečo? Číslo 6 na zozname 10 najsilnejších zvierat na svete nie je divoké zviera, ale ťažné zviera.

Voly, známe aj ako voly, sú samce hovädzieho dobytka, ktoré sú cvičené ako ťažné alebo pracovné zvieratá. Bežne sú voly kastrované dospelé samce hovädzieho dobytka. Kastrácia potláča agresivitu a produkciu testosterónu, čím sa voly stávajú poslušnejšími pri práci. Zaujímavosti o Škótsku 30 zaujímavých faktov o Škótsku

Voly sa používajú na orbu, ťahanie vozov, ťahanie vozov, pohon strojov na mletie obilia alebo zavlažovanie. Domestikácia týchto zvierat sa začala okolo roku 4000 pred n. l.

 

7 Tiger – Najsilnejšie zviera na svete

 

Tiger - Najsilnejšie zviera na svete

 

Najväčšia a najznámejšia veľká mačka na svete si zaslúži miesto v zozname 10 najsilnejších zvierat sveta. Tigre môžu dosahovať dĺžku až 3,3 m a vážiť až 300 kg. Najväčšie mestá na Slovensku – Top 10 najväčších miest

Kým kedysi existovalo 10 druhov tigrov, tri z nich v 20. storočí vyhynuli. Tigre sa lovia na trofeje a liečebné účely. Všetky zostávajúce druhy tigrov sú ohrozené vyhynutím, ale sú pod ochranou. Najznámejším tigrom je tiger bengálsky, ktorý pochádza z Indie. Ich počet zároveň predstavuje viac ako polovicu všetkých voľne žijúcich tigrov.

Najväčším druhom tigra je tiger sibírsky, ktorý je zároveň aj najnepolapiteľnejší. Tigre majú rady vodu a sú dobrými plavcami.

 

8 Mravec listonoh

 

Mravec listonoh

 

Mravce listožrúty majú názov podľa svojej práce, strihajú lístie mnohonásobne väčšie ako oni sami a odnášajú ho do svojich kolónií. Tam ich rozhrýzajú a kŕmia stále rastúcu podzemnú hubovú farmu. Počas tejto náročnej cesty sa tieto mravce často dostávajú do vojny s inými mravcami a predátormi.

Nedávnym výskumom sa zistilo, že exoskelet mravcov listnáčov je pokrytý kalcitom, ktorý obsahuje vysoké množstvo horčíka, ktorý dokáže rozomlieť vápenec. Kosti a zuby mnohých živočíchov obsahujú vápenaté minerály, mravce listožravé sú prvým hmyzom, u ktorého sa zistilo, že obsahuje kalcitové minerály.

Tento minerál kalcit nielenže poskytuje mravcom dodatočnú silu, ale chráni ich aj pred plesňovými infekciami. Okrem toho sú tieto mravce schopné zdvihnúť 50-násobok svojej vlastnej hmotnosti!

 

9. Dynastinae (Rhinoceros beetles) – Najsilnejšie zviera na svete

 

Dynastinae (Rhinoceros beetles) - Najsilnejšie zviera na svete

 

Predposledný najsilnejší živočích na svete, chrobák nosorožec, dokáže zdvihnúť 850-násobok svojej vlastnej hmotnosti. Roháče nosorožcov vyzerajú dosť divoko a odolne, sú však pomerne ľahké.

Ich rohy sú vyrobené z chitínu, rovnako ako zvyšok ich exoskeletu, a sú duté. Len samce nosorožcov majú rohy, ktoré používajú na hrabanie v pôde a listovej podstielke, aby unikli nebezpečenstvu. Rohy sa používajú aj na odháňanie iných samcov od samíc počas rituálov párenia. Panské zimne topánky.

Tieto chrobáky sú známe aj ako Herkulesove chrobáky pre ich herkulovskú silu. Tento mimoriadne silný hmyz dorastá do veľkosti 15 cm. Najsilnejšie zviera na svete.

 

10 Chrobák hnojný

 

Chrobák hnojný

 

Posledným, ale nie posledným v zozname 10 najsilnejších živočíchov na svete je chrobák hnojný; najsilnejší živočích na svete. Vyskytujú sa na všetkých kontinentoch sveta okrem Antarktídy. Hierarchia povolaní chrobákov hovniválov sa delí na tri kategórie: valcovači, tunelári a obyvatelia. Upír , Upíri – História Upírov Všetko o upíroch

Najsilnejším druhom hovnivála je hovnivál rohatý. Tieto chrobáky sú dlhé len 10 mm a dokážu zdvihnúť 1141-násobok svojej vlastnej hmotnosti. Valce“ tohto druhu dokážu vytiahnuť guľu hnoja 1141-krát ťažšiu ako je on sám.

Zhrnutie o 10 najsilnejších živočíchoch

 

Zhrnutie o 10 najsilnejších živočíchoch

Ľudia mali a stále majú škodlivý vplyv na voľne žijúce živočíchy. Deväť z desiatich živočíchov v tomto zozname je chránených, ohrozených alebo sa blíži k vyhynutiu.

Je dôležité, aby sme naďalej zvyšovali povedomie o ochrane týchto zvierat, a to nielen z dôvodu cestovného ruchu. Dôležitejšie je to pre životne dôležitú úlohu, ktorú tieto zvieratá zohrávajú v našom ekosystéme. Ekosystému, ktorého sme súčasťou rovnako ako ony.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button