ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Top 10 Najväčšie zvieratá na svete

Najväčšie zvieratá na svete. Zvieratá majú veľa podôb a druhov, od mikroskopických až po 30 metrov dlhé veľryby. Či už ich meriame z hľadiska hmotnosti, výšky alebo dĺžky, nemožno poprieť, že niektoré zvieratá sú v porovnaní s ostatnými vo svojej kategórií skutočný obri. Pozrite sa na Top 10 najväčších zvierat.

Najväčšie zviera na svete

Najväčším zvieraťom na svete je Modrá veľryba (Balaenoptera musculus). Tento morský cicavec môže dosiahnuť dĺžku až 30 metrov a hmotnosť viac ako 180 ton, čo z neho robí najväčšieho známeho živočícha, ktorý kedy žil na Zemi. Modré veľryby sú baleenové veľryby, čo znamená, že majú vo svojich ústach špeciálne štruktúry zvané baleen, ktoré im umožňujú filtrovať malé živočíchy, ako sú krill a malé ryby, z morskej vody na žranie.

Najväčšie zviera na svete

Modré veľryby sú rozšírené v oceánoch po celom svete, od Arktídy po Antarktídu. Sú to samotárske alebo žijú v malých skupinách a sú známe svojím hlbokým a hlasným spevom, ktorý môže byť počutý na veľké vzdialenosti pod vodou. Tieto veľryby migrujú každý rok, pričom trávia letné mesiace v polárnych vodách, kde sa živia, a potom sa presúvajú do teplejších vôd na rozmnožovanie a rodenie mláďat počas zimných mesiacov.

Modré veľryby boli kedysi lovené na pokraji vyhynutia počas 19. a 20. storočia kvôli komerčnému veľrybárstvu. Aj keď je teraz lov modrých veľrýb medzinárodne zakázaný, ich populácia sa len pomaly zotavuje a sú stále považované za ohrozený druh kvôli hrozbám, ako sú zrážky s lodiami, znečistenie oceánov a zmena klímy, ktorá ovplyvňuje ich potravu.

10. Goliáš – najväčší chrobák na svete

Goliáš najväčší chrobák na svete Najväčšie zvieratá na svete

Najťažší žijúci hmyz je chrobák Goliáš. Tieto chrobáky vážia až 100 gramov a dorastajú do dĺžky 11,5 cm. Žijú v afrckých tropických lesoch.

9. Veľmlok čínsky – najväčší obojživelník na svete

Veľmlok čínsky najväčší obojživelník na svete

Veľmlok čínsky je najväčší žijúci obojživelník, ktorý váži okolo 30 kilogramov, hoci môže dosiahnuť 60 kilogramov a dorastať do dĺžky 1,8 metra. Keďže sa od svojich predkov zmenili len málo, sú známe ako živé fosílie, ale napriek svojej fascinujúcej povahe sú vo voľnej prírode ohrozené a vzácne.

8. Pštros dvojprstý – najväčší vták na svete

Pštros dvojprstý najväčší vták na svete

Pštros je najväčší žijúci vták je vysoký 2,7 m a váži 156 kg. Jeho oči s veľkosťou 5 cm sú najväčšie zo všetkých vtákov. Nemajú zuby a môžu prežiť bez vody celé dni. Zviera na f

Pštros – chov, starostlivosť a dôležité informácie

7. Krokodíl morský – najväčší plaz na svete

Krokodíl morský najväčší plaz na svete

Najväčším žijúcim plazom je Krokodíl morský, ktorý dorastá do priemernej dĺžky 5,2 m. Niektorý jedinci môžu mať aj cez 6 m a vážiť až 453 kg. Vyskytujú sa v slaných vodách v častiach Indie, Ázie a Austrálie, živia sa všetkým čo im príde pod zuby, vrátane žralokov.

6. Žralok veľrybí – najväčšia ryba na svete

Žralok veľrybí najväčšia ryba na svete

Najväčšou žijúcou rybou je 12 metrov dlhý žralok veľrybí. S hmotnosťou až 22 ton sú ohromujúce, no napriek ich hmotnosti sa živia väčšinou malým planktónom. Žraloky veľrybie sa vyskytujú v tropických moriach po celom svete, v niektorých oblastiach sa dokonca aj lovia.

5. Medveď hnedý – najväčší suchozemský mäsožravec

Medveď hnedý najväčší suchozemský mäsožravec

Najväčšie zvieratá na svete. O pozíciu najväčšieho žijúceho suchozemského mäsožravca sa delia medvede hnedé a ľadové. Keď stoja na zadných môžu dosahovať výšky až 3 metre, vážiť môžu až cez 900 kg. Medvede hnedé nájdete v lesoch a horách v Severnej Amerike, Európe a Ázii, ľadové medvede zasa na sever k polárnemu kruhu. Tiež si pozrite 12 najväčších druhov medveďov na svete

4. Žirafa – najvyššie suchozemské zviera na svete

Žirafa najvyššie suchozemské zviera na svete

Žirafa je najväčším suchozemským zvieraťom na zemi. Je vysoká až 5,8 m, samotný krk má 1,8 m. Žirafa sa živý vegetáciou vysoko nad zemou. Mláďatá sa rodia po 15 mesačnom tehotenstve a už keď sa narodia sú vysoké 2 metre.  Zviera na n

3. Slon Africký Loxodonta – najväčšie suchozemské zviera na svete

Slon Africký Loxodonta najväčšie suchozemské zviera na svete

Najväčšie zvieratá na svete. Najväčším žijúcim suchozemským zvieraťom je slon africký, môže vážiť až 7 ton a môže byť vysoký až 4,2 m. Existujú najmenej dva druhy, slon savanový a lesný, a v súčasnosti sú uvedené v zozname Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN .

2. Kalmár Hamiltonov – najväčšie oči v živočíšnej ríši

Kalmár Hamiltonov najväčšie oči v živočíšnej ríši 

Veľkosť kalmára býva na internete často prehnaná, niektoré príspevky hovoria, že môžu dosiahnúť až 18 dokonca až 27 metrov na dĺžku. Avšak najväčší zdokumentovaný kalmár bol dlhý 14 metrov. Kalmáre majú najväčšie oči v živočišnej ríši, ich priemer je neskutočných 25 centimetrov. O týchto obroch toho stále veľa nevieme.

1. Modrá veľryba – najväčšie zviera na svete

Modrá veľryba najväčšie zviera na svete 

Modrá veľryba je najväčšie žijúce zviera, dosahuje hmotnosť až 180 ton a dĺžku 30 metrov. Ich jazyk váži rovnako ako celý slon a srdce ako auto, napriek ich rozmerom sa živia planktónom v mori .Najväčšie zvieratá na svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button