Zaujímavosti z ríše zvieratZVIERATÁ PODĽA ABECEDY

Zvieratá na c 7 zvierat na písmeno c

Zvieratá na c 7 zvierat na písmeno c. Zaujíma vás ktoré zvieratá začínajú na písmeno c? Pripravili sme pre vás zoznam zvierat začínajúcich písmenom c. Zvieratá na c a niečo o nich .

Zvieratá na c

Zvieratá na c sú cap, civetka, cíbik, cihlazoma, cichlida, cikáda a cil.

zvieratá na c

  • cap
  • civetka
  • cíbik
  • cihlazoma
  • cichlida
  • cikáda
  • cil

Zviera na c

Zviera na c je cap, civetka, cíbik a cihlazoma. Ďalšie zviera na c je cichlida, cikáda a cil.

Zviera na c

1. Cap Zvieratá na c

Cap Zvieratá na c

Koza domáca je druh či poddruh z rodu Capra. Samica koza, samec cap, vykastrovaný samec chňup a mláďa kozľa. Obdobie od oplodnenia po pôrod je kotnosť, pôrod sa nazýva aj okotenie. Obdobie produkcie mlieka sa nazýva laktácia.  Zviera na i

V slovenskom poľnohospodárstve je to menej významné hospodárske zviera, jej chov je v prevažnej miere iba doplnkovým odvetvím živočíšnej výroby. Bežnejší je chov kôz menšími chovateľskými subjektmi, alebo u súkromných osôb. Koza poskytuje hodnotné mlieko, mäso, kožu, rohovinu.

2. Civetka – Zviera na c

Civetka 

Civety sú podčeľaď malých šeliem z čeľade civetovité, ktoré sa vyznačujú dlhým štíhlym telom s pretiahnutou hlavou, špicatým ňufákom a dlhým huňatým chvostom, niektoré druhy majú zatiahnuteľné pazúry. Podčeľaď civet zahŕňa niekoľko rodov civet a genet, z ktorých rody Poiana a Genetta možno zaradiť do vlastnej podčeľade Genettinae.1 Ide o starobylú formu šelmy.

Civety sú rozšírené od Ázie cez Afriku až po južnú Európu. Živia sa hmyzom a tropickým ovocím vrátane plodov kávovníka. Zberači v dažďovom pralese hľadajú ich trus, z ktorého zbierajú kávové zrná. Vďaka vlastnostiam ich tráviaceho traktu zostávajú po prechode ním neporušené. Z týchto zŕn sa potom vyrába údajne najlepšia a najdrahšia káva na svete, Kopi Luwak.

Väčšina civiet má v pohlavnom ústrojenstve pachové žľazy, ktoré vylučujú štipľavú páchnucu látku civet, ktorá sa v minulosti používala vo voňavkárskom priemysle.

3. Cíbik Zvieratá na c

Cíbik Zvieratá na c

Cíbik chochlatý alebo cíbik obyčajný druh z čeľade kulíkovité. Obýva nížiny s nevysokou vegetáciou palearktídy. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov cíbik chochlatý patrí medzi takmer ohrozené druhy, trend celkovej populácie je klesajúci, populácia v Európe podľa výsledkov projektu Pan-European Common Bird Monitoring Scheme, prebiehajúci v 21 krajinách, mierne klesá od roku 1980. Zvieratá na c. Toto potvrdzujú aj najnovšie poznatky, na základe ktorých je predpokladaný pokles o 30 – 49% v priebehu trochu generácií (27 rokov). Podľa výsledkov zimného sčítania došlo k silnému poklesu stavov v Európe a západnej Ázii v rokoch 1988 – 2012. Z ostatnej časti jeho areálu rozšírenia nie sú k dispozícii žiadne aktuálne dáta.

4. Cihlazoma – Zviera na c

Cihlazoma 

Cichlazomy sa pokladajú za potenciálne agresívne, najmä v čase rozmnožovania, avšak niektoré druhy bývajú pokojné. Z tohto dôvodu a s ohľadom na ich veľkosť tela a potrebu veľkosti a členitosti teritória je nutný chov týchto nádherných cichlíd vo veľkých až veľmi veľkých – minimálne 200-litrových pre menšie druhy.

Cichlazomy sú všežravé. Samička je menšia ako samec. Sú to litofilné druhy a ikry kladú na pevný podklad, ktorý je tvorený plochým kameňom.  Zvieratá na c. Počas nahovárania a prípravy na reprodukčný proces samček najskôr očistí substrát, ku ktorému vábi samičku. V niektorých prípadoch čistí aj viacero substrátov, než sa rozhodne na ktorý samička nakladie vajíčka, ktoré potom oplodní. Kladenie vajíčok v prvej fáze reprodukcie prebieha s pomerne dlhými prestávkami, ktoré sa skracujú a k ukončeniu trenia sa zasa predĺžujú. V prípade, ak samička kladie vajíčka, samček je v tesnej blízkosti treniska a toto stráži. Potom samička preberá stráženie a samček oplodňuje vajíčka. V niektorých prípadoch kladenie vajíčok prebieha dokonca tak, že samička kladie vajíčka a samček ich okamžite oplodňuje. Zviera na a

 

Mohlo by vás zaujímať:

Zvieratá na A 23 zvierat na písmeno a

Zvieratá na b 21 zvierat na písmeno b

Mastné vlasy : 5 domácich liekov

5. Cichlida Zvieratá na c

Cichlida Zvieratá na c

Cichlidy sú veľmi obľúbenou, doslova populárnou čeľaďou rýb chovaných v starostlivosti človeka. Telo majú spravidla robustné a s čeľusťami plnými zubov mávajú dobrý apetít. Veľkosť sa pohybuje od 25 mm až po 650 mm a váhy 4 – 5 kg . Najväčšie druhy, ktoré sa chovajú v starostlivosti človeka dosahujú dĺžku 20 až 30 cm, ale mnohé, najmä juhoamerické druhy narastú maximálne do 10 cm dĺžky.

Cichlidy majú povesť zlostných rýb, ktoré ničia zariadenie akvária a útočia na ostatných obyvateľov nádrže. Túto povesť získali z nedostatočných znalosti o ich etológii pri chove prvých druhov tejto čeľade v starostlivosti človeka a traduje sa dodnes.

6. Cikády Zvieratá na c

Cikády Zvieratá na c

Cikády sú nad čeľaď hmyzu, ktorá predtým patrila do jednej okrídlenej čeľade, dnes je zaradená do radu Hemiptera.

Charakteristika
Dospelý jedinec je dlhý asi 2-5 cm, ale niektoré tropické druhy môžu dosiahnuť dĺžku až 15 cm. Cikády majú veľmi veľké oči, ktoré sú umiestnené samostatne po stranách hlavy a navyše nad nimi sú umiestnené tri malé oči. Ďalšími znakmi sú pomerne krátke tykadlá a blanité krídla. Púštne cikády sú tiež jedny z mála, ktoré sa dokážu ochladzovať potením. Zvieratá na c, Samce vydávajú charakteristický hlasný cvrlikavý zvuk pomocou membrány na zadku. Je to najhlučnejší člen hmyzej ríše. Cikády sa vyskytujú aj pri mori.

Cikády môžu vydávať hlasitosť až 120 decibelov, čo je pre ľudský sluch na hranici bolestivosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button